25 березня 2021 року Чернігів Справа № 740/5398/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинського міського відділу ДМС України Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі також - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до суду з позовом до Ніжинського міського відділу ДМС України Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (надалі також - Ніжинський міський відділ ДМС), в якому просить :
- визнати протиправною відмову Ніжинського міського відділу ДМС України Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області у вклеюванні ОСОБА_1 до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки, у зв'язку з досягненням 25-річного віку;
- зобов'язати Ніжинський міський відділ ДМС України Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області вклеїти у паспорт громадянина України зразка 1994 року ОСОБА_1 нову фотокартку, у зв'язку з досягненням нею 25-річного віку.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що органами ДМС протиправно відмовлено їй у вклеюванні фотокартки до паспорта громадянина України зразка 1994 року, оскільки це є обмеженням її прав й свобод, порушує її права, передбачені законодавством та Конституцією України, та суперечить її релігійним переконанням. Щодо порушення строку звернення до відповідача зі спірним питанням, то законодавством не врегульовано алгоритму дій в разі порушення такого строку.
25.01.2021 ухвалою суду розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення(виклику) сторін.
Ніжинський міський відділ ДМС відзив на позов суду не надав.
Від представник УДМС України в Чернігівській області надійшов відзив, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки позивачем при зверненні до органів ДМС не подано повний перелік документів та пропущений строк, встановлений Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302.
Представником позивача подано відповідь на відзив, в якій додатково зазначає, що у зв'язку зі зміною чинного законодавства, передбачена можливість вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України зразка 1994 року, після спливу встановленого строку.
Представником УДМС України в Чернігівській області подано заперечення, де зазначає, що у відповіді на відзив пояснення, міркування і аргументи спростовуються матеріалами справи та не заслуговують до уваги.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
23.10.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до відповідача з заявою, в якій просила вклеїти фотокартку у її паспорт громадянина України зразка 1994 року, та вказала, що відмовляється від отримання біометричних документів (а.с.15).
Ніжинський міський відділ ДМС листом від 04.11.2020 № Г-26/6/7423-20/7423/919-20 позивачу надав роз'яснення, що постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 встановлено, що якщо особа, яка досягла 25- чи 45-річного віку, не звернулася до органів ДМС в установлений законодавством строк, то здійснюється обмін паспорта (а.с.16-18).
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI), Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Порядок № 302), Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII (далі - Положення № 2503-ХІІ).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст. 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
У ч. 1 ст. 13 Закону № 5492-VI визначено, що документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України та документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус.
До документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України віднесено паспорт громадянина України.
Відповідно до ч.1,2,4,5 ст. 14 Закону № 5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом.
Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету.
Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.
Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання.
Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Згідно з Положенням № 2503-XII до паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.
Положеннями п.п. 6 п. 6 Порядку № 302 встановлено, що обмін паспорта здійснюється у разі, якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток.
Отже, Порядком № 302 встановлено строк в межах якого громадянин України, який досяг 25 чи 45-річного віку, має звернутись до уповноважених державних органів із заявою про вклеювання до паспорту фотокартки.
Як слідує з листа Ніжинського міського відділу ДМС від 04.11.2020 № Г-26/6/7423-20/7423/919-20, позивачу відмовлено у вклеюванні до паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року фотокартки у зв'язку з пропуском строку, встановленого Порядком № 302.
З матеріалів справи суд встановив, що позивачу 27.05.2019 виповнилося 25 років, однак до відповідача зі спірним питанням звернулась 23.10.2020, тобто з порушенням місячного строку, визначеного у Порядком № 302.
До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним (пункт 8 Положення № 2503-XII).
При цьому паспорт, в якому не вклеєно фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним для встановлення відповідної особи, однак визнання паспорту недійсним немає наслідком його вилучення. Крім того, вказаними нормами не встановлено заборони для вклеювання фотокартки у паспорт після спливу тридцятиденного строку.
Позивач у позові посилається на те, що відмовляється від отримання паспорту у формі пластикової картки за релігійними переконаннями.
Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України містять безконтактний електронний носій.
Відповідно ч. 6 ст. 6 Закону № 2297-ІV обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Тобто, принципами обробки персональних даних є відкритість і прозорість, відповідальність, адекватність та не надмірність їх складу та змісту стосовно визначеної мети їх обробки, а підставою обробки персональних даних є згода суб'єкта персональних даних.
Водночас суд зауважує, що законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює неякість закону та порушення конституційних прав такої особи.
Отже, реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до надання згоди на обробку персональних даних, їх обробка повинна здійснюватися, як і раніше, в межах і на підставі тих законів і нормативно-правових актів України, на підставі яких виникають правовідносини між громадянином та державою. При цьому, згадані технології не повинні бути безальтернативними і примусовими. Особи, які відмовилися від обробки їх персональних даних, повинні мати альтернативу - використання традиційних методів ідентифікації особи.
Проте норми Закону № 5492-VI на відміну від норм Положення № 2503-XII не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім'я та по-батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог ст. 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було "встановлене законом") не було "необхідним у демократичному суспільстві" у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар. Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя, у контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, будь-яке обмеження прав і свобод особи повинно бути чітким та законодавчо визначеним, однак у даному випадку таке обмеження, як неможливість отримання паспорта у формі книжечки, законодавством не передбачено.
Перелік інформації, яка вноситься до паспорта громадянина України, визначеної у ч. 7 ст. 21 Закону № 5492-VI, у розумінні п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону №5492-VI є біометричними даними, параметрами, тобто сукупністю даних про особу, зібраних на основі фіксації її характеристик, що мають достатню стабільність та істотно відрізняються від аналогічних параметрів інших осіб.
За таких обставин, суд вважає, що застосування відповідачем норми пп. 6 п. 6 Порядку № 302, є, по суті, примушуванням позивача до обміну паспорта у формі книжечки на паспорт у формі ID-картки, що суперечить його релігійним переконанням, а, отже, обмежує його права й свободи.
З огляду на суб'єктний склад спірних правовідносин, зміст позовних вимог та підстави позову, а також правове регулювання спірних відносин, є достатні підстави вважати, що ця справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Великої Палати Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/2/18 (№806/3265/17).
Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.09. 2018 у справі № 806/3265/17 зазначила, що висновки Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №806/3265/17 належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 зазначено, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID -картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не є необхідним у демократичному суспільстві, і таке втручання є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Суд погоджується з тим, що позивачем пропущено строк для звернення до відповідача із заявою щодо вклеювання фотокартки в паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку із досягнення 25-річного віку без поважних причин і це є порушенням вимог п.п 6 п. 6 Порядку № 302. У той же час за це порушення позивач може бути притягнутим до адміністративної відповідальності, однак це не можна тлумачити так, що особа взагалі повинна бути позбавлена права на користування паспортом у формі книжечки.
Суд вважає належним та дієвим способом судового захисту задовольнити вимоги позивача в межах спірних правовідносин, оскільки законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права позивача у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання відповідача вклеїти до паспорта позивача зразка 1994 року нової фотокартки у зв'язку з досягненням 25 років.
Аналогічний підхід до розуміння зазначених норм права Верховний Суд висловив у постановах від 05 грудня 2019 року у справі № 420/270/19, від 31 січня 2020 року у справі № 200/6627/19-а та від 06 лютого 2020 року у справі № 420/3253/19, у справі № 460/842/19 від 31.03.2020.
Посилання УДМС в Чернігівській області у відзиві як на підставу правомірності відмови позивачу у вклеюванні паспорту на відсутність повного переліку документів суд відхиляє, оскільки у відповіді Ніжинського міського відділу ДМС від 04.11.2020 № 26/6/7423-20/7423/919-20 (а.с. 16) не міститься такої підстави, а за положеннями ч.2 ст. 77 КАС України суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, на користь позивача підлягає стягненню з Ніжинського міського відділу ДМС України Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, сплачений ним при поданні позовної заяви, судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Ніжинського міського відділу ДМС України Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, викладену в листі від 04.11.2020 № Г-26/6/7423-20/7423/919-20, у вклеюванні ОСОБА_1 до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки, у зв'язку з досягненням нею 25-річного віку.
Зобов'язати Ніжинський міський відділ ДМС України Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області вклеїти у паспорт громадянина України зразка 1994 року ОСОБА_1 нову фотокартку, у зв'язку з досягненням нею 25-річного віку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ніжинського міського відділу ДМС України Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.), сплачений відповідно до квитанції від 14.12.2020 № 0.0.1941069343.1.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку статей 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Ніжинський міський відділ ДМС України Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області вул.Яворського, 1,м.Ніжин,Чернігівська область,16600, код ЄДРПОУ 2282074.
Повний текст рішення виготовлено 25 березня 2021 року.
Суддя І.І. Соломко