Справа № 640/22024/19 Суддя першої інстанції: Шулежко В.П.
23 березня 2021 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача - Горяйнова А.М.,
суддів - Костюк Л.О. та Чаку Є.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2020 року, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити дії,
У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, у якому просив:
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 у частині невиплати індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 19 січня 2018 року;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 19 січня 2018 року включно, застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації базовий місяць - січень 2008 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2020 року вказаний адміністративний позов було задоволено повністю, однак у резолютивній частині судового рішення зазначено:
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 у частині невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 19 січня 2018 року;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 19 січня 2018 року включно, застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації базовий місяць - січень 2018 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 вересня 2020 року було задоволено заяву ОСОБА_1 про виправлення описки та внесено виправлення до п. 3 резолютивної частини рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2020 року у справі № 640/22024/19, а саме: замість помилково вказаного базового місяця - «січень 2018 року» було зазначено правильний базовий місяць - «січень 2008 року».
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року вказану ухвалу суду було залишено без змін.
Не погоджуючись із рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2020 року зі змінами, що були внесені до нього ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 вересня 2020 року, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення в частині визначення базовим місяцем січень 2008 рок та прийняти нову постанову з визначенням місяцем підвищення тарифних ставок (окладів) грудень 2015 року. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права. Скаржник вказує на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було визначено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року, у зв'язку з чим за період з січня 2016 року по січень 2018 року включно місяцем підвищення тарифних ставок (окладів) слід вважати грудень 2015 року.
Відзив на апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 від ОСОБА_1 до суду не надходив.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 задовольнити, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2020 року - скасувати в частині визначення базового місяця для нарахування індексації, виходячи з такого.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено та сторонами справи не заперечується, що ОСОБА_1 у період з 22 березня 2012 року по 19 січня 2018 року проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
Військова частина НОМЕР_1 у період з 01 січня 2016 року по 19 січня 2018 року не нараховувала і не виплачувала позивачу індексацію грошового забезпечення.
Позивач 03 жовтня 2019 року звернувся до Військової частини НОМЕР_1 із заявою щодо виплати йому індексації грошового забезпечення за вказаний період.
Листом від 11 жовтня 2019 року № 189/10/3047 позивачу повідомлено, що фінансування витрат на індексацію не здійснювалося, тому можливостей щодо її виплати не було.
Не погоджуючись із такими діями Військовій частині НОМЕР_1 , ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Також суд першої інстанції зазначив, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
Разом з тим, обґрунтування підстав для визначення саме січня 2008 року базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 рішення суду від 31 серпня 2020 року та ухвала суду від 30 вересня 2020 року не містять.
Колегія суддів не погоджується із рішенням суду від 31 серпня 2020 року в частині визначення базового місяця, оскільки він не знайшов свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».
Згідно з абз. 2 ст. 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Положеннями ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що одним із об'єктів індексації грошових доходів населення є грошове забезпечення.
У відповідності до ст. 4 вказаного Закону передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
У відповідності до ч. 2 ст. 6 зазначеного Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені у Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Відповідно до абз.абз. 1-3 п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Зазначені норми права вказують на те, що на визначення базового місяця для нарахування індексації впливає не лише значення індексу споживчих цін, а й підвищення грошового доходу особи.
Колегія суддів враховує, що Військова частина НОМЕР_1 не заперечує наявність у ОСОБА_1 права на індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 19 січня 2018 року, однак не погоджується із визначеним судом першої інстанції базовим місяцем для проведення відповідних розрахунків.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2020 року, з урахуванням ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 вересня 2020 року, було зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 19 січня 2018 року включно, застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації базовий місяць - січень 2008 року.
Обґрунтовуючи свої вимогами про скасування рішення суду від 31 серпня 2020 року в частині визначення січня 2008 року базовим місяцем для нарахування індексації позивачу, Військова частина НОМЕР_1 посилається на те, що у грудні 2015 року відбулося підвищення розміру грошового забезпечення на суму, що перевищує суму індексації, у зв'язку з цим саме грудень 2015 року є базовим місяцем для проведення індексації доходів позивача починаючи з січня 2016 року.
На підтвердження факту підвищення грошових доходів позивача у грудні 2015 року відповідач посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013).
Вказаною постановою було установлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах установ, закладів та організацій, у тому числі за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій, посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників підвищуються відповідно до збільшення розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298, з встановленням з 01 грудня 2015 року у штатному розписі посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери у зазначених в цій постанові розмірах.
Згідно з п. 3 Постанови № 1013 міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів доручено вжити заходів для підвищення з 01 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Відповідно до п. 6 Постанови № 1013 вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01 грудня 2015 року.
На підтвердження фактичного виконання вимог п. 3 Постанови № 1013 відповідач надав копію телеграми Міністра оборони України НР № 248/3/9/1/1150 від 31 грудня 2015 року, якою визначені розміри додаткових видів грошового забезпечення за грудень 2015 року.
Факт підвищення у грудні 2015 року розміру грошового забезпечення на суму, що перевищує розмір індексації, також не заперечується позивачем.
В адміністративному позові ОСОБА_1 зазначав, що базовим місяцем для нарахування індексації є саме січень 2008 року, адже з 01 січня 2008 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Разом з тим позивачем не враховано, що до вказаної постанови неодноразово вносились зміни, а розмір грошового забезпечення військовослужбовців визначався також й іншими нормативно-правовими актами, у тому числі Постановою № 1013.
Наведені обставини у своїй сукупності вказують на те, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку щодо наявності підстав для нарахування індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 19 січня 2018 року, проте неправильно визначив базовий місяць для проведення відповідних нарахувань.
Отже, доводи апеляційної скарги Військової частини НОМЕР_1 спростовують висновки суду першої інстанції у відповідній частині.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, проте у частині визначення базового місяця неправильно застосував норми матеріального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 задовольнити, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2020 року - скасувати в частині визначення базового місяця для нарахування індексації.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 - задовольнити.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2020 року скасувати в частині зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 19 січня 2018 року включно, застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації базовий місяць - січень 2008 року та прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 19 січня 2018 року включно, застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації базовий місяць - грудень 2015 року.
В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2020 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач А.М. Горяйнов
Судді Л.О. Костюк
Є.В. Чаку