Рішення від 23.03.2021 по справі 540/36/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/36/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 07.12.2020 р. № 03-31-361,

встановив:

Позивач звернувся до адміністративного суду з вказаним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради (37465453), оформлене листом від 07.12.2020 № 03-31-361, про анулювання паспорту прив'язки ТС - двох торгівельних павільйонів по АДРЕСА_1, від 04.06.2020 №23.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є суб'єктом господарської діяльності з організаційно-правовою формою здійснення підприємницької діяльності - фізична особа-підприємець. Основним вид економічної діяльності є "роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах (основний)". Так, з метою здійснення підприємницької діяльності та забезпечення мешканців міста Херсона якісною продукцією аквакультури, ОСОБА_1 звернувся до Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради з метою визначення відповідності намірів розмістити тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності вимогам ДБН. Листом вих.№8-2503-20/22 від 09.04.2020 відповідач повідомив про відповідність розміщення стаціонарної тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (два павільйона по АДРЕСА_1 ; за заявою - Каховська площа, між церквою та ринком) будівельним нормам. Позивач зазначає, що в листі вказано, що розглянувши клопотання ФОП ОСОБА_1 , зареєстроване виконавчим органом міської ради 23.03.2020, щодо розміщення ТС (двох павільйонів) графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС виконані у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 та з урахуванням наданих погоджень розміщення ТС з акціонерним товариством АТ "Херсонгаз" від 19.03.2020, управління містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування міської ради повідомляє про відповідність місця розташування ТС (двох павільйонів) по АДРЕСА_1, будівельним нормам. Департаментом містобудування та землекористування Херсонської міської ради видано паспорт прив'язки ТС (двох торгівельних павільйонів) по АДРЕСА_1, від 04.06.2020 №23. Так, 24.11.2020, в зв'язку з неможливістю встановити тимчасову споруду в шестимісячний строк, позивач звернувся листом до відповідача з проханням відстрочити строк встановлення ТС на 3 місяці. Звертає увагу, що неможливість вчасно встановити ТС була пов'язана з низкою об'єктивних причин. Крім особливостей здійснення господарської діяльності пов'язаних з запровадженням карантинних заходів, встановленню ТС фізично перешкоджали особи, які здійснюють стихійну торгівлю на місці де передбачалось встановлення ТС. Проте, у відповідь на лист від 24.11.2020 відповідач своїм листом від 07.12.2020 № 03-31- 361 анулював паспорт прив'язки ТС (двох торгівельних павільйонів) по АДРЕСА_1, від 04.06.2020 №23. Підставою для такого рішення вказано не невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки. З таким рішенням позивач не погодився, а тому звернувся до суду за визнанням його протиправним.

Ухвалою суду від 22.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, а розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

17.02.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній не погодився з вимогами, які викладені позивачем в позові. Відповідач, зокрема, зазначив, що спірний лист від 07.12.2020 № 03-31-361 не є нормативно-правовим актом, а також не є правовим актом індивідуальної дії, тому не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні пункту 1 частини першої статті 19 КАС України, і, відповідно, не породжує для позивача правових наслідків, не є підставою для виникнення у нього будь-яких прав та обов'язків, отже ніяким чином не порушує охоронюваних законом прав і інтересів ОСОБА_1 , у зв'язку з чим не є предметом публічно-правового спору, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів. Також, відповідач вказує, що в адміністративному позові позивач не надав жодних пояснень, в чому полягає його порушене право або законний інтерес наданим відповідачем листа. Крім того, звертає увагу, що з наданих до матеріалів справи доказів можливо прийти до висновку, що позивач не виконав обов'язку щодо строку встановлення тимчасової споруди, а тому порушив "Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", затверджений наказом Мінрегіонбуду № 244, що підтверджується заявою позивача, яку подано 24.11.2020 про прохання надати додатковий строк для встановлення тимчасової споруди на три місяці. Відповідно до пункту 2.30 Порядку, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу. У зв'язку із викладеним, тимчасова споруда позивача правомірно підлягає демонтажу.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст. 262 КАС України).

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець, основним видом економічної діяльності якого є "роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах (основний)".

З метою здійснення підприємницької діяльності, ОСОБА_1 звернувся до Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради з метою визначення відповідності намірів розмістити тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності вимогам ДБН.

Листом за вих.№8-2503-20/22 від 09.04.2020 Департамент містобудування та землекористування Херсонської міської ради повідомив ФОП ОСОБА_1 про відповідність розміщення стаціонарної тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (два павільйона по АДРЕСА_1 ; за заявою - Каховська площа, між церквою та ринком) будівельним нормам та запропонував оформити останньому паспорт прив'язки.

Надалі, 04.06.2020 Департаментом містобудування та землекористування Херсонської міської ради видано ФОП ОСОБА_1 паспорт прив'язки ТС (двох торгівельних павільйонів) по АДРЕСА_1, від 04.06.2020 №23.

24.11.2020, в зв'язку з неможливістю встановити тимчасову споруду в шестимісячний строк, ОСОБА_1 звернувся листом до Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради з проханням відстрочити строк встановлення ТС на 3 місяці, на що у відповідь отримав лист від 07.12.2020 № 03-31- 361 за підписом директора Депараменту містобудувння та землекористування ОСОБА_2. щодо анулювання паспорту прив'язки ТС (двох торгівельних павільйонів) по АДРЕСА_1 ), який видавався 04.06.2020, з посиланням на п.2.27 Порядку розміщення ТС, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 (дія паспорта прив'язки ТС анулюється за умови не встановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки) та фактом відсутності ТС, який був виявлений спеціалістами Управління містобудування та архітектури при виїзді на місце.

Не погоджуючись з рішенням відповідача в частині анулювання дії виданого їй паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями частини четвертої статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», визначено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, а з внесенням змін до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» скасовані повноваження сільських, селищних, міських рад в частині надання дозволу на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торгового та іншого призначення.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», якою визначено повноваження сільських, селищних і міських рад та їх виконавчих органів у сфері благоустрою населених пунктів, встановлено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів (частина перша) належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою; а до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (частина друга) належить: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; організація місць відпочинку для населення; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо; визначення місць стоянок транспортних засобів та майданчиків для паркування на об'єктах благоустрою; визначення графіків роботи зовнішнього освітлення території; визначення на об'єктах благоустрою місць розміщення громадських вбиралень; залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів.

Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює спірні правовідносини є Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 (далі Порядок), яким визначені механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, в тому числі отримання паспорту прив'язки тимчасової споруди (далі ТС) та підстави анулювання дії паспорту прив'язки ТС.

Згідно з вказаним Порядком, до повноважень виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської, районної ради та районної державної адміністрації, відноситься затвердження своїм рішенням (розпорядженням, наказом) комплексної схеми розміщення тимчасової споруди та архітипу, що розроблені за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради (пункт 1.6 Порядку); розміщення тимчасових споруд під час проведення ярмарок, державних та місцевих святкових, урочистих масових заходів на строк проведення таких заходів у порядку, встановленому органами місцевого самоврядування (пункт 1.11 Порядку). Підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (пункти 2.1 та 2.2 Порядку) з вичерпним переліком документів, що визначені пунктом 2.3 Порядку.

Пунктом 2.4 Порядку визначено, що відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. Відповідно до пункту 2.5 Порядку, про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.

Отже, повноваження виконавчих органів сільської, селищної, та міської ради в питання розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності є чітко визначеними і обмежені приписами Порядку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, відповідно якого процедура оформлення та анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд знаходиться поза межами повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування.

Суд звертає увагу, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України" (2807-15); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно (пункт 2.6 Порядку).

Пунктом 2.7 Порядку визначено, що паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Після розміщення ТС, замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив'язки (пункт 2.23 Порядку).

Згідно з пунктом 2.27 Порядку, дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.

Згідно Положення про Департамент містобудування та землекористування Херсонської міської ради, затверджене рішенням Херсонської міської ради від 27.05.2020 № 2341, Департамент є виконавчим органом Херсонської міської ради, здійснює контроль за додержанням положень містобудівної документації на місцевому рівні, зокрема, оформлює паспорти прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Тому оформлення та анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд відноситься до компетенції органу з питань містобудування та архітектури.

З огляду на те, що діючи законодавством не встановлено форму акта , який виноситься компетентним органом при анулюванні паспорту прив'язки, суд дійшов висновку, що лист відповідача від 07.12.2020 є по суті актом суб'єкта владних повноважень, прийнятим на виконання владних управлінських функцій, який стосується прав позивача щодо розміщення тимчасових споруд. Частиною 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Відтак, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи, що звернулася до суду з позовом, у публічно-правових відносинах. Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Суд вважає, що лист відповідача про анулювання паспортів прив'язки може бути оскаржений до суду, оскільки безпосередньо породжує певні правові наслідки для позивача та обов'язковий характер.

Враховуючи те, що спеціальним нормативно-правовим актом повноваження щодо анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд покладені на орган з питань містобудування та архітектури, суд вважає, що прийняте відповідачем рішення, яке оформлене листом від 07.12.2020 № 03-31-361, здійснене саме у межах повноважень та у спосіб, що чинним законодавством, а саме в межах наданих, пунктом 2.27 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, повноважень по анулювання за невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки (04.06.2020). Той факт, що позивач не встановив ТС станом на день анулювання паспорту прив'язки, позивачем не заперечується. Переоформлювати паспорт прив'язки на новий строк за заявою суб'єкта господарювання не є обов'язком відповідача, а відноситься до його прав, доказів такого переоформлення суду не надано.

Приписами ч.1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відсутність порушень законодавства або перевищення повноважень при прийнятті рішення Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради про анулювання паспорту прив'язки тимчасових споруд, яке оформлено листом від 07.12.2020 № 03-31-361, тому позов не підлягає задоволенню.

Судові витрати відносяться на позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі через Херсонський окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Хом'якова

кат. 109040000