Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
25 березня 2021 року № 520/2578/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи із заробітної плати, отриманої за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи із заробітної плати, отриманої за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр.
Ухвалою суду від 23.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідач протиправно відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії, виходячи з заробітної плати, отриманої за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, посилаючись на те, що позивач працював за межами зони відчуження. Позивач не погоджується з відмовою пенсійного органу та вважає її протиправною. Зазначає, що він працював в ДП «Остерське лісове господарство» з травня 1985 року по лютий 1986 року до Чорнобильської катастрофи та в період з лютого 1986 року по квітень 1987 року після Чорнобильської катастрофи.
Відповідач з позовними вимогами не погодився, направив до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що середньомісячний заробіток осіб, віднесених до категорії 1, інвалідність яких настала у зв'язку з Чорнобильською катастрофою і які працювали за межами зони відчуження, обчислюється згідно зі статтею 57 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , відповідно до посвідки на постійне проживання в Україні зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи категорії 1, що підтверджується посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи Серія НОМЕР_2 від 05 лютого 2020 року.
Відповідно до довідки МСЕК серії 12ААА №992932 від 09.01.2020 позивачу встановлено другу групу інвалідності з 12.03.2019 безстроково з підстав захворювання, отриманого при виконанні обов'язків військової служби при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Як вбачається з матеріалів справи, вказану довідку видано на виконання рішення суду від 25.11.2019 у справі № 520/8911/19.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Харківській області та з 12 березня 2019 отримує пенсію по 2 групі інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розмір пенсії позивачу визначено відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210», без врахування заробітку позивача, одержаного за роботу в посиленого радіологічного контролю в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
31 серпня 2020 року позивач звернувся з письмовою заявою до відділу обслуговування громадян № 18 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, де просив, зокрема, зробити перерахунок пенсії, виходячи з заробітної плати, отриманої ним за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр.
Відповідачем направлено позивачу відповідь від 07.12.2020 № 2000-0220-8/100552, в якій зазначено, що Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року № 523, за його нормами пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Середньомісячний заробіток осіб, віднесених до категорії 1, інвалідність яких настала у зв'язку з Чорнобильською катастрофою і які працювали за межами зони відчуження, обчислюється згідно зі статтею 57 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV. З огляду на що, відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для перерахунку, про який просить позивач.
Позивач не погодився з вказаною відповіддю, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Предметом спору у даній справі є наявність підстав для врахування при перерахунку пенсії заробітної плати, отриманої за роботу в ДП «Остерське лісове господарство» в 1986-1990 р., у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відносини з приводу соціального захисту осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються спеціальним законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Преамбулою Закону №796 встановлено, що цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Частиною 7 статті 54 Закону №796 передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи затверджений постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. № 106.
Згідно зазначеного переліку м. Остер Чернігівської області віднесено до зони посиленого радіологічного контролю та не віднесено до зони відчуження.
При цьому норми чинного законодавства чітко визначають перелік населених пунктів, які віднесено до зони відчуження.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що позивач у період 1986-1987 років працював в ДП «Остерське лісове господарство» у м. Остер Чернігівської області, яке до зони відчуження чинними нормативно-правовими актами не віднесено, а віднесено до зони посиленого радіологічного контролю.
Відтак, Довідки № 3,4 про заробітну плату для обчислення пенсії, видані позивачу ДП «Остерське лісове господарство», не містять даних про заробітну плату, отриману позивачем у зоні відчуження, а містять дані про отриману заробітну плату в зоні посиленого радіологічного контролю.
За результатами аналізу зазначених вище норм законодавства, суд дійшов висновку, що Закон однозначно визначає право на призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за бажанням пенсіонера, виходячи із заробітної плати, отриманої за роботу виключно в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Позивачем доказів отримання заробітної плати в зоні відчуження до матеріалів справи не додано, з огляду на що підстав для призначення або перерахунку пенсії позивача, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків з матеріалів справи судом не вбачається.
Таким чином, відповідачем права позивача в частині призначення та відмови в проведенні перерахунку пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, не порушені.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 25.03.2021.
Суддя Білова О.В.