26 березня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/1390/21
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Тихоненко О.М. розглянувши у порядку письмового провадження питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, яка передбачена статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” за 2020 рік у розмірі меншому, ніж п'ять мінімальних пенсій;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплачених сум такої допомоги.
Ухвалою суду від 02.03.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Заявами по суті є позов та відзив.
На виконання вимог суду Чернігівським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надано довідку від 16.03.2021 №02-02/1479, у якій повідомлено, що ОСОБА_1 не перебуває в Центрі на обліку в 2020 році, як отримувач разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України ''Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту''. У зв'язку з наведеним, Чернігівським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подано клопотання про заміну первісного відповідача на належного.
Відповідно до статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, суд першої інстанції, встановивши, що з позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача та особи, якій належить право вимоги, допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Чернігівський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат зазначає про необхідність застосування у спірних правовідносинах вищенаведених положень Кодексу, однак не назначає юридичну особу, яка має бути належним відповідачем у справі.
За наведених обставин, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача надати довідку, у якій повідомити найменування юридичної особи, яка здійснювала нарахування та виплату ОСОБА_1 спірної допомоги до 5 травня у 2020 році, для вирішення питання про заміну відповідача на належного.
Крім того, суд звертає увагу, що згідно із частиною другою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій вказаної статті.
Так, відповідно до частини четвертої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд встановив, що вказана справа не належить до справ, які відповідно до частини четвертої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України не можуть розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження.
Поряд з цим, згідно із частиною третьою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно із пунктом 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Частинами 5, 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Таким чином, враховуючи обраний позивачем спосіб захисту та обсяг і характер доказів у справі, з метою забезпечення рівного доступу до правосуддя, суд вважає за доцільне призначити справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що одним із видів судових рішень є ухвала суду (ст. 241 Кодексу адміністративного судочинства України).
За приписами статті 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання. Принцип обов'язковості судових рішень закріплений і у статті 14 КАС України, відповідно до змісту якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись статтями 12, 48, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Здійснювати подальший розгляд справи №620/1390/21 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
2. Зобов'язати Чернігівський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали надати до суду довідку, у якій повідомити найменування юридичної особи, яка здійснювала нарахування та виплату ОСОБА_1 спірної допомоги до 5 травня у 2020 році.
3. Покласти персональну відповідальність за виконання пункту 2 резолютивної частини ухвали на начальника, або особу, яка її заміщує на час виконання вказаної ухвали суду та довести до її відома про відповідальність за умисне невиконання ухвали суду та про адміністративну відповідальність за неповагу до суду.
4. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
5. Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
6. Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
7. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо розгляду даної справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.cn.court.gov.ua/sud2570/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.М. Тихоненко