про відмову в залишенні позовної заяви без розгляду
18 березня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1251/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брезіної Т.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Філянович О.І.,
представника позивача Бобика Й.Б.,
представника відповідача Олара В.Г.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні заяву представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень,-
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким скасувати податкові повідомлення-рішення від 18.02.2020 року: №0002933304 про донарахування грошового зобов'язання з військового збору на суму 44588,23 грн; №0002973304 про зменшення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітною періоду в сумі 27257 грн; №0002953304 про донарахування грошового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 38803,75 грн; №0002963304 про донарахування штрафу з податку на додану вартість за порушення граничного строку реєстрації (складання) податкових накладних на суму 15392 грн; №0002923304 про донарахування податку з доходів фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування в сумі 535058,68 грн; №0002943304 про донарахування єдиного податку з фізичних осіб на суму 216054,86 грн; №0001220504 про донарахування штрафних санкцій за незастосування при розрахунках із споживачами реєстратора розрахункових операцій на суму 1,00 гривень.
29.01.2021 р. від представника відповідача надійшла заява про залишення позову без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем місячного строку звернення до суду з даним позовом, який завершився 25.06.2020 року.
Розглянувши заяву представника відповідача про залишення позову без розгляду, перевіривши матеріали справи, оцінивши їх на відповідність вимогам законодавства, суд робить наступні висновки.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Порядок та строки оскарження рішень контролюючих органів, що реалізують державну податкову політику, встановлені статтею 56 Податкового кодексу України, що є спеціальним нормативним актом у сфері податкових відносин, а отже, підлягає застосуванню у даному випадку.
Згідно п. 56.19. ст. 56 Податкового кодексу України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Згідно п. 56.17.3. п. 56.17. ст. 56 Податкового кодексу України процедура адміністративного оскарження закінчується, зокрема, днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Судом встановлено, що рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги позивача на оскаржувані податкові повідомлення-рішення було отримане позивачем 25.05.2020 р., в той час як до суду позивач звернувся з даним позовом 18.08.2020 року.
Суд звертає увагу, що відповідно до судової практики, яка була сформована на момент оскарження податкових повідомлень-рішень від 18.02.2020 р., строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду, у тому числі після використання процедури адміністративного оскарження, становив 1095 днів з дня отримання платником податків рішення, яке оскаржено. Таку правову позицію викладено, зокрема, у постанові Верховного Суду від 03.04.2020 р. у справі № 2540/2576/18.
Водночас 26.11.2020 р. Верховний Суд у справі № 500/2486/19 відступив від позиції про застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеної в постанові Верховного Суду від 03.04.2020 року у справі № 2540/2576/18 та вказав, що оскаржити податкове повідомлення-рішення після адміністративного оскарження можна протягом одного місяця після дня, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження.
Згідно з ст. 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до положень ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає формулювання в законі чітких, однозначних і зрозумілих правових приписів, за яких забезпечуються легкість та доступність з'ясування змісту права, і юридично закріплену можливість скористатися цим правом, передбачуваність застосування правових норм, а встановлювані законом обмеження будь-якого права повинні базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
На думку суду, застосування у спірних правовідносинах судової практики Верховного Суду від 26.11.2020 р. № 500/2486/19 призведе до порушення принципу юридичної (правової) визначеності, оскільки на момент оскарження спірних податкових повідомлень-рішень у адміністративному та судовому порядку, платник податків мав правомірні сподівання, що строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду становить 1095 днів з дня отримання платником податків рішення, яке оскаржено.
Суд наголошує, що вирішуючи питання про відкриття провадження в даній адміністративній справі, суд дійшов висновку про дотримання позивачем строку звернення до суду з даним позовом. Таким чином, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 поданий у строк, установлений законом.
З вказаних підстав, суд залишає без задоволення заяву представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Відмовити у задоволені заяви представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 23 березня 2021 року.
Суддя Т.М. Брезіна