30 березня 2021 року Справа № 215/940/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук-Борисенко Н.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий ріг ради (50083, м. Кривий Ріг, вул. Ухтомського, 23) про визнання бездіяльності протиправною, -
16.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий ріг ради, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, яка виявилася у порушенні механізму, порядку, шаблону розгляду заяви від 13.03.19р. вх. №351 згідно порядку ст. 18, 19 ЗУ «Про звернення громадян», ч. 1,2,8 ст.11 Закону України «Про державну службу», в не забезпеченні права голосу на виборах, наданого ст. 70, 71 Конституції України;
- захистити інтереси ОСОБА_1 , пов'язані з виборчим процесом і забезпечити правовий режим гарантій вільного волевиявлення на виборах, зазначивши окремим пунктом рішення закон чи інший нормативно-правовий акт, які забороняють Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради підтвердити, визначити місце його тимчасового мешкання, проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за якою він надає соціальні послуги особі з інвалідністю згідно ст. 249 КАС України;
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, яка виявилася у не прийнятті після розгляду заяви від 13.03.19р. вх.№351 нормативно-правового акту на підставі ст. 3, 8, 19, 33, 46, 71 Конституції України, ст. 7, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян»;
- захистити права ОСОБА_1 на інформацію, зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами розгляду звернення нормативно-правового акта Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, заява від 13.03.19 р. вважається належно не розглянутою;
- захистити, вказавши спосіб виконання судового рішення, права ОСОБА_1 на соціальний захист шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради оформити допомогу і забезпечити для позивача рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
Підставою для звернення позивача до суду з адміністративним позовом стало, на думку позивача, порушення відповідачем Закону України «Про звернення громадян», та Конституції України при правовому режимі розгляду заяви позивача від 13.03.2019 за вх. №-351.
Ухвалою Тернівського районного суду м. Кривого Року позовну заяву ОСОБА_1 передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, яка надійшла 25.03.2021
Одночасно з адміністративним позовом позивач звернувся до суду із заявою про звільнення від сплати судового збору, в якій просить суд звільнити його від сплати судового збору як малозабезпечену особу посилаючись на те, що його місячний дохід становить лише 34 грн. 75 коп., що підтверджується довідкою, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради.
За приписами ст. 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вирішуючи питання щодо можливості звільнити позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову, суд з урахуванням правових позицій, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015 №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-УІ “Про судовий збір”, а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 №2 виходить із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Так, позивачем на підтвердження скрутного майнового стану та неможливості сплати судового збору за подання даного адміністративного позову надана довідка № 1463 від 08.02.2021, видана Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про те, що його дохід становить 34 грн. 75 коп. за місяць, а тому він є малозабезпеченою особою та позбавлений можливості сплатити судовий збір за цим позовом.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що вищенаведені обставини позбавляють позивача можливості сплатити судовий збір у розмірі 908, 00 грн. у спосіб, визначений Законом України “Про судовий збір” та є достатніми доказами на підтвердження скрутного матеріального становища позивача, а, відповідно, і достатніми підставами для звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову до суду з урахуванням вимог ст. 8 Закону України “Про судовий збір” та ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України.
Одночасно з поданням адміністративного позову ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про поновлення строку звернення до суду, в якій просить суд визнати поважними причини пропуску звернення до суду, оскільки правових актів відповідача на скаргу від 22.01.2019 позивач не отримав.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до суду, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та поновити пропущений процесуальний строк для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Одночасно з поданням адміністративного позову до суду позивачем було подано заяву про витребування доказів, в якій останній просить суд витребувати у відповідача наступні документи, а за їх відсутності запропонувати зазначити причини: розпорядження, яким керувались при розгляді заяви від 13.03.2019, підтвердження отримання рішення позивачем в розумінні п. 18,19 ч.1 ст. 4 КАС України до правового порядку ст. 144 Конституції України, щодо заяви 13.03.2019; вихідний номер і дату відправки повідомлення про день , час і місце розгляду заяви позивача від 13.03.2019 та поштове повідомлення, що позивач таке повідомлення отримав, а за їх відсутності зазначити причини; документ де зазначено особи, час, день, місце де розглядалась заява від 13.03.2019, заяву від 13.03.2019 вх. № 351; рішення в розумінні п. 18,19 ч.1 ст. 4 КАС України до правового порядку ст. 144 Конституції України, тобто правовий акт , який прийнятий після розгляду заяви від 13.03.2019 вх. 351, а за його відсутності зазначити причини; положення про Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради.
Відповідно до частини першої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
За положеннями частин першої-третьої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Зважаючи на зазначене, суд вважає за необхідне з метою повного та всебічного розгляду справи задовольнити клопотання позивача про витребування доказів та зобов'язати відповідача надати наступні документи, а за їх відсутності запропонувати зазначити причини: розпорядження, яким керувались при розгляді заяви від 13.03.2019, підтвердження отримання рішення позивачем в розумінні п. 18,19 ч.1 ст. 4 КАС України до правового порядку ст. 144 Конституції України, щодо заяви 13.03.2019; вихідний номер і дату відправки повідомлення про день , час і місце розгляду заяви позивача від 13.03.2019 та поштове повідомлення, що позивач таке повідомлення отримав, а за їх відсутності зазначити причини; документ де зазначено особи, час, день, місце де розглядалась заява від 13.03.2019, заяву від 13.03.2019 вх. № 351; рішення в розумінні п. 18,19 ч.1 ст. 4 КАС України до правового порядку ст. 144 Конституції України, тобто правовий акт , який прийнятий після розгляду заяви від 13.03.2019 вх. 351, а за його відсутності зазначити причини; положення про Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради.
Таким чином, позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду, підстави для залишення її без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі, визначених статтями 169-170 Кодексу адміністративного судочинства, відсутні.
Частиною 1 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Керуючись статтями 77, 121, 122, 133, 171, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Заяву ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору за подання адміністративного позову в адміністративній справі № 215/940/21 - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову в адміністративній справі № 215/940/21.
Заяву ОСОБА_1 про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до суду з адміністративним позовом в адміністративній справі № 215/940/21 - задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 пропущений процесуальний строк звернення до суду в адміністративній справі № 215/940/21
Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі № 215/940/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий ріг ради (50083, м. Кривий Ріг, вул. Ухтомського, 23) про визнання бездіяльності протиправною.
Справа буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суддею Захарчук - Борисенко Н.В., одноособово.
Призначити справу до розгляду у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4.
Заяву ОСОБА_1 про витребування доказів у Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий ріг ради (50083, м. Кривий Ріг, вул. Ухтомського, 23) - задовольнити.
Витребувати у Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий ріг ради наступні документи, а за їх відсутності запропонувати зазначити причини: розпорядження, яким керувались при розгляді заяви від 13.03.2019, підтвердження отримання рішення позивачем в розумінні п. 18,19 ч.1 ст. 4 КАС України до правового порядку ст. 144 Конституції України, щодо заяви 13.03.2019; вихідний номер і дату відправки повідомлення про день , час і місце розгляду заяви позивача від 13.03.2019 та поштове повідомлення, що позивач таке повідомлення отримав, а за їх відсутності зазначити причини; документ де зазначено особи, час, день, місце де розглядалась заява від 13.03.2019, заяву від 13.03.2019 вх. № 351; рішення в розумінні п. 18,19 ч.1 ст. 4 КАС України до правового порядку ст. 144 Конституції України, тобто правовий акт , який прийнятий після розгляду заяви від 13.03.2019 вх. 351, а за його відсутності зазначити причини; положення про Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради.
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву разом із витребуваними доказами протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Згідно з частиною 3 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно з надісланням відзиву до суду.
Відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Інформацію щодо стану розгляду справи учасники судового процесу можуть отримати на офіційному веб-порталі Судової влади України за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0470/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи, відповідачу - разом з копією адміністративного позову.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки встановлені статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України окремо від рішення суду у випадку, передбаченому пунктом 5 частини 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко