Рішення від 30.03.2021 по справі 911/208/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" березня 2021 р. м. Київ Справа № 911/208/21

за позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б; код ЄДРПОУ 23243188)

до відповідача Фізичної особи-підприємця Кузьмича Володимира Дем'яновича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення 5502,07 грн.

Суддя Наріжний С.Ю.

Без виклику представників сторін.

ВСТАНОВИВ:

до Господарського суду Київської області в підсистемі «Електронний суд» надійшла позовна заява ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» від 15.01.2021 б/№ до ФОП Кузьмича В.Д. про стягнення 5502,07 грн, з яких 3251,83 грн вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ та 2250,24 грн витрат за проведену експертизу.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 18.01.2021 відкрито провадження у справі № 911/208/21, встановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та встановлено сторонам процесуальні строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень.

Копія ухвали суду від 18.01.2021 була вручена Позивачу 26.01.2021 (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 0103276638800) та Відповідачу 27.01.2021 (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 0103276638797), отже сторони належним чином повідомлені про дане судове провадження.

04.02.2021 до суду надійшов відзив Відповідача від 02.02.2021 б/№ (вх. № 2637/21) на позовну заяву.

Позивачем відповідь на відзив не подавалась.

Враховуючи викладене вище розгляд справи здійснюється судом згідно матеріалів позовної заяви та відзиву на позов.

Судом встановлено, що сторонами справи не подавалися до суду заяви в порядку ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Узагальнені доводи Позивача є наступними.

Відповідач є споживачем послуг з розподілу електричної енергії, у зв'язку з чим на об'єкті Відповідача встановлено розрахунковий засіб обліку електричної енергії № 2983910 та відповідні пломби на ньому.

Технічною перевіркою від 10.10.2019 було виявлено фальсифікацію пломби державної повірки, встановленої на розрахунковий засіб обліку електричної енергії, у зв'язку з чим складено Акт про порушення № К 041514.

Рішенням комісії від 22.10.2019 по розгляду Акту № К 041514 від 10.10.2019, оформленого протоколом № 263, вилучений лічильник разом з пломбою направлено для експертного дослідження на предмет відповідності пломби встановленим зразкам.

Згідно висновку експертного дослідження № 17-2/2 від 30.07.2020 відбитки на контактній поверхні досліджуваної свинцевої пломби Держповірки, яка встановлена на правому гвинті кріплення кожуха з цоколем лічильника, та пломби, зображеної на фотокопії відбитку повірочного тавра ДП «Укрметртестстандарт», що надана як порівняльний зразок, залишені матрицями різних пломбувальних лещат.

За результатами експертного дослідження рішенням комісії від 03.11.2020 по розгляду Акту № К 041514 від 10.10.2019, оформленого протоколом № 203, відповідно до п.п. 1 п. 8.4.2., п.п. 8.4.4., 8.4.7.-8.4.10 ПРРЕЕ нараховано 3251,83 грн вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ та виставлено рахунок за проведену експертизу у сумі 2250,24 грн; разом 5502,07 грн.

Враховуючи, що виставлений рахунок на суму 5502,07 грн не був сплачений Відповідачем Позивач просить суд стягнути з Відповідача вказану заборгованість.

Узагальнені доводи Відповідача, викладені у відзиві на позов.

10.10.2019 Позивачем було проведено перевірку на об'єкті Відповідача, за результатом чого складено Акт про порушення № К 041514, а саме фальсифікацію Відповідачем пломби держповірки.

Відповідно до протоколу № 203 від 03.11.2020 комісії по розгляду Акту № К 041514 визначено, що порушення сталося кваліфіковано з вини споживача та вчинене відкритим способом, тому акт підлягає розрахунку.

З даними твердженнями Відповідач не погоджується та позовні вимоги не визнає, оскільки Відповідачем пломби з лічильника не знімались, а самовільне використання електричної енергії не здійснювалось.

Беззаперечних доказів того, що вилучені і надані на дослідження пломби встановлені самостійно Відповідачем з метою приховання втручання у конструкцію лічильника, а не встановлені енергопостачальною організацією при черговій заміні опломбування, Позивачем не надано.

При проведенні експертизи експертом не зазначено про встановлення цієї пломби не електропостачальною організацією, а споживачем самостійно.

Відповідач зазначає, що Позивачем не надано доказів того, що Відповідач втручався у конструкцію лічильника електроенергії і не підтверджено самостійну заміну закріпленої пломби для приховання такого втручання, тому Відповідач вважає відсутніми підстави для стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Крім цього Відповідач вважає відсутніми підстави для врахування висновку експерта, оскільки Відповідач мав би бути присутнім при проведенні експертизи. Крім цього порівняння пломб держповірителя на лічильнику мало проводитись з тавром держповірителя укрметртестстандарт, а не фотографії невідомого походження, наданої експерту для проведення експертизи.

При цьому Відповідач звертається до правової позиції, викладеної у постанові КЦС ВС від 09.07.2018 у справі № 369/2762/16-ц.

На підставі викладеного Відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

Детально розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши подані докази, судом встановлено наступне.

25.02.2014 між ПАТ «Київобленерго» (постачальник) та ФОП Кузьмич В.Д. (споживач) укладено Договір № 944 про постачання електричної енергії, відповідно до умов якого (п. 1.1.) постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 1 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього договору.

В Додатку № 1 до Договору № 944 від 25.02.2014 зазначено загальну однолінійну схему електропостачання Відповідача на об'єкті майстерня по ремонту годинників за адресою: м. Б.Церква, вул. Леваневського, 59.

В Додатку № 7 до Договору № 944 від 25.02.2014 зазначено розрахункові засоби обліку та порядок їх експлуатації, зокрема у таблиці 7.1. наведено перелік засобів обліку, в таблиці 7.2. вказано перелік встановлених пломб.

Відповідно до таблиці № 7.2. вбачається, що на об'єкті Відповідача 12.12.2013 встановлено пломби Білоцерківського РП (карат) № 71165983 (лічильник (клемна кришка)) та № 71165806 (ввідний пристрій), а також пломба Держстандарту свинцева 4кв2010р. (лічильник (кожух лічильника).

Згідно абз. 2 п. 4 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, непобутовим споживачам, приєднаним до мереж оператора системи розподілу, разом із заявою-приєднанням до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії надаються паспорти точок розподілу (передачі), оформлені відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених цією постановою /зі змінами/ (далі - ПРРЕЕ).

Виходячи з положень п. 4 вказаної постанови, договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу оператора системи розподілу, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до оператора системи розподілу із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Відповідно до п. 3.1.1, 3.1.6 ПРРЕЕ, постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником «останньої надії», зокрема якщо споживач є стороною діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Згідно п. 4.1 ПРРЕЕ, розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів.

Виходячи з положень п. 2.1.4. ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Оператор системи розподілу зобов'язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу. Якщо за об'єктом оформлено паспорт точки (паспорти точок) розподілу, оператор системи розподілу не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

03.09.2020 було проведено державну реєстрацію зміни найменування ПрАТ «Київобленерго» на ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», яке є повним правонаступником всіх прав та обов'язків ПрАТ «Київобленерго» та здійснює розподіл електричної енергії на території Київської області.

Таким чином між Позивачем та Відповідачем існують взаємовідносини, врегульовані відповідно до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - Договір), розміщеного на сайті за посиланням: www.dtek-krem.com.ua/ua/enter-contract, відповідно до п. 2.1. якого, Оператор системи (Позивач) надає Споживачу (Відповідач) послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають визначеним показникам, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є Додатком до цього договору, та в особовому рахунку Споживача ( НОМЕР_2 ), облікових базах даних Оператора системи. Зокрема, згідно Паспорту точки розподілу, за об'єктом споживача закріплено 1 кВт дозволеної потужності.

Відповідно до пп. 1 п. 6.2 Договору, Відповідач зобов'язаний виконувати умови цього Договору, а згідно пп. 5, 7 п. 7.1 Договору, Позивач має право складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) Відповідача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці, а також вимагати від Відповідача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними Споживачем під час користування електричною енергією.

Пунктом 8.6 Договору передбачено, що у разі порушення розрахункового обліку з вини Відповідача, він сплачує позивачу вартість необлікованої електроенергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ. Відповідно до п. 8.7 Договору, Відповідач звільняється від відповідальності перед Позивачем відповідно до вимог пункту 8.6 цього Договору, лише якщо доведе, що порушення виникли з вини позивача або внаслідок дії обставин непереборної сили.

Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживача зобов'язано, зокрема: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень.

10.10.2019 представниками Білоцерківського РП ПрАТ «Київобленерго» було проведено перевірку на об'єкті Відповідача, під час якої встановлено фальсифікацію пломби про повірку засобу вимірювання, про що складено Акт № К 041514 (п. 2 Акту).

Згідно вказаного Акту № К 041514 також вбачається, що пломби оператора системи не пошкоджені; пломби інших заінтересованих сторін не встановлювались; індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів - «не спростовано» (п. 2 Акту).

Відповідно до п. 4 Акту № К 041514 розділ «самовільне підключення» - не заповнений, зразки кабелю або комутаційного апарату «не вилучались». В той же час, в п. 6 Акту № К 041514 вказано, що самовільне підключення виконано споживачем не приховано; для виявлення прихованого самовільного підключення та місця його підключення до електричної мережі «ніякі заходи не проводились».

В пункті 9 Акту № К 041514 зазначено заходи, яких необхідно вжити для усунення порушення: «виконати акт вимогу № 037941». При цьому, матеріали справи не містять акту вимоги № 037941.

Споживачем зазначено зауваження до Акту № К 041514, зокрема Відповідач зазначив, що втручання в пломбування з його боку не було; «куплений та встановлений, а також кожного місяця перевірявся представниками БЦ РП».

В подальшому, згідно протоколу № 263 від 22.10.2019 засідання комісії по розгляду Акту № К 041514 вирішено направити лічильник на експертизу згідно п. 5.5.5. ПРРЕЕ.

Розгляд Акту № К 041514 від 10.10.2019 комісією Білоцерківського РП здійснювався 22.10.2019 в присутності Споживача електричної енергії ОСОБА_1 , який з прийнятим рішенням комісії не був згоден, про що зазначено в протоколі комісії від 22.10.2019.

Відповідно до висновку експертного дослідження Київського НДЕКЦ від 30.07.2019 № 17-2/2 судовим експертом встановлено, що: 1) наявні маркувальні позначення відбитку повірочного тавра на контактній поверхні пломби Держповірки відповідають за змістом маркувальним позначенням на зразку відбитку повірочного тавра ДП «Укрметртестстандарт», але не відповідають за формою, розмірами та взаєморозташуванням літер і цифр; 2) відбитки на контактній поверхні досліджуваної свинцевої пломби Держповірки, яка встановлена на правому гвинті кріплення кожуха з цоколем лічильника, та пломби, зображеної на фотокопії відбитку повірочного тавра ДП «Укрметртестстандарт», що надана як порівняльний зразок, залишені матрицями плашок різних пломбувальних лещат.

Згідно протоколу № 203 від 03.11.2020 засідання комісії по розгляду Акту № К 041514 на підставі вказаного висновку експертного дослідження порушення кваліфіковано як вчинене відкритим способом з вини споживача, у зв'язку з чим прийнято рішення, що Акт № К 041514 підлягає розрахунку згідно п. 5.5.5. ПРРЕЕ, п. 8.4. ПРРЕЕ; нараховано вартість недооблікованої електроенергії в розмірі 3251,83 грн та пред'явлено рахунок-фактуру № 6077952825 від 17.12.2020 на вказану суму, а також заявлено до відшкодування вартість проведення експертизи ЗВТ в розмірі 2250,24 грн (рахунок № 6519747726 від 17.12.2020).

Розгляд Акту № К 041514 від 10.10.2019 комісією Білоцерківського РП здійснювався 03.11.2020 за відсутності Споживача.

З огляду на вказані вище підстави вимог та заперечень суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 275 ГК України передбачено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».

Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», правопорушеннями на ринку електричної енергії є пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

Як вказано вище, пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ, Відповідача зокрема зобов'язано забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Виходячи з положень пунктів 8.2.4-8.2.6 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення. У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи.

На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Згідно п. 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;

8) використання «штучного нуля», що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;

9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.

З аналізу зазначених положень законодавства вбачається, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії порушень передбачених п. 8.2.4. ПРРЕЕ, зокрема порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії, кваліфікуючою ознакою для застосування до Відповідача наслідків, визначених п. 8.4.2. ПРРЕЕ щодо здійснення розрахунку обсягу необлікованої електричної енергії є наявність дій Відповідача, які призвели до зміни показників приладу обліку.

Відповідно до таблиці № 7.2. вбачається, що пломба Держстандарту свинцева 4кв2010р. на об'єкті Відповідача встановлена на лічильнику (кожух лічильника).

На підтвердження наявності підстав для нарахування Відповідачу вартості необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення ПРРЕЕ Позивач надає суду зазначений вище Акт про порушення від 10.10.2019 № К 041514.

В той же час, вказаний Акт про порушення не містить відомостей про вжиття Відповідачем заходів, спрямованих на зміну показів приладу обліку, а лише встановлює факт фальсифікації пломби Держповірки. При цьому, згідно Акту про порушення інші дві пломби оператора системи не пошкоджені, самовільного підключення не встановлено, ніякі заходи щодо виявлення прихованого підключення не проводились.

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідач не визнає своєї вини у фальсифікації пломби Держповірки, вказує про відсутність втручання до приладу обліку з його боку та зазначає, що Позивачем не надано доказів встановлення вказаної пломби саме Відповідачем, а не енергопостачальною організацією при зміні опломбування.

В наданому Позивачем висновку експертного дослідження зазначено, що відбитки на контактній поверхні досліджуваної свинцевої пломби Держповірки, яка встановлена на правому гвинті кріплення кожуха з цоколем лічильника, та пломби, зображеної на фотокопії відбитку повірочного тавра ДП «Укрметртестстандарт», що надана як порівняльний зразок, залишені матрицями плашок різних пломбувальних лещат.

В той же час, судовий експерт не зробив висновку про те, що пломба виготовлена та встановлена самостійно Споживачем; також не зроблено висновку про втручання Споживача в прилад обліку електричної енергії з метою зміни його показів.

Окрім того варто зауважити, що експертне дослідження Київського НДЕКЦ, за результатами проведення якого складено висновок № 17-2/2 від 30.07.2019, за своєю природою не є судовою експертизою у розумінні Закону України «Про судову експертизу», тому експерт, який здійснював таке дослідження не несе відповідальності (у тому числі й кримінальної) за об'єктивність даних, викладених у висновку.

Згідно ч. 1 ст. 73, ч. 1 ст. 74 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтями 76, 77, 79 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд зазначає, що Позивачем не надано беззаперечних доказів того, що вилучена і надана на дослідження пломба Держповірки самостійно встановлена Відповідачем з метою приховання втручання у конструкцію лічильника, а не встановлена енергопостачальною організацією при черговій заміні опломбування.

Крім цього суд зазначає, що положення п. 8.4.2. ПРРЕЕ є процедурними нормами, що регулюють процес притягнення особи, що здійснила правопорушення до відповідальності. Одночасно застосовуючи ці норми, слід керуватися, перш за все, нормами, зазначеними у Цивільному та Господарському кодексах України, що визначають підстави притягнення особи до відповідальності.

Встановивши, що відповідачем у даному випадку не вчинялися будь-які дії, направлені на та зміну показників приладу обліку електроенергії, слід дійти висновку про відсутність складу господарського правопорушення, наслідком чого є відмова у задоволенні позову.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії Касаційного господарського суду від 23.01.2018 у справі № 906/1251/16.

Таким чином, враховуючи, що Позивачем не доведено факту вчинення Відповідачем будь-яких дій, направлених на зміну показників приладу обліку електроенергії, суд вважає відсутніми підстави для притягнення Відповідача до відповідальності у вигляді стягнення з нього вартості необлікованої електроенергії в сумі 3251,83 грн, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позову в цій частині.

Крім цього, враховуючи, що судом відмовлено в задоволенні позову щодо стягнення з Відповідача вартості необлікованої електричної енергії, вимога про стягнення 2250,24 грн вартості проведення Київським НДЕКЦ експертного дослідження також не підлягає задоволенню.

Судовий збір у сумі 2270,00 грн, відповідно ст. 129 ГПК України, покладається судом на Позивача.

Керуючись ст. 129, 233, 238, 240, 241, 256, п. 17.5. розділу ХІ ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Копію рішення надіслати сторонам.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд Київської області протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Дата підписання рішення 30.03.2021.

Суддя С.Ю. Наріжний