н.п.2/599/157/2021
Справа № 599/409/21
"29" березня 2021 р.
Зборівський районний суд Тернопільської області
в складі головуючого суду судді Іваницького О.Р.
при секретарі Сеньківській З.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Зборові справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Зборівської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН ЛЕНД» про скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію прав та їх обтяжень на земельну ділянку,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із вище зазначеним позовом. Позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розмірами:
1,2507 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0165) згідно Державного акта на землю серії ТР №031376;
1,0667 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0522) згідно Державного акта на землю серії ТР №019186;
1,2555 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0164) згідно Державного акта на землю серії ТР №031375;
1,0668 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0521) згідно Державного акта на землю серії ТР №019185, які розташована на території Гукалівської ради Зборівського району. Після смерті батька, на підставі рішення суду, спадщину оформив його внук ОСОБА_2 . При цьому йому, як спадкоємцю першої черги, не було відомо про оформлення ним спадщини. Ухвалою Зборівського районного суду від 28 грудня 2020 року рішення суду від 06 листопада 2017 року про визнання за ОСОБА_2 права власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розмірами:
1,2555 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0164) згідно Державного акта на землю серії ТР №031375;
1,0668 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0521) згідно Державного акта на землю серії ТР №019185, які розташована на території Гукалівської ради Зборівського району скасовано в зв'язку з нововиявленими обставинами.
Рішенням суду від 28 грудня 2020 року визнано за ним право власності в порядку спадкування на дані земельні ділянки.
Проте на сьогоднішній день державна реєстрація права власності за ОСОБА_2 не скасована, що унеможливлює подальше оформлення його спадкових прав. Також земельні ділянки є об'єктом оренди відповідно до договору укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ «ГРЕЙН ЛЕНД»., що позбавляє його можливості належним чином користуватися своїм майном, у зв'язку з чим змушений звернутися до суду за захистом свої прав..
Позивач надав заяву про розгляд без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач будучи належним чином повідомленим про час та дату розгляду в судове засідання не з'явився проте суд вважає, що є достатньо доказів для слухання справи в його відсутності.
Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Зборівської міської ради подав заяву про слухання справи в їх відсутності.
ТОВ «ГРЕЙН ЛЕНД», будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, пояснень по суті позову на надало, про причини неявки свого представника не повідомило.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розмірами:
1,2507 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0165) згідно Державного акта на землю серії ТР №031376;
1,0667 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0522) згідно Державного акта на землю серії ТР №019186;
1,2555 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0164) згідно Державного акта на землю серії ТР №031375;
1,0668 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0521) згідно Державного акта на землю серії ТР №019185, які розташована на території Гукалівської ради Зборівського району. Після смерті ОСОБА_3 , на підставі рішення суду, спадщину оформив його внук ОСОБА_2 . При цьому ОСОБА_1 , як спадкоємцю першої черги, не було відомо про оформлення ним спадщини.
Ухвалою Зборівського районного суду від 28 грудня 2020 року рішення суду від 06 листопада 2017 року про визнання за ОСОБА_2 права власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розмірами:
1,2555 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0164) згідно Державного акта на землю серії ТР №031375;
1,0668 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0521) згідно Державного акта на землю серії ТР №019185, які розташована на території Гукалівської ради Зборівського району скасовано в зв'язку з нововиявленими обставинами.
Рішенням суду від 28 грудня 2020 року визнано за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на дані земельні ділянки.
Проте право власності на успадковану земельну ділянку зареєстровано за ОСОБА_2 . Згідно інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, номер інформаційної довідки 247442646, право власності на земельну ділянку площею 1,2555 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0164) державним реєстратором зареєстровано за номером 739975361226.
Відповідно до інформаційної довідки номер 247441856 право власності на земельну ділянку площею 1,0668 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0521) державним реєстратором зареєстровано за номером 739997261226.
Також згідно даних інформаційних довідок земельні ділянки на підставі договору оренди землі перебувають в користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН ЛЕНД», про що державним реєстратором внесені відповідні записи під індексними номерами 46086841 та 46085507 від 22.032019р.
Відповідно до ст. 81 Земельного Кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, зокрема на підставі прийняття спадщини.
Тобто позивач в належний правовий спосіб набув право власності на земельні ділянки.
Згідно з ч. 1 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Пунктом «д» частини третьої статті 152 ЗК України передбачено можливість захисту права на земельні ділянки шляхом застосування інших, передбачених законом, способів. Відповідно до ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Спеціальним законом, який установлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру, є Закон України «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон). Відповідно до ст. 1 Закону державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст. 6 Закону). За нормами ст. 9 Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється (частина 7 статті 9 Закону). Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки відповідно до норм, встановлених частиною 8 статті 9 та частиною 2 статті 24 Закону. Згідно п. 8 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельних ділянок, обтяжень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюється Державними земельними реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто обласного значення). Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051. Відповідно до частини 6 статті 16 Закону кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. За нормою частини 10 статті 24 вищевказаного Закону державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію: у разі поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника. Аналогічні підстави для скасування державної реєстрації земельних ділянок містить пункт 114 Поряду ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
При цьому вказані правові норми не містять такої підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки як рішення суду.
Разом з тим, ч. 2 ст. 39 Закону передбачено, що дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.2 Закону України '' Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень'' державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно статей 6,11 Закону України '' Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень'' організаційну систему державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України та його територіальні органи; суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори). Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення. Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Згідно ч. 3 ст. 26 Закону України '' Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень'' у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).
Державна реєстрація набуття, зміни чи припинення речових прав у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, проводиться без подання відповідної заяви заявником та справляння адміністративного збору на підставі відомостей про речові права, що містилися в Державному реєстрі прав. У разі відсутності таких відомостей про речові права в Державному реєстрі прав заявник подає оригінали документів, необхідних для проведення державної реєстрації набуття, зміни чи припинення речових прав.
Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У відповідності з п.1 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
З огляду на вказані фундаментальні права і гарантії, серед яких основоположним є право приватної власності, які гарантуються кожній особі як основним законом України так і міжнародним нормативним актом, суд зобов'язаний належним чином перевіряти докази, що надані сторонами та сприяти захисту такого права.
В той же час необхідно зауважити, що частина 10 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» прямо передбачає можливість скасування державної реєстрації земельної ділянки державним кадастровим реєстратором який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
За встановлених вище обставин, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 81,259, 263-265 ЦПК України, ст. 22, 152, 153 ЗК України, ст. ст. 15, 16 ЦК України,-
Позов задовольнити.
Скасувати право власності №23553012 від 21 листопада 2017 року, рішення державного реєстратора №38328509 та інше речове право, право оренди земельної ділянки №30815868 від 20 березня 2019 року, рішення державного реєстратора №46096841 на земельну ділянку площею 1,2555 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0164), державний акт на землю серії ТР №031375;
скасувати право власності №23553854 від 21 листопада 2017 року, рішення державного реєстратора №38329319 та інше речове право, право оренди земельної ділянки №30814696 від 20 березня 2019 року, рішення державного реєстратора №46085507 на земельну ділянку площею 1,0668 га. (кадастровий номер 6122683100:01:001:0521), державний акт на землю серії ТР №019185.
Рішення може бути оскаржено до Тернопільської апеляційного суду через Зборівський районний суд протягом 30 днів.
Суддя Зборівського
районного суду Іваницький О.Р