Рішення від 17.03.2021 по справі 620/701/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/701/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представника позивача Лущенкова С.В.,

представника відповідача Коляди І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БІМЕКС-АГРО» до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "БІМЕКС-АГРО" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України та просить:

1. Скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області №2040901/38133599 від 16 жовтня 2020 року та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати Податкову накладну №18 від 7 вересня 2020 року датою її подання.

2. Скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області №2040902/38166599 від 16 жовтня 2020 року та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати Податкову накладну №19 від 8 вересня 2020 року датою її подання.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувані рішення є не обгрунтованими та протиправними оскільки, при поданні податкових накладних, позивачем було додано всі необхідні пояснення та документи, достатні для прийняття позивтивного рішення щодо їх реєстрації. Окрім того, оскаржувані рішення не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що 7 вересня 2020 року позивачем була подана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №18.

Її реєстрація зупинена того ж дня, про що у Квитанції зазначено наступне: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

8 вересня 2020 року позивачем була подана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №19.

Її реєстрація зупинена того ж дня, про що у Квитанції зазначено наступне: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Не погодившись з такими рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 затверджений порядок ведення вказаного Реєстру.

Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (надалі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних ( надалі - Порядок №м1246) передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 порядку № 1246).

Відповідно до положень пункту 15 Порядку № 1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки.

За приписами пункту 17 Порядку № 1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

На момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо такої податкової накладної проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), за результатами яких формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням пункту (18 Порядку №1246).

Спірні відносини щодо зупинення реєстрації податкових накладних в Реєстрі врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», яка є чинною з 01.02.2020 та якою затверджені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ( надалі- Порядок зупинення реєстрації ПН № 1165) встановлено, що податкові накладні / розрахунки коригування перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.

До таких ознак безумовної реєстрації вказаним пунктом віднесено:

- податкова накладна не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування ( підпункту 1 пункту 3);

- невеликий обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування ( менше 500 тис. гривень за дотриманням певних умов щодо обсягу постачання у поточному місяці за операціями з одним отримувачем, суми ПДВ, сплаченої у попередньому місяці, та виконанням керівником роботи за аналогічною посадою не більше ніж у трьох (включно) платників податку (підпункт 2 пункту 3);

- одночасне виконання умов, що характеризують податкове навантаження платника. А саме: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05; значення показника Р становить менше, ніж значення, розраховане за відповідною формулою. При цьому значення таких показників, що характеризують податкове навантаження, відображаються в електронному кабінеті платнику податку ( підпункт 3 пункту 3);

- у податковій накладній / розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом (підпункт 4 пункту 3).

Пункт 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної №1165 встановлює, що у разі коли за результатами перевірки ПН визначено, що вона відповідає одній з ознак безумовної реєстрації згідно пункту 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку зупинення реєстрації ПН, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі ПН, що не відповідає жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку та показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (відповідно додатки 1та 2), а податкова накладна, що не відповідає жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно пункту 6 Порядку зупинення реєстрації ПН № 1165,у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Також вказаним пунктом передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4 до Порядку зупинення реєстрації ПН №1165).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Критерії ризиковості здійснення операцій наведені у Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної №1165, Критерії ризиковості платника податку на додану вартість - у Додатку №1 до цього Порядку.

Серед іншого, одним з Критеріїв ризиковості платника ПДВ є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування ( пункт 8 Критеріїв).

Пунктом 8 Порядку зупинення реєстрації ПН №1165 визначено, що платник податку отримує через електронний кабінет інформацію щодо податкових накладних, реєстрація яких зупинена.

У відповідності до положень пункту 10 вказаного Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 11 Порядку зупинення реєстрації ПН визначені реквізити такої квитанції. Так, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначаються:

- номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;

- критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

- пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

З огляду на положення пункту 25 Порядку зупинення податкової накладної, рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку приймаються Комісіями регіонального рівня.

Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Вказані комісії регіонального рівня діють в межах повноважень, визначених Порядком зупинення реєстрації податкових накладних №1165 та Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №520 ( пункт 26 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних).

Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних врегульований відповідним Порядком, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. за N1245/34216).

Пунктом 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі -Порядок №520) визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку №520).

Відповідно до пункту 3 Порядку №520 Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, визначений пунктом 5 порядку №520, та може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

За змістом пунктів 6 та 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Такі письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку №520).

Згідно пункту 10 вказаного Порядку Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Підстави прийняття Комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі визначені пунктом 11 Порядку №520 та включають:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Судом встановлено, що Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області було відмовлено в реєстрації податкових накладних №18 від 7 вересня 2020 року та №19 від 8 вересня 2020 з причини.

З поданих суду доказів вбачається наступне.

Податкова накладна №18 від 07 вересня 2020 року була подана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 30 вересня 2020 року.

Її реєстрація зупинена того ж дня, про що у Квитанції зазначено наступне: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 07.09.2020 №18 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1003, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «D»=12,0079%, «Р»=0».

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2040901/38166599 від 16 жовтня 2020 року.

Податкова накладна №19 від 08 вересня 2020 року була подана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 30 вересня 2020 року. Її реєстрація зупинена того ж дня, про що у Квитанції зазначено наступне: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 08.09.2020 №19 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1003, , відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «D»=12,0079%, «Р»=0».

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2040902/38166599 від 16 жовтня 2020 року.

Позивачем, у відповідності до пп. 3 п. 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, були надані пояснення та копії документів, а саме:

1. Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №7 від 14 жовтня 2020 року з 52 додатками:

1) Поясненнями №30 від 13 жовтня 2020 року;

2) Витягом з реєстру платників єдиного податку №1525123400128 від 21 травня 2015 року;

3) Податковою декларацією платника єдиного податку четвертої групи від 18 лютого 2020 року;

4) Відомостями про наявність земельних ділянок від 18 лютого 2020 року;

5) Податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 18 лютого 2020 року;

6) Договором №31/01-20-1 від 31 січня 2020 року;

7) Договором №31/01-20 від 31 січня 2020 року;

8) Договором оренди нерухомого майна (складського приміщення) №5/2020 від 01 серпня 2020 року;

9) Свідоцтвом про реєстрацію машини серії НОМЕР_1 від 11 липня 2017 року;

10) Свідоцтвом про реєстрацію машини серії НОМЕР_2 від 13 листопада 2018 року;

11) Договором найму (оренди) транспортного засобу б/н від 15 липня 2020 року;

12) Звітом про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року від 05 червня 2020 року;

13) Рахунком-фактурою №ТА-0000542 від 07 квітня 2020 року та Актом здачі- прийняття робіт (надання послуг) №ТА-0000016 від 07 квітня 2020 року;

14) Оборотно-сальдовою відомістю по рахунки:201 від 10 серпня 2020 року;

15) Сертифікатом, що засвідчує посівні якості насіння №075428 від 03 березня 2020 року;

16) Описом сорту б/н б/д;

17) Описом сорту ячменю б/н б/д;

18) Актом надання послуг №97 від 18 серпня 2020 року та Рахунком на оплату №53 від 18 серпня 2020 року;

19) Заключною випискою за період з 21.08.2020 по 21.08.2020 від 28 серпня 2020 року;

20) Реєстром документів по дебету від 11 вересня 2020 року;

21) Звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 вересня 2020 року від 01 вересня 2020 року;

22) Податковою накладною №26 від 18 серпня 2020 року;

23) Звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 вересня 2020 року від 02 жовтня 2020 року;

24) Договором купівлі-продажу №4-08/2020 від 31 серпня 2020 року;

25) Випискою по рахунку за дату 01.09.2020 від 09 жовтня 2020 року;

26) Рахунком-фактурою №СФ-0000132 від 01 вересня 2020 року;

27) Довіреністю №21 від 31 серпня 2020 року;

28) Видатковою накладною №РН-0000019 від 01 вересня 2020 року;

29) Податковою накладною №16 від 01 вересня 2020 року;

30) Квитанцією до Податкової накладної №16 від 01 вересня 2020 року;

31) Рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2032632/38166599 від 13 жовтня 2020 року;

32) Видатковою накладною №РН-0000020 від 02 вересня 2020 року;

33) Виписка по рахунку за 02.09.2020 від 09 жовтня 2020 року;

34) Рахунком-фактурою №СФ-0000134 від 02 вересня 2020 року;

35) Податковою накладною №17 від 02 вересня 2020 року;

36) Квитанцією до податкової накладної №17 від 02 вересня 2020 року;

37) Випискою по рахунку за 03.09.2020 від 09 жовтня 2020 року;

38) Видатковою накладною №РН-0000021 від 07 вересня 2020 року;

39) Рахунком-фактурою №СФ-0000137 від 07 вересня 2020 року;

40) Випискою по рахунку за 07.09.2020 від 09 жовтня 2020 року;

41) Квитанцією до Податкової накладної №18 від 07 вересня 2020 року;

42) Податковою накладною №18 від 07 вересня 2020 року;

43) Договором купівлі-продажу №10 від 03 липня 2020 року;

44) Видатковою накладною №РН-0000011 від 25 серпня 2020 року;

45) Платіжним дорученням №42 від 04 вересня 2020 року;

46) Податковою накладною №5 від 25 серпня 2020 року;

47) Рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №192479/42115215 від 11 вересня 2020 року;

48) Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №52088/42115215/2 від 24 вересня 2020 року;

49) Договором купівлі-продажу №12 від 02 вересня 2020 року;

50) Видатковою накладною №РН-0000015 від 03 вересня 2020 року;

51) Податковою накладною №9 від 03 вересня 2020 року;

52) Квитанцією до Податкової накладної №9 від 03 вересня 2020 року;

подання яких на розгляд комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних підтверджується документами довільного формату №224 - 275 від 14 жовтня 2020 року. Факт прийняття до розгляду Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №7 від 14 жовтня 2020 року підтверджується Квитанцією №2.

2. Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №8 від 14 жовтня 2020 року з 57 додатками:

1) Поясненнями №31 від 14 жовтня 2020 року;

2) Витягом з реєстру платників єдиного податку №1525123400128 від 21 травня 2015 року;

3) Податковою декларацією платника єдиного податку четвертої групи від 18 лютого 2020 року;

4) Відомостями про наявність земельних ділянок від 18 лютого 2020 року;

5) Податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 18 лютого 2020 року;

6) Договором №31/01-20-1 від 31 січня 2020 року;

7) Договором №31/01-20 від 31 січня 2020 року;

8) Договором оренди нерухомого майна (складського приміщення) №5/2020 від 01 серпня 2020 року;

9) Свідоцтвом про реєстрацію машини серії НОМЕР_1 від 11 липня 2017 року;

10) Свідоцтвом про реєстрацію машини серії НОМЕР_2 від 13 листопада 2018 року;

11) Договором найму (оренди) транспортного засобу б/н від 15 липня 2020 року;

12) Звітом про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року від 05 червня 2020 року;

13) Оборотно-сальдовою відомістю по рахунки:201 від 10 серпня 2020 року;

14) Сертифікатом, що засвідчує посівні якості насіння №075428 від 03 березня 2020 року;

15) Описом сорту б/н б/д;

16) Описом сорту ячменю б/н б/д;

17) Рахунком-фактурою №ТА-0000542 від 07 квітня 2020 року та Актом здачі- прийняття робіт (надання послуг) №ТА-0000016 від 07 квітня 2020 року;

18) Актом надання послуг №97 від 18 серпня 2020 року та Рахунком на оплату №53 від 18 серпня 2020 року;

19) Заключною випискою за період з 21.08.2020 по 21.08.2020 від 28 серпня 2020 року;

20) Реєстром документів по дебету від 11 вересня 2020 року;

21) Податковою накладною №26 від 18 серпня 2020 року;

22) Звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 вересня 2020 року від 01 вересня 2020 року;

23) Звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 вересня 2020 року від 02 жовтня 2020 року;

24) Договором купівлі-продажу №4-08/2020 від 31 серпня 2020 року;

25) Рахунком-фактурою №СФ-0000132 від 01 вересня 2020 року;

26) Випискою по рахунку за дату 01.09.2020 від 09 жовтня 2020 року;

27) Довіреністю №21 від 31 серпня 2020 року;

28) Видатковою накладною №РН-0000019 від 01 вересня 2020 року;

29) Податковою накладною №16 від 01 вересня 2020 року;

30) Квитанцією до Податкової накладної №16 від 01 вересня 2020 року;

31) Рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2032632/38166599 від 13 жовтня 2020 року;

32) Видатковою накладною №РН-0000020 від 02 вересня 2020 року;

33) Виписка по рахунку за 02.09.2020 від 09 жовтня 2020 року;

34) Рахунком-фактурою №СФ-0000134 від 02 вересня 2020 року;

35) Податковою накладною №17 від 02 вересня 2020 року;

36) Квитанцією до податкової накладної №17 від 02 вересня 2020 року;

37) Рахунком-фактурою №СФ-0000135 від 02 вересня 2020 року;

38) Випискою по рахунку за 03.09.2020 від 09 жовтня 2020 року;

39) Видатковою накладною №РН-0000021 від 07 вересня 2020 року;

40) Рахунком-фактурою №СФ-0000137 від 07 вересня 2020 року;

41) Випискою по рахунку за 07.09.2020 від 09 жовтня 2020 року;

42) Податковою накладною №18 від 07 вересня 2020 року;

43) Квитанцією до Податкової накладної №18 від 07 вересня 2020 року;

44) Видатковою накладною №РН-0000022 від 08 вересня 2020 року;

45) Випискою по рахунку за 08.09.2020 від 09 жовтня 2020 року;

46) Податковою накладною №19 від 08 вересня 2020 року;

47) Квитанцією до Податкової накладної №19 від 08 вересня 2020 року;

48) Договором купівлі-продажу №10 від 03 липня 2020 року;

49) Видатковою накладною №РН-0000011 від 25 серпня 2020 року;

50) Платіжним дорученням №42 від 04 вересня 2020 року;

51) Податковою накладною №5 від 25 серпня 2020 року;

52) Рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №192479/42115215 від 11 вересня 2020 року;

53) Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №52088/42115215/2 від 24 вересня 2020 року;

54) Договором купівлі-продажу №12 від 02 вересня 2020 року;

55) Видатковою накладною №РН-0000015 від 03 вересня 2020 року;

56) Податковою накладною №9 від 03 вересня 2020 року;

57) Квитанцією до Податкової накладної №9 від 03 вересня 2020 року;

Подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено на розгляд комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних підтверджується документами довільного формату №276 - 332 від 14 жовтня 2020 року.

Факт прийняття до розгляду Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №8 від 14 жовтня 2020 року підтверджується Квитанцією №2.

За наслідками розгляду пояснень комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області були прийняті рішення №2040901/38133599 від 16 жовтня 2020 року та №2040902/38166599 від 16 жовтня 2020 року про відмову у реєстрації податкових накладних №18 від 7 вересня 2020 року та №19 від 8 вересня 2020 року.

Підставою такої відмови зазначено наступне: «не надання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена», «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/ придбання товарів / послуг, зберігання i транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси», «ненадання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків».

Судом встановлено, що, пояснення та копії документів, стосовно податкових накладних №18 від 07 вересня 2020 року №19 від 08 вересня 2020 року містили наступну інформацію.

Між Позивачем (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН АГРО» (код за ЄДРПОУ 43689347) (Покупець) був укладений Договір купівлі-продажу №4-08/2020 від 31 серпня 2020 року (далі - Договір), за яким Продавець зобов'язується поставити і передати у власність Покупцю сільськогосподарську продукцію за ціною, якістю, кількістю та на умовах, узгоджених з Покупцем і вказаних у даному договорі або додатках, а Покупець зобов'язується здійснити приймання та оплату товару.

Пунктом 2. Договору було встановлено, що Продавець зобов'язується передати (поставити) товар Покупцю на умовах FCA (автотранспорт Покупця) на складі Продавця (базис поставки), з моменту надходження на який товар вважається власністю Покупця.

Порядок оплати був визначений у пункті 5.1. Договору, за яким Покупець сплачує за товар у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Продавця 100% передоплати або по факту завантаження товару.

Продавцем був сформований та направлений Покупцеві Рахунок-фактура №СФ-0000137 від 07 вересня 2020 року на оплату товару - ячменю кількістю 400 тонн загальною вартістю 2 120 000,00 грн., зокрема 353 333,33 грн. ПДВ;

Покупець здійснив оплату за Рахунком-фактурою №СФ-0000137 від 07 вересня 2020 року такими частинами:

- 07 вересня 2020 року в сумі 670 000,00 грн. з ПДВ, що підтверджується Випискою по рахунку за 07.09.2020 від 09 жовтня 2020 року, за чим Позивачем була складена Податкова накладна №18 від 07 вересня 2020 року;

- 08 вересня 2020 року в сумі 915 000,00 грн. з ПДВ двома платежами: 265 000,00 грн. з ПДВ та 650 000,00 грн. з ПДВ, що підтверджується Випискою по рахунку за 08.09.2020 від 09 жовтня 2020 року, за чим Позивачем була складена Податкова накладна №19 від 08 вересня 2020 року.

Передача товару Продавцем Покупцеві відбувалася наступним чином:

- 07 вересня 2020 року в кількості 100,440 тонн вартістю 532 332,00 грн. з ПДВ, що підтверджується Видатковою накладною №РН-0000021;

- 08 вересня 2020 року в кількості 197,180 тонн вартістю 1 045 054,00 грн. з ПДВ, що підтверджується Видатковою накладною №РН-0000022.

Крім того, Позивачем також була документально підтверджена спроможність реалізовувати товар Покупцеві.

Між Позивачем (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «БІМЕКС- АГРО ПЛЮС» (код за ЄДРПОУ 42115215) (Продавець) був укладений Договір купівлі- продажу №10 від 03 липня 2020 року, за яким Продавець зобов'язався продати, а Покупець зобов'язався сплатити і прийняти ячмінь кількості і асортименті згідно із специфікацією.

Специфікацією до Договору №10 від 03 липня 2020 року встановлювалося, що товар - ячмінь передаватиметься Продавцем Покупцеві у кількості 450 тонн загальною вартістю 2 079 000,00 грн. з ПДВ.

Пунктом 3.3. Договору №10 від 03 липня 2020 року визначено, що перехід права власності на товар відбувається з моменту підписання видаткової накладної. У відповідності до цього 25 серпня 2020 року Продавець передав, а Покупець прийняв товар - ячмінь кількістю 450 тон загальною вартістю 2 079 000,00 грн. з ПДВ, що відображено у Видатковій накладній №РН-0000011, а 01 вересня 2020 року - у кількості 170 тон загальною вартістю 910 530,00 грн. з ПДВ, що відображено у Видатковій накладній №РН-0000019.

Згідно із пунктом 2 Договору №10 від 03 липня 2020 року оплата за товар здійснюватиметься частинами:

- 10% вартості товару протягом 10 банківських днів після отримання товару;

- 40% протягом 30 банківських днів після відвантаження товару;

- 50% протягом 50 банківських днів з дня отримання товару.

У відповідності до цього, Покупець 04 вересня 2020 року здійснив першу частину оплати товару в розмірі 278 238,45 грн., зокрема 46 373,08 грн. ПДВ, що підтверджується Платіжним дорученням №42.

Також, між Позивачем (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «БІМЕКС-АГРО ПЛЮС» (код за ЄДРПОУ 42115215) (Продавець), був укладений Договір купівлі-продажу №12 від 02 вересня 2020 року, за яким Продавець зобов'язався продати, а покупець зобов'язався сплатити і прийняти ячмінь кількості і асортименті згідно із специфікацією.

Специфікацією до Договору №12 від 02 вересня 2020 року визначалося, що товаром є ячмінь кількістю 450 тон, загальна вартість якого становить 418 500,00 грн. з ПДВ.

03 вересня 2020 року Продавець передав, а Покупець прийняв товар - ячмінь кількістю 450 тон вартістю 418 500,00 грн. з ПДВ, про що свідчить Видаткова накладна №РН-0000015 від 03 вересня 2020 року.

Пунктом 2.1 Договору №12 від 02 вересня 2020 року закріплено, що оплата за товар здійснюється після реєстрації податкової накладної, у зв'язку із чим Покупцем на дату подачі пояснень та копій документів така оплата не була здійснена.

Згідно із Звітом про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року від 05 червня 2020 року ячменю ярого Позивачем було засіяно 50 га площі посівної. До посівів ячменю залучався виконавець - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , що підтверджується Рахунком-фактурою №ТА-0000443 від 15 жовтня 2019 року та Актом здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ТА-0000031 від 15 жовтня 2019 року.

Наявність земельних ділянок підтверджено Відомістю про наявність земельних ділянок від 18 лютого 2020 року, за якою Позивач має у користуванні:

- рілля загальною площею 95,7551 га;

- сіножаті загальною площею 23,6166 га.

Збирання врожаю, його перевезення та навантаження було здійснене Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРАЦЯ СТОЛЬНЕ №1», про що свідчить Рахунок на оплату №53 від 18 серпня 2020 року та Акт надання послуг №97 від 18 серпня 2020 року.

Із Звіту про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 вересня 2020 року за формою №37-сг, який був зареєстрований у Центрі обробки електронних звітів Держстату України 02 жовтня 2020 року за номером 9002416770, постає, що в звітному році Позивачем було зібрано з 50 га посівної площі 4 000,00 центнерів (400 тон) ячменю ярого.

Позивачем також було надано документальне підтвердження наявності наступної матеріально-технічної бази, достатньої для здійснення ним господарської діяльності:

- приміщення для офісу площею 8,0 м2, право користування яким підтверджується Договором №31/01-20-1 від 31 січня 2020 року;

- приміщення для складу площею 87,5 м2, право користування яким підтверджується Договором №31/01-20 від 31 січня 2020 року;

- складські приміщення (будівля малого ангару) площею 554,5 м2, право користування яким підтверджується Договором оренди нерухомого майна (складського приміщення) №5/2020 від 01 серпня 2020 року;

- комбайн зернозбиральний Лида-1300, право користування яким підтверджується Договором найму (оренди) транспортного засобу б/н від 15 липня 2020 року;

- трактор колісний, право власності на який підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію машини серії НОМЕР_1 від 11 липня 2017 року.

Таким чином Позивачем, до контролюючого органу, були надані всі необхідні пояснення та документи, яких було достатньо для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних, які податковий орган не перевірив та не взяв до уваги при прийнятті Оскаржуваних рішень. Крім того, Позивач також документально підтвердив наявність достатньої кількості для реалізації покупцеві продукції, обсяги якої не перевищували обсяги придбаної та вирощеної.

Окрім того суд зауважує, що що у оскаржуваних рішеннях зазначено однакові підстави відмови в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Так, у оскаржуваних рішеннях причиною відмови вказано: «Надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства».

Формою таких рішень передбачена необхідність зазначення у графі «Додаткова інформація» конкретних документів, що не було здійснено контролюючим органом. Натомість у вказаній графі у Оскаржуваних рішеннях зазначено «Перевищення обсягів реалізованої с/г продукції над обсягами вирощеної (відповідно до поданої звітності) та придбаної».

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України, індивідуальний акт - це акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість). Це означає, що суб'єкти владних повноважень, які видають такі акти повинні чітко формулювати конкретні юридичні волевиявлення, задля розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних справ або питань, що виникають у сфері державного управління. Крім того, вони повинні чітко визначати адресата конкретної особи або осіб, виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами, а також такі акти повинні чітко відповідати нормам чинного законодавства.

Отже, оскаржувані рішення не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії та породжують їх неоднозначне трактування, що, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або здійснення обов'язку Позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі Порядок № 520).

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі Порядок № 520), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі по тексту - комісія регіонального рівня).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4).

Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Речове словосполучення «може включати» вказує, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним та різним.

Саме тому форма рішення про відмову в реєстрації податкових накладних передбачає, що «документи, які не надано» необхідно підкреслити. Отже контролюючий орган визначити конкретно яких документів не надано.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9).

Згідно з п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, зокрема, в разі: та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; Пункт 5 передбачає можливий перелік. Конкретизація такого переліку має міститися в рішенні податкового органу індивідуально в кожному випадку.

Відповідно до п. 12 вказаного Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, що міститься в додатку 1 до Порядок № 1165, передбачає наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії контролюючого органу повинно містити, як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не є законними.

Згідно рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, воно прийнято в зв'язку із ненаданням платником податку копій документів.

Яких саме документів контролюючий орган не зазначив.

З цього суд робить висновок, що підстави для відмови у реєстрації податкових накладених у Відповідача 1 були відсутні.

Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується.

При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В даному випадку, зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну подану позивачем датою її подання є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Тобто, фіскальному органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним.

А отже, «свобода розсуду» фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну №18 від 07 вересня 2020 року та №19 від 08 вересня 2020 року датами її подання.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БІМЕКС-АГРО» підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 4540,00 грн. Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БІМЕКС-АГРО» (вул.Перемоги, буд.9-А, с.Семенівка, Менський район, Чернігівська область,15662) до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул.Реміснича, буд.11, м.Чернігів,14000), Державної податкової служби України (Львівська площа, б.8, м. Київ 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області №2040901/38166599 від 16 жовтня 2020 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати Податкову накладну №18 від 07 вересня 2020 року датою її подання.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області №2040902/38166599 від 16 жовтня 2020 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати Податкову накладну №19 від 08 вересня 2020 року датою її подання.

Стягнути з Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БІМЕКС-АГРО» судовий збір в розмірі 4540,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 25 березня 2021 року.

Суддя С.Л. Клопот