Ухвала від 30.03.2021 по справі 540/3118/20

УХВАЛА

30 березня 2021 року

м. Київ

справа № 540/3118/20

адміністративне провадження № К/9901/8904/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Калашнікової О.В.,

суддів: Білак М.В., Мельник-Томенко Ж.М.,

перевіривши матеріали касаційної скарги приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Клименка Романа Васильовича

на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року

та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року

у справі №540/3118/20

за позовом ОСОБА_1

до приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Клименка Романа Васильовича

третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія» «Сіті Фінанс»

про визнання протиправною та скасування постанови приватного виконавця,-

УСТАНОВИВ:

У жовтні 2020р. ОСОБА_2 звернулася в суд із позовом до приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Клименка Романа Васильовича, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія» «Сіті Фінанс», в якому просив визнати протиправними і скасувати постанови приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Клименка Романа Васильовича № 63107876 від 23 вересня 2020 року про відкриття виконавчого провадження, про стягнення з боржника основної винагороди приватного виконавця, про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, та стягнути з приватного виконавця Клименко Р.В. на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 840,80грн. судового збору та 8750,00грн. оплати надання правничої допомоги.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року, адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано постанови приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Клименка Романа Васильовича прийняті у виконавчому провадженні №63107876 від 23 вересня 2020 року про відкриття виконавчого провадження, про стягнення з боржника основної винагороди приватного виконавця, про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У поданій касаційній скарзі скаржник з посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення.

Обговоривши доводи касаційної скарги та додані до неї матеріали, колегія суддів дійшла висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з таких підстав.

Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України від 02 червня 2016 року №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів".

Отже, оскарження судового рішення у касаційному порядку можливе лише у випадках, якщо таке встановлено законом.

Відповідно до частини третьої статті 333 КАС України суд відмовляє у відкритті касаційного провадження з перегляду ухвали про повернення заяви позивачеві (заявникові), а також судових рішень у справах, визначених статтями 280, 281, 287, 288 цього Кодексу, якщо рішення касаційного суду за наслідками розгляду такої скарги не може мати значення для формування єдиної правозастосовчої практики.

Статтями 280, 281, 287, 288 КАС України передбачено особливості провадження у справах за адміністративними позовами органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань; особливості провадження у справах за адміністративними позовами про усунення перешкод та заборону втручання у здійснення права на свободу мирних зібрань; особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця; особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України.

У свою чергу, стаття 287 КАС України передбачає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

З матеріалів касаційної скарги вбачається, що спір у цій справі виник у відносинах з приводу дій приватного виконавця.

За такого правового врегулювання та обставин справи, оскарження рішення суду апеляційної інстанції в касаційному порядку можливо лише у випадку, якщо розгляд такої скарги може мати значення для формування єдиної правозастосовної практики.

Таким чином, законодавець обмежив можливість касаційного оскарження судових рішень у названій категорії адміністративних справ, поставивши можливість такого оскарження в залежність від імовірності значення ухваленого за наслідком касаційного провадження судового рішення для формування практики застосування відповідних правових норм.

Проаналізувавши ухвалені у цій справі судові рішення, які ґрунтуються на встановлених конкретних обставин по цій справі, а також доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що за таких фактичних обставин справи, рішення суду касаційної інстанції за наслідком розгляду касаційної скарги не матиме значення для формування єдиної правозастосовчої практики в такій категорії адміністративних справ, а тому підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.

На підставі викладеного Суд зазначає, що вичерпний перелік судових рішень, які можуть бути оскаржені до касаційного суду, жодним чином не є обмеженням доступу особи до правосуддя чи перепоною в отриманні судового захисту, оскільки встановлення законодавцем "розумних обмежень" в праві на звернення до касаційного суду не суперечить практиці Європейського суду з прав людини та викликане виключно особливим статусом Верховного Суду, розгляд скарг яким покликаний забезпечувати формування єдиної правозастосовчої практики, а не можливість перегляду будь-яких судових рішень.

Отже, у відкритті касаційного провадження у цій справі необхідно відмовити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 333 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Клименка Романа Васильовича на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року у справі №540/3118/20 за позовом ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Клименка Романа Васильовича, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія» «Сіті Фінанс» про визнання протиправною та скасування постанови приватного виконавця.

Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

СуддіО.В. Калашнікова М.В. Білак Ж.М. Мельник-Томенко