Рішення від 19.03.2021 по справі 936/982/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа №936/982/20

Провадження № 2/936/26/2021

19.03.2021 смт. Воловець

Воловецький районний суд Закарпатської області у складі:

головуючого-судді Павлюк С.С.

при секретарі Собран Ю.О.

з участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2 ,

представників відповідача АТ «Укргазвидобування» Стеблецького Р.В. та Ільницького І.Й.

та представника Жденієвської селищної ради Повідайчика О.І.

розглянувши у відкритому засіданні в залі суду смт. Воловець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Укргазвидобування», філії «Газопромислове управління «Львівгазвидобування» акціонерного товариства «Укргазвидобування», Жденієвської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області про визнання недійсними договорів оренди землі, усунення перешкод у користуванні,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернулася до суду з позовними вимогами до акціонерного товариства «Укргазвидобування», філії «Газопромислове управління «Львівгазвидобування» акціонерного товариства «Укргазвидобування», Буковецької сільської ради Воловецького району про визнання недійсним договір (угоду) щодо користування землями за межами населених пунктів на території Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області, укладеним Буковецькою сільською радою з акціонерним товариством «Укргазвидобування» та рішення Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області на підставі яких такий договір ( угода) укладені, а також усунути ОСОБА_1 перешкоди у користуванні землями громадського пасовища в урочищі «Стригальня» за межами населених пунктів на території Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області шляхом припинення підготовчих і будівельних робіт на цій території і відновлення стану земельної ділянки, яке існувало до порушення.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в жовтні 2020 року позивачу серед інших мешканців с. Буковець Воловецького району Закарпатської області було перекрито доступ до громадського пасовища на землях комунальної власності Буковецької територіальної громади в урочищі Плахівки (Стригальня) через здійснення масштабних земельних робіт на цій території та будівництво дороги на шляху до пасовища філією «Газопромислове управління «Львівгазвидобування» АТ «Укргазвидобування», чим позбавлено його права користування землями громадського пасовища місцевої громади. Позивач є мешканцем с. Буковець Воловецького району та має своє господарство, в якому тримає велику рогату худобу, коней, інших свійських тварин, користувався громадськими пасовищами для сезонного випасу худоби. Вказаними землями з площею приблизно 24 га, як громадським пасовищем користувалися члени територіальної громади с. Буковець, серед яких і позивач. Однак, через масштабні земляні та будівельні роботи на земельних ділянках з кадастровими номерами 2121581500:01:001:011, 2121581500:01:001:0034 та в урочищі Плахівки (Стригальня) за межами населеного пункту на території Буковецької сільської ради, які здійснюються відокремленим підрозділом АТ «Укргазвидобування», був перекритий доступ та припинено користування цим пасовищем для позивача. Як стало відомо з офіційної вебсторінки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля АТ «Укргазвидобування» філією газопромислове управління «Львівгазвидобування» оголошено про плановану діяльність з вивчення геологічної будови та оцінки промислової нафтогазоносності олігоценових відкладів II ярусу Кросненської зони у межах Буковецької структури-пастки спорудженням (бурінням) пошукової свердловини №1 Жденіївської площі.

Відповідачем прокладено дорогу в урочищах «Буківчик», Підпередзяковийна території Буковецької сільської ради, а саме здійснено вертикальне вирівнювання смуги під проїжджу частину та вимощено смугу бетонними плитами, через земельні ділянки, отримані у власність з розпайованих земель колгоспу з кадастровими номерами: 2121581500:01:001:011 (площею 0,7 га для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування та 2121581500:01:001:0034 (площею 0,0594 га для індивідуального садівництва). Однак, право користування відповідачів даними земельними ділянкам не зареєстровано ні в Державному земельному кадастрі, ні в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Крім цього, на земельну ділянку з кадастровим номером: 2121581500:01:001:0011 речові права, зокрема право власності, взагалі не зареєстровані за жодною із осіб. Також договір на користування відповідачами землями громадського пасовища в урочищі Плахівки (Стригальня), що перебувають в комунальній власності громади с. Буковець, не зареєстрований в Державному земельному кадастрі, а земельна ділянка площею 3,2 га, яку відповідачі розрили під майбутній об'єкт - бурову установку для буріння свердловин, не сформована як геопросторовий об'єкт, відсутня її державна реєстрація в Державному земельному кадастрі, і як об'єкт цивільних прав не зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Однак, саме на території пасовища в урочищі Плахівки (Стригальня), на якій ще взагалі не сформовані земельні ділянки, ведуться роботи по влаштуванню будівельного майданчика для здійснення планованої діяльності, як зазначено у повідомленні в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля. Згідно з даними публічної кадастрової карти в урочищі Стригальня зареєстровані лише дві земельні ділянки з кадастровими номерами 2121581500:01:001:0018 площею 0,71 га та 2121581500:01:001:0031 площею 0,85 га, обидві земельні ділянки - для ведення особистого селянського господарства.

Представник позивача зазначає, що територія урочищ Буківчик, Титичів та територія урочища Стригальня, де було громадське пасовище, не призначені для проведення діяльності, яка здійснюється відповідачами згідно із повідомленням із Єдиного реєстру оцінки впливу на довкілля, оскільки, по-перше, земельні ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення, що не відповідає виду діяльності відповідачів, по-друге, відповідачі не зареєстрували жодних речових прав щодо користування зазначеними земельними ділянками, які б давали їм право використовувати їх у своїй діяльності, зокрема для будівельних робіт.

Представник позивача вважає проведення відповідачами таких робіт незаконними, рішення Буковецької сільської ради та договори, укладені Буковецькою сільською радою на підставі цих рішень щодо користування відповідачами землями громадського пасовища площею 3,2 га Закарпатська область, Воловецький район, за межами населених пунктів та території Буковецької сільської ради урочище Плахівки (Стригальня), недійними, оскільки Державний реєстр речових прав на нерухоме майно не містить інформації щодо речових прав користування AT «Укргазвидобування» земельними ділянками за межами населеного пункту на території Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області, що суперечить вимогам ст. 126 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Крім цього, згідно із повідомленням Головного Управління Держгеокадастру у Закарпатській області документація із землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідачам для будівництва під'їзних шляхів та спорудження (буріння) свердловини Жденіївської площі у Воловецькому районі відсутня. Без складення документації із землеустрою надаються у користування земельні ділянки без зміни їх меж та цільового призначення, зареєстровані в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» та право власності на які зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Отже, роботи, які здійснюються відповідачами на території урочищ Буківчик, Гитичів та Плахівки (Стригальня) за межами населених пунктів Жденїівської площі, є незаконними, а використання відповідачами землі є протиправним, оскільки земельні ділянки, які використовуються відповідачами, не сформовані як геопросторові об'єкти та не зареєстровані як об'єкти цивільних прав; договори (угоди) щодо їх використання відповідачами не зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, отже, права користування цієї землею у відповідачів не виникли, і вони використовують землі комунальної власності безпідставно, а отже, протиправно; використання відповідачами земель сільськогосподарського призначення не відповідає їх функціональному (цільовому) призначенню; відповідачами не додержуються вимоги законодавства про охорону довкілля, оскільки здійснюється планована діяльність з вивчення геологічної будови та оцінки промислової нафтогазоносності олігоценових відкладів ІІ-го ярусу Кросненської зони в межах Буковецької структури-пастки спорудженням (бурінням) пошукової свердловини №7 Жденїївської площі без висновку з оцінки впливу на довкілля всупереч ч.1 ст. 3 та 15 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»; відповідачами порушено вимоги закону щодо охорони земель та рекультивації порушених земель, оскільки зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюється без робочого проекту землеустрою, про що Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області складено припис від 30.10. 2020 року, то такі порушують права позивача щодо користування землями територіальної громади, до якої він належить, його законний інтерес та його право на безпечне довкілля.

Ухвалою суду від 25.11.2020 року у справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання.

В ході підготовчого провадження представник позивача у відповідності до вимог ч.3 ст. 49 ЦПК України змінила предмет позову в справі та просила суд визнати недійсним договір (угоду) геологічного розслідування від 09.09.2020 року за №ЛГВ-454/15-20 щодо користування землями за межами населених пунктів на території Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області, укладеним Буковецькою сільською радою з акціонерним товариством «Укргазвидобування» та визнання протиправним і скасувати рішення Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області від 19.08.2020 року «Про погодження проведення геолого-розвідувальних робіт, буріння свердловини №1 Жденіївської площі», а також усунути ОСОБА_1 перешкоди у користуванні землями громадського пасовища в урочищі «Стригальня» за межами населених пунктів на території Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області шляхом припинення підготовчих і будівельних робіт на цій території і відновлення стану земельної ділянки, яке існувало до порушення

Також під час підготовчого судового засідання ухвалою суду від 22.12.2020 року за клопотанням представника позивача до участі у справі залучено в якості правонаступника відповідача Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області - Жденіївську селищну раду Воловецького району Закарпатської області, враховуючи те, що повноваження Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області (відповідача у даній справі) припинено як територіальної громади, яка увійшла до складу Жденіївської селищної ради Воловецького району Закарпатської області та на даний час правонаступником всіх майнових прав та обов'язків Буковецької сільської ради є Жденіївська селищна рада Воловецького району Закарпатської області.

Представником відповідача акціонерного товариства «Укргазвидобування» подано відзив на позовну заяву, де зазначено, що відповідач повністю не погоджується з позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав. Відповідач звертався до відділу у Воловецькому районі Головного управління Держгеокадастру щодо підтвердження статусу земельних ділянок відображених на фрагменті публічної кадастрової карти у с.Буковець Воловецького району Закарпатської області. Відділом Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області від 05.08.2020 року вих. №28-7-0.20-98/106-20 підтверджено, що зазначені землі відносяться до земель, що підлягають поділу на паї. AT «Укргазвидобування», в особі філії ГПУ «Львівгазвидобування» звернулось до Буковецької сільської ради листом №2-15-2-03-2457/1 від 10.07.2020 р. щодо надання погодження на проведення робіт по спорудженню пошукової (розвідувальної) свердловини. Рішенням від 19.08.2020 року №207 Буковецька сільська рада, Воловецького району Закарпатської області вирішила: погодити AT «Укргазвидобування», в особі філії Газопромислове управління «Львівгазвидобування» проведення геологорозвідувальних робіт, буріння свердловини №1 Жденіївської площі та надання земельної ділянки на час їх зведення площею 3,20 га за рахунок невитребуваних земельних часток (паїв) за межами с. Буковець Воловецького району та заключити договір відповідно до ст.97 Земельного кодексу України та поклала на AT «Укргазвидобування» відшкодувати всі збитки (в т. ч. неодержані доходи) нанесені при проведенні таких робіт. 09.09.2020 року між AT Укргазвидобування» та Буковецькою сільською радою укладено договір №ЛГВ-454/15-20 від 09.09.2020 року, згідно п.1.1 якого предметом є: «сторона-1 відповідно до положень статті 97 Земельного кодексу України, надає згоду на проведення геологорозвідувальних робіт (дослідно-промислової розробки родовища) шляхом буріння з подальшим облаштуванням свердловини №1- Жденієвська, відповідно до спеціального дозволу на користування надрами №4806 від 2 12.2016 року...».

Право користування земельними ділянками для проведення розвідувальних робіт визначається як зобов'язальне право невиключного строкового володіння та користування земельною ділянкою для проведення розвідувальних робіт. Отже, в даному випадку шляхом укладення угоди між суб'єктом, що виконує розвідувальні роботи, і власником земельної ділянки або за погодженням із землекористувачем, оформлюються відносини щодо тимчасового зайняття відповідної земельної ділянки. Право на використання тимчасово зайнятої земельної ділянки - це зобов'язальне право, яке реалізується лише спеціалізованими підприємствами, установами та організаціями, які проводять розвідувальні роботи. Користування земельними ділянками у відповідності ст.97 Земельного кодексу України для проведення розвідувальних робіт, є окремим, особливим видом права користування. Статтею 97 Земельного кодексу України не передбачено вимоги щодо державної реєстрації угод на використання земельних ділянок на час ведення розвідувальних робіт. Таким чином, угоди за ст. 97 Земельного Кодексу не підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Земельні ділянки усіх форм власності та категорій надаються власникам спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами для будівництва розміщення і експлуатації об'єктів нафтогазовидобування та облаштування родовища шляхом встановлення земельних сервітутів без зміни цільового призначення цих земельних ділянок, крім земель природно-заповідного фонду, оздоровчого призначення, рекреаційного призначення, історико-культурного призначення та водного фонду. Виходячи з наведених норм Земельного кодексу України та Закону України «Про нафту і газ», надрокористувачі набувають право на користування земельними ділянками шляхом укладення договорів сервітуту або угоди на проведення розвідувальних робіт, без зміни цільового призначення земельної ділянки. Таким чином, у відповідності до чинного законодавства, надання сільською радою погодження проведення геологорозвідувальних робіт та укладання угоди у відповідності до ст, 97 Земельного Кодексу України не потребує формування земельної ділянки та присвоєння їй окремого кадастрового номеру, як і зміни її цільового використання. 04.12.2020 р. Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської обласної державної адміністрації видав висновок №1727/02-02, реєстраційний номер справи 20208146433 з оцінки впливу на довкілля планової діяльності з вивчення геологічної будови та оцінки промислової нафтогазоносності олігоценових покладів ІІ-го ярусу Кросненської зони в межах Буковецької структури-пастки спорудженням (бурінням) пошукової свердловини №1 Жденіївської площі розташованої на території Закарпатської області. Крім цього, наявність чи відсутність висновку з оцінки впливу на довкілля не є обов'язковою передумовою прийняття рішення щодо надання згоди на проведення розвідувальних робіт і укладення відповідної угоди (договору) у відповідності до ст.97 Земельного кодексу України, а відтак, не може бути підставою визнання його недійсним та скасування рішення. Щодо порушення вимог закону щодо охорони земель та культивації порушених земель, оскільки зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюється без робочого проекту землеустрою, про що Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області складено припис від 30.10.2020 р., то такі є безпідставними, так як не стосуються предмета спору - визнання недійсним оспорюваного договору щодо користування земельною ділянкою площею 3.2 га та визнання протиправним і скасування рішення Буковецької сільської ради. Даний припис стосується земельної ділянки площею 0,7 га за кадастровим №2121581500:01:001:0011, яка являється приватною власністю фізичної особи. Крім того, наявність робочого проекту землеустрою щодо зняття та внесення ґрунтового покриву не являється передумовою прийняття рішення щодо надання згоди на проведення розвідувальних робіт і укладення відповідної угоди говору) у відповідності до ст.97 Земельного кодексу України, а відтак, не може бути підставою визнання його недійсним та скасування рішення.

Також представник відповідача посилається на те, що оспорюваним рішенням та угодою (договором) відповідачі не порушили жодних з вище прав позивача, позивач не навів жодних обгрунтувань, аргументів щодо не віповідності оспорюваного договору та рішення інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Представником позивача не наведено жодних доказів набуття права власності чи права користування спірною земельною ділянкою, а відтак і порушення його прав чи законних інтересів, оспорюваними угодою за рішенням Буковецької сільської ради.

Представником відповідача Жденіївської селищною радою також подано відзив на позовну заяву, з якої вбачається, що Жденіївська селищна рада не погоджується з позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими посилаючись на те, що згідно п.34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради. На звернення AT «Укргазвидобування», в особі філії ГПУ «Львівгазвидобування» щодо надання погодження на проведення робіт по спорудженню пошукової (розвідувальної) свердловини, Буковецькою сільською радою, Воловецького району, Закарпатської області ухвалено Рішення від 19.08.2020 року № 207, яким погоджено AT «Укргазвидобування», в особі філії Газопромислове управління «Львівгазвидобування» проведення геологорозвідувальних робіт, буріння свердловини №1 Жденіївської площі та надання земельної ділянки на час їх проведення площею 3,20 га за рахунок невитребуваних земельних часток (паїв) за межами села Буковець Воловецького району та вирішено заключити договір відповідно до ст.97 Земельного кодексу України та покласти на AT «Укргазвидобування» відшкодувати всі збитки (в т. ч. неодержані доходи) нанесені при проведенні таких робіт. 09.09.2020 року між AT Укргазвидобування» та Буковецькою сільською радою укладено договір №ЛГВ-454/15-20 від, за яким Сторона-1 відповідно до положень статті 97 Земельного кодексу України, надає згоду на проведення геологорозвідувальних робіт (дослідно-промислової розробки родовища) шляхом буріння з подальшим облаштуванням свердловини №1- Жденієвська. Користування земельними ділянками у відповідності до ст.97 Земельного кодексу України для проведення розвідувальних робіт, є окремим, особливим видом права користування. Статтею 97 Земельного кодексу України не передбачено вимоги щодо державної реєстрації угод на використання земельних ділянок на час проведення розвідувальних робіт. Також при проведенні розвідувальних робіт не відбувається зміни цільового призначення земельних ділянок, так як після проведення робіт земельна ділянка передається землевласнику. З норм Земельного кодексу України та Закону України «Про нафту і газ», вбачається, що надрокористувачі набувають право на користування земельними ділянками шляхом укладення договорів сервітуту або угоди на проведення розвідувальних робіт, без зміни цільового призначення земельної ділянки. У відповідності до чинного законодавства, надання сільською радою погодження проведення геологорозвідувальних робіт та укладання угоди у відповідності до ст. 97 Земельного Кодексу України не потребує формування земельної ділянки та присвоєння їй окремого кадастрового номеру, як і зміни її цільового використання. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Позивачем не наведено жодних доказів набуття права власності чи права користування спірною земельною ділянкою, а відтак і порушення його прав чи законних інтересів, оспорюваними угодою та рішенням Буковецької сільської ради. Крім цього, представником позивача не наведено жодних доказів прийняття уповноваженими органами виконавчої влади чи місцевого самоврядування рішення щодо створення громадського пасовища для потреб мешканців с. Буковець Воловецького району. Формування такої земельної ділянки, доказів звернення до цих органів про створення такого пасовища, доказів прийняття рішення цими органами про надання громадянам земельної ділянки в оренду для цих потреб, укладення самого договору оренди земельної ділянки, як і доказів його державної реєстрації. Позивач не навів жодних доказів набуття права власності чи права користування спірною земельною ділянкою, а відтак і порушення його прав чи законних інтересів, оспорюваними угодою та рішенням Буковецької сільської ради.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та пояснила, що Буковецька сільська рада Воловецького району при ухваленні рішення від 19.08.2020 року «Про погодження проведення геолого-розвідувальних робіт, буріння свердловини №1 Жденіївської площі» вийшла за межі своїх повноважень та розпорядилась землями, які не були в її розпорядженні. Жденіївська селищна рада Мукачівського району укладаючи додаткову угоду №1 до угоди №ЛГВ-454/15-20, розпорядилася несформованими земельними ділянками, які на їх думку є комунальною власністю та не вжила жодних доказів щоб підтвердити своє право на розпорядження земельними ділянками. Буковецька сільська рада розпорядилася земельними ділянками без визначення їх меж, зазначивши лише площу, в порушення вимог ст. 18 Закону України «Про нафту і газ» якою визначено, що земельні ділянки усіх форм власності та категорій надаються власникам спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами для будівництва, розміщення і експлуатації об'єктів нафтогазовидобування та облаштування родовища шляхом встановлення земельних сервітутів без зміни цільового призначення цих земельних ділянок, крім земель природно-заповідного фонду, оздоровчого призначення, рекреаційного призначення, історико-культурного призначення та водного фонду. Вказаним рішенням Буковецька сільська рада порушила інтереси позивача, оскільки землі комунальної власності є власністю громади, а позивач є членом цієї територіальної громади, що підтверджується його реєстрацією та проживанням за вказаною адресою, позивач має законний інтерес щодо використання і навіть отримання у власність земель комунальної власності. Представник позивача зазначає, що АТ «Укргазвидобування» розпочало роботи на спірній земельній ділянці не тільки до оформлення її як об'єкту цивільних прав, а також з порушенням вимог земельного законодавства, зокрема законодавства у сфері охорони земель, тобто без належних документів, які б надавали дозвіл на проведення робіт. Крім цього, вплив на довкілля від діяльності відповідачів є значним, що є порушенням права позивача на здорове довкілля, хоча відповідач розпочав роботи до отримання висновку щодо впливу на довкілля. Представник позивача посилається на те, що Буковецька сільська рада Воловецького району вийшла за межі своїх повноважень та передала у користування об'єкт, який не сформований, тому вважає, що така угода є недійсною, оскільки рішення щодо розпорядження не сформованим об'єктом є незаконними, тому просить рішення Буковецької сільської ради Воловецького району №207 від 19.08.2020 року «Про погодження проведення геолого-розвідувальних робіт, буріння свердловини №1 Жденіївської площі» є незаконним, тому таке слід скасувати, а угоду геологічного розслідування від 09.09.2020 року за №ЛГВ-454/15-20, яка складена з порушенням публічного інтересу необхідно визнати недійсною, а також усунути позивачу перешкоди у користуванні землями комунальної власності. Крім цього, представник позивача просить відшкодувати позивачу судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10000 грн.

Позивач ОСОБА_1 в суді позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задоволити повністю.

Представники відповідача акціонерного товариства «Укргазвидобування» заперечили позовні вимоги, вважають їх безпідставними та не підтвердженими належними доказами, зазначивши, що у відповідності до вимог п.34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради. AT «Укргазвидобування», в особі філії ГПУ «Львівгазвидобування» звернулось до Буковецької сільської ради листом №2-15-2-03-2457/1 від 10.07.2020 р. щодо надання погодження на проведення робіт по спорудженню пошукової (розвідувальної) свердловини. У відповідності до ст. 97 Земельного кодексу України підприємства, установи та організації, які здійснюють геологознімальні, пошукові, геодезичні та інші розвідувальні роботи, можуть проводити такі роботи на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем. Строки і місце проведення розвідувальних робіт визначаються угодою сторін. Частина 2 ст.97 Земельного кодексу України наводить набагато коротший перелік істотних умов договору про використання земельної ділянки, ніж передбачено для договорів оренди землі, сервітуту, ін. Так, в ч. 6 цієї статті зазначено: «При переході із стану дослідно-промислової розробки у промислову розробку підприємствам, установам та організаціям, що проводять розвідувальні роботи, дозволяється використовувати земельну ділянку на підставі угоди на проведення розвідувальних робіт із власником землі або за погодженням із землекористувачем на період оформлення документів, що посвідчують право користування відповідною земельною ділянкою. Норма щодо права використання земельних ділянок у формі сервітуту була внесена до ст. 18 Закону України «Про нафту і газ» Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції в нафтогазовій галузі» від 01 березня 2018 року № 2314-УПІ та набрала чинності 01.04.2018 року. Ця норма передбачила додаткову форму користування земельними ділянками та ніяк не виключає права заінтересованих осіб на укладення угод у відповідності до ст.97 Земельного кодексу України. Інститут права користування земельними ділянками для потреб проведення геологознімальних, пошукових, геодезичних та інших розвідувальних робіт на підставі відповідної угоди, як окремий вид права користування існував з моменту прийняття Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-111 (набрав чинності 01.01.2002 року) і активно використовувався в практиці господарської діяльності спеціалізованих підприємств, зокрема і AT «Укргазвидобування». Більше того, такий інститут права користування земельними ділянками був передбачений і Земельним кодексом України від 18.12.1990 р. №561-XII, а саме: ст.25 кодексу. Здійснюючи діяльність з геологічного вивчення Жденіївської площі, шляхом буріння розвідувальної свердловини №1 AT «Укргазвидобування» діє в т.ч. і в інтересах держави, в т. ч. і в інтересах мешканців Закарпатської області, в першу чергу Жденіївської територіальної громади, так як на виконання умов угоди №ЛГВ-454/15-20 від 09.09.2020 р. АТ «Укргазвидобування» оплачено Буковецькій сільській раді 156 100,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №331209 від 22.09.2020 р. Крім цього, в разі отримання позитивного результату 3% рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату, буде поступати безпосередньо в бюджет Жденієвської територіальної громади, а 2% в бюджет області. Тобто, здійснюючи діяльність з геологічного вивчення Жденіївської площі, шляхом буріння розвідувальної свердловини №1 AT «Укргазвидобування» діє в т.ч. і в інтересах держави, в т. ч. і в інтересах мешканців Закарпатської області, в першу чергу Жденіївської територіальної громади.

Крім цього, представник відповідача ОСОБА_3 пояснив суду, що робочий проект землеустрою щодо рекультивації порушень земель при будівництві свердловини №1-Жденіївська АТ «Укргазвидобування», філії «Газопромислове управління «Львівгазвидобування» на території Буковецької сільської ради Воловецького району погоджується. Додатковою угодою №1 до угоди№ЛГВ-454/15-20 від 09.09.2020 року Жденіївська селищна рада відповідно до вимог ст. 97 Земельного кодексу України надала згоду на проведення геологорозвідувальних робіт (дослідно -промислової розробки родовища) шляхом буріння з подальшим облаштуванням свердловини №1-Жденіївська відповідно до спеціального дозволу на користування надрами від 12.12.2016 року №4806 AT «Укргазвидобування» на земельній ділянці сільськогосподарського призначення загальною площею 3,2 га., яка розташована на території Жденіївської селищної ради (за межами населеного пункту с. Буковець). Також робочий проект погоджено Департаментом екології та природних ресурсів Закарпатської обласної державної адміністрації, яким 22.12.2020 року надано позитивний висновок, що стверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо обліку -земельної ділянки за №7-ДК/10/АП/09/01/-21 від 12.01.2021 року. Представник відмітив, що робочий проект не є передумовою укладення угоди, такий може бути розроблений в процесі його виконання, що і мало місце.

Разом з тим, представник відповідача зазначає, що позивачем не наведено доказів, що порушено його право на користування спірними земельними ділянками, не наведено доказів, що він має у власності будь-яку худобу, має родинні зв'язки з особами, які зазначені в сертифікатах на право на земельну частку (пай), не надано доказів, що батькам позивача виділено земельні частки в натурі саме із земельних ділянок зазначених в оспорюваній угоді, не зазначено будь-яких доказів права користування земельними ділянками для потреб випасання худоби саме в цьому урочищі і саме в межах тієї земельної ділянки, яка є предметом позову. З наведених підстав вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими.

Крім цього, представник відповідача заперечує щодо вимоги позивача про стягнення з відповідачів витрат на професійну правничу допомогу, зазначивши, що такі не є документально підтвердженими, до позову не додано копію договору про надання правової допомоги , розрахунок витрат, тому відсутні підставі для їх стягнення.

Представник Жденіївської селищної ради Повідайчик О.І. в судовому засіданні пояснив, що вважає рішення Буковецької сільської ради Воловецького району від 19 серпня 2020 р. №207, як органу місцевого самоврядування, прийнято відповідно до чинного законодавства та у встановленому порядку, висновок про вплив на довкілля є необхідним для початку виконання робіт, а не укладення угоди. На даний час висновок про вплив на довкілля є в наявності і згідно даного висновку діяльність відповідача є в межах допустимих норм впливу на довкілля. Сама діяльність почалася вже після отримання відповідного висновку, до отримання висновку велися тільки підготовчі роботи і це не впливає на недійсність оскаржуваного рішення.

Заслухавши пояснення сторін та їх представників позивача, дослідивши матеріали справи, давши оцінку зібраним доказам, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Частиною першою статті 15 ЦК України, визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до вимог ст. 55 Конституції України кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Як вбачається із копії паспорта громадянина України, позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 та відповідно є членом територіальної громади Жденієвської ОТГ.

Таким чином, у випадку, якщо порушуються права територіальних громад, то будь-який з членів таких громад має право оскаржити відповідну дію чи рішення суб'єкта владних повноважень у суді, оскільки порушення прав місцевого самоврядування неминуче призводить до порушення прав кожного жителя відповідного муніципального утворення.

Статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено одним із принципів здійснення місцевого самоврядування в Україні - принцип законності. Також згідно ст.24 вказаного Закону України органи місцевого самоврядування діють лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією та законами України актами Президента України, КМ України. Як вбачається із змісту ст. ст.2, 4, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеві ради, як представницькі органи територіальних громад, діють від імені та в інтересах відповідних територіальних громад.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, п. 34 ст.26 та ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування», вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин відноситься до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад та здійснюється на сесіях цих рад шляхом прийняття рішень. Згідно ч.ч. 1, 2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Судом встановлено, що Рішенням 37 сесії 7 скликання Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області від 19.08.2020 року №207 «Про погодження проведення геолого-розвідувальних робіт, буріння свердловини №1 Жденіївської площі» Буковецькою сільською радою Воловецького району філії «Газопромислове управління «Львівгазвидобування» акціонерного товариства «Укргазвидобування» погоджено проведення геолого-розвідувальних робіт, буріння свердловини №1 Жденіївської площі та надано в тимчасове користування земельну ділянку площею 3,2 га на час проведення робіт, за рахунок невитребуваних земельних часток (паїв) за межами населеного пункту с. Буковець Воловецького району AT «Укргазвидобування». Також даним рішення визначено, що філії - «Львівгазвидобування” заключити угоду із Буковецькою сільською радою відповідно до статті 97 Земельного кодексу України та відшкодувати збитки (неодержаний дохід) нанесені при проведенні робіт. Після завершення геолого-розвідувальних робіт провести рекультивацію порушених земель та привести земельну ділянку в стан придатний для використання за цільовим призначенням та надано дозвіл на розроблення робочого проекту землеустрою щодо рекультивації земель.

На підставі рішення 37 сесії 7 скликання Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області від 19 серпня 2020 р. № 207 між Буковецькою сільською радою Воловецького району (Сторона 1) та AT “Укргазвидобування” (Сторона 2) укладено Угоду №ЛГВ-454/15-20 на проведення геологорозвідувальних робіт від 09.09.2020 року, згідно з якою, відповідно до статті 97 Земельного кодексу України Буковецька сільська рада надала згоду на проведення геологорозвідувальних робіт (дослідно-промислової розробки родовища) шляхом буріння з подальшим облаштуванням свердловини №1-Жденієвська відповідно до спеціального дозволу на користування надрами від 12.12.2016 № 4806.

При цьому судом встановлено, що при укладенні угоди за № ЛГВ-454/15-20 у порушення вимог 79-1 Земельного кодексу України у тимчасове користування надано земельну ділянку, яка не сформована. Крім цього, робочий проект землеустрою щодо рекультивації порушених земель на земельну ділянку площею 3,2 га на час укладення угоди відповідно до вимог чинного законодавства не був розроблений.

Додатковою угодою від 06.01.2021 року №1 до угоди №ЛГВ-454/15-20 від 09.09.2020 року Жденіївська селищна рада відповідно до вимог ст. 97 Земельного кодексу України надала згоду на проведення геологорозвідувальних робіт (дослідно-промислової розробки родовища) шляхом буріння з подальшим облаштуванням свердловини №1-Жденіївська відповідно до спеціального дозволу на користування надрами від 12.12.2016 року №4806 AT «Укргазвидобування» на земельній ділянці сільськогосподарського призначення загальною площею 3,2 га., яка розташована на території Жденіївської селищної ради (за межами населеного пункту с. Буковець).

Відповідно до статті 152 ЗК України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (частина 1 статті 21 ЦК України).

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно ст.791 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування. У разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв'язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Державна реєстрація прав суборенди, сервітуту, які поширюються на частину земельної ділянки, здійснюється після внесення відомостей про таку частину до Державного земельного кадастру.

Частинами 1, 2 статті 50 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державний земельний кадастр», державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі (частини 1, 2 статті 16 Закону України «Про державний земельний кадастр»).

Згідно з частинами 1, 3 статті 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою, зокрема особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Частинами 1, 3 статті 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з часу державної реєстрації цих прав.

Відповідно до абзацу третього частини першої статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до ного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про надання земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Згідно вимог ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно з ч.1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Як вбачається із повідомленням Головного Управління Держгеокадастру у Закарпатській області №29-7-073--8340/2-20 від 19.10.2020 року документація із землеустрою щодо відведення земельних ділянок ГПУ «Львівгазвидобування» АТ «Укргазвидобування» для будівництва під'їзних шляхів та спорудження (буріння) свердловин Жденіївської площі у Воловецькому районі відсутня.

Відсутність державної реєстрації земельної ділянки площею 3,2 га, яку використовує Акціонерне товариство «Укргазвидобування» в особі свої філії на території Буковецької сільської ради у Державному земельному кадастрі, а також укладення договору (угоди) на користування земельною ділянкою з порушенням процедури відведення встановленої земельним законодавством також підтверджується відповіддю Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області за №ПІ-178/0-437/0/63-20 від 10.12.2020 року з якої вбачається, що 27.11.2020 року управлінням з контролю та за використанням та охороною земель складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об'єкту - земельної ділянки та на виявленні порушення винесено припис, яким приписано привести у відповідність до вимог чинного законодавства та розробити робочий проект землеустрою щодо рекультивації порушених земель на земельну ділянку площею 3,2 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Буковецької сільської ради Воловецького району.

Згідно відповіді Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 19.11.2020 року №ПІ-178/0-414/0/63-20 при здійсненні робіт з влаштування під'їзної дороги через земельні ділянки з кадастровими номерами 2121581500:01:001:011, 2121581500:01:001:0034, що знаходяться за межами населеного пункту на території Буковецької сільської ради Воловецького району AT «Укргазвидобування» не дотримано вимог п.3 ст. 168 ЗК України, за результатами виявлених порушень AT «Укргазвидобування» видано приписи про їх усунення.

Крім цього, структурним підрозділом Держгеокадастру встановлено, що земельна ділянка площею 3,2 га , яка використовується філією «Газопромислове управління «Львівгазвидобування» акціонерного товариства «Укргазвидобування» для геологорозвідувальних робіт та спорудження (буріння) свердловини №1 Жденіївської площі на території Буковецької сільської ради, є нерозпайованою частиною земель колективного сільськогосподарського підприємства «Карпати», форма власності є колективною.

Надання земельних ділянок у користування для потреб нафтогазової галузі здійснюється у порядку, встановленому земельним законодавством України.

Крім того, Висновок, складений 04.12.2020 року за №1727/02-02, з оцінки впливу на довкілля планової діяльності з вивчення геологічної будови та оцінки промислової нафтогазоностості олігоценових відкладів ІІ ярусу Кросненської зони у межах Буковецької структури-пастки спорудження (бурінням) пошукової свердловини №1 Жденієвської площі розташованої на території Закарпатської області, Воловецький район, відповідно до спеціального дозволу на №4806 від 12.12.2016 року АТ «Укргазвидобування», хоч не є обов'язковою умовою для прийняття рішення органом місцевого самоврядування, однак з нього вбачається не однозначно позитивний чи нейтральний вплив на довкілля та відповідно життя місцевої громади.

Згідно вимоги ст.18 Закону України «Про нафту і газ» від 12 липня 2001 року № 2665-III земельні ділянки усіх форм власності та категорій надаються власникам спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами для будівництва, розміщення і експлуатації об'єктів нафтогазовидобування та облаштування родовища шляхом встановлення земельних сервітутів без зміни цільового призначення цих земельних ділянок, крім земель природно-заповідного фонду, оздоровчого призначення, рекреаційного призначення, історико-культурного призначення та водного фонду.

Так, відповідачем Жденієвською селищною радою, в порушення вимог ч.2 ст.18 ЗУ «Про нафту і газ» не було ухвалено відповідне рішення щодо надання дозволів на укладення договорів про встановлення сервітутів на земельні ділянки, що використовуються відповідачем АТ «Укргазвидобування», а саме №2121581500:01:002:0005 та №2121581500:01:002:0006.

Враховуючи вищенаведене, Буковецька сільська рада Воловецького району при ухваленні рішення від 19.08.2020 року «Про погодження проведення геолого-розвідувальних робіт, буріння свердловини №1 Жденіївської площі» вийшла за межі своїх повноважень та розпорядилась землями, які не були на її балансі, зокрема числяться за КСП «Карпати» як пайові землі, однак не сформовані як геопросторові об'єкти та не зареєстровані як об'єкти цивільних прав, без визначення їх меж, зазначивши лише площу, а тому суд дійшов обґрунтованого висновку, що рішення Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області від №207 від 19.08.2020 року «Про погодження проведення геолого-розвідувальних робіт», не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Вирішуючи вимогу про визнання недійсною угоди на проведення геологорозвідувальних робіт №ЛГБ 454/15-20 від 09.09.2020 року слід зазначити наступне.

Зі спірної угоди вбачається, зокрема предмету угоди, що Буковецька сільська рада передала АТ «Укргазвидобування» в користування земельну ділянку, загальною площею 3.2 га. для проведення геологорозвідувальних робіт.

Згідно із вимогами ч.9 ст.10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Так, оренда землі - господарська операція, що передбачає надання орендодавцем землі у користування іншій юридичній або фізичній особі на визначений строк, за цільовим призначенням та за орендну плату. Порядок здійснення оренди землі встановлюється відповідним законодавством (ст.1 ЗУ «Про оренду землі»).

Ст.15 ЗУ «Про оренду землі» передбачені істотні умови договору оренди землі, серед яких є об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).

Як вбачається із спірної угоди №ЛГБ 454/15-20 від 09.09.2020 року, дана вимога закону дотримана не була, зазначено лише загальну площу земельної ділянки, а земельні ділянки були передані відповідачу АТ «Укргазвидобування» в користування та були розпочаті геологорозвідувальні роботи (влаштування під'їзної дороги, буріння, тощо).

У відповідності до вимог ч.5 ст.6 ЗУ «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Як вбачається із додаткової угоди №1 від 06.01.2021 року до Угоди №ЛГБ 454/15-20 від 09.09.2020 року, яка була укладена під час розгляду даного позову, уточнено земельні ділянки №2121581500:01:002:0005 та №2121581500:01:002:0006, однак державної реєстрації проведено так і не було.

Слід звернути увагу на вимоги ст.17 Закону «Про оренду землі», зокрема об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Однак, в порушення даних норм закону, державної реєстрації оренди зазначених вище земельних ділянок не було проведено, однак фактично такі були передані в користування, що стверджується актом прийому-передачі земельної ділянки від 15.09.2020 року.

Виявлені порушення, при укладенні спірної угоди від 09.09.2020 року, були також зафіксовані актами ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області щодо перевірки вимог земельного законодавства щодо об'єкту - земельної ділянки від 30.10.2020 року, 27.11.2020 року та відповідно видані приписи від 30.10.2020 року та 27.11.2020 року, зокрема виявлено порушення ст.168 ЗК України - при здійсненні робіт з влаштування під'їзної дороги через земельну ділянку з кадастровим номером 2121581500:01:001:0011 за відсутності проекту рекультивації порушено ґрунтовий покрив земельної ділянки.

Однак, робочого проекту землеустрою щодо рекультивації порушених земель на земельну ділянку представлено не було, при цьому надано лише технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Крім того, актом ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області щодо перевірки вимог земельного законодавства щодо об'єкту - земельної ділянки від 12.01.2021 року зафіксовано зміну земельних ділянок, які мають вже кадастрові номера, а щодо проекту рекультивації земельних ділянок, то вказано, що такий на стадії погодження.

Відтак, із врахуванням наведеного, а також того, що спірна угода була укладена на підставі рішення Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області від №207 від 19.08.2020 року, яке скасовується судом, угоду на проведення геологорозвідувальних робіт №ЛГБ 454/15-20 від 09.09.2020 року, слід визнати недійсною.

Щодо позовних вимог про усунення позивачу перешкод у користуванні землями громадського пасовища в урочищі «Стригальня» за межами населених пунктів на території Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області шляхом припинення підготовчих і будівельних робіт на цій території і відновлення стану земельної ділянки, яке існувало до порушення суд зазначає, що позивачем не зазначено будь-яких доказів права користування спірною земельною ділянкою для потреб випасання худоби саме в цьому урочищі і саме в межах тієї земельної ділянки, яка є предметом позову, а відтак позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Щодо вимоги позивача про покладення на відповідача витрат на правничу допомогу в сумі 10 000 грн слід зазначити наступне.

Згідно зі ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Частинами 1-4 ст.137 ЦПК України передбачено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Згідно ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

До складу витрат на правничу допомогу включаються: гонорар адвоката за представництво в суді; інша правнича допомога, пов'язана з підготовкою справи до розгляду; допомога, пов'язана зі збором доказів; вартість послуг помічника адвоката; інша правнича допомога, пов'язана зі справою.

Витрати на правничу допомогу визначаються сукупністю таких документів: договором про надання правничої допомоги та відповідними доказами щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 27 червня 2018 року по справі № 826/1216/16 висловила правову позицію про те, що склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

Згідно з позицією Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі «East/West Alliance Limited» проти України»«, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «Ботацці проти Італії» (Bottazzi v. Italy), № 34884/97).

З матеріалів справи вбачається, що на підтвердження понесених судових витрати на професійну правничу допомогу по даній справі, представником позивача долучено ордер на надання правничої (правової) допомоги від 29.10.2020 року та договір про надання професійної правничої допомоги від 29.10.2020 року.

Враховуючи, що представник позивача надав суду підтвердження витрат з надання адвокатських послуг, а тому суд вважає за необхідне стягнути, окрім судового збору, витрати пов'язані із наданням правничої допомоги.

Крім цього, з огляду на постанову ВС/КАС у справі №280/2635/20 від 21.01.2021 докази сплати адвокату гонорару для його відшкодування не потрібні.

Таким чином, із врахуванням вимог ст.141 ЦПК України, з відповідачів необхідно стягнути витрати на професійну правничу допомогу в сумі 5000 грн. та судовий збір в розмірі 840 грн. 80 коп. з кожного.

Керуючись ст. 10, 12, 13, 76, 81, 82, 247, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

позов задовольнити частково.

Рішення Буковецької сільської ради Воловецького району Закарпатської області №207 від 19.08.2020 року - скасувати.

Угоду на проведення геологорозвідувальних робіт №ЛГБ 454/15-20 від 09.09.2020 року, укладену між Буковецькою сільською радою Воловецького району Закарпатською областю та Акціонерним товариством «Укргазвидобування», - визнати недійсною.

Стягнути з Акціонерного товариства «Укргазвидобування» на корись ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 гривень та 5000 гривень витрат на професійну правничу допомогу.

Стягнути з Жденієвської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області на корись ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 гривень та 5000 гривень витрат на професійну правничу допомогу.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку відкладення складання повного рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Сторони у справі:

Позивач ОСОБА_1 (ІПН№ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Відповідачі:

Акціонерне товариство «Укргазвидобування» (ЄДРПОУ №30019775, м.Київ вул.Кудрявська, 26/28);

Філія «Газопромислове управління «Львівгазвидобування» акціонерного товариства «Укргазвидобування» (ЄДРПОУ №39585756, м.Львів вул.Рубчака, 27);

Жденієвська селищна рада Мукачівського району Закарпатської області (ЄДРПОУ №04349366, смт.Жденієво вул.Шевченка, 141 Мукачівського району Закарпатської області).

Повний текст рішення виготовлено 26.03.2021 року.

Суддя Павлюк С.С.