про залишення позовної заяви без руху
24 березня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/1082/21
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Бездрабко О.І., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом Первинної профспілкової організації ПАТ "Херсонська ТЕЦ" до Фонду державного майна України в особі Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Первинної профспілкової організації ПАТ "Херсонська ТЕЦ" звернулася з позовною заявою до Фонду державного майна України в особі Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, в якій просить:
- визнати протиправними дії Фонду державного майна України в особі Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки з включення до Вимог до претендентів для участі у конкурсному відборі на посаду голови правління АТ "Херсонська ТЕЦ", розміщених на сайті ФДМУ 05.02.2021 р., вимоги "Не бути підозрюваним або обвинуваченим";
- зобов'язати Фонд державного майна України в особі Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки внести зміни до Вимог до претендентів для участі у конкурсному відборі на посаду голови правління АТ "Херсонська ТЕЦ", розміщених на сайті ФДМУ 05.02.2021 р., шляхом виключення вимоги "Не бути підозрюваним або обвинуваченим".
Приписами ч.1 ст.171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
В позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, із зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача (п.п.4, 5, 9 ч.5 ст.160 КАС України).
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішенні судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду.
Частиною 2 статті 46 КАС України передбачено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
З аналізу даних правових норм слідує, що до суду має право звернутися особа права, свободи чи інтереси якої порушені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
У даній справі до суду з позовною заявою звернулася Первинна профспілкова організація ПАТ "Херсонська ТЕЦ", яка просить визнати протиправними дії Фонду державного майна України в особі Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки з включення до Вимог до претендентів для участі у конкурсному відборі на посаду голови правління АТ "Херсонська ТЕЦ", розміщених на сайті ФДМУ 05.02.2021 р., вимоги "Не бути підозрюваним або обвинуваченим" та зобов'язати Фонд державного майна України в особі Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки внести зміни до Вимог до претендентів для участі у конкурсному відборі на посаду голови правління АТ "Херсонська ТЕЦ", розміщених на сайті ФДМУ 05.02.2021 р., шляхом виключення вимоги "Не бути підозрюваним або обвинуваченим".
При цьому в позовній заяві не зазначено які права, свободи або охоронювані законом інтереси Первинної профспілкової організації ПАТ "Херсонська ТЕЦ" були порушені відповідачем внаслідок відображення у розміщених на сайті ФДМУ 05.02.2021 р. Вимог до претендентів для участі у конкурсному відборі на посаду голови правління АТ "Херсонська ТЕЦ", а саме зазначення "Не бути підозрюваним або обвинуваченим", не надано належних обґрунтувань звернення до суду, а також доказів наявності у Первинної профспілкової організації ПАТ "Херсонська ТЕЦ" права на звернення до суду з позовом.
Зі змісту позовної заяви слідує, що фактично її подано в інтересах т.в.о. голови правління ОСОБА_1, оскільки вищевказані обмеження щодо вимог до кандидатів на заміщення вакантної посади позбавляють ОСОБА_1 брати участь у конкурсі.
В той же час суддя зауважує, що відповідно до ст.19 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" від 15.09.1999 р. № 1045-XIV профспілки, їх об'єднання здійснюють представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об'єднаннями громадян.
У питаннях колективних інтересів працівників профспілки, їх об'єднання здійснюють представництво та захист інтересів працівників незалежно від їх членства у профспілках.
У питаннях індивідуальних прав та інтересів своїх членів профспілки здійснюють представництво та захист у порядку, передбаченому законодавством та їх статутами.
Профспілки, їх об'єднання мають право представляти інтереси своїх членів при реалізації ними конституційного права на звернення за захистом своїх прав до судових органів, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також міжнародних судових установ.
Представництво інтересів членів профспілки у взаємовідносинах з роботодавцями, державними органами та органами місцевого самоврядування здійснюється на основі системи колективних договорів та угод, а також відповідно до законодавства.
З викладеного вбачається, що профспілки мають право представляти інтереси в судових органах своїх членів та при наявності їх звернення до суду для захисту своїх прав. Однак до позовної заяви не додано доказів того, що ОСОБА_1 є членом Первинної профспілкової організації ПАТ "Херсонська ТЕЦ" та не зазначено, що Первинна профспілкова організація ПАТ "Херсонська ТЕЦ" звернулася з цим позовом в інтересах ОСОБА_1 .
Крім того, ч.3 ст.161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно ч.1 ст.4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Водночас, п.3 ч.2 ст.4 Закону № 3674-VI передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову, зокрема, юридичною особо сплачується судовий збір, який становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 2270 грн.
Первинною профспілковою організацією ПАТ "Херсонська ТЕЦ" заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру, а тому розмір судового збору складає 2270 грн. Між тим, позивачем не надано доказів сплати судового збору у вказаному розмірі.
Частиною 1 статті 169 КАС України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладені обставини, суддя вважає за необхідне надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:
- уточненої позовної заяви з обґрунтуванням підстав звернення до суду та з дотриманням вимог, викладених у п.п.4, 5, 9, ст.160 КАС України;
- платіжного документа про сплату судового збору в сумі 2270 грн.
Керуючись ч.1 ст.169 КАС України, суддя -
ухвалив:
Залишити позовну заяву без руху.
Позивачу усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 540/1082/21 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя О.І. Бездрабко