Рішення від 24.03.2021 по справі 200/1278/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2021 р. Справа№200/1278/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченка О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85000, Донецька область, місто Добропілля, вул. Незалежності, 28А, код ЄДРПОУ 37755477) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

03 лютого 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся із позовною заявою ОСОБА_1 (далі - позивач) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач) в якій просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення голови комісії з припинення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 4919 від 19 листопада 2020 року про відмову в призначенні пенсії;

- зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача від 26 жовтня 2020 року про призначення пенсії, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи з 16.01.1996 по 18.10.1999 на шахті «Дуванна»; з 09.04.2001 по 25.08.2004 на «Шахтоуправлінні «Самсонівське-Західне» з 09.09.2004 по 24.09.2009 на шахті «Дуванна» з 12.10.2009 по 02.06.2010 на шахті «Ім. 50-річчя СРСР» з 24.02.2011 по 27.01.2012 на шахті «Краснодонвугілля»; з 09.11.2012 по 25.01.2017 на шахті «Краснодонвугілля»; з 21.09.2020 по 25.10.2020 на ВСП «Шахтоуправління «Добропільське».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 26 жовтня 2020 року він звернувся до відповідача за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням відповідача від 19 листопада 2020 року йому відмовлено в призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю відповідного стажу для призначення пенсії. З рішенням відповідача не погоджується, оскільки вважає, що має достатній загальний страховий стаж для призначення пільгової пенсії. Вважає прийняте рішення не обґрунтованим та таким, що позбавляє його права на пенсійне забезпечення лише через неможливість надання відповідних довідок.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зазначеною ухвалою позивачу поновлений строк звернення до суду із даним позовом (арк. справи 27).

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

11 березня 2021 року відповідачем до суду наданий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача.

Зазначив, що позивач не надав документів, що підтверджують місце проживання або місця реєстрації при зверненні із заявою про призначення пенсії. Окрім того, до пільгового стажу не враховані періоди роботи з 16.01.1996 року по 18.10.1999 року на шахті «Дуванна», оскільки позивачем порушені вимоги пункту 11 Постанови №18-1, щодо не надання документів для розгляду на комісії, саме позивачем не дотриманий порядок з підтвердження стажу роботи на ліквідованому підприємстві з 16.01.1996 року по 18.10.1999 року на шахті «Дуванна». Окрім того, до пільгового стажу не враховані періоди роботи з 09.04.2001 по 25.08.2004 на «Шахтоуправлінні «Самсонівське-Західне», з 09.09.2004 по 24.09.2009 на шахті «Дуванна»; з 12.10.2009 по 02.06.2010 на шахті «їм. 50-річча СРСР»; з 24.02.2011 по 27.01.2012 на шахті «Краснодонвугілля»; з 09.11.2012 по 25.01.2017 на шахті «Краснодонвугілля»; з 21.09.2020 по 25.10.2020 на ВСП «Шахтоуправління «Добропільське» у зв'язку з ненаданням уточнюючих довідок на підприємстві, на якому особа працювала і яка видана на підставі первинних документів за час виконання відповідної роботи. У зв'язку з чим, відповідач вважає, що не порушувало прав позивача, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Законами України,а тому просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі (арк. справи 33-38).

Ухвалою суду від 24 березня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою про внесення відомостей до єдиного державного демографічного реєстру (арк. справи 8).

З довідки від 27 серпня 2020 року № 1422-5000301478, позивач є переміщеною особою, за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 (арк. справи 9).

26 жовтня 2020 року позивач звернувся до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької областііз заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідачем за результатами розгляду заяви було прийнято рішення № 4919 від 19 листопада 2020 року, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з не підтвердженням трудового стажу за період роботиз 16.01.1996 по 18.10.1999 на шахті «Дуванна», оскільки заявником не надано повний пакет документів для розгляду комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років, з 09.04.2001 по 25.08.2004 на «Шахтоуправлінні «Самсонівське-Західне», з 09.09.2004 по 24.09.2009 на шахті «Дуванна»; з 12.10.2009 по 02.06.2010 на шахті «їм. 50-річча СРСР»; з 24.02.2011 по 27.01.2012 на шахті «Краснодонвугілля»; з 09.11.2012 по 25.01.2017 на шахті «Краснодонвугілля»; з 21.09.2020 по 25.10.2020 на ВСП «Шахтоуправління «Добропільське», оскільки заявником не надані довідки підтверджуючі пільговий характер роботи.

Відповідно до наданих документів загальний страховий стаж позивача складає 23 роки 6 місяців 20 днів, в тому числі пільговий стаж роботи - 8 місяців 25 днів (арк. справи 11-12).

Тобто, спірним у справі є правомірність винесення рішення відповідачем від 19 листопада 2020 року про відмову в призначенні позивачеві пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з не зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV.

Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Порядок звернення за призначенням пенсії, строки призначення та виплати пенсії, припинення та поновлення виплати пенсії передбачені статтями 44, 45, 49 Закон № 1058.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 1 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Частиною 5 цієї статті передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 встановлено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

За приписами статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 48 КЗпП України встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12 серпня 1993 року у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Пунктом 10 зазначеного Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку.

Відповідно до пункту 4.5 Порядку №383, якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для пільгового стажу є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Зазначена позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 17 березня 2015 року у справі №21-585а14, від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1203а15, яка підлягає обов'язковому застосуванню відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 244-2 КАС України, згідно якого, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Так, з трудової книжки позивача вбачається наступні записи:

- запис №8 від 09 квітня 2001 року - прийнятий машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем на підземній роботі на шахту «Самсонівське-Західне»;

- запис №9 від 22 червня 2001 року - переведений підземним електрослюсарем 4 розряду з повним робочим днем на підземній роботі;

- запис № 10 від 19 березня 2001 року - робоче місце атестоване за умовами праці;

- запис № 11 від 25 червня 2004 року - переведений підземним електрослюсарем 5 розряду з повним робочим днем на підземній роботі;

- запис № 12 від 25 серпня 2004 року - звільнений за власним бажанням;

- запис № 13 від 09 вересня 2004 року - прийнятий електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем на підземній роботі до ВАТ «Краснодонвугілля» шахта «Дуванна»;

- запис № 14 - робоче місце атестоване за умовами праці від 04 квітня 2001 р.

- запис № 15 від 07 березня 2005 року - переведений механіком дільниці підземним з повним робочим днем на підземній роботі;

- запис № 16 робоче місце атестоване за умовами праці від 04 квітня 2001 року;

- запис № 17 від 12 лютого 2006 року - переведений електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем на підземній роботі;

- запис № 18 робоче місце атестоване за умовами праці від 04 квітня 2001 року;

- запис № 19 від 25 березня 2006 року - звільнений за власним бажанням;

- запис № 20 - запис під № 19 - зроблений помилково;

- запис № 21 від 20 березня 2006 року - переведений механіком підземним на дільниці з повним робочим днем;

- запис № 22 від 29 березня 2006 року - переведений електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем на підземній роботі;

- запис № 23 - робоче місце атестоване за умовами праці;

- запис № 24 від 01 травня 2006 року - переведений механіком підземної дільниці з повним робочим днем на підземній роботі;

- запис № 25 - запис про утворення Структурного підрозділу «Шахта «Дуванна» ВАТ «Краснодонвугілля»;

- запис № 26 - робоче місце атестоване за умовами праці;

- запис № 27 від 08 травня 2008 року - переведений заступником механіка дільниці підготовчих робіт з повним робочим днем на підземній роботі;

- запис № 28 - робоче місце атестовано за умовами праці;

- запис № 29 від 05 вересня 2008 року - переведений механіком дільниці підготовчих робіт з повним робочим днем на підземній роботі;

- запис № 31 від 14 вересня 2009 року - звільнений за власним бажанням;

- запис № 32 від 12 жовтня 2009 року - прийнятий електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті ім.. 50 років СРСР;

- запис № 33 від 30 грудня 2005 року - робоче місце атестоване за умовами праці;

- запис № 34 Структурний підрозділ «шахтоуправління ім. 50-річчя СРСР ВАТ «Краснодонвугілля» увійшов до складу Структурного підрозділу «Шахтоуправління «Молодогвардійська» ВАТ «Краснодонвугілля» з 01 липня 2009 року;

- запис № 35 від 02 червня 2010 року - звільнений за власним бажанням;

- запис № 39 (сторінка 34-35) від 24 лютого 2011 року - прийнятий в структурний підрозділ Шахтоуправління «Молодогвардійська» електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем на підземних роботах;

- запис № 42 (сторінка 34-35) від 27 січня 2012 року - звільнений за власним бажанням;

- запис № 47 від 09 листопада 2012 року - прийнятий в СП «Шахтоуправління «Молодогвардійське» електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем на підземній роботі;

- запис № 51 від 25 січня 2017 року звільнений за угодою сторін;

- запис № 39 (сторінка 28-29) від 21 вересня 2020 року - прийнятий в шахтоуправління «Добропільське» електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем у шахті;

- запис № 40 (сторінка 28-29) - підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1;

- запис № 41 від 25 січня 2021 року - звільнений за переведенням до ВП «Шахтоуправління «Добропільське» (арк. справи 14-21).

Записи трудової книжки позивача виконані чітко, зрозуміло та в повному обсязі, містять інформацію про періоди роботи та займану посаду, реквізити відповідних наказів, на підставі яких вони внесені, тому надання позивачем довідок на підтвердження пільгового стажу не має бути обов'язковою умовою для такого підтвердження.

Пункт 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого 18 листопада 2005 наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 передбачає, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період роботи, а у разі відсутності в трудовій книжці таких відомостей уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено Постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що посилання відповідача на неможливість включення до пільгового стажу спірного періоду праці позивача в зв'язку з невідповідністю уточнюючої довідки є безпідставними, оскільки наявний трудовий стаж позивача - підтверджено записами в трудовій книжці, яка є основним документом.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 14 квітня 2018 року у справі № 164/1993/14-а, від 19 червня 2018 року у справі № 592/5846/17, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17.

Згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Крім того, відповідно статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 4.2. передбачено, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

З аналізу викладених вище положень, суд зазначає, що органи, які призначають пенсію мають право перевіряти надані заявником документи, а саме вимагаючи відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряючи обґрунтованість їх видачі.

Такі повноваження Пенсійного фонду повинні бути використані з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких вони спрямовані.

Втім, означеним правом відповідач не скористався, будь-які документи від підприємств, установ та організацій не вимагав, так само як і дооформлення документів позивачем.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач дійшов передчасного висновку про відсутність підстав для зарахування до пільгового стажу спірних періодів.

Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно;6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З урахуванням встановлених судом обставин, суд дійшов до висновку, що спірне рішення відповідача № 4919 від 19 листопада 2020 року про відмову в призначенні пільгової пенсії позивачу прийнято не обґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що має значення для прийняття відповідного рішення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при пред'явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи квитанцією № 78840 від 27 січня 2021 року.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 3, 5- 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85000, Донецька область, місто Добропілля, вул. Незалежності, 28А, код ЄДРПОУ 37755477) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 4919 від 19 листопада 2020 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26 жовтня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду у даній справі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85000, Донецька область, місто Добропілля, вул. Незалежності, 28А, код ЄДРПОУ 37755477) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень).

Повний текст рішення складено та підписано в письмовому провадженні 24 березня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя О.В. Зінченко