26 березня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2538/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в письмовому провадженні заяву позивача про поновлення строку на звернення до суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Глибоцької райдержадміністрації, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В поданому до суду 25 листопада 2020 року адміністративному позові, з урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати незаконним рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 29.04.2014 р., в частині визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3;
- визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Глибоцької районної державної адміністрації щодо припинення надання пільг та компенсацій ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Глибоцької районної державної адміністрації провести перерахунок та здійснити виплату пільг та компенсацій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Судом відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 09.03.2021 р. позовну заяву залишено без руху, у зв'язку із необхідністю надання обґрунтування дотримання строку звернення до суду з даним позовом та надання обґрунтування порушених прав та інтересів позивача рішенням, діями чи бездіяльністю відповідача, вказаного у позові.
22.03.2021 р. на виконання ухвали від 09.03.2021 р. позивач звернувся до суду із заявою про поновлення строку звернення до суду з даним позовом. В обґрунтуванні вказаної заяви, позивач зазначає, що після припинення виплати допомоги як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неодноразово звертався до Управління праці та соціального захисту населення Глибоцької райдержадміністрації, однак рішень, які стали підставою для припинення виплат йому не було надано лише повідомлено, що рішення про припинення виплат прийнято Тимчасовою комісією Чернівецької обласної державної адміністрації жодних документів йому не надавали. Тільки з відповіді Департаменту соціального захисту Чернівецької обласної державної адміністрації від 28.06.2020 року він дізнався про те, який орган приймав рішення про припинення виплати пільг та компенсацій та одночасно отримав копію витягу з протоколу Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 29.04.2014 року №74. Таким чином, позивач вказує, що Управлінням праці та соціального захисту населення Глибоцької райдержадміністрації умисно не надавало йому інформацію щодо підстав припинення виплати пільг та компенсацій. Позивач зазначає, що вирішення питання про припинення надання йому пільг та компенсацій як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішено без його повідомлення та без його участі, що позбавило його можливості своєчасно звернутися до суду за захистом порушеного права.
Розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом, перевіривши матеріали справи, оцінивши їх на відповідність вимогам законодавства, суд робить наступні висновки.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
На підставі відзиву Управління праці та соціального захисту населення Глибоцької районної державної адміністрації судом та повідомлених позивачем обставин судом встановлено, що вилучення посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та припинення надання пільг і компенсацій ОСОБА_1 відбулось на підставі, зокрема, витягу засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 29.04.2014 р. №74, в якому вказано про вилучення посвідчення як безпідставно виданого. Водночас, як суду стало відомо, позивач не брав участі під час засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 29.04.2014 р., а тому позивач не знав про обставини, що стали підставою для припинення надання йому пільг і компенсацій. Рішення про вилучення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3 та про припинення виплати пільг і компенсацій ОСОБА_1 не надсилались.
Підтверджено матеріалами справи, що витяг засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 29.04.2014 р. №74, в якому вказано про вилучення посвідчення як безпідставно виданого надано позивачу разом з додатками до листа Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації від 28.06.2020 р.
З вказаних підстав суд вважає, що позивач був позбавлений можливості своєчасно оскаржити рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 29.04.2014 р., в частині визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3 та оскаржити припинення надання пільг та компенсацій ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення Глибоцької районної державної адміністрації.
На підставі зазначеного, суд дійшов висновку, що з урахування встановлених обставин щодо того, що позивач дізнався про рішення на підставі якого скасовано надання йому пільг та компенсацій у червні 2020 року є підстави поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним позовом, у зв'язку із чим заяву позивача про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом слід задовольнити.
Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Згідно з ч. 14 ст. 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
Відповідно до ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 5 та ч. 7 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд дійшов висновку, що у зв'язку із вступом у справу другого відповідача - Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, наявна необхідність збирання та дослідження додаткових доказів по справі, отримання пояснень та обґрунтувань від вказаного відповідача. З вказаних підстав розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін в порядку спрощеного позовного провадження сприятиме повному, всебічному та об'єктивному розгляду справи. У зв'язку із зазначеним суд вирішує провести розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін в порядку спрощеного позовного провадження.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву позивача про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом задовольнити.
2. Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Глибоцької райдержадміністрації, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
3. Продовжити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 22.04.2021 р. о 10:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Чернівецького окружного адміністративного суду за адресою: м. Чернівці, вул. Садова, 1 “І”.
4. Копію ухвали з інформацією про процесуальні права та обов'язки направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Брезіна