Справа №: 297/20/21
18 березня 2021 року м. Берегове
Суддя Берегівського районного суду Закарпатської області Михайлишин В. М., розглянувши матеріали, що надійшли з Берегівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого,
за ст. 173 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 151680 від 04.01.2021 року: 04 січня 2021 року о 18:00 годині ОСОБА_1 , знаходячись в АДРЕСА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння ображав нецензурною лайкою свого сусіда ОСОБА_2 та чіплявся до нього, на зауваження не реагував.
В суд 18 березня 2021 року ОСОБА_1 не з'явився.
Постанова про привід від 25.02.2021 року не виконана. Згідно рапорту ст. ДОП СП Берегівського ВП ГУНП в Закарпатській області від 18.03.2021 року ОСОБА_1 по місцю свого проживання відсутній у зв'язку з чим виконати привід не надається можливим.
В день надходження адміністративного матеріалу, явку до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, забезпечено не було.
Враховуючи імперативні положення законодавства України щодо обов'язкової присутності під час розгляду вказаної справи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, судовий розгляд справи було призначено на 18.03.2021 року. Одночасно особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, була надіслана судова повістка про виклик в судове засідання.
Незважаючи на вжиті судом заходи, в судове засідання, яке було призначене на 18.03.2021 особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилась.
Як вбачається з положень п. 7 ч. 2 ст. 129 Конституції України, однією з основних конституційних засад судочинства є розумність строків розгляду справи судом.
Розгляд справи протягом розумного строку гарантовано і ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В п. 41 рішення Європейського суду з прав людини від 3 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» зазначено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (див., mutatismutandis, рішення у справі "Олександр Шевченко проти України" ( 974_256 ) (AleksandrShevchenko v. Ukraine), заява N 8371/02, п. 27 рішення від 26 квітня 2007 року та "Трух проти України" (Trukh v. Ukraine) (ухвала), заява N 50966/99 від 14 жовтня 2003 року).
Верховним Судом в п. 34 постанови від 12 березня 2019 року по справі № 910/9836/18 також зазначено, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов'язком не тільки для держави, а й в осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
У рішенні першої дисциплінарної палати Вищої Ради правосуддя від 25.01.2019 року № 194/1дп/15-19 зазначено, що з огляду на принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суди мають проводити розгляд справ за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України,поваги доправ,честі і гідності інших громадян, до правил співжиття,сумлінного виконання своїх обов'язків,відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
З отриманих судом матеріалів, в тому числі даних протоколу про адміністративне правопорушення, вбачається, що особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, було достовірно відомо про факт складення відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення та подальший розгляд справи в суді.
Незважаючи на вказані обставини, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, станом розгляду справи не цікавилась.
Перевіривши матеріали справи, а саме протокол про адміністративне правопорушення від 04.01.2021 року; письмові пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 ; рапорт Берегівського ВП ГУНП в Закарпатській області, суд вважає, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ст. 173 КУпАП.
Із письмових пояснень ОСОБА_1 вбачається, що по сусідству з ним живе сім'я ОСОБА_4 , із якою у нього вже багато років неприязні відносини. Так, 04.01.2021 року близько 18 години між ним та ОСОБА_5 виникла словесна перепалка, в ході чого він ображав ОСОБА_5 нецензурною лайкою та погрожував йому через те, що останній викидає сміття на заднє подвір'я. Крім цього, ОСОБА_1 у своїх поясненнях зазначив, що більше робити такого не буде, попросив вибачення і зазначив, що був на підпитку.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ст. 173 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 173, 283, п. 1 ст. 284 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 119 (сто дев'ятнадцять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Строк звернення постанови для виконання три місяці з дня винесення постанови.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Берегівський районний суд Закарпатської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, потерпілою протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Михайлишин В.М.