Справа № 438/457/21
Номер провадження 3/438/296/2021
Іменем України
29 березня 2021 р. м. Борислав
Суддя Бориславського міського суду Львівської області Хемич О.Б, розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №1 Дрогобицького РВД ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , працює в магазині «Теремок» на посаді продавця, за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До суду з відділення поліції №1 Дрогобицького РВД ГУНП у Львівській області надійшла справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.44-3 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №347269 від 15.03.2021 року).
З протоколу встановлено, що 15 березня 2021 року гр. ОСОБА_1 продавець магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що знаходиться за адресою вул. В. Великого в м. Бориславі, 175, здійснювала обслуговування клієнтів без засобів індивідуального захисту маски чи респіратора, що закриває рот та ніс, чим порушила п.10.2 постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 року.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковані за ч.1 ст. 44-3 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, 29 березня 2021 року через канцелярію суду подала заяву, в якій просив розгляд справи проводити без її участі, оскільки на даний час вона хворіє. З приводу інкримінованого їй адміністративного правопорушення пояснила, що 15 березня 2021 року о 21 год. 00 хв. закривала магазин «Теремок», бо робочий день триває до 21 год. та дійсно перебувала без засобів індивідуального захисту, до неї підійшли працівники полії, які наполягли на фіксування порушення карантинних норм. ОСОБА_1 надала письмові пояснення працівникам поліції, в яких також зазначила, що перебувала без маски, оскільки зачиняла магазин, так як робочий день вже закінчився. Вважає, що вона не порушила карантинні норми, але зобов'язувалась подібне не вчиняти.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до вимог ст. ст.245,251,252,280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КпАП України, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
За приписами ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Ч.1 ст. 44-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Враховуючи відсутність у матеріалах справи доказів про те, що ОСОБА_1 є найманим працівником магазину чи є суб'єктом господарювання або є посадовою особою суб'єкта господарювання в розумінні ст. 14 КУпАП, тому вона не може бути суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, тому приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП, зважаючи на наступне.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частиною 2 статті 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Частина 1 ст. 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Отже, диспозиція цієї статті є бланкетною (відсилочною) не конкретизованою, а такою, що відсилає до норм законодавства України, актів органів місцевого самоврядування, які регулюють питання боротьби з інфекційними хворобами.
Проте, у протоколі зазначено, що ОСОБА_1 порушила вимоги Постанови КМУ 1236 від 09.12.2020 року, також зазначено, що гр. ОСОБА_1 порушила п. 10.2 Постанови КМУ №1236, якого в зазначеній постанові взагалі не існує.
На обґрунтування вини ОСОБА_1 працівником поліції до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №347269 від 15.03.2021 року долучено лише рапорт від 15.03.2021 року.
З досліджених у судовому засіданні: протоколу, встановлено що ОСОБА_1 не є суб'єктом господарювання. Більш того, під час перевірки та складання даного протоколу співробітником поліції взагалі не встановлено суб'єкта господарювання, не надано жодних доказів того, що ОСОБА_1 є працівником даного магазину та є суб'єктом вчинення правопорушення у розумінні частини 1 статті 44-3 КУпАП та Постанови КМУ №1236.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Проте, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 в порушення вимог ст.251 КУпАП не зібрано доказів, які б підтверджували її вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст. 44-3 КУпАП.
Отже, приймаючи наведені обставини, беручи до уваги, що ОСОБА_1 не є безпосереднім суб'єктом господарювання, тому в розумінні ч. 1 ст. 44-3КУпАП ОСОБА_1 не є суб'єктом вказаного правопорушення.
Згідно приписів ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому всі обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних допустимих доказів. Протокол про адміністративне правопорушення не може бути єдиним доказом по справі та обвинувачення не може ґрунтуватись лише адміністративним протоколом, без інших належних та допустимих доказів скоєння адміністративного правопорушення.
Отже, суд позбавлений можливості встановити за допомогою допустимих і належних доказів, всі елементи складу інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст. 44-3 КУпАП.
Зазначені вище обставини свідчать про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.44-3 КУпАП, за таких обставин провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю при відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Тому враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 44-3, 247,256, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбаченеч.1 ст.44-3 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст.44-3 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.Б. Хемич