25 березня 2021 року справа № 580/6094/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зірка+" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся адвокат Білоглазенко Г.П. в інтересах ТОВ "Зірка+" (18029, м. Черкаси, вул. О.Дашкевича, 3, кв. 27) до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8), в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 18.11.2020 №2148033/40962069 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ "Зірка+" від 13.10.2020 №1;
-зобов'язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ "Зірка+" від 13.10.2020 №1.
Ухвалою суду від 25.01.2021 відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного провадження без виклику осіб.
Ухвалою суду від 01.03.2021 у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомлення сторін відмовлено.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що на виконання умов договору № 260 від 12.10. 2020 ТОВ "Зірка+" здійснило поставку ПП «Центрагроекспорт» кукурудзу 3-го класу у кількості 80,46 тон на загальну суму 422415 грн., у т.ч. ПДВ 84483 грн. Факт передачі товару підтверджується видатковою накладною від 13.10.2020 №2, ТТН № 1, № 2 від 13.10.2020. Відповідно до вимог Податкового кодексу України СФГ "Зима" сформовано податкову накладну № 1 від 06.10.2020 та направлено на реєстрації 15.10.2020. Однак, відповідач зупинив реєстрацію податкової накладної. Вказано, що товариством було подано на розгляд Комісії повідомлення щодо подачі документів на підтвердження реальності здійснення господарської операції, однак останні не були враховані. Позивач наголошує, що прийняте рішення від 18.11.2020 №2148033/40962069 є протиправним.
Представником Головного управління ДПС у Черкаській області до суду надано відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити у задоволенні останнього. Зазначено, що спірне рішення від 18.11.2020 №2148033/40962069 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято у зв'язку із ненаданням платником податку документів на зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів і т.д.. Враховуючи вищевикладене, оскаржуване позивачем рішення було прийнято відповідно до вимог чинного законодавства, а тому правові підстави для задоволення даної позовної вимоги відсутні.
Державна податкова служба України відзив на позов не подала.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Зірка+" зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа 16.11.2016, код ЄДРПОУ 40962069 за основним видом діяльності 01.11 "Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур".
Позивач як суб'єкт господарювання є платником податку на додану вартість.
12.10.2020 між ПП «Центрагроекспорт» (Покупець) та ТОВ "Зірка+" (Продавець) укладено договір поставки №260, згідно якого продавець зобов'язується поставити та передати у власність, а покупець прийняти та оплатити сільськогосподарську продукцію -кукурудзу 3 класу урожаю 2020 року.
Пунктом 3.1 даного договору встановлено, що продавець зобов'язується поставити кукурудзу 80,000т
Відповаідно до розділу 4 договору ціна товару з ПДВ за одну метричну тону становить 6300, а загальна вартість товару становить 504000 грн. в т.ч. ПДВ 84000 грн.
На виконання умов договору, 13.10.2020 ТОВ "Зірка+" виписано видаткову накладну №2 на користь ПП «Центрагроекспорт» щодо відвантаження кукурудзи в кількості 80,46 тон на загальну суму з ПДВ 506898 грн. в тому числі ПДВ 84483грн.
Згідно платіжного доручення №943 від 13.10.2020 ПП «Центрагроекспорт» сплатило позивачу 421977 грн. по рахунку № 2 від 13.10.2020 призначення платежу за кукурудзу.
У відповідності до ТТН №1 від 13.10.2020 СФГ "Зима" відвантажено товар ПП «Центрагроекспорт» транспортним засобом МАН д.н. НОМЕР_1 з причіпом НОМЕР_1 маса брутто становить 41,160т.
Згідно ТТН №2 від 13.10.2020 СФГ "Зима" відвантажено товар ПП «Центрагроекспорт» транспортним засобом МАН д.н. НОМЕР_2 з причіпом НОМЕР_3 маса брутто становить 39,300т.
13.10.2020 СФГ "Зима" складено податкову накладну №1 на суму ПДВ в розмірі 84483,00грн. та направлено її на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
27.10.2020 позивачем отримано квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної №1. У графі "результат обробки" вказано, що платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
11.11.20020 СФГ "Зима" направлено до контролюючого органу повідомлення про пояснення та копії документів в кількості 10 додатків. щодо податкової накладної, зокрема які включали звіт про посівні площі зернових, наявність основних засобів та договір поставки з ТТН, накладною та платіжним дорученням, договори на закупівлю нафтопродуктів та мінеральні добрива та інші.
18.11.2020 Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийнято рішення №2148033/40962069 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 13.10.2020 у зв'язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання товарів, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів і т.д.
Судом звернуто увагу, що СФГ "Зима" є виробником сільськогосподарської продукції.
Не погоджуючись з рішенням позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України та Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, а також постановою Кабінету Міністрів України №1246 "Про затвердження порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних".
За правилами п. 185.1 ст. 185 ПК України, операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Згідно пп. а п 186.1 ст. 186 ПК України, місцем постачання товарів є фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання (крім випадків, передбачених у підпунктах "б" і "в" цього пункту).
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, в силу вимог п. 187.1 ст. 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
При цьому, згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України, платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, саме на дату виникнення податкових зобов'язань та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п. 201.2 ст. 201 ПК України, форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). (п. 201.7 ст. 201 ПК України).
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та перевірка.
Відповідно до п. 13 та п. 14 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165).
Згідно п. 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
Пунктом 10 Порядку №1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Пунктом 26 Порядку № 1165 встановлено, що комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Згідно п. 25 Порядку № 1165, комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Не конкретизування податковим органом переліку документів, які необхідно надати позивачу, призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація податкової накладної № 1 від 13.10.2020 була зупинена та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеній в податковій накладній для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач надіслав повідомлення про надання пояснень та копій документів з підкріпленими документами, які на його розсуд підтверджують реальність здійснення господарської діяльності.
Копії цих документів були надані і до суду.
Згідно рішення ГУ ДПС у Черкаській області від 18.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 13.10.2020 у зв'язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання товарів, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання передачі товарів(робіт, послуг) і т.д. Крім того зазначено про ненадання первинного документу під першу подію.
Суд звернув увагу, що згідно договору надання послуг з доробки зерна № 29/10,20202-1 від 09.10.2020 ТОВ «АГС АГРО ТРЕЙД» зобов'язався здійснити доробку(сушіння, очищення) кукурудзи позивача не більше 500 тон.
Згідно ТТН №1 від 09.10.2020 СФГ "Зима" відвантажено товар ТОВ «АГС АГРО ТРЕЙД» транспортним засобом Вольво д.н. НОМЕР_4 маса брутто становить 42,000т. та ТТН №2 від 09.10.2020 СФГ "Зима" відвантажено товар ТОВ «АГС АГРО ТРЕЙД» транспортним засобом Вольво д.н. НОМЕР_4 маса брутто становить 40,000т. в ТТН пункт розвантаження вказаний Тарасівка.
Згідно ТТН №1 від 13.10.2020 СФГ "Зима" відвантажено товар ПП «Центрагроекспорт» транспортним засобом МАН д.н. НОМЕР_1 з причіпом НОМЕР_1 маса брутто становить 41,160т., ТТН №2 від 13.10.2020 СФГ "Зима" відвантажено товар ПП «Центрагроекспорт» транспортним засобом МАН д.н. НОМЕР_2 з причіпом НОМЕР_3 маса брутто становить 39,300т.
Таким чином, позивачем не надано докази фактичної поставки кукурудзи ПП «Центрагроекспорт» оскільки у ТТН № 1, № 2 зазначена вага 80,46 тон з урахуванням ваги транспортного засобу.
Крім того, відвантаження кукурудзи здійснювалось з ТОВ «АГС АГРО ТРЕЙД» в с. Тарасівка проте відміток в ТТН зазначеного відвантажувача не зазначено взагалі.
Таким чином вбачається, що позивачем не надано достатніх доказів, які б свідчили про відвантаження товару вагою зазначеною у податковій накладній № 1 від 13.10.2020, а тому рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 18.10.2020 №2148033/40962069 про відмову у реєстрації податкової накладної є обґрунтованим.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позову.
У відповідності до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Частиною другою ст. 74 КАС України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із частиною першою ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати не розподіляються.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративний позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя П.Г. Паламар