Рішення від 29.03.2021 по справі 640/1143/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2021 року м. Київ № 640/1143/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ»

до проНаціональної ради України з питань телебачення і радіомовлення визнання протиправним та скасування рішення №1685 від 23.12.2020,

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення №1685 від 23.12.2020 року "Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020р. №627 "Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ "НОВИНИ 24 ГОДИНИ", м. Київ (НР №00034 від 26.06.2016р., супутникове ТБ, логотип: "NEWSONE".

Ухвалою суду від 26.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийняття оскаржуваного рішення, оскільки 30 жовтня 2020 року в Офіційному віснику України № 85 було опубліковане рішення Національної ради «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення» № 955 від 20.08.2020р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 жовтня 2020 р. за 1016/35299). Основна суть затверджених змін до Інструкції полягає в тому, що у регулятора з 30 жовтня 2020 року з'явилася можливість проводити безвиїзні перевірки. Відповідно до пункту 10 розділу VII Інструкції «...Національна рада може .... внести зміни до раніше прийнятих рішень про призначення виїзної перевірки у разі такої потреби».

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Оскаржуване рішення було прийняте (застосоване) на підставі норми, що почала діяти з 30.10.2020р. та застосоване до рішення № 627 від 21.05.2020р. Тобто оскаржуване рішення стосується події, факту, що не було нормативно урегульоване - порядок проведення безвиїзних позапланових перевірок не був присутнім у нормативно-правовому полі. Таким чином, дія пункту 10 розділу VII Інструкції щодо внесення змін до раніше прийнятих рішень про призначення виїзної перевірки поширюється виключно на рішення Національної ради, що були прийняті після 30.10.2020р.

Крім того, позивач зазначає, що згідно ст. 23 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» порядок організації та внутрішньої роботи Національної ради, що не врегульований цим Законом, визначається Регламентом Національної ради.

Так, відповідно до п.п. 3.2.7. п. 2 розділу III «Засідання Національної ради» Регламенту Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, затвердженого рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 29 квітня 2015 року № 581 (з наступними змінами та доповненнями) (надалі - Регламент): «Після підписання порядку денного відповідальний секретар Національної ради або керівник апарату Національної ради, або особа, що виконує його посадові обов'язки, підписує листи-запрошення суб'єктам господарювання, питання яких планується розглянути на засіданні Національної ради». Тобто Регламент встановлює обов'язкове направлення листів-запрошень усім суб'єктам господарювання, питання яких планується розглядати. Всупереч цьому позивачеві не було направлено листа, підписаного уповноваженими посадовими особами відповідача. Позивач був позбавлений реальної можливості надати своє бачення щодо проекту рішення, а про наявність самого рішення дізнався випадково, так як цього дня розглядалися і інші питання щодо діяльності позивача.

Позивач вважає, що згідно Регламенту дане питання не могло розглядатися на засіданні Національної ради 23.12.2020.

25 лютого 2021 року відповідачем подано відзив на позов, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав правомірності прийняття оскаржуваного рішення.

03 березня 2021 року позивачем подано відповідь на відзив, відповідно до якої просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.

23 березня 2021 року відповідачем подані заперечення, відповідно до яких проти задоволення позовних вимог заперечує повністю.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Національною радою 21.05.2020 прийнято рішення №627 «Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (НР №00034-м від 23.06.2016, супутникове ТБ, логотип: «NЕWSONE»)».

Згідно з цим рішенням Національна рада, розглянувши результати моніторингу мовлення ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ, за 08.05.2020, 09.05.2020 та 10.05.2020, керуючись частиною першою статті 70 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», статтею 13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», частиною першою статі 28 Закону України «Про інформацію», абзацом двадцять восьмим пункту 6 Доктрини інформаційної безпеки України, затвердженої Указом Президента України від 25.02.2017 №47/2017, абзацом третім пункту 3 розділу ІІІ Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої рішенням Національної ради від 08.02.2012 №115, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.02.2012 за №313/20626 (у редакції рішення Національної ради від 09.111.2017 №2127 (із змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.12.2017 за №1468/31336), вирішила призначити позапланову виїзну перевірку позивача з метою перевірки дотримання вимог:

- абзаців четвертого та шостого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (не допускається використання телерадіоорганізацій для: закликів до розв'язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті; пропаганди винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження);

- пунктів а) та б) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (телерадіоорганізація зобов'язана: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; поширювати об'єктивну інформацію);

- частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію» (інформація не може бути використана для закрилків до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини). В подальшому, Національна рада 23.12.2020 прийняла рішення №1685 "Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020р. №627 "Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ "НОВИНИ 24 ГОДИНИ", м. Київ (НР №00034 від 26.06.2016р., супутникове ТБ, логотип: "NEWSONE")», яким у зв'язку із запровадженням карантинних заходів в Україні, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19, керуючись п. 10 розділу VІІ Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої рішенням Національної ради від 08.02.2012 №115, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.02.2012 за №313/20626 (у редакції рішення Національної ради від 09.11.2017 №2127 (із змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.12.2017 за №1468/31336), ч. 1 ст. 70 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», статтею 13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» внесла зміни до рішення Національної ради від 21.05.2020 №627 «Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (НР №00034-м від 23.06.2016, супутникове ТБ, логотип: «NЕWSONE»)» виклавши його в новій редакції, що додається.

Згідно з Додатком до рішення Національної ради від 23.12.2020 №1685 «Про призначення позапланової безвиїзної перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (НР №00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: «NЕWSONE»)» вирішено:

1. Призначити позапланову безвиїзну перевірку діяльності ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ» м. Київ (НР №00034-м від 26.06.2016), з метою перевірки дотримання вимог:

- абзаців четвертого та шостого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (не допускається використання телерадіоорганізацій для: закликів до розв'язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті; пропаганди винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження);

- пунктів а) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (телерадіоорганізація зобов'язана: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; поширювати об'єктивну інформацію);

- частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію» (інформація не може бути використана для закрилків до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини).

2. Встановити строк проведення перевірки - з 14.01.2021 по 28.01.2021 включно.

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ, у термін до 18.01.2021 надати Національній раді шляхом надсилання на адресу: вул. Прорізна, 2, м. Київ, 01601, документи та матеріали, необхідні для проведення перевірки:

- фотокопію (ксерокопію) журналу обліку передач за 08.05.2020, 09.05.2020 та 10.05.2020, завірену підписом керівника та печаткою телекомпанії;

- завірену керівником копію сітки мовлення за 08.05.2020, 09.05.2020 та 10.05.2020 із розподілом передач відповідно до програмної концепції мовлення;

- завірену керівником копію редакційного статуту телекомпанії.

4. Рекомендувати Товариству з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ, у термін до 18.01.2021 надати Національній раді письмові пояснення. А також матеріали та документи, які сприятимуть об'єктивній оцінці діяльності телекомпанії.

5. Відділу забезпечення проведення перевірок управління контролю та аналізу телерадіомовлення підготувати проект наказу на проведення позапланової безвиїзної перевірки.

6. Виконання цього рішення покласти на управління контролю та аналізу телерадіомовлення, управління представників Національної ради.

7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на відповідального секретаря Національної ради Ю. Зіневича.

Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України, визначає правові, економічні, соціальні, організаційні умови їх функціонування, спрямовані на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань регулює Закон України «Про телебачення і радіомовлення».

Разом з тим, відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.

Варто зазначити, що до обов'язків телерадіоорганізації, відповідно до пунктів а), в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» належить, зокрема: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; поширювати об'єктивну інформацію.

Згідно з частиною четвертою статті 7 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення.

Також, відповідно до частини першої статті 70 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», Національна рада здійснює контроль за дотриманням та забезпечує виконання вимог законодавства України у сфері телебачення і радіомовлення.

Реалізація Національною радою своїх наглядових повноважень здійснюється відповідно до вимог Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення (затвердженої рішенням Національної ради від 08.02.2012 за № 115, у редакції рішення Національної ради № 2127 від 09.11.2017 (із подальшими змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.12.2017 за №1468/31336 (надалі - Інструкція).

З метою вироблення дієвого механізму здійснення нагляду за діяльністю суб'єктів у сфері телебачення і радіомовлення та удосконалення процедури проведення безвиїзних позапланових перевірок, а саме в частині забезпечення прав уповноважених осіб Національної ради щодо оперативного отримання документів, які стосуються предмету перевірки, з метою повного та всебічного дослідження всіх обставин та фактів, які мають значення для встановлення наявності чи відсутності ознак порушень законодавства в сфері телебачення і радіомовлення Національною радою було прийнято рішення від 20.08.2020 №955 «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення».

Вказаними змінами удосконалено процедуру проведення безвиїзних позапланових перевірок, що відображена в Інструкції, з метою врегулювання та забезпечення більшої ефективності від проведення безвиїзних перевірок Національною радою.

Відповідно до пункту 10 розділу VII Інструкції у разі запровадження в державі карантинних та інших обмежувальних заходів, або інших обставин, що унеможливлюють проведення Національною радою виїзної перевірки, Національна рада може прийняти рішення про призначення безвиїзної перевірки та/або внести зміни до раніше прийнятих рішень про призначення виїзної перевірки у разі такої потреби.

Конституційний Суд у рішенні №3-рп/2001 від 5 квітня 2001 р. зазначив, що під принципом незворотності дії в часі нормативно-правових актів мається на увазі, що їхня дія не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання ним чинності. З цього випливає, що нормативно-правові акти можуть регулювати правові відносини, які хоча і почалися в минулому, але тривали на момент прийняття відповідних актів.

Таким чином, Національна рада має право вносити зміни до будь-яких раніше прийнятих рішень, а не лише тих, що прийняті після набрання чинності Інструкції в новій редакції.

Отже, твердження позивача, що дія пункту 10 розділу VII Інструкції щодо внесення змін до раніше прийнятих рішень про призначення виїзної перевірки поширюється виключно на рішення Національної ради, що були прийняті після 30.10.2020р. є безпідставними та необґрунтованими.

Щодо тверджень позивача щодо порушення правової процедури прийняття оскаржуваного рішення, суд зазначає наступне.

В силу частин першої-третьої статті 17 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» Національна рада, в межах своїх повноважень, приймає регуляторні акти, у тому числі нормативно-правові, а також інші акти індивідуальної дії.

Статтею 23 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» визначено, що порядок організації та внутрішньої роботи Національної ради, що не врегульований цим Законом, визначається Регламентом Національної ради, який за поданням голови або не менше трьох членів Національної ради затверджується Національною радою більшістю від її складу.

Так, відповідно до пункту 3.1.1 розділу ІІІ Регламенту Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, затвердженого рішенням Національної ради № 581 від 29.04.2015 (із подальшими змінами) (далі - Регламент) у період встановлення карантину або обмежувальних (протиепідемічних) заходів, засідання Національної ради можуть бути проведені у режимі реального часу (онлайн) з використанням відповідних технічних засобів, зокрема через мережу Інтернет. Питання, які розглядаються у зазначений період на засіданні Національної ради, визначаються нею як нагальні та/або невідкладні.

Регламентом визначено, що матеріали до проектів рішень містять інформацію, достатню для всебічного та повноцінного розгляду питання на засіданні Національної ради.

Розгляд питання починається із виступу члена Національної ради або посадової особи Національної ради, які доповідають по суті питання, що розглядається. Доповідач викладає зміст питання, представляє проект рішення та зауваження (пропозиції), що надійшли під час його підготовки, відповідає на запитання голови Національної пади та членів Національної ради.

Головуючий на засіданні у разі потреби надає слово членам Національної ради, начальникам структурних підрозділів апарату Національної ради, а також може надати право запрошеним особам висловитися по суті питання, що розглядається.

У разі необхідності головуючий визначає час для обговорення відповідного питання.

Варто зазначити, що Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» діяльність Національної ради ґрунтується на принципах законності, незалежності, об'єктивності, прозорості, доступності для громадськості, врахування культурної, ідеологічної та політичної багатоманітності в суспільстві, врахування загальновизнаних міжнародних норм та стандартів у галузі телерадіомовлення, повноти і всебічного розгляду питань та обґрунтованості прийнятих рішень.

Відповідно до пункту 3.2.2. Регламенту порядок денний формується на підставі заявок за підписом начальників структурних підрозділів апарату Національної ради не пізніше ніж за шість календарних днів до засідання, крім питань, які визначені головою Національної ради, членами Національної ради невідкладними.

Пунктом 3.5.13 Регламенту встановлено, що голосування здійснюється кожним членом Національної ради особисто шляхом підняття руки. Рішення Національної ради вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше п'яти членів Національної ради. Рішення, які не отримали необхідної кількості голосів, вважаються не прийнятими.

Аналогічна норма закріплена в частині шостій статті 24 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення».

Судом встановлено, що під час голосування за питання «Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 № 627 «Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (HP № 00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: «NEWSONE»)» голосували «За» - 6, «Проти» - 0, «Утримались» - 0. Отже, рішення прийнято одноголосно.

За результатами засідання Національної ради складається протокол, який є офіційним документом. Протокол засідання веде та оформлює відділ протокольно-організаційної роботи (пункт 3.6.2 розділу III Регламенту).

Витяг із протоколу № 33 засідання Національної ради за 23.12.2020, на якому розглядалось питання «Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 №627 «Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (HP № 00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: «NEWSONE»)», який міститься в матеріалах справи, є єдиним офіційним документом та доказом, що може свідчити про хід цього засідання.

Крім того, чинним законодавством України не визначено участь позивача при розгляді питання про внесення змін до рішення обов'язковою, оскільки відповідно до частини 5 статті 24 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» розгляд на засіданнях Національної ради лише питань про видачу, продовження, переоформлення ліцензії на телерадіомовлення або питання про застосування санкцій до ліцензіатів відбувається у присутності повноважних представників відповідних ліцензіатів, про що їх письмово повідомляє Національна рада не пізніш як за три дні до засідання.

Разом з тим, 23.12.2020 на засіданні Національної ради розглядалось питання про внесення змін до раніше прийнятого рішення.

Отже, на відкритих засіданнях Національна рада, у складі не менше шести членів, реалізує свої повноваження з прийняття рішень, як акту індивідуальної дії. При цьому, відповідне рішення, мотивувальна частина якого містить: посилання на норму чинного закону України, яка наділяє Національну раду повноваженнями приймати зазначений акт індивідуальної дії; обставини, з настанням яких закони України пов'язують виникнення у Національної ради повноважень приймати відповідний акт, а також посилання на докази, якими підтверджується настання таких обставин, вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше п'яти членів Національної ради, обставини чого відображаються у протоколі засідання.

Відповідно до абзацу другого пункту 2 розділу VII Інструкції ліцензіат вважається належним чином повідомленим Національною радою щодо прийнятого рішення про призначення безвиїзної перевірки через сім робочих днів з дня надсилання йому копії такого рішення рекомендованим листом.

Судом встановлено, що 28.12.2020 за вих. №17/1804 позивачу направлено рекомендованого листа із повідомленням щодо проведення у період з 14.01.2021 по 28.01.2021 позапланової безвиїзної перевірки діяльності ТОВ «Новини 24 години». До листа були надані додатки, зокрема і копія рішення Національної ради від 21.05.2020 № 627 «Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (HP № 00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: «NEWSONE»)» та копія рішення Національної ради від 23.12.2020 № 1685 «Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 № 627 «Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (HP № 00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: «NEWSONE»)».

Крім того, на виконання вимог оскаржуваного рішення листом від 14.01.2021 вих. №4 позивачем були надані матеріали та документи необхідні для проведення позапланової безвиїзної перевірки (даний лист зареєстровано Національною радою 15.01.2021 за вх. №16/90).

Отже, позивач був належним чином повідомлений про прийняте рішення та обізнаний із його змістом.

Таким чином, рішення Національної ради № 1685 від 23.12.2020 «Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 № 627 «Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (HP № 00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: «NEWSONE»)» прийняте відповідно до вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення» у спосіб визначений Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та з дотриманням Регламенту Національної ради.

При цьому, з урахуванням встановлених вище судом обставин та висновків, суд вважає за необхідне звернути увагу на той факт, що за результатами моніторингу позивача за 08.05.2020, 09.05.2020, 10.05.2020 Національною радою зафіксовано лише ознаки порушення.

Наразі, оскаржуваним рішенням лише призначено позапланову безвиїзну перевірку для з'ясування всіх обставин справи. Саме за результатами перевірки, дослідивши всі докази та, у разі наявності, заслухавши пояснення позивача Національна рада може прийняти рішення або про а) визнання порушення і застосування передбачених цим Законом санкцій; або про б) проведення додаткової перевірки; або про в) відсутність фактів порушення.

Разом з тим, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2021 у справі №640/12152/20 за позовом ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ» до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 21.05.2020 №627 «Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (НР №00034-м від 23.06.2016, супутникове ТБ, логотип: «NEWSONE»)», у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Крім того, судом встановлено, що у період з 14.01.2021 по 28.01.2021 Національною радою проведено позапланову безвиїзну перевірку діяльності ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», за результатами якої 28.01.2021 складено акт №20.

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

У даному разі, позивач оскаржує рішення Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення №1685 від 23.12.2020 року "Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020р. №627 "Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ "НОВИНИ 24 ГОДИНИ", м. Київ (НР №00034 від 26.06.2016р., супутникове ТБ, логотип: "NEWSONE", яке, в розумінні наведених норм, є індивідуальним актом (ненормативним правовим актом).

У рішенні Конституційного Суду України у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення підпункту 2 пункту 3 розділу IV Закону України "Про Конституційний Суд України" стосовно правових актів органів Верховної Ради України (справа про акти органів Верховної Ради України) від 23.06.1997 року № 3/35-313 вказано, що за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. Ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Отже, оскаржуване рішення Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення №1685 від 23.12.2020 є індивідуальним правовим актом, тобто офіційно оформленим результатом волевиявлення органу державної влади, здійснюваним в односторонньому порядку і спрямованим на виникнення певних юридичних наслідків, стосується конкретно інтересів позивача, його прав і обов'язків, оскільки породжує для нього певні юридичні наслідки.

Відтак, з огляду на наведене, правові наслідки оскаржуваних дій та рішень за таких обставин є вичерпаними, а отже, задоволення позову у частині скасування вказаного рішення, не може призвести до відновлення порушених прав позивача, оскільки після проведення перевірки права позивача порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.

Таким чином, рішення Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення №1685 від 23.12.2020, як акт одноразового застосування, вичерпав свою дію фактом свого виконання, а тому він не може бути скасований судом після його виконання.

Вказана правова позиція також викладена в постанові Верховного Cуду від 21.02.2019р. у справі №807/2062/17.

Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Отже, рішення Національної ради № 1685 від 23.12.2020 «Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 № 627 «Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (HP № 00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: «NEWSONE»)» є обґрунтованим, прийнятим на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Законами України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та «Про телебачення і радіомовлення», з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надані, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача.

Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з частиною 1 статті 9, статті 72, частин 1, 2, 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

А тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Інші доводи сторін не спростовують викладеного та не доводять протилежного.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ» (м. Київ, 03056, вул. Польова, 21, код ЄДРПОУ 33786517) відмовити повністю.

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Амельохін