Справа № 695/660/21
номер провадження 2-о/695/48/21
15 березня 2021 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Степченко М.Ю., розглянувши матеріали справи за заявою першого заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Черненка Т.Ю. в інтересах держави в особі Новодмитрівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання майна безхазяйним, -
11.03.2021 р. перший заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури Черненко Т.Ю. звернувся до Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області в інтересах держави в особі Новодмитрівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області з заявою про визнання майна безхазяйним, в якій просить визнати приміщення дитячого садка по АДРЕСА_1 безхазяйним майном та передати його у власність територіальної громади с. Нова Дмитрівка Золотоніського району Черкаської області в особі Новодмитрівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області.
Заявник звернувся до суду з даною заявою в порядку ст.137 ЦК УРСР.
Відповідно до ст.137 ЦК УРСР майно, яке не має власника або власник якого невідомий (безхазяйне майно), надходить у власність держави за рішенням виконавчого комітету районної, міської Ради народних депутатів, винесеним за заявою фінансового органу. Безхазяйне майно, що належало колгоспному дворові, надходить у власність колгоспу, на території якого знаходиться це майно, за рішенням виконавчого комітету районної, міської Ради народних депутатів, винесеним за заявою колгоспу. Заява про визнання майна безхазяйним може бути подана не раніше як через один рік після прийняття майна на облік відповідним фінансовим органом або виконавчим комітетом селищної, сільської Ради народних депутатів. Порядок виявлення та обліку безхазяйного майна визначається Міністерством фінансів Української РСР.
Статтею 330 ЦПК України визначено, що в заяві про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади повинно бути зазначено, яку нерухому річ заявник просить передати у власність територіальної громади, основні характеристики нерухомої речі, посилання на документи про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, друковані засоби масової інформації, в яких було зроблено оголошення про взяття відповідної нерухомої речі на облік.
Заявник при звернені до суду з вищевказаною заявою не врахував положення статті 137 ЦК УРСР, відповідно до якого заява про визнання майна безхазяйним може бути подана не раніше як через один рік після прийняття майна на облік відповідним фінансовим органом або виконавчим комітетом селищної, сільської Ради народних депутатів.
Заявником не надано доказів того, що майно взято на облік відповідним фінансовим органом або виконавчим комітетом селищної, сільської Ради народних депутатів та що пройшов один рік після взяття на облік майна.
При дослідженні заяви та доданих до неї додатків з'ясовано, що приміщення дитячого садка, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 не взяте на облік органом, який здійснює державну реєстрацію права на нерухоме майно.
Також заявником не враховано процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, яка визначена частиною другою статті 335 ЦК України, де зазначено, що безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду в комунальну власність.
Відповідно ст. 331 ЦПК України суд відмовляє в прийнятті заяви про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади, якщо вона не взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію права на нерухоме майно, або якщо заяву подано до закінчення одного року з дня взяття її на облік.
Таким чином, процесуальна норма прямої дії чітко регламентує дії суду при прийнятті заяви про передачу безхазяйного майна у власність територіальної громади у разі відсутності підтвердження обліку нерухомої речі органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, і не містить виключень для розгляду такої заяви, навіть за наявності пояснень про неможливість такого обліку.
У зв'язку з вищевикладеним та на підставі ст.331 ЦПК України в прийнятті даної заяви слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 260, 261, 331 ЦПК України, -
У прийнятті заяви першого заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Черненка Т.Ю. в інтересах держави в особі Новодмитрівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання майна безхазяйним відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-ти денний строк з дня проголошення ухвали.
Суддя М.Ю. Степченко