про відкриття провадження в адміністративній справі
29 березня 2021 р. Справа № 120/2448/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, перевіривши в м. Вінниці матеріали:
за позовом Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (код ЄДРПОУ 04330021, місцезнаходження: вул. Новоселів, 1, с. Якушинці, Вінницький район, Вінницька область, 23222), від імені та в інтересах якої діє адвокат Грушко Жанна Вячеславівна (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса для листування: вул. Соборна, 72, оф. 113, м. Вінниця, 21050),
до Вінницького районного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (код ЄДРПОУ 35003932, місцезнаходження: вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, 21009)
про визнання протиправними та скасування постанов,
24.03.2021 до суду надійшла позовна заява за підписом адвоката Грушко Ж.В., подана від імені та в інтересах Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (далі - позивач, Якушинецька сільська рада) до Вінницького районного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправними та скасування постанов державного виконавця Клименко Лариси Дмитрівни (далі - ОСОБА_1 ) від 03.03.2021:
- про відкриття виконавчого провадження № 64662967;
- про стягнення з позивача виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн у виконавчому провадженні № 64662967;
- про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження № 64662967 в сумі 200,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 04.12.2020 у справі № 120/5345/20-а визнано протиправним та скасовано рішення Якушинецької сільської ради від 30.04.2020 № 431 про відмову ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою та зобов'язано Якушинецьку сільську раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, комунальної форми власності, яка межує поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером 0520682500:03:004:0124 (для ідентифікації бажаного місця розташування земельної ділянки), яка розташована на території Якушинецької сільської ради, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні суду.
02.02.2021 Вінницьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 120/5345/20-а на виконання вказаного судового рішення в зобов'язальній частині. 03.03.2021 за заявою стягувача державний виконавець Клименко Л.Д. винесла постанову про відкриття виконавчого провадження № 64662967 з виконання цього виконавчого листа, а також постанови про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн та про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження в сумі 200,00 грн.
Позивач вважає оскаржувані постанови протиправними і такими, що підлягають скасуванню, а тому за захистом своїх прав та законних інтересів звертається до суду.
Відповідно до ч. 8 ст. 171 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою-шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
Всупереч вимогам ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви позивач не додав документ про сплату судового збору у встанолвлених законом порядку і розмірі.
Разом з тим, 25.03.2021 до суду надійшла заява представника позивача про долучення письмових доказів (вх. № 15884/21), до якої додано платіжне доручення № 115 від 22.03.2021 про сплату Якушинецькою сільською радою судового збору в розмірі 6810,00 грн.
Таким чином, позивач самостійно усунув недоліки позовної заяви до вирішення судом питання про залишення позовної заяви без руху.
Відтак станом на сьогодні позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України та підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду.
Передбачених законом перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі не встановлено.
Отже позовну заяву належить прийняти до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
Визначаючись щодо того, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) розглядати справу, суд враховує положення ч. 6 ст. 12 КАС України, відповідної до якої справами незначної складності є, зокрема, справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).
Главою 11 Розділу II КАС України визначено особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ, зокрема у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби та приватного виконавця.
Однією з таких особливостей є скорочені строки розгляду справ цієї категорії.
Так, відповідно до приписів ч. 4 ст. 287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
З огляду на викладене та враховуючи, що для цієї справи пріоритетним є її швидке вирішення, суд доходить висновку про необхідність розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження. При цьому, на думку суду, прийняття законного і обґрунтованого рішення по суті спору не потребує заслуховування усних пояснень учасників справи в судовому засіданні.
Крім того, позивачем заявлено клопотання про витребування у відповідача матеріалів виконавчого провадження № 64662967.
Вирішуючи вказане клопотання, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу вимог ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).
Враховуючи зазначені норми та беручи до уваги, що докази, про витребування яких просить позивач, дійсно мають значення для правильного вирішення справи та стосуються предмета доказування, суд доходить висновку про необхідність їх витребування у відповідача.
При цьому суд зауважує, що всі витребувані документи мають бути належної якості, доступними для читання та оцінки інформації, яка на них міститься.
Крім того, частиною другою статті 49 КАС України визначено, що якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Предметом оскарження у цій справі є в тому числі постанова державного виконавця Клименко Л.Д. від 03.03.2021 про відкриття виконавчого провадження № 64662967 на підставі заяви ОСОБА_3 .
Відтак, на думку суду, рішення у справі може впливати на права та обов'язки зазначеної особи як стягувача у виконавчому провадженні, що свідчить про необхідність її залучення до участі у справі третьою особою без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Крім того, 25.03.2021 від представника позивача, адвоката Грушко Ж.В., разом із заявою про долучення письмових доказів (вх. № 15884/21) надійшли додаткові письмові пояснення по суті спору.
Вирішуючи питання про їх прийняття до розгляду, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 1 ст. 269 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Крім того, Розділом ІІ КАС України визначено чіткий перелік заяв, які можуть подаватися сторонами по справі.
Отже, подання стороною додаткових письмових пояснень не передбачено нормами процесуального права, в тому числі у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Виняткою є положення ч. 5 ст. 159 КАС України, у відповідності до яких суд може дозволити учаснику справи подати додаткові пояснення щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи, якщо визнає це необхідним.
Тобто додаткові пояснення можуть надаватися стороною лише за ініціативою суду та лише щодо окремого питання.
Наведене свідчить про неможливість прийняття судом до розгляду додаткових письмових пояснень представника позивача від 25.03.2021.
Керуючись ст.ст. 12, 32, 49, 77, 80, 171, 256, 257, 268, 269, 287, 294 КАС України, -
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області до Вінницького районного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправними та скасування постанов.
2. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
3. Роз'яснити учасникам справи, що враховуючи положення ч. 4 ст. 287 КАС України справа буде вирішена судом протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
4. Встановити відповідачу 2-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному статтею 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб'єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. Залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , засоби зв'язку: тел. НОМЕР_3 (згідно матеріалами справи № 120/5345/20-а).
6. Встановити третій особі 2-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання пояснень щодо позову з дотриманням правил, встановлених частинами другою-четвертою статті 162 КАС України.
7. Відмовити у прийнятті додаткових письмових пояснень представника позивача від 25.03.2021.
8. Клопотання представника позивача про витребування доказів задовольнити.
9. Витребувати з Вінницького районного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) та зобов'язати його у 2-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження № 64662967.
10. Повідомити відповідача, що згідно з ч. 2 ст. 269 КАС України у справах цієї категорії копію позовної заяви та доданих до неї документів направляються відповідачу й іншим учасникам справи на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - електронною поштою, якщо така відома суду, або надаються для ознайомлення в судовому засіданні.
11. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до ст. 268 КАС України у справах цієї категорії щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку. Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.
12. Інформацію по справі учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Сало Павло Ігорович