Рішення від 29.03.2021 по справі 280/3843/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2021 року Справа № 280/3843/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Стовбур А.Ю., розглянувши за правилами, встановленими статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративну справу за позовною заявою

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-б; код ЄДРПОУ 20490012),

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:

1) визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя в особі правонаступника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії, викладені в листі 26/Ш-9 від 14.02.2017;

2) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії, викладені в листі №2851-2874/Ш-02/8-0800/20 від 17.04.2020;

3) зобов'язати відповідача на підставі звернення позивача та довідки прокуратури області №18-844 вих-16 від 18.10.2016 здійснити з 01.12.2016 перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат;

4) зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з 01.10.2017 з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років та виплатити пенсію в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі документів, наявних у його справі, з врахуванням підвищення посадових окладів та доплат за класний чин, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, виходячи з розміру місячного заробітку прокурора області відповідно до Довідки Прокуратури Запорізької області, отриманої ним 05.03.2020 року за № 18-56вих.20, з березня 2020 року, і, так він набув право на підвищення пенсії, то різницю в пенсії за минулий час виплатити за період часу 01.10.2017 року по 01.01.2020 року. Враховуючи вину Кабінету Міністрів України, органи Пенсійного фонду України у навмисному затягуванні перерахунку, грубій незаконній відмові, зобов'язати відповідача виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично виплаченою пенсію здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Крім того, просить встановити судовий контроль за виконанням рішення.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (далі - Закон №1789-XII). Пенсія позивача неодноразово перераховувалась відповідно до статті 50-1 Закону №1789-XII у зв'язку з підвищенням посадових окладів та інших складових заробітної плати працівників органів прокуратури. У подальшому до статті 50-1 Закону №1789-XII внесені зміни щодо делегування права встановлювати умови і порядок перерахунку Кабінету Міністрів України, проте протягом тривалого проміжку часу такий порядок Урядом не був встановлений. У зв'язку з підвищенням складових заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505» від 30.09.2015 №763 (далі - Постанова №763) та постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі - Постанова №1013), позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, однак у перерахунку пенсії відмовлено у зв'язку з відсутністю правових підстав. Крім того, у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 №657 (далі - Постанова №657) у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії за вислугу років. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак у проведенні перерахунку також було відмовлено. Позивач звертає увагу, що рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням складових заробітної плати працівників органів прокуратури. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 15.06.2020 відкрито провадження у справі в порядку, визначеному статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвалою суду від 15.06.2020 витребувано у відповідача матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 19.06.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20).

08.07.2020 відповідач подав до суду документи на виконання вимог ухвали про витребування доказів (вх.№31366) та відзив на позовну заяву (вх.№31373), в якому висловлює незгоду із заявленими позовними вимогами та зазначає, що у відповідності до рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 працівники прокуратури набули право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати після його ухвалення. Для здійснення перерахунку пенсії позивачем надано довідку Прокуратури Запорізької області про розмір заробітної плати станом на 06.09.2017 у відповідності до Постанови №657, а тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача. Крім того звертає увагу, що позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру є передчасними, оскільки відповідач рішення щодо перерахунку пенсії не приймав. Також відповідач не погоджується з позовними вимогами щодо виплати різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично виплаченою пенсією без застосування постанови Кабінету Міністрів України «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» від 22.08.2018 №649 (далі - Постанова №649), оскільки вказаною постановою затверджено порядок, який визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету. Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з грудня 2016 року вказує, що позивачем пропущений строк звернення до суду з вказаними вимогами. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

16.07.2020 позивач подав відповідь на відзив (вх.№32613), в якій не погодився з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву, з підстав, зазначених у позовній заяві. Додатково зазначив, що набув право на оскарження відмови органів пенсійного фонду у здійсненні перерахунку його пенсії з прийняттям рішення Конституційним Судом України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019. Також звернув увагу на те, що Постанова №649 скасована у судовому порядку.

Ухвалою суду від 10.03.2021 провадження у справі поновлено.

На підставі наданих сторонами письмових доказів судом встановлено такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1789-XII, призначену з 14.02.2002.

Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя (правонаступником якого є відповідач) із заявою від 30.01.2017, в якій просив здійснити перерахунок пенсії згідно з довідкою Прокуратури Запорізької області від 18.10.2016 №18-844 вих-16 про заробітну плату ОСОБА_1 станом на 18.10.2016.

Листом від 14.02.2017 №26/Ш-9 Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя з посиланням на частину 20 статті 86 Закону №1697-VII повідомило позивача про те, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Види та строки проведення перерахунків раніше призначених пенсій на сьогодні не врегульовані. З огляду на вказане відсутні законні підставі для здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату, виданої Прокуратурою Запорізької області від 18.10.2016 №18-844 вих-16.

У зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення №7р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII, Прокуратурою Запорізької області видано позивачу довідку від 05.03.2020 №18-117вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. Довідка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України №7р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 та Постанови №657.

Позивач звернувся до Управління із заявою від 03.04.2020, у якій просив здійснити перерахунок пенсії за вислугу років:

1) на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 18.10.2016 №18-844 вих-16 з часу звернення до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому (Олександрівському) районі м.Запоріжжя та виплатити різницю за минулий час;

2) на підставі довідки Прокуратури Запорізької області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 05.03.2020 №18-117вих-20 та виплатити різницю за 12 місяців згідно рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019.

Листом від 17.04.2020 №2851-2874/Ш-02/8-0800/20 Управління повідомило про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії, оскільки згідно рішення Конституційного Суду України №7р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 працівники органів прокуратури набули право на перерахунок пенсії відповідно до частини 20 статті 86 №1697-VII у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після ухвалення вказаного рішення.

Не погодившись з відмовою відповідача у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідок Прокуратури Запорізької області, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Щодо строків звернення до суду з позовними вимогами про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з грудня 2016, слід зазначити, що відповідно до частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що позовні вимоги щодо протиправності відмови органу Пенсійного фонду у перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Прокуратури Запорізької області №18-844 вих-16 від 18.10.2016 та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2016 на підставі вказаної довідки обґрунтовані тим, що рішенням Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, оскільки підставою для звернення до суду з даним позовом у вказаній частині стало прийняття Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019 від 13.12.2019, саме з прийняттям такого рішення розпочався строк звернення до суду з даним позовом в цій частині.

Враховуючи, що рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 прийнято 13.12.2019, а позивач звернувся до суду з даним позовом 05.06.2020 (засобами поштового зв'язку), то встановлений статтею 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду у вказаній частині позовних вимог не пропущений.

Щодо спору по суті заявлених позовних вимог.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII.

Згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону №1789-XII (тут і надалі в редакції Закону чинній на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 12 статті 50-1 Закону від 05.11.1991 №1789-XII передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 17 статті 50-1 Закону №1789-XII.)

Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії працівникам прокуратури були визначені частинами 12 та 17 статті 50-1 Закону №1789-XII.

В подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI, набрав чинності 01.10.2011) до статті 50-1 Закону 1789-XII внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим самим Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

При цьому положення статті 50-1 Закону №1789-XII щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VI не зазнали змін. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.

Так, згідно з частиною 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону №3668-VI) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

14.10.2014 прийнято Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII), окремі положення якого набрали чинності з 26.10.2014.

Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина 17 (з 01.10.2011 - частина 18) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Надалі, Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 (далі - Закон №76-VIII) до частини 18 статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону №3668-VI) та до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, починаючи з 01.01.2015 в Україні:

жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»;

законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Закон №1697-VII в повному обсязі набрав чинності з 15.07.2015 та відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону №1697-VII попередній Закон №1789-XII зі змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.

13.10.2015 набрала чинності Постанова №763, якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», а саме затверджені нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури.

15.12.2015 набрала чинності Постанова №1013 пунктом 3 якої визначено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

З матеріалів справи вбачається, що довідка Прокуратури Запорізької області від 18.10.2016 №18-844вих-16 видана позивачу під час дії Постанов №763, №1013, та з прийняттям вказаних постанов позивач пов'язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії.

Суд зазначає, що на час прийняття Постанов №763, №1013, положення статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.

При цьому, за частиною 20 статті 86 Закону №1697-VІІ, яка набрала чинності з 15.07.2015, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

У своєму рішенні Конституційний Суд України зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Таким чином, зі змісту резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 вбачається, що повноваження Кабінету Міністрів України на встановлення порядку проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам прокуратури були чинними до 12.12.2019 включно.

Як зазначив Верховний Суд у своїй постанові від 13.11.2019 по справі №243/5055/16-а, «право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу. А тому, зважаючи, що на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії такої підстави для перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено, а Урядом будь-яких умов для перерахунку не визначено, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За відсутності постанови Уряду щодо умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури (як це було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а потім - ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII), в пенсійного органу немає законодавчо визначених підстав та правового механізму для їх перерахунку».

Враховуючи вказану правову позицію Верховного Суду, а також те, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 відновлено дію норми частини 20 статті 86 Закону України №1697-VII про порядок проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури в первинній редакції з 13.12.2019, суд доходить до висновку, що права позивача у спірних правовідносинах щодо проведення перерахунку призначеної йому пенсії не були порушені до 13.12.2019.

З огляду на викладене, позовні вимоги про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя в особі правонаступника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії, викладені в листі 26/Ш-9 від 14.02.2017 та зобов'язання відповідача здійснити з 01.12.2016 перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Прокуратури Запорізької області №18-844 вих-16 від 18.10.2016, не підлягають задоволенню.

Разом з тим, з 13.12.2019 Закон №1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Суд зазначає, що Постановою №657, яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

Постанова №657 є чинною, а тому підлягає застосуванню. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам», отже є підставою для проведення перерахунку пенсії за вислугу років позивача.

Твердження відповідача про те, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

Вищенаведене відповідає правовому висновку, викладеному у рішенні Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 14.09.2020, прийнятому у зразковій справі №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20) та залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.

Верховний Суд зазначив, що частина 20 статті 86 Закону №1697-VII набрала чинності з 13.12.2019, а відтак ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з 13.12.2019.

З огляду на викладене, з урахуванням висновків Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20), суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права у спірних правовідносинах є зобов'язання відповідача з 13.12.2019 перерахувати призначену позивачу пенсію за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-117вих-20 та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

У зв'язку з вищенаведеним позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 01.10.2017 до 12.12.2019 на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-117вих-20 не підлягають задоволенню.

Крім того, позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-117вих-20, виходячи із розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, без обмеження її граничним розміром, не підлягають задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до встановлених обставин у справі відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-117вих-20 з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури після прийняття рішення Конституційним Судом України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019. Відтак спір щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром у цій справі відсутній.

Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають лише порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Крім того, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині виплати перерахованої пенсії одноразово однією сумою без застосування Постанови №649, з огляду на таке.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019, з урахуванням змін, внесених постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020, визнано протиправним та нечинним пункти 1 та 2 Постанови №649, у зв'язку з чим Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 втратив чинність, а тому не підлягає застосуванню в силу вимог закону.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Разом з тим, у позовні заяві не наведено обставин та відсутні посилання на законодавчі норми, які б обґрунтовували необхідність виплати позивачу пенсії однією сумою, а тому суд доходить до висновку, що такі позовні вимоги є необгрунтованими.

Стосовно обраного позивачем способу захисту порушеного права шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, викладену у листі №2851-2874/Ш-02/8-0800/20 від 17.04.2020, суд зазначає, що за своєю суттю відмова в проведенні перерахунку пенсії є вольовим рішенням суб'єкта владних повноважень, отже, порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправного рішення Управління про відмову позивачу в проведенні перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-117вих-20.

Щодо заявлених вимог встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, якою врегульовано питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Суд звертає увагу, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є правом, а не обов'язком суду.

Враховуючи характер спірних правовідносин та склад учасників справи, беручи до уваги відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження обґрунтованості побоювань позивача щодо невиконання відповідачами даного судового рішення, зокрема, не зазначення конкретних випадків невиконання відповідачами рішень судів в аналогічних спорах, суд вважає, що підстави встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі відсутні.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в розмірі 1 681,60 грн.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 840,80 грн. пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 263, КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-117вих-20, оформлене листом №2851-2874/Ш-02/8-0800/20 від 17.04.2020.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 13.12.2019 перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-117вих-20 та здійснити виплату перерахованої пенсії за вислугу років з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 29.03.2021.

Суддя М.О. Семененко