Ухвала від 19.03.2021 по справі 215/370/21

Справа № 215/370/21

2/215/1563/21

УХВАЛА

19 березня 2021 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Квятковський Я.А., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання за адресою : АДРЕСА_1 ) до Державної Казначейської служби України (місцезнаходження за адресою: 01601, м.Київ, вул.Бастіонна, 6), Президента України Зеленського Володимира Олександровича (місцезнаходження за адресою: 01220, м.Київ, вул.Банкова, 11), відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Павлограді (місцезнаходження за адресою: 51400, м.Павлоград, вул.Степового Фронту, 38-А) про визнання незаконним перебування на посаді президента, скасувати закон, відшкодувати моральну та матеріальну шкоду,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Державної Казначейської служби України, Президента України Зеленського Володимира Олександровича, відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Павлограді .

Так згідно тексту позовної заяви ОСОБА_1 просить суд про :

- визнання незаконним перебування громадянина ОСОБА_2 на посаді Президента України;

- визнання незаконним і скасування Закону України № 553 від 13.04.2020 «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік»;

- зобов'язання Державної Казначейської Служби України відшкодувати завдану позивачу матеріальну шкоду в сумі 80930,19 грн.;

- зобов'язання Державної Казначейської Служби України відшкодувати завдану позивачу моральну шкоду в сумі 6 000 00 грн.

Вивчивши матеріали даної позовної заяви суд приходить до такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з частиною 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно ст. 20 ЦПК України, не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до п.п.1, 6 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності; спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (ст.4 КАС України).

Відповідно до п.п.3-6 ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Так, позовні вимоги щодо визнання незаконним перебування громадянина ОСОБА_2 на посаді Президента України, на думку суду, мають ознаки публічно-правового спору як за змістом правовідносин та за їх субєктним складом, тому підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Пр цьому, суд розяснює, що, згідно ч. 4 ст. 22 КАС України, Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Тому вищевказані вимоги підлягають розгляду в поряду, визначеному КАС України, Верховним Судом як судом першої інстанції.

Щодо позовних вимог про визнання незаконним і скасування Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» суд дійшов такого висновку.

Згідно ст.ст. 1, 7, 91 Закону України «Про Конституційний Суд України», Конституційний Суд України є органом конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України, вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених Конституцією України випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до Конституції України. До повноважень Конституційного Суду України належить вирішення питань про відповідність Конституції України(конституційність) законів України та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення. Формами звернення до Суду є конституційне подання, конституційне звернення, конституційна скарга (ст.50 Закону). Суб'єктом права на конституційну скаргу є особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України (його окремі положення) суперечить Конституції України (ст.56 Закону).

У даному випадку позовні вимоги про визнання незаконним і скасування Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» стосуються відповідності Закону положенням Конституції, тобто не містять ознак цивільного спору, а тому не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства та відносяться до компетенції Конституційного Суду України.

Згідно до п. 1 ч. 1, ч. 5 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо, зокрема, заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

З урахуванням вище викладено, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження в частині вимог щодо визнання незаконним перебування громадянина ОСОБА_2 на посаді Президента України та про визнання незаконним і скасування Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 4, 19, 20, 186 ЦПК України, суддя

постановив:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо визнання незаконним перебування громадянина ОСОБА_2 на посаді Президента України; щодо визнання незаконним і скасування Закону України № 553 від 13.04.2020 «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік».

Роз'яснити ОСОБА_1 , що він має право на звернення до Верховного Суду, як адміністративного, з позовною вимогою визнання незаконним перебування громадянина ОСОБА_2 на посаді Президента України.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що він має право на звернення до Конституційного Суду України з вимогами про визнання незаконним і скасування Закону України № 553 від 13.04.2020 «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік».

Ухвала набирає законної законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

СУДДЯ: