Єдиний унікальний номер 725/770/21
Номер провадження 3/725/1093/21
25.03.2021 року м. Чернівці
Суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці Нестеренко Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Чернівецького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, ФОП, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , за ч.2 ст.173-2 КУпАП -
26 січня 2021 року складено протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого 26.01.2021 року о 19 год. 20 хв. ОСОБА_1 перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 , повторно протягом року вчинив домашнє насильство відносно своєї колишньої дружини ОСОБА_2 , а саме умисні дії психологічного характеру, що полягали у висловлюванні в її сторону нецензурною лайкою, голосно гримав у двері та погрожував фізичною розправою.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення встановлені наступні обставини.
Відповідно до ст. 173-2 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається - умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Відповідно до ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Зі змісту заяви ОСОБА_2 від 26.01.2021 року вбачається, що вона просить прийняти міри до свого колишнього чоловіка ОСОБА_1 , який прийшов за місцем її проживання голосно гримав у двері та погрожував їй фізичною розправою. Просила притягнути його до адміністративної відповідальності та винести заборонний припис.
З пояснень ОСОБА_1 від 26.01.2021 року вбачається, що він прийшов додому за єдиним місцем своєї реєстрації та проживання, однак колишня дружина не відчиняла йому дверей, тим самим перешкоджала йому у користуванні житлом, що не є її власністю. При цьому на нього від 26.01.2021 року був складений заборонний припис.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КпАП України передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони складу правопорушення передбаченого ст.173-2 КУпАП є настання чи можливість настання певних наслідків і адміністративна відповідальність настає, якщо в результаті дій винної особи, зазначених у диспозиції ст.173-2 КУпАП, могла бути чи була завдана шкода фізичному чи психічному здоров'ю потерпілого.
Водночас, жодним із здобутих доказів у справі не підтверджено вчинення ОСОБА_1 26.01.2021 року такої форми домашнього насильства яке могло спричинити чи спричинило шкоду фізичному чи психічному здоров'ю потерпілої особи. Окрім цього, з протоколу про адміністративне правопорушення не вбачається, що вчинені ОСОБА_1 дії заподіяли чи могли заподіяти шкоду фізичному або психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 , з настанням яких передбачена адміністративна відповідальність за ст.173-2 ч.2 КУпАП.Також і в поясненні ОСОБА_2 не зазначено про такі наслідки чи можливість їх настання.
В матеріалах провадження відсутні пояснення сусідів, які могли б підтвердити чи спростувати пояснення осіб, зацікавлених у справі, про обставини, що мали місце 26.01.2021 року.
Окрім цього, працівниками поліції не долучено до матеріалів справи належним чином завірену копію постанови, яка б свідчила про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Суд зазначає, що процесуальний обов'язок щодо доказування правомірності складання протоколу про притягнення особи до адміністративної відповідальності відповідно до положень діючого законодавства покладено на сторону обвинувачення(суб'єкта владних повноважень). Свідчення тільки працівника поліції у цій справі не може вважатись об'єктивним доказом, оскільки така особа є представником суб'єкта владних повноважень, який виконував функції нагляду та контролю за дотриманням чинного законодавства.
Працівником поліції у своїй діяльності порушені принципи, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, оскільки при складанні протоколу застосовано спрощений підхід, а саме: фабула правопорушення сформована лише на одних даних сприйняття співробітників поліції, з яких неможливо визначити наявність або відсутній правопорушення, тобто без застосування будь-яких інших фактів які б підтверджували наявність або відсутній певних обставин (показання свідків, відео фіксація тощо), у зв'язку із чим, суд позбавлений можливості повного, всебічного і об'єктивного розгляду справи.
У рішенні в справі «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ розглянув ситуацію, коли національний суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення без участі сторони обвинувачення, ініціював дослідження доказів обвинувачення та за результатами дослідження доказів притягнув особу до відповідальності, уточнивши в судовому рішенні фабулу правопорушення, усунувши певні розбіжності та неточності, які мали місце в протоколі про адміністративне правопорушення. При цьому, за логікою ЄСПЛ, за умови відсутності сторони обвинувачення та при наявності певної неповноти чи суперечностей, суду не залишилося нічого іншого, як взяти на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи, що становить порушення ч.1 ст.6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
Таким чином, якщо уповноваженим органом не доведено підставність притягнення особи до адміністративної відповідальності, а суд не може в ході розгляду справи взяти на себе функції щодо самостійного відшукування доказів винуватості особи.
Статтею 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що на час розгляду справи доказів наявності складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 суду не надано, то провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 9, 10, 23, 24, 33-35, 38, 173-2, 221, 247, 279, 280, 283-285, 287, 294 КУпАП суддя,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Є. В. Нестеренко