Рішення від 25.03.2021 по справі 620/342/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2021 року Чернігів Справа № 620/342/21

Чернігівський окружний адміністративний суд:

під головуванням судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Пархомчука Д.А.,

представника позивача Бузиної Н.В.,

представника відповідача Тимошенка О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ''Енера Чернігів'' до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ» (далі також - ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ», позивач) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі також - НКРЕКП, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови НКРЕКП від 16.12.2020 № 2421.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувана постанова прийнята відповідачем за результатами перевірки обставин, які, на думку позивача, стосувалися іншого суб'єкта, а саме АТ «Чернігівобленерго», який у свою чергу заяву споживача та пакет документів до позивача не передавав. Крім того, НКРЕКП в акті перевірки від 20.11.2020 № 455 та постанові від 16.12.2020 № 2421 посилається на норму, яка втратила чинність. Отже, за таких обставин позивач вважає, що склад правопорушення відсутній, тому не може бути притягнутий до відповідальності.

25.01.2021 ухвалою суду розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

25.01.2021 ухвалою суду відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення доказів.

17.02.2021 ухвалою суду розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.

У відзиві представник відповідача позов не визнає та зазначає, що оскаржувана постанова про накладення штрафу є правомірною, оскільки НКРЕКП при застосуванні санкції діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений нормативно-правовими актами, що регулюють спірні правовідносини.

Представник позивача надіслав суду відповідь на відзив та звернув увагу не недотримання відповідачем нормативно-правових актів, що слугували підставою для прийняття спірної постанови.

03.03.2021 на адресу суду надійшли заперечення на відповідь позивача на відзив, де зазначено про порушення позивачем Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 27.02.2014 року №170, а тому до нього правомірно застосовані штрафні санкції.

25.03.2021 в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з доводів, наведених у позові та відповіді на відзив. Крім того, заявив клопотання, в якому просив приєднати до матеріалів справи акт перевірки НКРЕКП від 26.02.2021 № 121, де зазначено, що АТ «Чернігівобленерго» не отримувало від ОСОБА_1 заяви-повідомлення та не передавало пакет документів, пов'язаних із введенням в експлуатацію генеруючої установки споживача, до ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ». Отже, вказаним підтримана позиція позивача, викладена у позові.

Ухвалою суду від 25.03.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, клопотання представника позивача задоволено.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у задоволенні з підстав, викладених у відзиві.

Вислухавши учасників справи, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

У період з 16.11.2020 по 20.11.2020 НКРЕКП у ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ» проведена перевірка щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.

Результати перевірки зафіксовані в акті від 20.11.2020 №455 (далі - Акт перевірки, а.с. 26-31).

У вказаному акті зафіксовано порушення позивачем абзацу 3 пункту 6 розділу ІІ Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 27.02.2014 року №170, а саме : 05.06.2020 ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГВ» отримано документи, необхідні для укладення договору купівлі - продажу електричної енергії за зеленим «тарифом» із гр. ОСОБА_1 . У той же час дані документи повернуті споживачеві та не надано примірники підписаного договору купівлі - продажу.

На підставі викладених в Акті перевірки висновків, за наслідками розгляду даного акту, НКРЕКП прийнято постанову від 16.12.2020 № 2421, якою, зокрема, на ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГВ» накладено штраф у розмірі 85000,00 грн. відповідно до пунктів 11,12 частини першої статті 17, 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та статті 77 Закону України «Про ринок електроенергії».

Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VІІІ (далі - Закон №1540-VІІІ) визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

Відповідно до частини першої статті 1 даного Закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Приписи абзацу 1 пункту частини першої статті 2 Закону №1540-VІІІ визначають, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.

За змістом статті 3 Закону №1540-VІІІ Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Основними завданнями Регулятора є: забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

При цьому за правилами статті 19 Закону№1540-VІІІ Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Відповідно до статті 22 Закону №1540-VІІІ суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

Частиною першою та частиною другою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (далі - Закон № 2019-VIII) передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є:

1) порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності;

2) недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

3) порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах;

4) крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку;

5) розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна таких об'єктів;

6) пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку;

7) неподання або несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, а також надання недостовірної інформації у такій звітності;

8) необґрунтована відмова в доступі до системи передачі або системи розподілу або у приєднанні до системи передачі або системи розподілу;

9) створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду (контролю);

10) порушення правил охорони об'єктів електроенергетики;

11) дії, що перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки;

12) припинення постачання електричної енергії споживачам, що не допускають порушень своїх договірних зобов'язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та/або електропостачальником;

13) неукладення договорів відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

14) пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо;

15) відмова у доступі уповноважених працівників постачальників послуг комерційного обліку до приміщень, де розташовані лічильники електричної енергії, якщо обов'язок надання такого доступу встановлений законодавством;

16) невиконання постанов, розпоряджень, наказів, рішень та приписів суб'єктів владних повноважень на ринку електричної енергії, а також створення перешкод для виконання службових обов'язків посадовими особами таких суб'єктів;

17) неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації оператору системи передачі, оператору системи розподілу та суб'єктам владних повноважень на ринку електричної енергії, якщо обов'язковість подання такої інформації встановлена законом, а також неподання копій документів, пояснень та іншої інформації на законну вимогу Регулятора;

18) несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики.

Отже, зі змісту наведених норм слідує, що суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення на ринку електричної енергії, визначені статтею 22 Закону №1540-VІІІ та у переліку статті 77 Закону № 2019-VIII.

Відповідач в оскаржуваній постанові посилається на порушення позивачем абзацу 3 пункту 6 розділу ІІ Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 27.02.2014 року №170 (далі Порядок № 170).

Так, абзацом 3 пункту 6 розділу ІІ Порядку № 170 (в редакції, станом на 25.02.2016) передбачено, що під час улаштування вузла обліку (засобу обліку) представники електропостачальника надають у двох примірниках для ознайомлення та підписання побутовому споживачу підготовлений та підписаний відповідальною особою електропостачальника договір купівлі-продажу.

Отже, за даною нормою процедура улаштування вузла обліку відбувається саме з ініціювати споживача, а не електропостачальника.

Належними доказами є докази, які містять інформацію щодо доказування (частина перша статті 73 КАС України).

Однак докази, що споживач ОСОБА_1 подавав саме до ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ» заяву -повідомлення та пакет документів для надання послуги з улаштування вузла обліку та укладення договору купівлі-продажу електричної енергії, а останнім жодних дій не вчинено, відповідачем суду не надано.

Отже, відповідачем не доведено належними доказами порушення позивачем абзацу 3 пункту 6 розділу ІІ Порядку № 170 (в редакції, станом на 25.02.2016).

Також суд вважає безпідставними посилання відповідача у спірній постанові на положення постанови НКРЕКП від 27.02.2014 № 170, оскільки вказана норма на час проведення перевірки (20.11.2020) втратила чинність (згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 26 червня 2020 року № 1219), тому до спірних правовідносин не мала бути застосована.

У свою чергу в рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99 зазначено, що дія нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою чинності.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено склад порушення, визначений диспозиціями статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», тому постанова НКРЕКП від 16.12.2020 № 2421 є протиправною і підлягає скасуванню.

Надаючи оцінку всім доводам учасників справи, судова колегія також приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».

Враховуючи викладене, за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, на користь позивача підлягає стягненню, сплачений ним при поданні позовної заяви, судовий збір в розмірі 2270,00 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.12.2020 № 2421.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ''Енера Чернігів'' судовий збір в розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн), сплачений відповідно до платіжного доручення від 12.01.2021 № 82.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку статей 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю ''Енера Чернігів'' просп.Перемоги, 126-Б,м.Чернігів,14013, код ЄДРПОУ 41823846.

Відповідач: Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг вул.Смоленська, буд.19,м.Київ,03057, код ЄДРПОУ 39369133.

Повний текст рішення виготовлено 29 березня 2021 року.

Суддя І.І. Соломко