Рішення від 26.03.2021 по справі 600/2496/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2496/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

УСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

У поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення яким визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 21.07.2020 р. № 0001073202 про застосування штрафу в сумі 100000 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що податковим органом незаконно проведено фактичну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та вказує на відсутність порушення пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України. Позивач вказує, що податковий орган не перевірив належним чином фактичну наявність у позивача в резервуарах пального рівномірів-лічильників, що призвело до помилкових та необґрунтованих висновків про порушення вимог податкового законодавства та як наслідок застосування штрафу. Позивач зазначає про наявність придбаних рівнемірів-лічильників палива в резервуарах, їх монтаж та реєстрацію 31.03.2020 р. та подальше щоденне звітування до податкового органу про залишки пального в резервуарах за кожним рівнеміром-лічильником.

Відповідач у відзиві на позов вказує, що не погоджується з позовними вимогами та зазначає про правомірність проведеної фактичної перевірки позивача. Податковий орган зазначає, що на АЗС, де здійснює господарську діяльність позивача, під час проведення перевірки був відсутній другий примірник змінного звіту АЗС за формою №17-НП, не надано книгу обліку доходів і витрат та відсутні рівнеміри-лічильники рівня пального на введених в експлуатацію резервуарах пального. З вказаних підстав податковий орган вказує на законність прийнятого податкового повідомлення-рішення від 21.07.2020 № 0001073202 про застосування штрафу в сумі 100000 грн та просив відмовити у задоволені позову.

Рух справи у суді

Ухвалою суду від 15.12.2020 р. відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Позивач перебуває на обліку у податковому органу як фізична особа - підприємець, код РНОКПП НОМЕР_1 , здійснює оптову торгівлю пальним (основний вид діяльності) та має зареєстрований акцизний склад за адресою: АДРЕСА_1 . (том 2 а.с. 225-227).

Податковим органом, на підставі наказу від 18.06.2020 р. №525 та направлень від 18.06.2020 р. №653 та №654, проведено фактичну перевірку господарської одиниці АЗС з магазином за адресою: АДРЕСА_1 , суб'єкта господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , результати якої оформлені актом (довідка) 090088 від 29.06.2020 р. №366/09/07/РРО/ НОМЕР_1 . (том 1 а.с. 7-21, том 2 а.с. 225-243)

Під час проведеної перевірки 18.06.2020 р. отримано пояснення, зокрема, керівника АЗС ОСОБА_2 , в яких вказано, що накладні на товар передають в бухгалтерію, використані книжки обліку розрахункових операцій знаходяться в бухгалтерії, звіти за формою 17-НП при передачі зміни не складаються, один примірник не передається в бухгалтерію, а другий не залишається на АЗС, рівнеміри - лічильники рівня пального у резервуарах відсутні, на АЗС в наявності 5 резервуарів для палива та 3 ПРК із 13 резервуарами, заправленими пістолетами. (том 1 а.с. 22, том 2 а.с. 244).

08.07.2020 р. та 20.07.2020 р. позивач подав заперечення до акту від 29.06.2020 р. №090088, з яким податковому органу надано Х та Z - звіти, змінні звіти оператора за формою 17-НП. Крім того вказано про відображення обліку товарних запасів у книгу обліку доходів і витрат №265/21.04.2017 та про ведення обліку доходів і витрат у період карантину без використання книг обліку доходів і витрат. Вказано, що рівнеміри-лічильника на АЗС придбано та встановлено у відповідності до діючого законодавства 31.03.2020 року. На підтвердження придбання та встановлення рівнемірів-лічильників податковому органу було надано: договір купівлі-продажу рівнемірів №72-ЮЦ від 30.09.2019 р.; сертифікат відповідності; видаткова накладна №574 від 30.03.2020 р. та платіжне доручення №325 від 06.04.2020 р. про оплату витратомірів; договір на виконання електромонтажних робіт пов'язаних з встановленням та введенням в експлуатацію рівнемірів №5 від 23.03.2020 р., укладеного з ФОП ОСОБА_2 ; акт про надання послуг монтажу та запуску системи вимірювання рівня пального та рівнемірів №8 від 31.03.2020 р. від ФОП ОСОБА_2 ; податкова накладна та платіжне доручення про оплату послуг з встановлення та введення в експлуатацію рівнемірів; довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, яка зареєстрована 31.03.2020 р. квитанція №2. (том 1 а.с. 23-25, 35-51).

На підставі акта перевірки №366/09/07/РРО/ НОМЕР_1 від 23.06.2020 р. податковим органом складено 21.07.2020 р. податкове повідомлення-рішення № 0001073202 про застосування штрафу в сумі 100000 грн, за порушення п. 230.1.2 ст. 230 ПК України. (том 1 а.с. 16)

Позивач подав скаргу на податкове повідомлення-рішення № 0001073202 від 21.07.2020 р., однак вказана скарга рішенням Державною податковою службою України залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення залишено без змін. (том 1 а.с. 26-34).

До матеріалів справи позивачем додано фото копії рівнемірів-лічильників пального в резервуарах. (том 1 а.с. 53-57).

Також до матеріалів справи додано договір про надання послуг і ведення бухгалтерського обліку від 01.02.2019 р., укладеного між позивачем та ФОП ОСОБА_3 . (том 1 а.с. 58-61).

Крім того до матеріалів справи додано: копію довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, зареєстрованої в ДПС 31.03.2020 р.; копію коригуючої довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, зареєстрованої в ДПС 02.04.2020 р.; копії довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за період з 01.04.2020 р. по 23.06.2020 р. (том 1 а.с. 62-250, том 2 а.с. 1-215).

До матеріалів справи додано фіскальні чеки та залишки товару (поточні) на 18.06.2020 р. АЗС з магазином за адресою: АДРЕСА_1 , господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 . (том 2 а.с. 232-240).

Матеріали справи містять акт від 23.06.2020 р. відмови керівника АЗС за адресою: вул. Майбородського, 2/А, с. Черемхів, Коломийського району Клецько А.Ю. від підпису та отримання другого примірника акту фактичної перевірки та протоколу про адміністративне правопорушення. (том 2 а.с. 246-247).

Мотивувальна частина

Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до пп. 80.2.1 та пп. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.

Згідно з пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Судом встановлено, що фактична перевірка позивача проведена відповідно до наказу від 18.06.2020 р. №525, на підставах, що передбачені пп. 80.2.2 та пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України.

Суд звертає увагу, що наказ на проведення фактичної перевірки є індивідуальним правовим актом, який вичерпує дію з проведенням перевірки. У зв'язку з цим, наказ та підстави для проведення перевірки можуть бути самостійним предметом оскарження до початку перевірки, на етапі допуску посадових осіб контролюючого органу до перевірки.

Суд вважає безпідставним посилання позивача на постанову Верховного Суду від 21.02.2020 р. справа №826/17123/18, оскільки предметом оскарження у вказаній справі був наказ контролюючого органу про проведення перевірки та податкові повідомлення-рішення. Водночас суд звертає увагу, що предметом судового розгляду в адміністративній справі №600/2496/20-а є оскарження лише податкового повідомлення-рішення від 21.07.2020 р. № 0001073202, а тому суд надає оцінку виключно обставинам правомірності/протиправності прийняття вказаного рішення, в межах предмету спору.

Відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.

Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Відповідно до п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового. Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Згідно з абз. 4 п. 18 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України з 1 квітня 2020 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу).

Судом встановлено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 21.07.2020 р. № 0001073202 про застосування штрафу в сумі 100000 грн, винесене з підстав не обладнання 5-ти резервуарів пального рівнемірами-лічильниками рівня пального.

Таким чином, суд бере до уваги доводи учасників справи виключно в межах предмету спору та надає оцінку доводам стосовно порушень, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення. На підставі матеріалів справи встановлено, що позивач на підтвердження придбання та встановлення рівнемірів-лічильників податковому органу надавав підтверджуючі докази: договір купівлі-продажу рівнемірів №72-ЮЦ від 30.09.2019 р.; сертифікат відповідності; видаткова накладна №574 від 30.03.2020 р. та платіжне доручення №325 від 06.04.2020 р. про оплату витратомірів; договір на виконання електромонтажних робіт пов'язаних з встановленням та введенням в експлуатацію рівнемірів №5 від 23.03.2020 р., укладеного з ФОП ОСОБА_2 ; акт про надання послуг монтажу та запуску системи вимірювання рівня пального та рівнемірів №8 від 31.03.2020 р. від ФОП ОСОБА_2 ; податкова накладна та платіжне доручення про оплату послуг з встановлення та введення в експлуатацію рівнемірів; довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, яка зареєстрована 31.03.2020 р. квитанція №2.

Таким чином, матеріалами справи та первинними документами підтверджено обладнання позивачем резервуарів пального рівнемірами-лічильниками рівня пального на акцизному складі по АДРЕСА_1 . Крім того, позивачем надано копію довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, зареєстрованої в ДПС 31.03.2020 р., копію коригуючої довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, зареєстрованої в ДПС 02.04.2020 р., копії довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за період з 01.04.2020 р. по 23.06.2020 р., які підтверджують встановлення та реєстрацію позивачем до 01.04.2020 р. рівнемірів-лічильників.

Згідно з ч.1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст. 73 та ст. 75 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Суд не приймає доводи відповідача, з посиланням, виключно на відібрані 18.06.2020 р. пояснення керівника АЗС Клецько А.Ю., що рівнеміри - лічильники рівня пального у резервуарах відсутні, оскільки матеріалами справи (первинними документами) не підтверджено вказані доводи. При цьому, податковий орган не надав суду документальних доказів фіксації відсутності у резервуарах позивача рівнемірів - лічильників рівня пального на момент проведення перевірки.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено суду правомірність прийняття податкового повідомлення-рішення від 21.07.2020 р. № 0001073202 про застосування до позивача штрафу в сумі 100000 грн, в той час як позивач надав суду достатні докази для скасування вказаного податкового повідомлення-рішення.

З вказаних підстав суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Судові витрати

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 21.07.2020 р. № 0001073202 про застосування штрафу в сумі 100000 гривень.

3. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів судовий збір у сумі 1000 грн згідно платіжного доручення №1067 від 12.11.2020 року.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, ЄДРПОУ 43143196).

третя особа: Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76000, код ЄДРПОУ 43142559).

Суддя Т.М. Брезіна