Рішення від 26.03.2021 по справі 939/648/21

Справа № 939/648/21

РІШЕННЯ

Іменем України

26 березня 2021 рокуБородянський районний суд

Київської області в складі: головуючої - судді Міланіч А.М.,

за участі секретаря судового засідання - Хоменко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Бородянського районного суду в смт Бородянка Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Бородянський районний відділ ДРАЦС ЦМУ МЮ (м. Київ), ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

Заявниця звернулась до районного суду з вказаною заявою, обґрунтовуючи її тим, що 27 вересня 2019 року вона / ОСОБА_3 / в ДУ «ЛПЦ» ЛНР (у м. Луганськ) народила дитину жіночої статі. Документом, що підтверджує факт народження її дитини, є медичне свідоцтво про народження, видане органами на непідконтрольній Україні території, у зв'язку з чим Бородянський РВ ДРАЦС ЦМУ МЮ (м.Київ) відмовив у проведенні державної реєстрації народження. Дитина була народження нею /заявницею/ під час перебування у шлюбних відносинах із ОСОБА_2 .

Просила встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ (ЛНР) дитини жіночої статі ( ОСОБА_4 ), батьками якої є: мати - ОСОБА_1 , батько - ОСОБА_2 .

Заявниця в судовому засіданні заяву підтримала та викладене підтвердила.

Заінтересована особа Бородянський районний відділ ДРАЦС ЦМУ МЮ (м. Київ) в судове засідання свого представника не направила, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, надіслала листа в якому просила проводити розгляд заяви у відсутності їх представника.

Заінтересована особа - ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином, відповідно до вимог ч.11 ст.128 ЦПК України.

Вислухавши пояснення заявника, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню частково.

Судом встановлено, що відповідно до копії паспорту громадянина України, виданого органом 3223 (Бородянський районний відділ Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області) 25 лютого 2021 року, довідки про внесення відомостей до Єдиного Державного демографічного реєстру від 04 березня 2021 року, довідки структурного підрозділу з питань соціального захисту населення від 16 березня 2021 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Луганськ Луганської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; з 16 березня 2021 року взята на облік як внутрішньо переміщена особа, фактичне її місце проживання / перебування: АДРЕСА_2 (а.с. 5-6,8).

15 червня 2019 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 , при реєстрації шлюбу їй було присвоєно прізвище « ОСОБА_5 », про що 15 червня 2019 року Кам'янобрідським відділом запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції самопроголошеної ЛНР складено відповідний актовий запис за № 35 та видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с. 12).

Згідно з копією медичного свідоцтва про народження № 421 від 27 вересня 2019 року, виданого лікарем ДУ «ЛПЦ» самопроголошеної Луганської народної республіки, ОСОБА_6 , яка проживає в АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 13 годині 20 хвилин народила дитину (дівчинку) (а.с.9)

Як убачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 03 жовтня 2019 року Кам'янобрідським відділом запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції самопроголошеної Луганської Народної Республіки, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ Луганської Народної Республіки, її матір'ю вказана ОСОБА_6 , батьком - ОСОБА_7 , про що 03 жовтня 2019 складений запис акту про народження за №132 (а.с.11)

Як убачається з відмови Бородянського РВ ДРАЦС ЦМУ МЮ (м.Київ) від 11 березня 2021 року за № 21.5-53/100, у проведенні державної реєстрації народження дитини жіночої статі народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі поданого свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , яке видано на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а саме Кам'янобрідським відділом запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції самопроголошеної Луганської Народної Республіки, відмовлено (а.с. 10).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року за № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення", місто Луганськ Луганської області відноситься до території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

За правилами ст. 1, 9, 17, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ),виданий цими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків; у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Водночас, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах проти Туреччини ("Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), a також Республіки Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ila§cu and Others v.Moldova and Russia"), ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН), який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою невизнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території.

Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Враховуючи, що заявниця не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, з метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявниця та її дитина, суд приймає рішення на підставі всіх поданих доказів, в тому числі з урахуванням документів, які видані установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, та які, як виняток, приймаються до уваги судом та оцінюються разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.

Оцінюючи викладене, суд встановлює факт народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Луганськ Луганської області у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Луганськ Луганської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 .

З огляду на зазначене в іншій частині заяви необхідно відмовити.

Керуючись ст. 3, 9, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території" від 15 квітня 2014 року, ст. 144 Сімейного кодексу України, ст. 259, 263-265, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Бородянський районний відділ ДРАЦС ЦМУ МЮ (м. Київ), ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України задовольнити частково.

Встановити факт народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Луганськ Луганської області, матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Луганськ Луганської області, громадянка України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаюча за адресою: АДРЕСА_2 .

В іншій частині заяви відмовити.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області .

Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Головуючий-суддяА.Міланіч