Рішення від 24.03.2021 по справі 560/27/21

Справа № 560/27/21

РІШЕННЯ

іменем України

24 березня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

до суду з адміністративним позовом звернулась позивачка до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просила суд: визнати дії відповідача протиправними щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні індексації пенсії наростаючим підсумком за період з 01.01.2015 року по 25.06.2020 року та зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести індексацію пенсії шляхом відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком у спосіб нарахування та виплати ОСОБА_1 сум недоотриманої пенсії у вигляді індексації пенсії за період з 01.01.2015 року по 25.06.2020 року включно.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем протиправно зупинене нарахування індексації пенсії на рівні 2014 року.

Просила позовні вимоги задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Суд ухвалою від 06.01.2021 року позовну заяву залишив без руху.

Суд ухвалою від 11.02.2021 року відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач надав на вимогу суду копію пенсійної справи та довідку про розрахунок та виплату індексації ОСОБА_1 .

Відповідач надав відзив до суду.

У відзиві та довідці про розрахунок та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 від 14.03.2021 року відповідач вказав, що при проведенні індексації з 01.01.2015 року до позивачки застосовувалися коефіцієнти та розміри прожиткових мінімумів для проведення індексації пенсій, які були встановлені у грудні 2014 року.

Механізм нарахування індексації визначено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).

У відповідності до ч. 6 ст. 5 Закону № 1282-ХІІ проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Таким чином, органи Пенсійного Фонду здійснюють свою діяльність виключно на підставі Конституції України та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, а також інших нормативно-правових актів.

Враховуючи зазначене підстави для проведення індексації пенсії шляхом відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком у спосіб нарахування та виплати сум недоотриманої пенсії у вигляді індексації пенсії за період з 01.01.2015 року по 25.06.2020 року відсутні.

Оскільки, проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно в межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогодні обмеження проведення нарахування та виплати індексації мають застосуватись управлінням у чіткій відповідності з розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані у встановленому законом порядку, а вимоги п.9 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” не визнані неконституційними.

Таким чином, з вересня 2015 року по жовтень 2017 року проведення індексації та виплата фактично нарахованих сум проводилась позивачці виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених КМУ.

При переведенні з пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 01.03.2019 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 3421.47 грн., розмір підвищення на 524,53 грн. (3421.47грн. - 2896.94 грн.), тобто підвищення більше розміру індексації.

Просив суд у позові відмовити.

Сторони у судове засідання не з"явилися, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду.

Від позивачки надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.

Згідно ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково зважаючи на наступне.

Судом встановлено.

ОСОБА_1 з 12.03.2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі призначено пенсію за віком, відповідно до норм Закону України «Про державну службу» (від 16.12.1993р. №3723-ХІ1) в розмірі 80 % сум заробітної плати.

Позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із проханням провести донарахування, а також відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком у спосіб нарахування та виплату індексації пенсії за період з 01.01.2015 року із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком відповідно до діючих коефіцієнтів індексації та встановленого прожиткового мінімуму доходів для непрацездатних осіб, виходячи з базового місяця березня 2014 року, який було встановлено при нарахуванні пенсії, відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХII від 03.07.1991 року та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року в якому передбачена індексація грошових доходів населення, із змінами та доповненнями з урахуванням раніше виплачених сум.

Листом від 25.06.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що підстави для нарахування та відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком з 01.01.2015 року із застосуванням індексу споживчих цін відповідно до діючих коефіцієнтів індексації, виходячи з базового місяця березня 2014 року та встановленого прожиткового мінімуму доходів для непрацездатних осіб відсутні.

Не погодившись з таким рішенням позивачка звернулася до суду з вище зазначеними позовним вимогами.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам судом враховано наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ (надалі - Закон №1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

При цьому, згідно з абзацом 1-2 ст. 2 Закону №1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Відповідно до ст. 4 Закону №1282 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За правилами ч. 6 ст. 5 Закону №1282, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно до ч. 6 ст. Закону №1282, порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (надалі-Порядок №1078).

Згідно з п. 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Абзацом 3 п. 4 Порядку № 1078 передбачено, що у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуваннями виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачується особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

За приписами абзацу п'ятого пункту 4 Порядку № 1078 частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

Згідно підпункту 4 п. 6 Порядку №1078 індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету.

Таким чином, з наведеного вбачається, що пенсія, яку отримує позивачка, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, нормами Закону № 1282-ХІІ та Порядку № 1078 визначено джерело коштів на проведення індексації.

Водночас, пунктом 6 Порядку № 1078 безпосередньо не скасовано виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення) та не пов'язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. У Законі йдеться про фінансові ресурси бюджетів всіх рівнів.

У свою чергу, як на підставу у відмові задоволення позову, відповідач зазначив, що Бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2015 року № 67, Бюджетом Пенсійного фонду України на 2016 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 року № 190 та Бюджетом Пенсійного фонду України на 2017 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 17 не передбачено видатки на проведення індексації пенсії.

Проте, суд не погоджується із такими висновками, оскільки у відповідності до статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08 листопада 2005 року).

Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10). Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Отже, відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у нарахуванні та виплаті гарантованих Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» сум індексації, а тому посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на відповідача обов'язку по проведенню нарахування та виплати індексації є необґрунтованими.

Таким чином, суд погоджується із доводами позивачки щодо протиправності дій відповідача про відмову її у проведенні індексації пенсії та відновленні індексації наростаючим підсумком за період з 01.01.2015року до 28.02.2019року, виходячи з базового місяця - березня 2014 року, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Одночасно суд погоджується з відповідачем, що нарахування та виплати ОСОБА_1 сум недоотриманої пенсії у вигляді індексації пенсії за період з 01.03.2019 року по 25.06.2020 року включно, виходячи з базового місяця - березня 2014 року, слід відмовити, оскільки 28.02.2019 року відбулося підвищення доходу позивачки на 524,53 грн, тобто підвищення більше розміру індексації.

Згідно п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 р. N 141 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Отже, відповідно до ст.ст. 3,4, ЗУ № 1282 індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим.

Тому, стосовно вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести індексацію шляхом відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком у спосіб нарахування та виплати ОСОБА_1 сум недоотриманої пенсії у вигляді індексації пенсії за період з 01.03.2019 року по 25.06.2020 року включно, суд зазначає, що відповідно до матеріалів справи, а також протоколу призначення пенсії від 12.03.2019 року, (копія яких знаходиться у матеріалах справи) ОСОБА_1 , що не заперечує позивачка, сума пенсії до виплати ОСОБА_1 з 01.12.2014 року складала 3067,76 грн., в тому числі: 2896,94 грн. - розмір пенсії та 170,82 грн. - розмір індексації.

При переведенні з пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 01.03.2019 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 3421,47 грн., розмір підвищення на 524,53 грн. (3421,47грн. - 2896,94 грн.), тобто підвищення більше розміру індексації, з чим погодився суд, тому у позовних вимогах щодо визнання дій відповідача протиправними про відмову ОСОБА_1 у проведенні індексації пенсії наростаючим підсумком за період з 01.03.2019 року по 25.06.2020 року та зобов"язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести індексацію пенсії шляхом відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком у спосіб нарахування та виплати ОСОБА_1 сум недоотриманої пенсії у вигляді індексації пенсії за період з 01.03.2019 року по 25.06.2020 року включно виходячи з базового місяця - березня 2014 року, слід відмовити.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

визнати дії відповідача протиправними щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні індексації пенсії наростаючим підсумком за період з 01.01.2015 року по 01.03.2019 року та зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести індексацію пенсії шляхом відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком у спосіб нарахування та виплати ОСОБА_1 сум недоотриманої пенсії у вигляді індексації пенсії за період з 01.01.2015 року по 01.03.2019 року.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 454,00грн (чотириста п"ятдесят чотири грн) на користь ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 25 березня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.М. Майстер