Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 березня 2021 р. Справа№200/1353/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб'єва І.Г.
секретар судового засідання Козирєва О.О.
з участю представника позивача Вараксіної І.М.,
представника відповідача Тернинко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (адреса: вул.Свободи, 5, м.Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 41325231) в особі Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (адреса: б-р Морський, 74, м.Маріуполь, Донецька область, 87529, код ЄДРПОУ 41419282) до Головного управління ДПС у Донецькій області (адреса: вул.Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 43142826) про стягнення коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,
У лютому 2021 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що Головне управління ДПС у Донецькій області (далі - ГУ ДПС у Донецькій області), яке як страхувальник перебуває на обліку у Маріупольському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області, знаходиться в стадії ліквідації, має заборгованість по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання на загальну суму 18 243 930,25 грн.
Оскільки відповідач, який перебуває у нього на обліку, знаходиться в стадії ліквідації, а позивачем здійснюються страхові виплати постраждалим, які ушкодили здоров'я під час роботи на підприємстві, тому Управлінням розрахована сума капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань страхувальника як боржника перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, яка становила 18 243 930,25 грн.
Позивачем на адресу підприємства направлено заяву про визнання кредиторських вимог на загальну суму 18 243 930,25 грн. для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань боржника перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, яка була отримана відповідачем.(а.с. 6-7).
Відповідач не визнав суму 18 243 930,25 грн., зазначивши, що не включає цю суму до проміжного балансу.
У зв'язку з наведеним позивач просить:
- зобов'язати відповідача включити вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області по капіталізованим платежам перед потерпілими внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю на загальну суму 18243930,25 грн до проміжного ліквідаційного балансу у першу чергу задоволення вимог;
- стягнути з відповідача на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області заборгованість по коштам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 18243930,25 грн та перерахувати її на р/р НОМЕР_1 в Казначействі України (ЕАП), код ЄДРПОУ 41419282.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що розрахунок суми капіталізованих платежів має розбіжності та підлягає уточненню у зв'язку з тим, що: відсутні копії актів про нещасні випадки на ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , що не дає підстав віднести їх страхові випадки к податковим органам Донецької області та відповідно суму в 6 617 984,67 грн. до потреби в капіталізації; середня очікувана тривалість життя ОСОБА_8 для розрахунку потреби в капіталізації коштів вказана 2,95 роки. Згідно з постановою Слов'янського ВУВД ФССУ в Донецькій області від 21.04.2020 №0536/1254/1254/17 дата закінчення виплат ОСОБА_8 30.06.2020, тобто, потреба в капіталізації коштів 0 грн. Таким чином, загальна потреба в капіталізації ОСОБА_8 в сумі 151 951,67 грн. не підтверджена документами ФСС; сума потреби в коштах на оздоровлення на 1 995 127,13 грн. не підтверджена розрахунками.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Про деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Донецькій області. Абзацом 3 п. 2 цієї постанови установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Наказом ДПС України від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893.
В абзаці 4 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 закріплено, що права та обов'язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі України (та її територіальним органам).
Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Донецькій області (далі за текстом положення - Головне управління ДПС).
Відповідно абз. 3 п. 1 вищевказаного положення Головне управління ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826).
Водночас, абз. 1 п. 1 цього Положення закріплено, що Головне управління ДПС є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Таким чином, з 1 січня 2021 року всі права та обов'язки Головного управління ДФС у Донецькій області перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 44070187).
Враховуючи, що обов'язок страхувальника проводити капіталізацію платежів передбачений саме для продовження страхових виплат непрацездатним особам суб'єктом, що ліквідується без наявності правонаступника, він не може застосовуватись у випадку ліквідації органу влади, або його територіального органу за наявності правонаступника. За таких обставин, зважаючи на те, що Головне управління ДПС у Донецькій області, як юридична особа публічного права, фактично перейшло у підпорядкування до юридичної особи публічного права яке не ліквідується, підстави для капіталізації платежів відсутні.
Крім того відповідач посилається на судову практику, з питань капіталізації платежів територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що ліквідується свідчить про помилковість позиції Фонду у даному питанні, яка викладена в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2020 року у справі №200/278/20-а; постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі №140/3661/19; постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі № 160/5141/19.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.
Судом встановлено, що Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) як страхувальник перебуває на обліку в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (у Маріупольське міське відділенні Управління).
20.10.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємці та громадських формувань стосовно Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) внесено дані про реєстраційні дії про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації та визначений строк для пред'явлення кредиторами своїх вимог до 21.12.2020.
17.12.2020 відповідачем направлено до ліквідатора Головного управління ДПС у Донецькій області заяву № 28.05/4647 про визнання кредитором на суму 18 243 930,25 грн. щодо капіталізованих платежів по 21 особі, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_1 , ОСОБА_12 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_8 , ОСОБА_16 , ОСОБА_4 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_5 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_21 (а.с. 6-7).
05.01.2021 Головним управлінням ДПС у Донецькій області надіслано лист до Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в якому заборгованість по капіталізованим платежам перед потерпілими внаслідок заподіяння шкода життю і здоров'ю на загальну суму 18 243 930,25 грн відповідачем не визнано та відмовлено у включенні цієї суми до проміжного ліквідаційного балансу. (а.с. 4-5).
Начальником Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області надіслано до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомлення від 09.12.2020 №28.08-633/08-4539 про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, що надається органу Пенсійного фонду України в якому зазначено, що станом на дату реєстрації цього повідомлення у ГУ ДПС у Донецькій області наявна заборгованість перед Фондом соціального страхування зі сплати страхових коштів на соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які причинили втрату працездатності по капіталізованих платежах у сумі 18 243 930,25 грн.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105).
Згідно з ч. 1, 2 статті 4 Закону №1105 Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Положення статті 11 Закону № 1105 визначають джерела формування коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків, зокрема, страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №986 затверджено Порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників. (далі - Порядок №986).
Пунктом 1 Порядку №986 встановлено, що відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам.
Тобто, норми Порядку №986 поширюються на правовідносини з приводу здійснення капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язання суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута.
Як встановлено судом, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Донецькій області перебуває в стані припинення з 20.10.2020 року. Підставою для такого припинення слугувала Постанова №893 від 30.09.2020, якою визначено ліквідувати, як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, серед яких є Головне управління ДПС у Донецькій області.
Абзацом 3 п. 2 цієї постанови установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Наказом ДПС України від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893.
В абзаці 4 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 закріплено, що права та обов'язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі України (та її територіальним органам).
Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Донецькій області (далі за текстом положення - Головне управління ДПС).
Відповідно абз. 3 п. 1 вищевказаного положення Головне управління ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826).
Водночас, абз. 1 п. 1 цього Положення закріплено, що Головне управління ДПС є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Таким чином, з 1 січня 2021 року всі права та обов'язки Головного управління ДФС у Донецькій області перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 44070187).
Тобто, ліквідація відповідача не пов'язана з його банкрутством, а зумовлена Постановою № 893 про ліквідацію юридичної особи публічного права (територіальні органи Державної податкової служби) з визначенням її правонаступника (Державну податкову службу в особі відокремлених підрозділів). Відтак, ліквідація відповідача здійснюється внаслідок втрати повноважень у зв'язку з їх передачею іншому органу державної влади.
Отже, Порядок № 986, на який посилається позивач і на підставі якого, на його думку, слід стягнути капіталізовані платежі, не може бути застосований до спірних правовідносин.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеної у постановах від 31 січня 2019 року у справі №804/1315/17, від 28.12.2019 у справі № 816/2357/16.
Суд при прийнятті даного рішення також застосовує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії», заява № 303-A, п. 29).
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволені позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (адреса: вул.Свободи, 5, м.Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 41325231) в особі Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (адреса: б-р Морський, 74, м.Маріуполь, Донецька область, 87529, код ЄДРПОУ 41419282) до Головного управління ДПС у Донецькій області (адреса: вул.Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 43142826) про стягнення коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Вступна та резолютивна частини рішення складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 29 березня 2021 року.
Повний текст рішення виготовлено і підписано 30 березня 2021 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв