Постанова від 25.03.2021 по справі 340/3545/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2021 року м. Дніпросправа № 340/3545/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2020 року (головуючий суддя Сагун А.В.)

у справі № 340/3545/20

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802), щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області № 61/17/36 від 14.08.2020 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802) провести з 14 серпня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області з урахуванням усіх видів грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром з розрахунку 86% суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області на виконання судового рішення від 13.02.2020 у справі № 340/3043/19 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області направила довідку № 61/17/36 від 14.08.2020 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач отримував до звільнення. Відповідач безпідставно відмовив позивачу у перерахунку пенсії на підставі нової довідки із збільшеним розміром посадового окладу з посиланням на відсутність судового рішення щодо зобов'язання провести перерахунок відповідно до наданої довідки, оскільки відповідний обов'язок у відповідача виникає відповідно до ч.ч.1, 2 ст.63 Закону № 2262-ХІІ.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.10.2020 позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області № 61/17/36 від 14.08.2020.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області № 61/17/36 від 14.08.2020 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Скаржник зазначає, що при зверненні позивача до суду з позовом про зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії з 14.08.2019 позивач пропустив 6-ти місячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.122 КАС України.

По суті заявлених вимог відповідач вказує, що у зв'язку з підвищенням з 01.03.2018 грошового забезпечення військовослужбовців відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 13.04.2018 № 61/17/261, складеної відповідно до положень п.3 Порядку № 45 та п.7 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018. Щодо перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 14.08.2020 №61/17/36 відповідач наполягає на відсутності правових підстав для такого перерахунку, оскільки після 01.03.2018 грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалось, а Кабінетом Міністрів України не приймались інші рішення щодо перерахунку пенсій таким особам. Стосовно посилання позивача та суду першої інстанції на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнані нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103, зміни до пункту 5 Порядку № 45, додатку 2 до Порядку № 45, відповідачем вказано, що нових нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, після дати набрання рішенням суду у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалося.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість додаткового рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 є пенсіонером Служби безпеки України, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 у справі №340/3043/19, яке набрало законної сили 23.07.2020, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області, зобов'язано Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , із зазначенням усіх складових: основних та додаткових (надбавки, доплати, премії), що були призначені ОСОБА_1 при виході на пенсію.

Задовольняючи позов, суд в рішенні від 13.02.2020 у справі №340/3043/19 виходив з того, що з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно із постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

На виконання означеного судового рішення у справі №340/3043/19 Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку №61/17/36 від 14.08.2020, видану ОСОБА_1 , про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (а.с.37).

Листом від 28.08.2020 № 2360-2752/К-03/8-1100/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 , що перерахунок його пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області №61/17/36 від 14.08.2020 не проведений, оскільки на адресу головного управління не надходило судового рішення щодо зобов'язання провести перерахунок відповідно до наданої довідки (а.с.38).

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 14.08.2020 №61/17/36 протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає за необхідне зазначити таке.

Стосовно посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду із позовом, слід зазначити, що про порушене право позивач дізнався фактично з листа відповідача від 28.08.2020 № 2360-2752/К-03/8-1100/20, яким йому було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 14.08.2020 №61/17/36.

Із позовом до суду позивач звернувся 01.09.2020, тобто в межах строку, передбаченого ч.2 ст.122 КАС України.

Доводам відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду в частині позовних вимог про зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії в період з 14.08.2019 по 29.02.2020 суд першої інстанції надав належну правову оцінку, правильно вказавши з посиланням на ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Тобто у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення, не слід застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений ч.2 ст. 122 КАС України, оскільки застосування зазначеного строку матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.

Отже аргументи відповідача про пропуск позивачем строку звернення із позовом до суду, є безпідставними.

По суті пред'явлених позовних вимог суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, врегульовані, зокрема, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 Порядку № 45 в редакції, що діяла на час перерахунку пенсії позивача, зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (надалі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Водночас, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 позивачу на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 13.04.2018 № 61/17/261 перераховано пенсію з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Отже, оскільки зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Поряд із цим, алгоритм дій, встановлений наведеною вище постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, і який повинні вчинити, в даному випадку ГУ ПФУ в Кіровоградській області та Управління служби безпеки України в Кіровоградській області, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

В спірному випадку відповідачем не вчинено дій щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки Управління служби безпеки України в Кіровоградській області №61/17/36 від 14.08.2020, яка отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, що відповідачем не заперечується.

Згідно цієї довідки, виданої позивачеві, розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) становить 17572,50,10 грн. та має наступні складові: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, доплата за співробітництво з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, надбавка військовослужбовцям підрозділів по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю СБУ, премія.

Отже, згідно вищевказаної довідки до грошового забезпечення позивача включено додаткові види грошового забезпечення, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №704, які не були включені у довідку №61/17/261 від 13.04.2018, на підставі якої вже здійснено перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 3щ.01.07 N 3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Отже, зважаючи на те, що довідкою Управління служби безпеки України в Кіровоградській області від №61/17/36 від 14.08.2020 до складу грошового забезпечення включено додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням яких позивач має право на перерахунок пенсії, та враховуючи на те, що попередній перерахунок пенсії був проведений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 13.04.2018, яка не містила усіх складових, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що в спірних правовідносинах Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області допущено протиправну бездіяльність у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки після її отримання у відповідача не існувало жодних перешкод у здійсненні такого перерахунку.

Оскільки право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення виникло 05.03.2019, суд першої інстанції правильно вказав, що з огляду на положення статті 51 Закону №2262-ХІІ та обсяг і зміст заявлених позивачем вимог, саме з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) відповідач зобов'язаний в спірному випадку здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2020 року у справі № 340/3545/20/20 залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко