вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
26 березня 2021 року Справа №480/259/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/259/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 40 від 01.10.2020 року відділу з питань перерахунку пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до поданої заяви від 25.09.2020 та на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-472 вих-20 від 22.04.2020 про заробітну плату на відповідній посаді;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугою років за кожні два відпрацьовані роки, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ в редакції від 14 жовтня 2014 року, встановивши її розмір на рівні 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Сумської області № 18-472 вих-20 від 22.04.2020, без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.09.2020.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що з 12.11.97 року і по теперішній час позивач працює на посаді прокурора Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області. З 01.05.2015 позивач перебуває на обліку в Шосткинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області (на даний час Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області) як пенсіонер за вислугою років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014. У зв'язку зі збільшенням вислуги років більш ніж на два відпрацьовані роки, звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» за два відпрацьовані роки після призначення пенсії. Проте рішенням № 40 від 01.10.2020 року відділу з питань перерахунку пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що нею не відпрацьовано 2 роки після набрання законної сили рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019. Позивач вважає дане рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області протиправним і таким, що порушує її право на соціальний захист.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Дана ухвала була отримана представником відповідача 18.01.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 26). Проте відповідачем вимоги суду не виконано, відзив на позовну заяву суду надано не було.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 12.11.97 року і по теперішній час працює на посаді прокурора Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області.
Разом з тим, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та з 01.05.2015 року отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ від 14.10.2014 (а.с. 10).
Як зазначено в позовній заяві, 25.09.2020 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» за два відпрацьовані роки після призначення пенсії. До заяви було додано довідку прокуратури Сумської області № 18-472 вих-20 від 22.04.2020 про складові заробітної плати на відповідній посаді (а.с. 18-20).
Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства (м.Шостка) Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 01.10.2020 року № 40 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно до заяви від 25.09.2020 року, оскільки після 13.12.2019 року ОСОБА_1 не відпрацьовано 2 роки після набрання законної сили рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 (а.с. 16).
Про вказане рішення позивача було повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 02.10.2020 № 1800-0304-8/48921 (а.с. 15).
Не погодившись з даним рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з позовною заявою.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
14.10.2014 було прийнято Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ, який набрав чинності з 15.07.2015.
Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VІІІ (далі - Закон № 76-VІІІ, набрав чинності 01.01.2015) до частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ та до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону № 76-VIII також було зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акту, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
При цьому жодних застережень, що право на перерахунок виникає через 2 роки після 13.12.2019, тобто з 13.12.2021 Рішення Конституційного Суду України не містить.
У своєму Рішенні від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.
Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Суд зазначає, що Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 змінило законодавче регулювання для правовідносин, що мають місце з дати його ухвалення.
З матеріалів справи вбачається, що на момент звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, позивач перебував на посаді прокурора Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області, а отже, відповідно до редакції ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, яка є чинною з 13.12.2019 року, та яка, зокрема, передбачає, що пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки - позивач має право на перерахунок призначеної йому раніше пенсії як працюючий пенсіонер.
Зважаючи на викладене, суд доходить висновку, що у зв'язку зі зверненням позивача до ГУ ПФУ в Сумській області, відповідач мав перерахувати пенсію ОСОБА_1 за кожні два відпрацьованих роки відповідно до вимог ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі його заяви від 25.09.2020 року та доданих до неї документів.
Щодо дати, з якої пенсійний орган зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків, зокрема, при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа;
З матеріалів справи суд вбачає, що позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії 25.09.2020 року. Отже, враховуючи приписи ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки позивачем було подано заяву після 15-го числа, обов'язок відповідача щодо перерахунку пенсії виник із першого числа наступного місяця, тобто з 01.10.2020 року .
А відтак враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування рішення № 40 від 01.10.2020 року відділу з питань перерахунку пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яким відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 01.10.2020 року провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугою років за кожні два відпрацьовані роки, відповідно до вимог ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ, на підставі її заяви від 25.09.2020 та доданих до неї документів.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області встановити розмір пенсії на рівні 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Сумської області № 18-472 вих-20 від 22.04.2020, без обмеження її максимального розміру, суд зазначає наступне.
Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії за вислугою років за кожні два відпрацьовані роки, відповідно до вимог ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії, оскільки після 13.12.2019 року ОСОБА_1 не відпрацьовано 2 роки після набрання законної сили рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 (а.с. 16). Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача до суду не існувало.
Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Аналогічна позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 по справі №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20), залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 року.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору у розмірі 420,40 грн., сплаченого відповідно до квитанції від 29.12.2020 року № 0.0.1960631358.1 (а.с. 9).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 40 від 01.10.2020 року відділу з питань перерахунку пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яким відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) з 01.10.2020 року провести перерахунок ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугою років за кожні два відпрацьовані роки, відповідно до вимог ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ, на підставі її заяви від 25.09.2020 та доданих до неї документів.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 коп.)
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек