Рішення від 26.03.2021 по справі 640/3252/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2021 року м. Київ №640/3252/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Нескінченний шлях»

до Головного управління Державної податкової інспекції у місті Києві

провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Нескінченний шлях» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, у якому просило суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №00000574303 та №00000584303 від 01 листопада 2019 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 березня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Як вбачається зі змісту позову, заявлені вимоги обґрунтовані тим, що при винесенні спірних податкових-повідомлень рішень контролюючим органом не було взято до уваги подану позивачем податкову інформацію, яка власне свідчила на користь відсутності підстав для їх прийняття.

В той же час, за доводами відповідача, викладених у відзиві на позов, оскаржувані позивачем рішення податкового органу винесено на підставі висновків акту, складеного за результатами камеральної перевірки позивача та які вказували на виявлені даною перевіркою порушення вимог податкового законодавства.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази, враховуючи доводи, пояснення та заперечення сторін, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Так, судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Нескінченний шлях» (код 42501938) згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28 вересня 2018 року зареєстроване 27 вересня 2018 року та взято на облік Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві. Основний вид діяльності - неспеціалізована оптова торгівля (46.90).

Відповідно до витягу з протоколу засідання Комісії ГУ ДФС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 12 грудня 2018 року №1304 ТОВ «Нескінченний шлях» визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості підпункту 6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податків»», затверджених ДФС України листом від 21 березня 2018 року №959/99-99-07-18.

Як зазначено позивачем з 11 травня 2019 року всі податкові накладні, складені ТОВ «Нескінченний шлях» та подані на реєстрацію в ЄРПН, набули статусу «Документ прийнято. Реєстрація припинена».

Заявами позивача від 28 травня 2019 року №9, від 06 червня 2019 року №11, від 10 червня 2019 року №12, від 05 липня 2019 року №13, від 12 серпня 2019 року №14, від 02 вересня 2019 року №15, від 13 грудня 2019 року №22, від 05 лютого 2020 року №26, поданими в електронному кабінеті платника податків разом із додаванням завірених копій договірних, первинних, організаційних, статутних та банківських документів, ТОВ «Нескінченний шлях» зверталось до відповідача з проханням виключити підприємство зі списку ризикових, відновити реєстрацію податкових накладних в ЄРПН та надати підприємству змогу вести господарсько-фінансову діяльність.

Однак, позивачем зазначено, що на вказані звернення ним було отримано відмову, а зокрема на звернення від 13 грудня 2019 року №22 та від 05 лютого 2020 року №26 відповіді не надходило взагалі.

Таким чином, на переконання позивача всі товари та послуги, отримані і оплачені ТОВ «Нескінченний шлях» з 11 травня 2019 року по 02 вересня 2019 року не було реалізовано.

При цьому, підприємства-постачальники цих товарів та послуг, згідно із законодавством України, зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, складені при продажу товарів та послуг на адресу ТОВ «Нескінченний шлях».

Станом на 02 вересня 2019 року залишок ліміту реєстраційної суми ТОВ «Нескінченний шлях» складав 172147,33 грн.

03 вересня 2019 року ТОВ «Нескінченний шлях» за допомогою засобів електронного зв'язку подано до установи відповідача податкову декларацію з податку на додану вартість з додатками №№ 3, 4 за серпень 2019 року та отримано квитанцію від 03 вересня 2019 року №2 про прийняття. У тому числі, додатком №4 позивачем подавалась «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника» на суму 172089,00 грн.

Попри це, на підставі пункту 200.10 статті 20 розділу V та в порядку, встановленому статтею 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України ГУ ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку ТОВ «Нескінченний шлях» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за серпень 2019 року (податкова декларація з податку на додану вартість від 03 вересня 2019 року №9198186200), за результатами якої складено акт від 15 жовтня 2019 року №800/2615-43-03-19/42501938 та відповідно до висновків якого встановлено порушення ТОВ «Нескінченний шлях» вимог: - пункту 187.1 статті 187, пункту 201.10 статті 201, пунктів 200.1, 200.4 статті 200 розділу V Податкового кодексу України, що призвело завищення підприємством заявленої суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку по податковій декларації з ПДВ за серпень 2019 року в розмірі 10698,00 грн.; - пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим відмовлено в отриманні бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 161391,00 грн., задекларованого в податковій декларації з ПДВ за серпень 2019 року.

Даний акт камеральної перевірки отримано ТОВ «Нескінченний шлях» 16 жовтня 2019 року і цього ж дня, через відмову в отриманні бюджетного відшкодування ПДВ, подано засобами електронного зв'язку до установи відповідача уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ разом з додатками №№ 2, 3, 4 за серпень 2019 року, на що отримано квитанцію від 16 жовтня 2019 року №2 про прийняття.

18 жовтня 2019 року ТОВ «Нескінченний шлях» через канцелярію установи відповідача подано лист-повідомлення від 17 жовтня 2019 року №16 про анулювання податкових накладних за серпень 2019 року, статус яких «Документ прийнято. Реєстрацію припинено», а також заперечення від 17 жовтня 2019 року №17 на акт перевірки від 15 жовтня 2019 року №800/2615-43-03-19/42501938.

31 жовтня 2019 року ТОВ «Нескінченний шлях» отримано лист відповідача від 29 жовтня 2019 року №33726/10/26-15-43-03-14 про результати розгляду заперечень, згідно якого висновки акту від 15 жовтня 2019 року №800/2615-43-03-19/42501938 вирішено залишити без змін, а заперечення - без задоволення.

04 листопада 2019 року ТОВ «Нескінченний шлях» отримано податкові повідомлення-рішення від 01 листопада 2019 року №00000574303, яким зобов'язано позивача сплатити до державного бюджету штраф у сумі 2674,50 грн., та №00000584303, яким повідомлено про відмову у наданні бюджетного відшкодування у сумі 161391,00 грн.

06 листопада 2019 року позивач повідомив відповідача про оскарження до Державної податкової служби України податкового повідомлення-рішення від 01 листопада 2019 року №00000574303.

11 листопада 2019 року ТОВ «Нескінченний шлях» подано до ДПС України адміністративну скаргу від 07 листопада 2019 року №21.

27 листопада 2019 року ТОВ «Нескінченний шлях» отримано рішення ДПС України від 26 листопада 2019 року №10844/6/99-00-08-05-01 про продовження строку розгляду скарги до 12 січня 2020 року (включно).

27 грудня 2019 року ТОВ «Нескінченний шлях» отримано податкову вимогу від 23 грудня 2019 року №47831-10 на суму 161391,00 грн., та рішення від 23 грудня 2019 року №47831-10 про опис майна у податкову заставу.

09 січня 2020 року позивач повідомив відповідача про оскарження до ДПС України податкового повідомлення-рішення від 01 листопада 2019 року №00000584303.

11 січня 2020 року ТОВ «Нескінченний шлях» подано до ДПС України адміністративну скаргу від 09 січня 2020 року, а також отримано рішення ДПС України від 09 січня 2020 року №817/6/99-00-08-05-01-06 про результати розгляду скарги ТОВ «Нескінченний шлях» від 07 листопада 2019 року №21, яким останню залишено без задоволення.

17 січня 2020 року позивач повідомив відповідача про оскарження до Окружного адміністративного суду міста Києва податкових повідомлень-рішень від 01 листопада 2019 року №00000574303 та №00000584303.

29 січня 2020 року ТОВ «Нескінченний шлях» отримано рішення ДПС України від 27 січня 2020 року №3294/6/99-00-08-05-01-06 про результати розгляду скарги ТОВ «Нескінченний шлях» від 09 січня 2019 року №24, яким останню залишено без розгляду.

Відповідно, не погоджуючись із висновками акту перевірки від 15 жовтня 2019 року №800/2615-43-03-19/42501938 та винесеними на їх підставі податковими повідомленнями-рішеннями від 01 листопада 2019 року №00000574303 та №00000584303, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Так, на користь протиправності спірних ППР відповідача, позивачем наголошено на тому, що за існуючими нормами податкового законодавства наразі відсутній механізм скасування або коригування податкової накладної, відправленої на реєстрацію до ЄРПН та зупиненої згідно підпункту 6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.

Оскільки зазначене в акті від 15 жовтня 2019 року №800/2615-43-03-19/42501938 завищення ТОВ «Нескінченний шлях» суми в розмірі 10698,29 грн. складалося із задекларованих податкових зобов'язань у податковій декларації з ПДВ за серпень 2019 року за податковими накладними від 01 серпня 2019 року №№ 10108, 180108, 30108, 40108, 50108, 60108, 70108, 80108, 90108, 100108, 110108, 120108, 130108, 140108, 150108, 160108, 170108, 20108, останні, а також всі пов'язані з ними первинні документи, в тому числі договори було скасовано ТОВ «Нескінченний шлях» (продавець) та його контрагентом ТОВ «Комплектсервіс-2017» (покупець), про що повідомлялося відповідачу листом від 17 жовтня 2019 року №16.

Отже, за відсутності руху матеріальних активів, у т.ч. грошових коштів за відповідними господарськими операціями, та відсутності в ЄРПН інформації про реєстрацію вищезазначених податкових накладних, ТОВ «Нескінченний шлях» подавався до установи відповідача раніше вказаний уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ з метою підтвердження відсутності податкових зобов'язань у серпні 2019 року і скасовано вимогу щодо повернення реєстраційної суми (172089,00 грн.) на банківський рахунок ТОВ «Нескінченний шлях».

Тобто, за доводами позивача його заперечення, зокрема від 17 жовтня 2019 року №16 та №17 містили відповідні роз'яснення та документи на підтвердження відсутності податкових зобов'язань ТОВ «Нескінченний шлях» у серпні 2019 року, однак згідно листа відповідача від 29 жовтня 2019 року №33726/10/26-15-43-03-14 така інформація не була взята ним до уваги, що власне і є свідченням протиправності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Натомість, у відзиві на позов відповідач вказує на те, що згідно матеріалів перевірки та даних ЄРПН ТОВ «Нескінченний шлях» у серпні 2019 року складено податкових накладних на загальну суму ПДВ в розмірі 10698,29 грн., яким надано статус «Реєстрацію зупинено», при цьому згідно поданої Товариством податкової декларації з ПДВ за серпень 2019 року в рядку 1.1-9 декларації платником задекларовано податкових зобов'язань на загальну суму 0 грн. Крім того, у податковій декларації ТОВ «Нескінченний шлях» не зазначено відповідні дані, які вказуються у рядку 19.1 «сума, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації/уточнюючого розрахунку» та у рядку 20 «сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації (рядок 19 - рядок 19.1)».

Враховуючи ненадання ТОВ «Нескінченний шлях» станом на дату розгляду заперечень первинних документів на підтвердження реальності господарських операцій щодо податкових накладних (чи їх помилкової виписки), реєстрацію яких зупинено за перевіряємий період, а також неможливістю встановити постачальників та періоди, в яких виникло від'ємне значення задеклароване ТОВ «Нескінченний шлях» до бюджетного відшкодування з ПДВ по податковій декларації з ПДВ за серпень 2019 року, на думку відповідача мало місце порушення позивачем вимогу пункту 187.1 статті 187, пункту 200.1, пункту 200.4 статті 200, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а відтак винесені контролюючим органом ППР є правомірними.

Попри це, у відповіді на відзив позивачем зауважено, що всі пов'язані із податковими накладними від 01 серпня 2019 року №№ 10108, 180108, 30108, 40108, 50108, 60108, 70108, 80108, 90108, 100108, 110108, 120108, 130108, 140108, 150108, 160108, 170108, 20108 первинні документи надавались відповідачеві, а отже твердження про ненадання Товариством інформації про скасування всіх господарсько-фінансових операцій, відображених у цих податкових накладних, станом на дату розгляду заперечень на акт від 15 жовтня 2019 року №800/2615-43-03-19/42501938 не відповідають дійсності.

Зокрема, щодо твердження відповідача про неможливість встановлення постачальників та періодів, в яких виникло від'ємне значення задекларованої ТОВ «Нескінченний шлях» суми до бюджетного відшкодування з ПДВ по податковій декларації з ПДВ за серпень 2019 року, позивачем також зауважено, що таке не відповідає дійсності, адже постачальники товарів та послуг в адресу ТОВ «Нескінченний шлях», які зареєстрували в ЄРПН відповідні податкові накладні та саме через які виникло від'ємне значення на суму 172089,00 грн. - були відображені у податкових деклараціях з ПДВ з додатками (розшифровками) за період з 01 листопада 2018 року по 31 липня 2019 року.

Щодо значення « 0» та прочерку у рядках 19.1 та 20 податкової декларації з ПДВ за серпень 2019 року, позивачем наголошено, що останнє мало місце у зв'язку із тим, що ТОВ «Нескінченний шлях» не реєструвало в ЄРПН жодної податкової накладної у серпні 2019 року, а отже і будь-яких податкових зобов'язань у Товариства в зазначений період не виникало.

Разом з тим, позивачем зроблено посилання на постанову Верховного Суду від 10 березня 2020 року по справі №826/12108/18, згідно з якою поновлено дію рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 червня 2019 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2019 по справі №826/12108/18.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 червня 2019 року по справі №826/12108/18 визнано протиправними та нечинними пункти 10, 20, 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (надалі - Порядок, Постанова №117).

Вище вказаними пунктами 10, 20 Порядку передбачалося, що Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Згідно пунктів 14-16, 18-21 Порядку перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Так, Верховний Суд у пункті 66 постанови від 10 березня 2020 року №826/12108/18 погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Постанова №117 дійсно не визначає конкретних критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, або підстав для зупинення реєстрації податкової накладної, як то передбачено пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, натомість, на підставі пункту 10 цього Порядку зобов'язано Державну фіскальну службу України визначити відповідні критерії та погодити їх з Міністерством фінансів України.

Щодо протиправності пунктів 20, 21 Порядку Верховний Суд у пункті 68 постанови від 10 березня 2020 року також визнав обставини порушення процедури прийняття спірного регуляторного акта та компетенції його прийняття всупереч положенням пункту 20.2. статті 20 Податкового кодексу України, за якою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, яким є Міністерство фінансів України.

Як наслідок, зважаючи на те, що факт відмови у бюджетному відшкодуванні ТОВ «Нескінченний шлях» на суму 172089,00 грн. ґрунтується на зупиненні реєстрації поданих Товариством податкових накладних через визнання останнього таким, що відповідає «Критеріям ризиковості платника податків», затверджених ДФС України листом від 21 березня 2018 року №959/99-99-07-18, на думку позивача вказані обставини також є свідченням на користь висновку про протиправність винесених відповідачем податкових повідомлень-рішень.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3, пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з положеннями пункту 20.2 статті 20 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 201.16 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Верховний Суд у постанові від 02 квітня 2019 року по справі №822/1878/18 досліджуючи відповідні норми податкового законодавства щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН серед іншого вказав, що реалізація механізму зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в періоді спірних правовідносин по справі, була поставлена у залежність від наявності критеріїв ризиковості господарських операцій, які одночасно визначалися листом ДФС від 21 березня 2018 року №959/99-99-07-18 та наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567.

Ці акти визначали критерії ризиковості та передбачали необхідність подання різних за своїм переліком документів, необхідних для підтвердження господарської операції з метою подальшої реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зокрема, надаючи оцінку доводам касаційної скарги податкового органу, Верховний Суд врахував, що листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як встановлено судом в межах розгляду даної адміністративної справи та що не заперечувалось відповідачем, прийняттю останнім спірних податкових повідомлень-рішень у відношенні позивача передувало зупинення реєстрації податкових накладних Товариства від 01 серпня 2019 року №№ 10108, 180108, 30108, 40108, 50108, 60108, 70108, 80108, 90108, 100108, 110108, 120108, 130108, 140108, 150108, 160108, 170108, 20108 у зв'язку із визнанням ТОВ «Нескінченний шлях» таким підприємством, що відповідає критеріям ризиковості пункту 1.6 «Критеріїв ризиковості платника податків», затверджених ДФС України листом від 21 березня 2018 року №959/99-99-07-18.

Позивачем наголошувалось на тому, що заявлені ним суми у поданій податковій декларації з ПДВ за серпень 2019 року, а також уточнюючого розрахунку до неї сформовані саме на підставі вище зазначених податкових накладних, які в подальшому було скасовано, що підтверджується листом контрагента позивача ТОВ «Комплектсервіс-2017» від 20 вересня 2019 року №182 та листом-повідомленням ТОВ «Нескінченний шлях» від 17 жовтня 2019 року №16.

Крім того, матеріали справи містять численні звернення позивача до відповідача, на яких він наголошував у позовній заяві, де зокрема ним надавались відповідні роз'яснення, подавались первинні документи пов'язані із господарською діяльністю Товариства, а також прохання виключити останнє із реєстру ризикових платників податків.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, у тому числі: - обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); - безсторонньо (неупереджено); - добросовісно; - розсудливо; - пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При розгляді даної адміністративної справи відповідачем не спростовано заперечень та поданих позивачем доказів на користь протиправності прийнятих відповідачем податкових-повідомлень рішень, у тому числі щодо обставин, які виключають наявність податкових зобов'язань позивача в охоплений податковою перевіркою ТОВ «Нескінченний шлях» період, а враховуючи вище наведені та встановлені судом обставини, не переконання суду наявні підстави для визнання заявлених позовних вимог такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241 - 246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Нескінченний шлях» до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у місті Києві №00000574303 та №00000584303 від 01 листопада 2019 року.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нескінченний шлях» (код ЄДРПОУ: 42501938, адреса: 03186, м. Київ, вул. А. Антонова, буд. 5-Б, к. 701, рахунок № НОМЕР_1 в ПАТ «ПУМБ», МФО 334851) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (код ЄДРПОУ: 43141267, адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19) судові витрати в сумі 2468,98 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко