Рішення від 26.03.2021 по справі 140/734/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/734/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернулася з позовом до Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Волинський обласний ТЦКСП, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності, що полягає у непереданні заяви та підтверджуючих документів про надання статусу учасника бойових дій стосовно ОСОБА_2 до уповноваженого органу - комісії оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій; зобов'язання передати заяву ОСОБА_1 від 04 серпня 2020 року стосовно ОСОБА_2 на розгляд комісії оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій для вирішення заяви у встановленому порядку.

В обґрунтування позову позивач вказала, що є вдовою військовослужбовця ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 . Ще перебуваючи на військовій службі, її чоловік звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 про надання йому статусу учасника бойових дій у зв'язку із тим, що він брав безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення та має право на отримання статусу учасника бойових дій. Документи, надіслані військовою частиною НОМЕР_1 , були повернуті оперативним командуванням « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ) для доопрацювання у зв'язку з помилками у наказах у власному імені ОСОБА_2 .

Позивач зазначила, що 04 серпня 2020 року подала заяву про надання статусу учасника бойових дій із комплектом всіх необхідних документів до ІНФОРМАЦІЯ_3 для спрямування через Волинський обласний військовий комісаріат для подальшого розгляду до відомчої комісії оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Однак Волинський обласний ТЦКСП повідомив її про те, що подана заява з документами не буде передаватися на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у зв'язку із відсутністю заяви та згоди на обробку персональних даних за підписом чоловіка позивачки ОСОБА_2 .

Позивач вважає бездіяльність відповідача, яка полягає у ненаданні на розгляд комісії документів протиправною, внаслідок якої вона позбавлена права на звернення та вирішення питання про встановлення статусу учасника бойових дій по суті уповноваженим органом, яким є комісія оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

З наведених підстав позивач просила позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач у відзиві на позов його вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.30-31). В обґрунтування цієї позиції вказав, що постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (зі змінами та доповненнями) затверджений порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. На виконання положень зазначеної постанови Кабінету Міністрів України був виданий наказ Міністерства оборони України від 16 квітня 2020 року №122, яким регламентується механізм встановлення статусу учасника бойових дій й видачі посвідчень встановленого зразка вказаній категорії громадян. Відповідач зазначив, що позивачем була подана заява про встановлення статусу учасника бойових дій її померлому чоловіку ОСОБА_2 , проте жодних матеріалів, визначених керівними документами, за підписом ОСОБА_2 (згоди на обробку персональних даних, заяви ) нею надано не було. На запит Волинського обласного ТЦКСП до комісії військової частини НОМЕР_2 (вищої комісії за підпорядкованістю) було надано роз'яснено, що до розгляду можуть прийматись документи осіб, які надали письмову згоду Міністерству оборони України та іншим підпорядкованим підрозділам на збір та обробку персональних даних; в іншому випадку такі документи до розгляду не допускаються. З цих підстав заява позивача з підтверджуючими документами була залишена без реалізації, про що остання повідомлена встановленим порядком листом від 23 грудня 2020 року №567.

Відповідач вважає, що не допустив бездіяльності у вирішенні порушеного питання та вчиняв належні дії для повноцінного розгляду заяви позивача.

У відповіді на відзив позивач вважає, що відзив на позов не містить належних спростувань доводів позову та зауважила, що наявність згоди на обробку персональних даних є предметом перевірки на стадії розгляду по суті заяви про надання статусу учасника бойових дій, що не входить до компетенції Волинського обласного ТЦКСП. Поряд з тим, при прийнятті на службу та укладенні контракту її чоловіком надавалась згода на обробку персональних даних, до того ж заява про встановлення статусу учасника бойових дій була подана військовослужбовцем ОСОБА_2 ще за життя через командира військової частини встановленим порядком, а тому на момент звернення із заявою про надання статусу учасника бойових дій згода на обробку персональних даних була надана та знаходилася в розпорядженні кадрових підрозділів Міністерства оборони України.

Відповідач заперечення на відповідь на відзив не подав.

Перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 є вдовою померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 військовослужбовця ОСОБА_2 , який брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення з 31 травня 2019 року по 20 серпня 2019 року (а.с.11, 13-14). Як свідчать матеріали справи, ще за життя військовослужбовець ОСОБА_2 подав документи для отримання статусу учасника бойових, однак військовою частиною НОМЕР_2 такі були повернуті до військової частини НОМЕР_1 у зв'язку з помилками у наказах Генерального штабу Збройних Сил України, оперативно-тактичного угрупування «Північ» (а.с.12).

На звернення ОСОБА_1 щодо ненадання її чоловікові ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій військова частина НОМЕР_1 листом від 27 травня 2020 року №2603 інформувала позивача про те, що оскільки рядовий за контрактом ОСОБА_2 був звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 04 грудня 2019 року, відповідний пакет документів для набуття ним статусу учасника бойових дій згідно з вимогами керівних документів має готувати та направляти на розгляд комісії оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань визначення учасників бойових дій (м. Рівне) військовий комісаріат, де звільнений військовослужбовець перебуває на військовому обліку (а.с.11).

ОСОБА_1 звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою від 04 серпня 2020 року та відповідним пакетом документів про надання статусу учасника бойових дій її покійному чоловікові ОСОБА_2 (а.с.8); документи для вирішення питання по суті 18 серпня 2020 року скеровано до Волинського облас ного військового комісаріату (а.с.9).

Волинський обласний ТЦКСП (до того - Волинський облас ний військовий комісаріат) листом від 23 грудня 2020 року №567 повідомив позивача про неможливість спрямування документів на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військової частини НОМЕР_2 , оскільки нею не надано жодних матеріалів, визначених керівними документами, за підписом ОСОБА_2 , зокрема, згоди на обробку персональних даних, заяви тощо (а.с.7).

Вважаючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо ненаправлення заяви та підтверджуючих документів про надання статусу учасника бойових дій стосовно ОСОБА_2 до уповноваженого органу - комісії оперативного командування «Захід» з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII).

За визначенням, наведеним у статті 5 Закону №3551-XII, учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з пунктом 19 частини першої статті 6 вказаного Закону учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (надалі - Порядок №413).

Відповідно до абзацу другого пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Перелік документів, що є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, визначено пунктом 4 Порядку №413.

Як передбачено пунктом 5 Порядку №413, рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку; міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка утворюється Мінветеранів (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, та стосовно осіб, зазначених в абзаці четвертому пункту 2 цього Порядку.

Рішення щодо утворення комісії та положення про неї затверджується відповідним міністерством, центральним органом виконавчої влади та іншим державним органом, зазначеним в абзаці другому цього пункту.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання (абзац п'ятий пункту 6 Порядку №413).

Наказом Міністерства оборони України від 16 квітня 2020 року №122 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (Положення №122).

Відповідно до пункту 1 вказаного Положення №122 Комісії створюються: у Міністерстві оборони України (далі - Міноборони) - з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни; у Генеральному штабі Збройних Сил України (далі - Генеральний штаб), Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту (далі - Адміністрація ДССТ), військових частинах НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , командуваннях видів Збройних Сил України, оперативних командуваннях «Північ», «Південь», «Схід» та «Захід» (далі - оперативні командування) - з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Комісії).

Згідно з пунктом 11 Положення №122 на Комісії військової частини НОМЕР_4 та оперативних командувань покладається розгляд питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» осіб із числа військовослужбовців Збройних Сил України, які проходять (проходили) військову службу в військовій частині НОМЕР_4 та управліннях оперативних командувань, з'єднаннях, військових частинах та установах, їм підпорядкованих.

Комісії зобов'язані, зокрема, приймати до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій, учасниками війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; реєструвати заяви в спеціальній книзі обліку; розглядати заяви та інші документи в місячний строк з дня їх отримання; робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляти заявника; заслуховувати (за потреби) пояснення осіб, які подали заяви, свідків, досліджувати інші докази особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (сил); доводити рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок його оскарження; розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій, учасника війни відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а в разі відсутності підстав, що підтверджуються документами, - повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів чи особисто заявнику з метою подальшого доопрацювання.

Проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що оскільки військовослужбовець ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , уповноваженим органом щодо розгляду питання про визнання учасником бойових дій є комісія оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій . Водночас, як свідчать матеріали справи, у розглядуваному випадку подання документів на розгляд комісії відбувалось через відповідний військовий комісаріат. При цьому Волинський обласний ТЦКСП, отримавши пакет документів позивача щодо надання статусу учасника бойових дій її чоловіку ОСОБА_2 , самостійно прийняв рішення про неможливість спрямування документів на розгляд комісії, чим фактично позбавив останню права на належний розгляд по суті питання про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_2 . Разом з тим, суд зауважує, що відповідач такими повноваженнями не наділений.

Згідно з пунктами 1, 2, 7, 9 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2013 року №389 «Про затвердження Положення про військові комісаріати», військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території. Військові комісаріати утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві, інших містах, районах, районах у містах. Військові комісаріати у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міноборони, наказами і директивами Міністра оборони та наказами і директивами начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил, іншими правовими актами, а також цим Положенням. Обласні військові комісаріати є юридичними особами, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Інші військові комісаріати є відокремленими підрозділами відповідних обласних військових комісаріатів.

Військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань, зокрема, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції військових комісаріатів, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Відповідно до пункту 14 Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року №735, щодо кожного звернення не пізніше ніж у п'ятиденний термін має бути прийняте одне з таких рішень: прийняти до провадження; передати на вирішення до іншого органу військового управління; надіслати за належністю до іншого центрального органу виконавчої влади, якщо питання, порушені у зверненні, не входять до компетенції органів військового управління, військової частини, про що одночасно повідомляється заявнику; залишити без розгляду за наявності підстав, визначених у статті 8 Закону України «Про звернення громадян».

Відповідач, отримавши заяву ОСОБА_1 від 04 серпня 2020 року з доданими до неї документами, не направив її на розгляд комісії оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та 23 грудня 2020 року повідомив позивача, що такі документи не будуть передаватися за належністю (а.с7).

При цьому суд зазначає, що під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Тож суд погоджується з доводами позову, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки не передав заяву позивача про надання статусу учасника бойових дій її чоловіка на розгляд комісії оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, до повноважень та компетенції якої і належить розгляд заяв громадян про визнання учасниками бойових дій відповідно до Закону №3551-XII.

Тому позов в частині визнання такої бездіяльності протиправною слід задовольнити, а порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача передати заяву на розгляд комісії оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій .

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) до Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Теремнівська, 85А, ідентифікаційний код юридичної особи 08013516) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненаправлення заяви ОСОБА_1 разом із доданими документами стосовно надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_2 на розгляд комісії оперативного командування «Захід» з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій .

Зобов'язати Волинський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направити заяву ОСОБА_1 від 04 серпня 2020 року про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_2 на розгляд комісії оперативного командування «Захід» з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк