Справа № 420/4268/21
29 березня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Білостоцький О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, старшого державного виконавця Другого Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Виговського Ю.Д. про визнання протиправними та скасування постанов, дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, старшого державного виконавця Другого Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Виговського Ю.Д., в якому позивач просить суд:
- визнати неправомірними рішення, дії та бездіяльність Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (далі ОМР);
- визнати неправомірними дії, бездіяльність старшого державного виконавця другого Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Виговського Ю.Д.;
- скасувати постанову Приморської районної адміністрації №283 від 27.04.18 року;
- визнати відсутність складу адміністративного правопорушення у діях позивача;
- скасувати постанову №56725432 від 23.07.2018 року старшого державного виконавця другого Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Виговського Ю.Д.;
- зобов'язати другий Приморський відділ державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області закрити виконавче провадження №56725432 від 23.07.2018 року;
- зобов'язати другий Приморський відділ державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області видалити відомості стосовно виконавчого провадження №56725432 від 23.07.2018 року з Єдиного реєстру боржників.
В обґрунтування свої позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що у квітні 2018 року Приморською районною адміністрацією ОМР на неї було складено постанову про адміністративне правопорушення, яке полягало в тому, що вона нібито зберігала будівельне сміття під вікном за адресою АДРЕСА_1 , біля окремого входу до її квартири. Водночас, за твердженням позивача, посилання Приморської районної адміністрації ОМР на зберігання будівельного сміття у дворі не відповідає фактичним обставинам справи та не підтверджено жодними доказами. Так, як зазначає позивач, роботи із зняття старого, прогнившого даху було розпочато о дев'ятій годині ранку та закінчено о дванадцятій, оскільки на дванадцять годин дня позивачем було замовлено машину для вивозу сміття. У дванадцять годин п'ятнадцять хвилин будівельного сміття у дворі вже не було.
Разом з тим, за твердженням позивача, постановою Приморської районної адміністрації ОМР без передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення підстав, на ОСОБА_1 було накладено адміністративний штраф у максимальному розмірі.
На підставі незаконної, на думку позивача, постанови Приморської районної адміністрації №283 від 27.04.2018 року старшим державним виконавцем Другого Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Виговським Ю.Д. було винесено незаконну постанову про відкриття виконавчого провадження №56725432 від 23.07.2018 року.
Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви (частина 8 ст. 171 КАС України).
Згідно положень частини 2 ст. 171 КАСУ суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 171 КАС України суддя, після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Статтею 20 Кодексу адміністративного судочинства встановлені правила розмежування предметної підсудності адміністративних судів. Так відповідно до приписів пункту 1 частини 1 даної статті місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті (частина 2 ст. 20 КАСУ).
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову ОСОБА_1 в частині позовних вимог звертається з позовом до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради з приводу накладення на неї штрафу №283 від 27.04.18 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст.ст. 150, 152 КУпАП).
В іншій частині позовні вимоги спрямовані до старшого державного виконавця Другого Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Виговського Ю.Д. з приводу відкриття ним постановою від 23.07.2018 року виконавчого провадження №56725432 на підставі постанови Приморської районної адміністрації №283 від 27.04.18 року про стягнення штрафу за адміністративне правопорушення.
На підставі матеріалів адміністративного позову суд доходить висновку, що частина позовних вимог (щодо визнання протиправними дій, рішень, постанови Приморської районної адміністрації з приводу накладення на позивача адміністративного штрафу постановою №283 від 27.04.18 року) підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а інша частина позовних вимог (щодо дій, бездіяльності, рішень державного виконавця), як така, що не визначена у частині 1 ст. 20 КАС України - окружному адміністративному суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 21 КАС України, якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
Разом з тим, положеннями частини 5 ст. 172 КАС України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам.
Виключна підсудність адміністративних справ встановлена ст. 27 КАС України. Частиною 3 цієї статті визначено, що правила виключної підсудності застосовуються до окремих категорій адміністративних справ, визначених цим Кодексом.
Особливості позовного провадження в окремих категоріях термінових адміністративних справ врегульовані параграфом другим Розділу 2 Глави 11 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так відповідно до ст. 286 КАС України до окремих категорій термінових адміністративних справ відносяться справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності
Згідно ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі. Цією ж статтею встановлені скорочені строки на оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, а також на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції.
Відповідно до статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги до Приморської районної адміністрації відноситься до виключної підсудності місцевого загального суду, як адміністративного.
Разом з тим вимоги, заявлені позивачем до державного виконавця, підлягать розгляду за спеціальними положеннями КАС України (ст. 287 КАСУ) окружним адміністративним судом.
За таких умов суд доходить висновку, що позивачем в одному адміністративному позові заявлені позовні вимоги з порушенням правил їх об'єднання, та можливість об'єднання зазначених позовних вимог положеннями ст. 172 КАС України не передбачена.
Згідно ч. 6 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
На підставі викладеного, керуючись приписами ст.ст. 5-11, 19-21, 27, 160, 161, 169, 171, 172, 241, 243, 248, 256, 286, 293-295 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, старшого державного виконавця Другого Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Виговського Ю.Д. про визнання протиправними та скасування постанов, дій, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуючий суддя Білостоцький О.В.