Справа № 500/1245/20
22 березня 2021 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Гулкевич С.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про скасування рішення, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Тернопільської міської ради про скасування рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач просить скасувати рішення сорок сьомої сесії Тернопільської міської ради від 13.03.2020 № 7/47/42 «Про внесення змін в рішення міської ради від 24.07.2019 № 7/36/16 «Про затвердження списку присяжних», яким було внесено зміни в рішення Тернопільської міської ради від 24.07.2019 № 7/36/16 «Про затвердження списку присяжних» та викладено додаток до рішення в новій редакції, а саме з невідомих причин виключено ОСОБА_1 зі списку присяжних.
Позивач вважає рішення сорок сьомої сесії Тернопільської міської ради від 13.03.2020 за №7/47/42, яким було внесено зміни в рішення міської ради від 24.07.2019 за №7/36/16 «Про затвердження списку присяжних» незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 грудня 2020 року Ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвалою суду від 30.12.2020 призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін на 02.02.2021 о 11:30 год.
02.02.2021 ухвалою суду постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву до 25.02.2021 о 10:00 год. та зобов'язано представника відповідача надати додаткові докази.
25 лютого 2021 року ухвалою суду відкладено розгляд справи на 22.03.2021 о 11:30 год., у зв'язку із неявкою сторін.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві та відповіді на відзив від 13.07.2020.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні думку позивача та представника відповідача, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Тернопільській області 18.06.2019 на адресу Тернопільської міської ради було надіслано подання № 08-541/19 про необхідність затвердження на сесії Тернопільської міської ради відповідно до ст.64 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» списків присяжних в кількості 15 осіб, які будуть залучатися для розгляду і вирішення справ у Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області.
На розгляд тридцять шостої сесії Тернопільської міської ради, яка відбулася 24.07.2019 було винесено проект рішення «Про затвердження списку присяжних» в кількості 15 осіб, як зазначено у поданні Державної судової адміністрації України у Тернопільській області від 18.06.2019 № 08-541/19.
Відповідно до витягу з протоколу тридцять шостої сесії міської ради від 24.07.2019 депутат Тернопільської міської ради Білан Т.Б. запропонував доповнити список присяжних ОСОБА_1 Депутати Тернопільської міської ради підтримали пропозицію («За» - 27 голосів). В результаті було прийнято рішення від 24.07.2019 № 7/36/16 «Про затвердження списку присяжних».
Відтак, було затверджено список присяжних, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, Господарського суду Тернопільської області, Тернопільського окружного адміністративного суду у складі 16 осіб.
Після цього, Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області позивача, як присяжного залучалося для здійснення правосуддя у справах. Свої обов'язки як присяжного ОСОБА_1 виконував добросовісно.
Але, у зв'язку із смертю присяжного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області було підготовлено звернення до Тернопільської міської ради із листом від 12.03.2020 за №7/87/2020 про виключення ОСОБА_2 із списку присяжних та визначити іншу особу для здійснення повноважень присяжного у суді.
Рішенням сорок сьомої сесії Тернопільської міської ради від 13.03.2020 за №7/47/42 прийнято рішення про внесення змін в рішення міської ради від 24.07.2019 за №7/36/16 «Про затвердження списку присяжних».
Зокрема, за результатами розгляду листа Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 12.03.2020 за №7/87/2020, враховуючи свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , подання територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області від 18.06.2019 за №08-541/99 до списку присяжних включено ОСОБА_3 , виключено ОСОБА_2 , а також з невідомих причин і виключено зі списку присяжних позивача ОСОБА_1 . Попри те, що він як присяжний брав участь у здійсненні правосуддя у справах, що перебували на розгляді в Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області на час та після скасування рішення.
Не погодившись із винесеним рішенням сорок сьомої сесії Тернопільської міської ради від 13.03.2020 за №7/47/42, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про суд присяжних в Україні" визначає правові засади організації суду присяжних для здійснення правосуддя в Україні з метою захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів держави, суспільства на засадах справедливості, законності, визначає статус присяжного, порядок його обрання, звільнення та інші питання, пов'язані із діяльністю суду присяжних.
Присяжними можуть бути обрані лише громадяни України, яким виповнилося 35 років, які постійно проживають на території України на протязі останніх п'яти років, вільно володіють державною мовою, мають місце роботи або постійний заробіток.
Згідно ст. 3 ЗУ "Про суд присяжних в Україні" присяжними та кандидатами у присяжні не можуть бути:
1) громадяни України, яким до моменту обрання не виповнилося 35 років;
2) громадяни України, які до моменту обрання досягли віку 65 років;
3) громадяни України, які мають судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;
4) громадяни України, визнані судом обмежено осудними або неосудними;
5) громадяни України, які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов'язків присяжного;
6) громадяни України, які є представниками влади, службовими особами юридичних осіб публічного права, державними службовцями.
Списки присяжних, які обрані на виборах, направляються Центральною виборчою комісією до Державної судової адміністрації України для формування списків присяжних Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, апеляційних судів областей, міст Києва і Севастополя та Апеляційного суду Автономної Республіки Крим.
Кількісний склад присяжних, які включаються до списку присяжних Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, складає 450 присяжних.
Кількісний склад присяжних, які включаються до списку присяжних апеляційних судів областей, міст Києва і Севастополя та Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, визначаються Державною судовою адміністрацією відповідно до вимог цього Закону і складає від 100 до 450 присяжних для кожного апеляційного суду. При цьому, кількісний склад присяжних апеляційних судів областей, міст Києва і Севастополя та Апеляційного суду Автономної Республіки Крим має не менш ніж у 3 рази перевищувати кількісний склад суддів цих судів.
Добір першого складу присяжних відбувається Державною судовою адміністрацією України шляхом випадкового відбору громадян України із Державного реєстру виборців спеціальною автоматизованою комп'ютерною програмою, що генерує випадкові числа (далі - спеціальна програма).
До списків кандидатів у присяжні Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ потрапляють громадяни України встановленого статтею 3 цього Закону віку, що проживають у будь-якому регіоні України. До списків кандидатів у присяжні апеляційних судів областей, міст Києва і Севастополя та Апеляційного суду Автономної Республіки Крим потрапляють громадяни України встановленого статтею 3 цього Закону віку, що проживають на відповідній території області, міста Києва і Севастополя та Автономної Республіки Крим.
Спеціальна програма та відповідний програмно-технічний комплекс (обладнання), вводиться у експлуатацію та здійснює добір кандидатів у присяжні, лише після отримання позитивного висновку провідної наукової установи відділення інформатики Національної академії наук України, визначеної постановою Президії Національної академії наук України, про спроможність цієї системи генерувати дійсно випадковий вибір із відповідних масивів бази даних Державного реєстру виборців, а також неможливість втручання у систему сторонніх осіб та їх впливу на вибір кандидатів у присяжні.
Добір кандидатів у присяжні спеціальною програмою відбувається у прямому ефірі Першого національного телеканалу України. Крім прізвища, ім'я, по-батькові та присвоєного порядкового номеру вибраних спеціальною програмою кандидатів у присяжні у прямому ефірі зазначається лише назва населеного пункту, де проживає відповідний кандидат, та його рік народження. Місце проживання кандидатів у присяжні доводиться до відома лише Державної судової адміністрації України, а також може бути повідомлено відповідним компетентним органам, яким законом надане таке право, на запити цих органів.
За результатами добору кандидатів у присяжні спеціальною програмою формуються списки кандидатів у присяжні Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, апеляційних судів областей, міст Києва і Севастополя та Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, із розрахунку щоб кількість кандидатів у присяжні кожного суду вдвічі перевищувала кількість присяжних цього суду, яка встановлена Державною судовою адміністрацією України.
Державна судова адміністрація України у 15-денний термін перевіряє дотримання вимог статті 3 цього Закону щодо кожного кандидата у присяжні (до сформування повного складу присяжних Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, апеляційних судів областей, міст Києва і Севастополя та Апеляційного суду Автономної Республіки Крим) і у разі відповідності цим вимогам надає статус присяжного або приймає рішення про відмову у наданні цього статусу відповідним кандидатам у присяжні починаючи з першого порядкового номеру. У рішенні про відмову у наданні статусу присяжного відповідним кандидатам у присяжні має обов'язково бути зазначена причина відмови.
При визначенні складу присяжних Державна судова адміністрація України чітко дотримується порядкових номерів, наданих відповідним кандидатам у присяжні спеціальною програмою.
Видатки на організацію і проведення добору першого складу присяжних здійснюється виключно за рахунок Державного бюджету України.
Відповідно до ст.64 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» для затвердження списку присяжних територіальне управління Державної судової адміністрації України звертається з поданням до відповідних місцевих рад, які формують і затверджують у кількості, зазначеній у поданні, список громадян, які постійно проживають на територіях, на які поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, відповідають вимогам статті 65 цього Закону і дали згоду бути присяжними.
Список присяжних для розгляду господарських справ затверджується в порядку, визначеному законом, з числа осіб, які відповідають вимогам статті 65 цього Закону і дали згоду бути присяжними.
У разі неприйняття місцевою радою (місцевими радами) протягом двох місяців з моменту отримання подання рішення про затвердження списку присяжних територіальне управління Державної судової адміністрації України звертається з поданням щодо затвердження списку присяжних до відповідної обласної ради.
Список присяжних затверджується на три роки і переглядається в разі необхідності для заміни осіб, які вибули зі списку, за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України.
Після затвердження списку присяжних такий список передається до відповідного окружного суду, в тому числі в електронній формі. Інформацію, що міститься у зазначеному списку, не може бути використано для цілей, що не пов'язані із добором присяжних.
Як вбачається із вказаної норми Закону, Тернопільська міська рада вправі була переглядати список присяжних виключно за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України у Тернопільській області, а не на підставі листа Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області. При цьому слід зазначити, що: подання, щодо виключення з списку присяжних, саме ОСОБА_1 , ні від суду, ні від територіального управління Державної судової адміністрації України не надходило.
Крім того, місцева рада, окрім як виключення із списку ОСОБА_2 , який помер, що підтверджувалося відповідними документами, не вправі була вносити інших змін в список присяжних, у тому числі виключити позивача із нього, так як він затверджений терміном на 3 роки.
За таких обставин, суд вважає, що рішення сорок сьомої сесії Тернопільської міської ради від 13.03.2020 за №7/47/42, яким було внесено зміни в рішення міської ради від 24.07.2019 за №7/36/16 «Про затвердження списку присяжних» є незаконним, а тому підлягає скасуванню.
При цьому суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що оскаржуване рішення прийнято в порядок та спосіб встановлений законом та з дотриманням усіх норм чинного законодавства. Судом встановлено, що відповідачем при його прийнятті допущено ряд порушень норм, як Регламенту Тернопільської міської ради, так і Закону України "Про суд присяжних в Україні".
Зокрема при прийнятті рішення не було згоди (заяви) позивача на виключення його з списку присяжних, депутати Тернопільської міської ради не були у встановленому законом порядку ознайомлені із порядком денним та проектом вказаного рішення, проект якого їм не надсилався взагалі. Вказане питання не розглядалось на профільному комітеті, а вказане питання вирішилось "з голосу" на пропозицію Голови Тернопільської міської ради під час самого засідання сесії.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачами, суд дійшов висновку, що з наведених у позовних заявах мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Рішення сорок сьомої сесії сьомого скликання Тернопільської міської ради № 7/47/42 від 13 березня 2020 року "Про внесення змін в рішення міської ради від 24.07.2019 р. №7/36/16 "Про затвердження списку присяжних" - скасувати.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 26 березня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Тернопільська міська рада (місцезнаходження/місце проживання: вул. Листопадова, 5,м.Тернопіль,Тернопільська область,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 34334305).
Головуючий суддя Подлісна І.М.