справа№380/9525/20
26 березня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп'як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу ,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ: 43143039) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (с. Козьова, Сколівський район, Львівська область, РНОКПП - НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що згідно довідки Головного управління ДПС у Львівській області від 20 жовтня 2020 року № 41197/10/13-01-13-09 заборгованість ОСОБА_1 становить 38954, 30 грн., а саме з податку на додану вартість у розмірі 38 695, 87 грн., рентна плата за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення у розмірі 135, 63 грн., та податку з доходів фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 122, 80 грн. Повідомляє, що на адресу відповідача надсилалась податкова вимога форми «Ф» № 2586-57 від 13 лютого 2020 року. Позивач зазначає, що на даний час суми податкових зобов'язань відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу. Оскільки платником податків не вживаються заходи щодо погашення заборгованості, просить стягнути її у судовому порядку.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 02 листопада 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та була нею отримана, що підтверджується трекінгом відправлень № 7901828645768, який міститься в матеріалах справи.
Відповідачем відзиву на позовну заяву не подано. Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, встановив наступне.
Згідно довідки Головного управління ДПС у Львівській області від 20 жовтня 2020 року № 41197/10/13-01-13-09 заборгованість Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 станом на 01 жовтня 2020 року становить 38954, 30 грн., а саме з податку на додану вартість у розмірі 38 695, 87 грн., рентна плата за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення у розмірі 135, 63 грн., та податку з доходів фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 122, 80 грн.
Податковий борг відповідача з податку на додану вартість у розмірі 38 695, 87 грн., виник на підставі:
- 678,97 грн. - штрафна санкція, залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Н» від 12.02.2019р. № 0013795413, винесено на підставі Акту перевірки від 25.01.2019 року №2/13-01-54-13 (дата виникнення боргу 01.03.2019);
- 1 101,00 грн. - основний платіж залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість № 9130057750 від 19.06.2019р. (дата виникнення боргу 30.06.2019);
- 13 782,00 грн. - основний платіж, згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9140478240 від 30.06.2019р. (дата виникнення боргу 30.06.2019);
- 413,00 грн. - основний платіж, згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9141351434 від 02.07.2019р. (дата виникнення боргу 02.07.2019);
- 13 532,00 грн. - основний платіж залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість 9157589105 від 19.07.2019р. (дата виникнення боргу 30.07.2019);
- 2 912,00 грн. - основний платіж, згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9213666489 від 18.09.2019р. (дата виникнення боргу 18.09.2019);
- 1539,12 грн. - штрафна санкція, залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 19.09.2019р. № 0156095413, яке винесено на підставі Акту перевірки від 27.08.2019 року № 02661/13-01-54-13/ НОМЕР_1 (дата виникнення боргу 07.10.2019);
- 297, 50 грн. - штрафна санкція, залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Н» від 19.09.2019р. № 0156085413, яке винесено на підставі Акту перевірки від 27.08.2019 року № 002993/13-01-54-13/ НОМЕР_1 (дата виникнення боргу 08.10.2019);
- 170, 00 грн. - штрафна санкція, залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке никло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 17.12.2019р. № 0200775706, яке винесено на підставі Акту перевірки від 12.12.2019 року № 002068/13-01-57-06/ НОМЕР_1 (дата виникнення боргу 03.01.2020);
- 2 156,00 грн. - штрафна санкція, залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Н» від 17.12.2019 р. № 0200905706, яке винесено на підставі Акту перевірки від 25.11.2019 року № 001830/13-01-57-06/ НОМЕР_1 (дата виникнення боргу 03.01.2020);
- 900, 00 грн. - штрафна санкція, залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 17.12.2019р. № 0200835706, яке винесено на підставі Акту перевірки від 25.11.2019 року № 012804/13-01-57-06/ НОМЕР_1 (дата виникнення боргу 03.01.2020);
- 1214,28 грн. - пеня згідно зворотного боку облікової картки платника податків та довідки про заборгованість.
Податковий борг відповідача з рентної плата за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення у розмірі 135, 63 грн.,виник на підставі:
-17,48 грн. - основний платіж, залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до звітної податкової декларації з рентної плати за спеціальне використання води № 9165117 від 04.02.2020 р. (дата виникнення боргу 20.02.2020);
- 118, 15 грн. - основний платіж, залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до звітної податкової декларації з рентної плати за спеціальне використання води № 23520517 від 25.05.2020 р. (дата виникнення боргу 25.05.2020).
Податковий борг відповідача з податку з доходів фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 122, 80 грн., виник на підставі:
- 122, 80 грн., - штрафна санкція, залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 18.11.2019р. № 0185055706, яке винесено на підставі Акту перевірки від 18.11.2019р. 012623/13-01-57-06/ НОМЕР_1 .
Відповідачу направлялась податкова вимога форми «Ю» № 2586-57 від 13 лютого 2020 року на суму податкового боргу 38986, 45 грн.
Так, контролюючим органом додано до матеріалів справи копію рекомендованого повідомлення поштового відправлення, відповідно до якого відповідачем було отримано податкову вимогу.
Докази, які б підтверджували ту обставину, що податкова вимога відповідачем оскаржувалась у матеріалах справи відсутні, відповідно, визначені у них зобов'язання є узгодженими.
Відомості про сплату податкового боргу відповідачем у матеріалах справи відсутні.
Вважаючи, що суми грошових зобов'язань відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу, контролюючий орган звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно ст.15 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 16.1 ст. 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
За приписами п. 49.1, 49.2 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
За змістом п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1 статті 57 Податкового кодексу України).
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків (пункт 56.11 статті 56 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Як встановлено в абзаці 4 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу, податкове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
З аналізу наведених положень слідує, що у разі несплати платником податків протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, визначених контролюючим органом грошових зобов'язань та не оскарження у зазначений строк відповідного рішення контролюючого органу, такі податкові зобов'язання вважаються узгодженими.
Таким чином, враховуючи, що доказів оскарження податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Львівській області № 0013795413 від 12 лютого 2019 року, №0156095413 від 19.09.2019 року, № 0156085413 від 19.09.2019 року, № 0200775706 від 17.12.2019 року, № 0200905706 від 17.12.2019 року, від 17.12.2019 року № 0200835706, № 0185055706 від 18.11.2019 в судовому порядку відповідачем не надано, а суми грошового зобов'язання у деклараціях з податку на додану вартість, уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, з рентної плати за спеціальне використання води визначені фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 , суд дійшов висновку, що станом на момент звернення позивача із даним позовом до суду та станом на момент розгляду даної справи, заявлені позивачем до стягнення грошові зобов'язання відповідача вважаються узгодженими.
У той же час, зазначені грошові зобов'язання не сплачені у встановлений строк, що підтверджується обліковими даними, та, відповідно, набули статусу податкового боргу.
Доказів на спростування вказаного факту відповідачем не надано.
За змістом пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку , визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. (п. 59.3 ст. 59 ПК України).
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК України).
На виконання вказаних положень Податкового кодексу України, ГУ ДПС у Львівській області надіслав на адресу відповідача податкову вимогу форми “Ю” № 2586- 57 від 13.02.2020 на суму 38986, 45 грн. Проте, з моменту виставлення податкової вимоги, податковий борг відповідачем не було погашено.
Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.
Згідно з пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. (пункт 95.2 статті 95).
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
З долучених до матеріалів справи копій податкових декларацій, розрахунків, податкових повідомлень-рішень та даних інтегрованої картки платника податків, суд встановив, що сума грошового зобов'язання відповідача в розмірі 38 954,30 грн. є узгодженою, до бюджету не сплачена та вважається податковим боргом. Доказів протилежного відповідачем суду не подано.
Ураховуючи викладене, суд дійшов переконання, що позовні вимоги ГУ ДПС у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (с. Козьова, Сколівський район, Львівська область, РНОКПП - НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу, - задоволити повністю.
Стягнути до бюджету з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (с. Козьова, Сколівський район, Львівська область, РНОКПП - НОМЕР_1 ) 38 954,30 грн. податкового боргу.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 березня 2021 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна