16 березня 2021 року Чернігів Справа № 620/5798/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Клименок А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду, за правилами загального позовного провадження, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.10.2020 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та пункту 6 Порядку №336, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про національну поліцію»;
- зобов'язати Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.10.2020 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та пункту 6 Порядку №336, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про національну поліцію».
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що дії відповідача, що полягають у відмові йому у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, на підставі Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є протиправними та порушують принцип законності і верховенства права.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 30.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачам для подання відзиву на позов або заяви про визнання адміністративного позову 15 - денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; витребувано копії матеріалів, що стосуються предмету спору.
Ухвалою суду від 21.01.2021 ухвалено провести розгляд справи №620/5798/20 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання; повторно витребувано копії матеріалів, що стосуються предмету спору.
Копії ухвал суду, копія позовної заяви та додані до неї документи направлялись відповідачу на адресу: АДРЕСА_1 , які останній отримав 25.01.2021 та на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1 , 01.12.2020, проте станом на 16.03.2021 відповідач правом на подання відзиву не скористався, копії матеріалів, що стосуються предмету спору, на вимогу суду не надав.
Ухвалою суду від 02.02.2021 без виходу до нарадчої кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.
Учасники справи у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, позивач подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, відповідач причини неявки суду не повідомив.
За таких обставин суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для доведення до відома відповідача змісту ухвали про відкриття провадження у справі за позовом до нього; надання відповідачу можливості реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому, враховуючи не надання відповідачем відзиву на позов, суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
Судове засідання здійснювалося в порядку, передбаченому частиною 4 статті 229 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та поліції і в період з 18.09.2014 по 08.10.2014, з 19.08.2014 по 17.09.2014, з 16.11.2014 по 11.12.2014, 24.01.2015 по 16.02.2015, з 28.04.2015, по 28.05.2015, з 04.09.2015 по 06.11.2015, з 07.11.2015 по 18.11.2015, з 31.05.2016 по 31.07.2016, з 29.11.2016 по 27.03.2017 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, що підтверджується довідками від 19.05.2017 № 77/124/01/20-2017, від 10.08.2018 від 111/124/01/20-2018 (а.с.4,5).
Зі змісту копії свідоцтва про хворобу № 66(у) від 11.09.2018 випливає, що Медична (військово-лікарська) комісія ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» визнала позивача непридатним до служби в поліції, в результаті захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції (а.с.6-7).
31.10.2018 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності в результаті захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВБ № 068631 від 31.10.2018 (а.с.8).
В зв'язку з встановленням інвалідності, на підставі пункту 4 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», позивачу було виплачено одноразову грошову допомогу по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, що підтверджується копією листа Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 11.03.2020 № 21/М-122 (а.с.9).
11.10.2019 Медична (військово-лікарська) комісія ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» постановою № 8 відмінила постанову Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» про причинний зв'язок захворювання у свідоцтві про хворобу № 66(у) від 11.09.2018 та встановила, що на день звільнення позивача зі служби в поліції 11.09.2018 - захворювання позивача одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (а.с.10).
З копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 498388 від 19.11.2019 випливає, що ІІ група інвалідності позивача з 17.10.2018 настала в результаті захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. Інвалідність встановлена на строк до 01.11.2019, дата чергового переогляду - 31.10.2019 (а.с.11).
20.11.2019 під час повторного огляду позивачу було встановлено (підтверджено) з 01.11.2019 ІІ групу інвалідності безстроково, внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, що підтверджується копію довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, серія 12 ААБ № 498401 від 20.11.2019 (а.с. 12).
Також позивач отримав посвідчення особи з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, серії НОМЕР_1 від 21.11.2019 (а.с. 13).
28.11.2019 позивач звернувся до Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України із заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, у зв'язку з захворюванням одержаним під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (а.с.14).
Листом від 20.02.2020 за №1621/02/07.1-20 Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України повідомило позивача, що протоколом засідання Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 13.02.2020 № 3 позивачу було відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у зв'язку з призначенням одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» (лист Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України від 12.12.2019 № 5221/29/2/03-2019) (а.с.15).
Не погоджуючись з рішенням Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач звернувся до суду.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.06.2020 у справі №620/1053/20 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» про визнання протиправним та скасування пункту протоколу, зобов'язання вчинити певні дії відмовлено повністю.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2020 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 червня 2020 року залишено без задоволення. Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 червня 2020 року залишено без змін.
07.10.2020 позивач звернувся з заявою до Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та просив, у зв'язку з тим, що йому було змінено причину інвалідності, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та пункту 6 Порядку №336, призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, з урахуванням раніше виплаченої суми (а.с.18-20).
Листом від 26.10.2020 за №9175/02/09.1-20 Міністерство у справах ветеранів України повідомило позивача, що відповідно до рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.06.2020 у справі №620/1053/20 рішення Міжвідомчої комісії, оформлене протоколом від 13.02.2020 №2 прийнято в межах наданих законом повноважень (а.с.21).
Вважаючи оскаржуване рішення протиправним, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх законом прав.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі, зокрема, визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті (пункт 4 частини першої статті 97 Закону № 580-VIII).
Частиною першою статті 100 Закону №580-VIII передбачено, що визначення інвалідності та ступеня втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейським здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до закону та інших нормативно-правових актів.
У свою чергу правовий статус ветеранів війни та учасників бойових дій визначено Законом від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 7 Закону №3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
Відповідно до пунктів 11-13 частини другої статті 7 Закону №3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа:
військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
За приписами статті 13 Закону №3551-XII особам, зазначеним у пунктах 11 - 15 частини другої статті 7 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв'язку з встановленням інвалідності у розмірі, визначеному підпунктом "б" пункту 1 статті 16 - 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Якщо особа у зв'язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Алгоритм призначення і отримання одноразової грошової допомоги особам, які брали участь в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, визначений Порядком призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336 (далі - Порядок №336).
Пунктом 2 Порядку №336 визначені особи, які є одержувачами одноразової грошової допомоги, серед яких зазначені поліцейські.
Згідно підпункту 4 Порядку №336 у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.
З аналізу вказаних норм права випливає, що саме одержувач одноразової грошової допомоги, який одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом №3551-XII та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, має право щодо вибору підстав отримання вказаної допомоги.
Судом встановлено, що позивачу 31.10.2018 встановлено ІІ групу інвалідності в результаті захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВБ № 068631 від 31.10.2018 (а.с.8), та у зв'язку з чим на підставі пункту 4 частини першої статті 97 Закону №580-VIII, позивачу було виплачено одноразову грошову допомогу по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, що підтверджується матеріалами справи.
Проте 11.10.2019 Медична (військово-лікарська) комісія ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» постановою №8 не змінила, а відмінила постанову Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» про причинний зв'язок захворювання у свідоцтві про хворобу № 66(у) від 11.09.2018 та встановила, що на день звільнення позивача зі служби в поліції 11.09.2018 - захворювання позивача одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (а.с.10).
З копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 498388 від 19.11.2019 випливає, що ІІ група інвалідності позивача з 17.10.2018 настала в результаті захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
За таких обставин суд вважає, що позивач втратив право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини1 статті 97 Закону №580-VIII, та як наслідок останній помилково її отримав.
Суд також зауважує, що у даному випадку Медична (військово-лікарська) комісія ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» не приймала рішення про зміну причини інвалідності, а встановила єдину причину захворювання позивача - одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги лише згідно Закону №3551-XII та не має права на вказану допомогу відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону №580-VIII, оскільки Медична (військово-лікарська) комісія ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» постановою №8 відмінила постанову Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» про причинний зв'язок захворювання у свідоцтві про хворобу № 66(у) від 11.09.2018 та встановила, що на день звільнення позивача зі служби в поліції 11.09.2018 - захворювання позивача одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Пунктом 8 Порядку № 336 встановлено, що особи, зазначені в абзацах другому, третьому, четвертому та п'ятому пункту 2 цього Порядку, подають міжвідомчій комісії заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності. До заяви додаються копії таких документів: посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни; довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по батькові та місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відповідну відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Згідно пункту 9 Порядку №336 міжвідомча комісія розглядає подані документи, запитує інформацію в органах, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, крім Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", стосовно виплати або невиплати такої допомоги особам, щодо яких здійснено запит, а також у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких подані документи, заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів і в місячний строк із дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або рішення про відмову в її призначенні.
Аналізуючи вищезазначені норми чинного законодавства України, порядок призначення та виплати допомоги полягає у наступному: особи, які мають право на одноразову грошову допомогу звертаються з документами до відповідача; відповідач розглядає подані документи та приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або рішення про відмову в її призначенні.
Як випливає з матеріалів справи 07.10.2020 позивач звернувся з заявою до Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та просив, у зв'язку з тим, що йому було змінено причину інвалідності, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та пункту 6 Порядку №336, призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, з урахуванням раніше виплаченої суми (а.с.18-20).
Проте Перший заступник Міністра у справах ветеранів України О. Порхун листом від 26.10.2020 за №9175/02/09.1-20 повідомив позивача, що рішенням Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 13.02.2020 № 3 позивачу було відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги. Також повідомив, що вказане рішення прийнято в межах наданих законом повноважень, що підтверджено рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.06.2020 у справі №620/1053/20 (а.с.21).
У свою чергу суд вважає за необхідне зазначити, що Порядком №336 саме до дискреційних повноважень Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» віднесена можливість або прийняти рішення про призначення, або відмовити у призначенні одноразової грошової допомоги.
Водночас Перший заступник Міністра у справах ветеранів України О. Порхун не наділений повноваженнями на самостійне визначення наявності/відсутності в осіб права на призначення чи відмову в отриманні одноразової грошової допомоги у зв'язку із інвалідністю, або залишення їх заяв без реалізації.
Проте як вбачається з матеріалів справи, Перший заступник Міністра у справах ветеранів України О. Порхун всупереч викладеним у Порядку №366 положенням, вийшов за межі наданих чинним законодавством України повноважень та фактично самостійно розглянув подану позивачем заяву про виплату йому одноразової грошової допомоги з підстав встановлення ІІ групи інвалідності у зв'язку з захворюванням, одержаним під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та прийняв рішення про залишення її без реалізації, чим неправомірно перебрав на себе повноваження відповідача.
Натомість Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не виконала вимоги пункту 9 Порядку №336, не розглянула заяву позивача про призначення одноразової допомоги та не винесла жодного рішення з цього питання, чим проявила протиправну бездіяльність.
За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позову в частині визнання протиправною бездіяльність Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.10.2020 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та пункту 6 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію».
Позовна вимога про зобов'язання Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.10.2020 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та пункту 6 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію», з урахуванням висновків суду підлягає задоволенню, оскільки є похідною від першої позовної вимоги, яка судом задоволена.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, не надав суду жодних належних і допустимих доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх рішень.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Підстави для повернення судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.10.2020 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та пункту 6 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про національну поліцію».
Зобов'язати Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.10.2020 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та пункту 6 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про національну поліцію», з урахуванням висновків суду.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду у повному обсязі виготовлено 25.03.2021.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ).
Відповідач: Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (пров. Музейний, 12, м. Київ, 01001).
Суддя В.В. Падій