Справа № 645/7787/20
Провадження № 3/645/253/21
19 березня 2021 року м. Харків
Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Бабкова Т.В., розглянувши матеріал, який надійшов з Немишлянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Караганда Республіка Казахстан, громадянина України, не працюючого, інваліда 2 групи, розлученого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ 312854, складеного 22.12.2020 року поліцейським взводу 2 роти 4 батальйону 4 УПП в Харківській області старшим сержантом поліції Шимигіним П.М., ОСОБА_1 22.12.2020 року о 09 год. 00 хв., знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , виражався нецензурною лайкою на адресу ОСОБА_2 , чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру.
В судовому засіданні притягуваний ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП не визнав, пояснив, що він проживає в одному житловому приміщенні разом із рідною сестрою ОСОБА_2 та її донькою, яка має психічні розлади. Із вказаними особами у ОСОБА_1 систематично виникають непорозуміння на побутовому гранті, які призвели до виникнення неприязних стосунків. Черговий конфлікт виник між ОСОБА_1 та його племінницею 22.12.2020 року, коли зранку він ніс приготовлену їжу з кухні до власної кімнати. Племінниця вдарила двері, а двері в свою чергу вдарила по ОСОБА_1 , який розсипав їжу та був обурений таким вчинком та став вимагати ОСОБА_2 вплинути на доньку. Будь-яких фізичних дій по відношенню вказаних осіб він не вчиняв, образ принизливого характеру, погроз застосувати фізичне насильство не висловлював. Захищаючи доньку ОСОБА_2 стала йти на нього із совком та голосно гукати на допомогу, що стало приводом для виклику поліції сторонніми особами.
Вислухавши пояснення притягуваного, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно з п. 14 ч. 1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Матеріали адміністративної справи свідчать, що складання адміністративного прококолу за ч. 1 ст.173-2 КУпАП здійснено працівниками поліції субїєктивно та однобічно, без врахування пояснень ОСОБА_1 , який 19.03.2021 року аналогічно власним поясненням у суді категорично заперечував вчинення по відношенню до потерпілої ОСОБА_2 будь-яких фізичних дій, образ принизливого характеру, погроз застосувати фізичне насильство. Докази на підтвердження завдання ОСОБА_1 шкоди психічному здоров'ю потерпілій, вчинення тим самим домашнього насильства, матеріали адміністративної справи не містять, не вбачається даних про завдання такої шкоди і з письмових пояснень самої ОСОБА_2 .
Таким чином, матеріали даного провадження про адміністративне правопорушення не містять жодного належного та допустимого доказу, які б вказували на вчинення ОСОБА_1 дій, зазначених у диспозиції ч. 1 ст.173 - 2 КУпАП, та які б підпадали під ознаки психологічного насильства в сім'ї.
Отже, встановлені в ході розгляду справи обставини свідчать про відсутність у діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.173 - 2 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки судом встановлено, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого. 1 ст. 173 - 2 КУпАП, то провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 173 - 2 КУпАП, відносно неїпідлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 173-2, 247, 284 КУпАП, суддя -
Провадження по адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя -