29 березня 2021 року Чернігів Справа № 620/2485/21
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Соломко І.І. перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 , в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.07.2016 рік із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) січень 2008 року.
2. Стягнути з військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.07.2016 рік із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) січень 2008 року, у розмірі 17 076,78 грн.
3. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати.
4. Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 29.07.2016 року по 28.11.2016 рік із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) січень 2008 року.
5. Стягнути з військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 29.07.2016 року по 28.11.2016 рік із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) січень 2008 року, у розмірі 11 012,14 грн.
6. Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати.
7.Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 30.11.2016 року по 28.02.2018 рік із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) січень 2008 р- року.
8.Стягнути з військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 30.11.2016 року по 28.02.2018 рік із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) січень 2008 року, у розмірі 55 536,32 грн.
9.Зобов'язати військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати.
10.Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2015 рік без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди.
11.Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу для оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2015 рік з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
12. Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань за 2016 рік без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди.
13.Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу для оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2016 рік з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
14. Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань за 2017-2018 роки без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди.
15. Зобов'язати військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу для оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2017- 2018 роки з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
16. Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), які полягають у незастосуванні пункту 1 Примітки до Додатку 1 та пункту 1 Примітки до Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N°704 при обчисленні починаючи з 01.03.2018 по 22.12.2018 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 07.12.2017 року №2246-VIII “Про Державний бюджет України на 2018 рік” на 01.01.2018 року.
17. Зобов'язати військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), починаючи з 01.03.2018 по 22.12.2018 включно вчинити дії щодо перерахунку, виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням пункту 1 Примітки до Додатку 1 та пункту 1 Примітки до Додатку14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 07.12.2017 року №2246-Vlll “Про Державний бюджет України на 2018 рік” на 01.01.2018 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.
18. Зобов'язати військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) сплатити недоплачені протягом 2018 року суми грошового забезпечення з урахуванням проведеного перерахунку відповідно до пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 50-ти відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законами на 1 січня календарного року, а саме Законом України від 07.12.2017 року № 2246-VIII “Про Державний бюджет України на 2018 рік” на 01.01.2018.
Відповідно до частини першої 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Так, судом встановлено наявність підстав для залишення позовної заяви без руху, зважаючи на таке.
Відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Позивач посилаючись на пункт 13 частини першої статті 5 Закону України ''Про судовий збір'' вважає, що він звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій.
Так, пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України ''Про судовий збір'' встановлює, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Великою Палатою Верховного Суду в ухвалі від 06.05.2020 (справа № 9901/70/20) були сформовані висновки щодо застосування положень пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір”, які є релевантними і до даної справи.
Так, в ухвалі звернуто увагу на те, що пунктом 13 частини першої статті 5 Закону № 674-VI звільнення від сплати судового збору осіб, які мають, зокрема статус ветеранів війни - учасників бойових дій, обмежено справами, пов'язаними з порушенням їхніх прав. Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов'язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону. Серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими позивач звернувся у цій справі.
Наведене також відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду щодо застосування положень пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI, викладеним, зокрема, у постанові від 9 жовтня 2019 року (справа № 9901/311/19).
У даному випадку позивач звернувся до суду з вимогами про визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо не нарахування та невиплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення (п.3,6,9 позовних вимог), а також визнання протиправними дій та зобов'язання відповідачів нарахувати грошову допомогу для оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань (п.10-15 позовних вимог), однак такі вимоги не дають підстави для звільнення його від сплати судового збору, виходячи з такого.
Компенсація втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення та, вимоги про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідачів нарахувати грошову допомогу для оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань не є тотожними до вимоги про стягнення заробітної плати (грошового забезпечення), а тому не може бути віднесена до категорії пільгових вимог, за подачу яких, згідно пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", судовий збір не сплачується.
Розмір та ставки судового збору визначені Законом України "Про судовий збір", частиною другою статті 4 якого встановлено, що за подання фізичною особою або фізичною особою - підприємцем до суду адміністративного позову немайнового характеру, справляється судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (встановленого законом на 1 січня календарного року) за кожну позовну вимогу. Тобто, судовий збір за подання даного адміністративного позову повинен становити 5488,00 грн (908*6).
Проте докази щодо сплати судового збору у наведеному розмірі до позову не надано.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
У свою чергу за частиною п'ятою статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
У даному випадку позивачем заявлені позовні вимоги про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідачів нарахувати грошову допомогу для оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань за період: 2015 рік (п.10-11 позовних вимог), 2016 рік (пункт12-13 позовних вимог), за 2017-2018 роки (п.14-15 позовних вимог), які за своєю природою не є складовою частиною заробітної плати, оскільки зазначена допомога є соціальною гарантією, виплатою компенсаційного характеру.
Таким чином, під час обчислення строку звернення до суду із позовом цієї категорії застосуванню підлягають саме положення КАС України, як норм спеціального процесуального закону.
Отже, звернувшись до суду 23.03.2021 позивач пропустив місячний строк, встановлений частиною п'ятою статті 122 КАС України.
Будь-яких поважних причин пропуску строку звернення до суду позивачем не наведено, письмове клопотання відповідно до вимог статей 166-167 КАС України про поновлення строку звернення до суду не надано.
Зважаючи на обставини цієї справи, суд зауважує на не наведені позивачем обставин, які б давали підстави для висновку про наявність об'єктивних, тобто таких, що не залежали від волі позивача, обставин, які б зумовили поважність пропуску встановленого процесуальним законом строку звернення до суду у цій категорії справ.
Відтак, враховуючи приписи частини першої статті 123 КАС України позов підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку у 10 днів з дня вручення ухвали особа на звернення до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду та зазначення підстави для поновлення строку.
Крім того, згідно пунктів 3,4,5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
Однак, як вбачається з позовних вимог, у пунктах 3,6,9 відсутні визначення періоду за який позивач просить стягнути компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення відсутні, як і визначення сум вказаної компенсації.
Наведене вище у сукупності свідчить про недотримання вимог Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Згідно частин першої - другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху:
1) заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із позовними вимогами, викладеними у пунктах 10-15 позовної заяви, та доказів поважності причин його пропуску, засвідчених належним чином;
2) оригінал документу про сплату судового збору;
3) викладення позовних вимог у пунктах 3,6,9 позовної заяви відповідно до пунктів 3,4,5 частини п'ятої статті 160 КАС України
На підставі наведеного та керуючись ст. 122, 160, ст. 161 та ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліку протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду та роз'яснити, що інакше позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.І. Соломко