Рішення від 26.03.2021 по справі 260/495/21

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2021 року м. Ужгород№ 260/495/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області згідно якого просив суд:1.Прийняти рішення, яким визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень Головного управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області протиправною щодо зазначених у листі від 30.09.2020 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років.2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.04.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до стаїті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №І789-ХІІ (у редакції, що діяла на час призначення пенсії), у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора № 21-1391 зп від 10.07.2020 без обмеження її максимального розміру.3.Стягнути з Головного управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області судовий збір.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 25.03.2009 року йому призначено пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 № 1789-Х1І. у розмірі 90% від розміру моєї місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.На момент призначення пенсії законодавством було регламентовано право на перерахунок у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, згідно зі статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ. У липні 2020 Офісом Генерального прокурора Гецку Вячеславу Юрійовичу видано довідку від 10.07.2020 року №21-1391зп про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії. Довідка про заробітну палату (грошового забезпечення) що враховується для перерахунку пенсій, видана на підставі рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/20І9 та від 26.03.2020 № 6-р/2020.14.07.2020 року позивач звернувся до Ужгородського відділу обслуговування громадян Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії, до якої серед іншого додав зазначену довідку ОГП. Як наслідок на його особистий рахунок в «Укрсіббанк» 20.07.2020 року надійшла сума перерахованої пенсії. З врахуванням довідки з Офісу Генерального прокурора України № 21-1391 зп від 10.07.2020, яку позивач надав до Ужгородського відділу обслуговування громадян пенсійного фонду України Закарпатської області сума перерахованої пенсії, яка поступила на особистий рахунок не відповідала сумі, яка мала бути перерахована та виплачена згідно встановленого розміру, який було визначеного та призначено чинним законодавством га поданих документів. ОСОБА_1 звернувся по телефону до Ужгородського відділу обслуговування громадян пенсійного фонду України Закарпатської області щодо роз'яснення цієї ситуації. Після цього такому надійшов лист датований 20.08.2020 від начальника відділу з питань виплати пенсії № 8 Головного управління пенсійного фонду в Закарпатській області управління з питань виплати пенсій Немчик Бланки Владиславівни, який підготував працівник зазначеного відділу Василь Кіш. В листі позивачу було роз'яснено про виникнення у нього боргу перед Пенсійним фондом України внаслідок надмірних випалат у зв'язку неподанням мною достовірної інформації. Цей лист відповідь щодо неправильного та незаконного перерахунку пенсії позивач оскаржив до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області. З листа - відповіді позивач дізнався, що йому фактично відмовлено в задоволенні заяви щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 10.07.2020 №21-1391 зп. у розмірі 90% від суми вказаної в довідці ОГП. З відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області вбачається, що виплата пенсії згідно поданих документів проведено на умовах статті 86 чинного на дату проведення перерахунку Закону України «Про прокуратуру», а також зроблено посилання на пункт 2 цієї статті Закону, яким обумовлено обчислення пенсії в розмірі 60% сум місячної заробітної плати працівника прокуратури.

Позивач із вказаним рішенням прийнятим у формі листа не погодився та звернувся до суду за захистом свого, як він вважає порушеного права.

Відповідач подав суду відзив на позов, в якому зазначив, що пенсія працівникам прокуратури призначається в розмірі 60% від заробітної плати відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру». Водночас при перерахунку позивачу пенсії згідно Рішення №921040139564 від 01.10.2020 р. позивачу з 01.04.2020 р. було здійснено перерахунок пенсії згідно даної довідки у відповідності до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII., в якій зазначено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.Також Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення умов для економічного зростання в Україні» змінено відсоток заробітної плати, з якого нараховується пенсія з 80 до 70, а з 28.12.2014 з 70 до 60. Також відповідач, покликаючись на Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011, зазначає, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. Просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач, ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років з 25.03.2009 року.

ОСОБА_1 14.07.2020 року звернувся до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії, до якої було додано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за № 21-1391 від 10.07.2020 року видану Офісом Генерального прокурора.

Рішенням 921040139564 від 01.10.2020 р. позивачу з 01.04.2020 р. було здійснено перерахунок пенсії згідно даної довідки у відповідності до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII., в якій зазначено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно листа від 20.08.2020 року від начальника відділу з питань виплати пенсії № 8 Головного управління пенсійного фонду в Закарпатській області управління з питань виплати пенсій ОСОБА_2 , який підготував працівник зазначеного відділу Василь Кіш, позивачу було роз'яснено про виникнення у нього боргу перед Пенсійним фондом України внаслідок надмірних виплат у зв'язку неподанням достовірної інформації. Цей лист відповідь щодо неправильного та незаконного перерахунку пенсії позивач оскаржив до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області. З листа - відповіді від 30.09.2020 року позивач дізнався, що йому фактично відмовлено в задоволенні заяви щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 10.07.2020 року №21-1391 зп. у розмірі 90% від суми вказаної в довідці ОГП. З відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області вбачається, що виплата пенсії згідно поданих документів проведено на умовах статті 86 чинного на дату проведення перерахунку Закону України «Про прокуратуру», а також зроблено посилання на пункт 2 цієї статті Закону, яким обумовлено обчислення пенсії в розмірі 60% сум місячної заробітної плати працівника прокуратури.

Позивач із вказаним рішенням прийнятим у формі листа не погодився та звернувся до суду за захистом свого, як він вважає порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури є Закон України «Про прокуратуру»: до 15.07.2015 - Закон України № 1789-ХІІ, з цієї дати - Закон України від 14.10.2014 № 1697-VІІ (далі - Закон України № 1697-VІІ).

Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15.07.2015 визначалися статтею 50-1 Закону України № 1789-ХІІ.

Так, за частиною 1 статті 50-1 прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частиною 13 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ).

Надалі 01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон України № 76-VIII), яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону України №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, після 01.01.2015 повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.

15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності вказаним Законом, Закон України № 1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Частиною 20 статті 86 Закону України № 1697-VІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, на час звернення позивача до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, втратили чинність, а визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.

Така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду за результатами перегляду рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі № 825/506/18 (Пз/9901/16/18).

Отже, з 01.01.2015 в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Водночас, упродовж 2015-2019 років Кабінетом Міністрів України не визначалося умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Однак, рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Установлено такий порядок виконання вказаного рішення: частина двадцята 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону №1789 (у редакції Закону України від 02.03.2015 №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення») максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

З 15.07.2015 вказана норма втратила чинність, натомість стаття 85 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» із змінами, внесеними Законами України від 24.12.2015 №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та 06.12.2016№1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», передбачала, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

У пункті 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII передбачено, що дія положень вказаного Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються, починаючи з 01.01.2016.

Оскільки, пенсія позивачу призначена у 2009 році, тобто до набрання чинності вказаним Законом, то встановлені ним обмеження пенсії максимальним розміром не могли застосовуватись до позивача.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, яке при здійсненні перерахунку пенсії позивача за його заявою безпідставно застосувало обмеження максимального розміру пенсії.

Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняте у формі листа №0700-0216-8/34795 від 30.09.2020 р., яким перераховано пенсію позивачу із встановленням її обмеження максимальним розміром є протиправним і підлягає скасуванню.

Для ефективного поновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697 (в редакції від 14.10.2014) на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-1391 зп від 10.07.2020 року, що враховується для перерахунку пенсії, з розрахунку 90% середньомісячного заробітку, без обмеження максимальним розміром пенсії, починаючи з 01.04.2020.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України судовий збір підлягає стягненню з бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача на сум 840,80грн.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ - 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ - 20453063) щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697 (в редакції від 14.10.2014) на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-1391 зп від 10.07.2020 року, що враховується для перерахунку пенсії, з розрахунку 90% середньомісячного заробітку, без обмеження максимальним розміром пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ - 20453063) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697 (в редакції від 14.10.2014) на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-1391 зп від 10.07.2020 року, що враховується для перерахунку пенсії, з розрахунку 90% середньомісячного заробітку, без обмеження максимальним розміром пенсії, починаючи з 01.04.2020.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ - 20453063) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 908,00грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору