ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"25" березня 2021 р. справа № 0940/2048/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про процесуальне правонаступництво в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЛ-АГРОПРОМ" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення №521379/25070059 від 02.01.2018, зобов'язання до вчинення дій, -
В провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ТОВ "ГАЛ-АГРОПРОМ" до ДФС України про визнання протиправним та скасування рішення №521379/25070059 від 02.01.2018, зобов'язання до вчинення дій.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.12.2018, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2019, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову такій реєстрації №521379/25070059 від 02.01.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №611 від 14.11.2017. Зобов'язано ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №611 від 14.11.2017, складену ТОВ "ГАЛ-АГРОПРОМ". Стягнуто на користь ТОВ "ГАЛ-АГРОПРОМ" за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України 3524,00 грн. сплаченого судового збору.
23.02.2021 на адресу суду Державною фіскальною службою України подано клопотання, відповідно до якого заявник, керуючись вимогами статей 44, 47, 52 КАС України, просить в порядку процесуального правонаступництва замінити у справі відповідача ДФС України на належного відповідача - ДПС України, а також просить замінити боржника щодо стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань в розмірі 3524,00 грн., з ДФС України на правонаступника - ДПС України.
Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час і місце розгляду заяви повідомлені належним чином, у відповідності до вимог ч.11 ст.126, ч.1 ст.127 КАС України вважаються належним чином повідомленими.
Згідно частини 2 статті 379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин, із врахуванням частини 9 статті 205 КАС України, суд вирішив питання про процесуальне правонаступництво за відсутності сторін у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, подану заяву, суд встановив наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Абзацом 4 пункту 2 вказаної постанови передбачено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" затверджено, крім іншого, Положення про Державну податкову службу України, відповідно до якого Державна податкова служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Державна податкова служба України зареєстрована 17 травня 2019 року, водночас Державна фіскальна служба України з 17 травня 2019 року перебуває в стані припинення, про що свідчить запис № 10741270008050011 (а.с.173,181).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р "Про питання Державної податкової служби", затверджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, зокрема, з реалізації державної податкової політики.
Наказом Державної податкової служби України від 28.08.2019 № 36 розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України.
Суд зазначає, що правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, правонаступництво в порядку статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу.
При цьому, пунктами 5, 6 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що судовий процес - це правовідносини, що складаються під час здійснення адміністративного судочинства, адміністративне судочинство - це діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку встановленому цим Кодексом.
Як слідує із матеріалів справи, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.12.2018 у справі №0940/2048/18 набрало законної сили 03.07.2019, тобто розгляд справи завершено.
Івано-Франківським окружним адміністративним судом 18.09.2019 видано два виконавчі листи №0940/2048/18.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що підстави для заміни відповідача - Державної фіскальної служби України на Державну податкову службу України в порядку статті 52 КАС України відсутні.
Разом з цим, відповідно до частини 1, 2 статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно із частиною 4 статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
За відомостями Автоматизованої системи Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень відсутні дані про відкриття виконавчого провадження.
Підсумовуючи наведене, суд прийшов до висновку про наявність підстав для заміни сторони (боржника) Державної фіскальної служби України на її правонаступника Державну податкову службу України у виконавчих листах №0940/2048/18 від 18.09.2019 щодо зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №611 від 14.11.2017 року, складену товариством з обмеженою відповідальністю "ГАЛ-АГРОПРОМ", та щодо стягнення на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЛ-АГРОПРОМ" за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України судового збору у розмірі 3524,00 грн.
Таким чином, клопотання Державної фіскальної служби України підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248, 379 КАС України, суд,-
Клопотання від 23.02.2021 про процесуальне правонаступництво - задовольнити частково.
Замінити у виконавчому листі №0940/2048/18 від 18.09.2019 щодо зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №611 від 14.11.2017 року, складену товариством з обмеженою відповідальністю "ГАЛ-АГРОПРОМ", сторону (боржника) Державну фіскальну службу України на її правонаступника - Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа, 8, м.Київ, 04053).
Замінити у виконавчому листі №0940/2048/18 від 18.09.2019 щодо стягнення на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЛ-АГРОПРОМ" за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України судового збору у розмірі 3524,00 грн. сторону (боржника) Державну фіскальну службу України на її правонаступника - Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа, 8, м.Київ, 04053).
У задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 256, 295, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу"Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.