25 березня 2021 року Справа №160/5954/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі питання про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення у справі №160/5954/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за віком відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ч. 3 ст. 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-XII;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.06.2019 року відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії на підставі довідки № 123 від 18.04.2019 року у відповідності до ч. 3 ст. 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-XII на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням раніше проведених виплат ";
- в задоволенні решти вимог відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2021 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №160/5954/19 задоволено частково, встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року у справі №160/5954/19 щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.06.2019 року відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії на підставі довідки № 123 від 18.04.2019 року у відповідності до ч. 3 ст. 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-XII на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням раніше проведених виплат " та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та його посадову особу - начальника управління Козака Юрія Івановича відповідно до 382 КАС України подати у двомісячний термін до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі №160/5954/19, з моменту отримання ухвали суду, в задоволенні решти заявлених вимог відмовлено.
23.03.2021 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, який по суті є звітом про виконання судового рішення по справі №160/5954/19.
У звіті про виконання рішення суду від 23.03.2021 року у справі №160/5954/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було повідомлено наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 07.06.2013 року і отримує пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09.07.2003 року (надалі - Закон №1058), враховуючи норми статі 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ від 28.02.1991 року (надалі - Закон №796). Також, відповідач навів розрахунок пенсії позивача станом на 01.03.2021 року: розмір пенсії за віком (ст.27) (5017.76 * 0.36667): 1839,86 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 1 рік): 17,69 грн., загальний розмір пенсії: 1857,55 грн., додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори) Пост. №112 п.5: 170,82 грн., доплата до 2000/2100/2200 на індексації ЗП: 143,60 грн., доплата до 100 грн. індексації 01.03.2021року: 28,03 грн. Розмір пенсії з надбавками: 2200,00 грн. Зазначив, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2019 року по справі №160/5954/19 не встановлено окремого порядку обчислення пенсії ОСОБА_1 . Головним управлінням, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2019 року по справі №160/5954/19 було проведено перерахунок пенсії позивача згідно ч.2 ст.56, ч.3 ст.57 Закону №796 - з розрахунку середньомісячного заробітку за працю у зоні небезпеки по ліквідації наслідків на ЧАЕС за довідкою №123 від 18.04.2019 року з 01.06.2019 року. Згідно ч.2 ст.56 Закону № 796 право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до частини 2 статті 57 Закону №796 у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Згідно з частиною 3 статті 57 Закону №796, якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі. Частина 2 статті 27 Закону №1058 передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства (перша складова), а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до Закону №1058 (друга складова). При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. При обчисленні розміру пенсії по першій складовій враховується трудовий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, обчислений на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", заробітна плата до цієї ж дати за періоди, передбачені статтею 65 зазначеного Закону, за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності і за весь період роботи з 01 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року, або за 24 останніх місяці роботи перед зверненням за пенсією (до 01.01.2004 року) або за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1986-1990рр). Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.1992 року № 395 “Про додаткове коригування рівнів державних пенсій” розрахунок пенсії проводиться виходячи із заробітку, підвищеного за коефіцієнтами зокрема за 1986 рік - 5,62. Наведено розрахунок заробітної плати: 0,012778 (заробітна плата за роботу в зоні)*5,62 = 0,07181 грн. Наведено розрахунок пенсії по першій складовій: 0,07181 (заробітна плата) *60%=0,04309 грн. Наведено розрахунок пенсії з коефіцієнтами підвищення: 0,04309*2*1,81*2,875*2*3*2,89855*3*2*6,25*1,108*1,1*1,22*1,11*1,4*1,12283*1,102 56*1,1*1,05708*1,12=1089,59305 грн. З урахуванням норм частини 2 ст.27 Закону № 1058 - розмір цієї частини пенсії, обчисленої відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення" для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчим, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності Законом 1058 з підвищенням на 12% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року №1783 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 року № 312). Статтею 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" було передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених Списком 1, - чотирьох мінімальних пенсій за віком. Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 року № 544 встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком з 01.07.2003 року становив 50 грн. Таким чином, з урахуванням цільової грошової допомоги, передбаченою Постановою КМУ від 11.03.2004 року № 312 максимальний розмір пенсії по першій складовій не може перевищувати 168 грн. (50 x 3 x 1,12), тобто розмір пенсії з обмеженням становить 168,00 грн, за списком №1 - 224,00 грн. (50 x 4x 1,12). Наведено розрахунок пенсії по другій складовій: 270,55 грн. - розмір пенсії за віком, 1058,45 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (1329,0 грн.), 4,39 грн. - доплата за понаднормативний стаж ст.28 (за 4 роки), 1333,39 грн. - загальний розмір пенсії за віком. 1501,39 грн. - загальний розмір пенсії по 2-х складових (1333,39 + 168,0). 170,82 грн. - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС. Розмір пенсії з надбавками внаслідок проведеного перерахунку за рішенням суду станом на 01.06.2019 року становить 1672,21 грн., а розмір отримуваної пенсії відповідно до Закону №1058 на відповідну дату - 1681,75 грн. Враховуючи вищезазначене, при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2019 року по справі №160/5954/19 розмір пенсії ОСОБА_1 зменшується та становить з 01.06.2019 року - 1672,21 грн., про що позивача було повідомлено листом від 15.10.2020 року за №0400-0320-8/96373. Вважає, що покладені судом зобов'язання виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області добровільно у повному обсязі, в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління.
24.03.2021 року на електронну адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшли письмові пояснення щодо розрахунку заробітної плати, в яких зазначено, що відповідно до архівної довідки від 18.04.2019 року №123 в документах архівного фонду “Л-13, “Петропавлівське АТП” в книзі обліку розрахунків з оплати праці за липень 1987 року є відомості про заробітну плату ОСОБА_1 : за липень 1987 року значиться запис “Чернобыль -1319,82” (одиниці виміру заробітної плати не зазначено). Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.1996 року №1002 “Про переоцінку товарів (робіт, послуг) та механізм контролю за переглядом цін та формуванням вартісних показників в умовах грошової реформи” перерахування цін, а також усіх вартісних показників (нарахування податків, інших обов'язкових платежів, заробітної плати (крім заробітної плати, з якої обчислюється пенсія), пенсій, інших соціальних виплат, допомоги тощо) здійснюється з дотриманням такого порядку їх заокруглення: цифри в останньому розряді до 0,5 відкидаються, від 0,5 і вище - заокруглюються до однієї копійки, крім вартості одиниці матеріальних цінностей, цінних паперів і залишків вкладів в Ощадному банку та комерційних банках, які за результатом перерахунку становили менше 0,5 копійки, що заокруглюються до однієї копійки и усіх випадках. У довідках про заробітну плату для обчислення пенсії заробітна плата в загальній сумі за кожний календарний рік перераховується у гривні в порядку її заокруглення, передбаченому в абзаці першому цього пункту, з п'ятьма знаками після коми. Заробітну плату ОСОБА_1 за липень 1987 року було заокруглено до 0,01320 грн. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.1992 року № 395 “Про додаткове коригування рівнів державних пенсій” розрахунок пенсії проводиться виходячи із заробітку, підвищеного за коефіцієнтами, зокрема за 1987 рік - 5,43. Згідно розрахунку заробітної плати з урахуванням коефіцієнту підвищення, заробітна плата ОСОБА_1 за липень 1987 року становить 0,07181 грн. Також Головним управлінням до наданих письмових пояснень долучено копію розрахунку заробітної плати позивача.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.
Виходячи із аналізу наданого відповідачем звіту, а також дослідивши додані до нього докази та обгрунтування, суд зазначає, що твердження позивача про бездіяльність відповідача з приводу невиконання рішення суду по справі № 160/5954/19 спростовуються вищевикладеними обставинами справи. Відповідач здійснив дії на добровільне виконання судового рішення, про що повідомлено позивача листом від 15.10.2020 року за №0400-0320-8/96373, що міститься в матеріалах даної справи.
Але, враховуючи, що проведений перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.57, ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” (як зазначено в резолютивній частині рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року по справі № 160/5954/19) призведе до суттєвого зменшення розміру пенсії та нарахуванню позивачу переплати пенсії за період з 01.06.2019 року, пенсія виплачується позивачу в старому розмірі, яка розрахована відповідно до Закону №1058-ІV, враховуючи норми ст.55 Закону № 796-ХІІ.
Також, слід зазначити, що доводи позивача стосовно неправомірного застосування відповідачем ч.2 ст.27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” при розрахунку розміру пенсії, судом спростовуються, оскільки частина 2 ст.27 Закону № 1058 нерозривно пов'язана зі ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме частина 2 ст.27 Закону № 1058 включена до змісту правових норм ч.2 ст.56 Закону №796.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням були вчинені всі дії на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року по справі №160/5954/19 в межах повноважень визначених нормами чинного законодавства України.
Таким чином, враховуючи те, що матеріалами справи підтверджено, що відповідачем вжито всіх залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення в даній справі та враховуючи відсутність доцільності у встановленні нового строку для подачі звіту, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття судом вказаного звіту про виконання рішення у справі №160/5954/19.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2019 року у справі №160/5954/19.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Серьогіна