Рішення від 24.03.2021 по справі 480/654/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2021 року Справа № 480/654/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок"

до Головного управління ДПС у Сумській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 15.01.2021 № 0001510406.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 20.01.2021 позивач отримав поштою податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 15.01.2021 № 0001510406, яким ТОВ “Токарівський пісок” збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення 13030200 на загальну суму 7256,31 грн, з яких сума недоплати складає 5805,05 грн, а сума штрафних санкцій - 1451,26 грн.

Вищевказане податкове повідомлення - рішення прийняте на підставі Акту камеральної перевірки податкової звітності від 08.12.2020 № 2075/А/18-28-04-16/38867637, в якому ГУ ДПС зробило висновок про те, що ТОВ “Токарівський пісок” занижено на 5805,05 грн суму податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2020 року.

Позивач не погоджується з прийнятим податковим повідомленням - рішенням, оскільки відповідно до п. 252.22 ст.252 Податкового кодексу України коригуючий коефіцієнт 0,95 застосовується до ділянок надр, на яких запаси корисних копалин затверджені Державною комісією України по запасах корисних копалин (ДКЗ) не р а н і ш е ніж за 5 років до звітного податкового періоду.

В Акті перевірки та спірному ППР йде мова за звітний податковий період - 3 квартал 2020 року.

Позивач зазначив, що балансові запаси піску місцевого значення Східної ділянки Токарівського-2 родовища за станом на 01.01.2015 затверджені протоколом від 22.01.2015 № 3302 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин (ДКЗ), тобто балансові запаси піску місцевого значення Східної ділянки Токарівського-2 родовища за станом на 01.01.2015 затверджені Державною комісією України по запасах корисних копалин (ДКЗ) не раніше, ніж за 5 років до звітного податкового періоду - 3 кварталу 2020 року, а отже, в даному конкретному випадку для видобування корисних копалин на Східній ділянці Токарівського-2 родовища ТОВ “Токарівський пісок” має повне право та зобов'язане застосовувати виключно коригуючий коефіцієнт 0,95 згідно чітких та прямих вимог пункту 252.22 статті 252 Податкового кодексу України.

Таким чином, відображений в Акті перевірки висновок ТУ ДПС про те, що ТОВ “Токарівський пісок” втратило право на застосування коригуючого коефіцієнту 0,95, та як наслідок цього, ТОВ “Токарівський пісок” занижено на 5805,05 грн суму податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2020 року, є безпідставним та таким, що не ґрунтується на вимогах закону, а отже, прийняте на підставі цього Акту перевірки податкове повідомлення - рішення є протиправним.

Ухвалою суду від 25.01.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що Головним управлінням ДПС у Сумській області проведено камеральну перевірку податкової декларації з рентної плати за 3 квартал 2020 року (вхідний № 9290953036 від 09.11.2020), Додатку 1 до Податкової декларації з рентної плати (з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин) (вхідний №9290953108 від 09.11.2020) ТОВ "Токарівський пісок", якою встановлено, що при визначенні розміру податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2020 року позивач застосував коригуючій коефіцієнт до ставок рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в розмірі 0,95 (рядок 11 Додатку 1).

Головним управлінням ДПС у Сумській області на підставі акту № 2075/А/18-28-04- 16/38867637 від 08.12.2020 прийнято податкове повідомлення - рішення від 15.01.2021 №0001510406, згідно якого ТОВ "Токарівський пісок" збільшено суму грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення на 7256,31 грн., в тому числі за основним платежем - 5805,05 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 1451,26 грн.

Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” віл 16.01.2020 № 466-ІХ, який набрав чинності з 23.05.2020, внесено зміни, зокрема, до пункту 252.22 статті 252 Податкового кодексу України, згідно з якими уточнено умови застосування та величини деяких коригуючих коефіцієнтів, які застосовуються при обчисленні податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

З 23.05.2020 р. обов'язковою умовою для застосування коригуючого коефіцієнту 0,95 встановлено видобування запасів корисних копалин ділянки надр із дотримання кондицій мінеральної сировини ділянки надр, затверджених державною експертизою на підставі звітів з геологічного вивчення за рахунок власних коштів, виконане платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин не раніше ніж за 5 років до звітного податкового періоду.

Тобто, платник рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин має право застосовувати коефіцієнт 0,95 лише до закінчення п'ятирічного терміну виконання державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин за рахунок власних коштів. Перевищення п'ятирічного терміну виконання державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин позбавляє платника рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин права на застосування коригуючого коефіцієнту 0,95.

Згідно Додатку 1 до Податкової декларації з рентної плати за 3 квартал 2020 року (з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин) ТОВ "Токарівський пісок" зазначено дату складання державної експертизи корисних копалин - 22.01.2015, номер державної експертизи корисних копалин - 3302, рік затвердження - 2015 (рядки 7.1, 7.2, 7.3 Додатку 1).

Звіт про геолого-економічну оцінку корисних копалин Східної ділянки Токарівського-2 родовища з підрахунком запасів станом на 01.01.2015 р., балансові запаси корисних копалин ділянки надр та кондиції на мінеральну сировину зазначеної ділянки надр затверджені Протоколом засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України № 3302 від 22.01.2015, тобто, п'ятирічний термін давності виконання державної геолого-економічної оцінки запасів Східної ділянки Токарівського-2 родовища сплинув 22.01.2020 року і ТОВ "Токарівський пісок" при визначенні податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2020 року втратило право застосовувати коефіцієнт 0,95, оскільки це не відповідає критеріям його застосування.

Головне управління ДПС у Сумській області також вважає необґрунтованим та недоречним посилання позивача на правову позицію викладену в постановах Верховного Суду від 12.12.2019 по справі №826/16535/17, від 23.10.2020 по справі №826/11779/17, від 22.12.2020 по справі №817/856/16, оскільки наведена скаржником судова практика не є подібною до справи, що розглядається, а судові рішення у справах, на які посилається скаржник, прийнято за інших фактичних обставин.

Враховуючи викладене, Головне управління ДПС у Сумській області вважає, що прийняте податкове повідомлення- рішення є правомірним та обґрунтованим, а тому підстави для його скасування відсутні, просить у задоволенні позовних вимог відмовити (а.с. 32-33).

У відповіді на відзив позивач не погодився з позицією відповідача і зазначив, що індивідуальні податкові консультації не є джерелами права, а лише власною думкою ДПС України, а тому підтримує свою позицію і просить позовні вимоги задовольнити (а.с. 37).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Сумській області проведено камеральну перевірку податкової декларації з рентної плати за 3 квартал 2020 року ТОВ "Токарівський пісок", за результатами якої складено акт № 2075/А/18-28-04-16/38867637 від 08.12.2020 (а.с. 8-10).

Позивач, не погодився зі змістом акту перевірки № 2075/А/18-28-04-16/38867637 від 08.12.2020 та подав до податкового органу заперечення.

Листом ГУ ДПС у Сумській області від 14.01.2021 № 68/16/18-28-04-06-14 висновки акт у перевірки № 2075/А/18-28-04-16/38867637 від 08.12.2020 залишено без змін (а.с. 12-16).

15.01.2021 Головним управлінням ДПС у Сумській області на підставі акту № 2075/А/18-28-04- 16/38867637 від 08.12.2020 прийнято податкове повідомлення - рішення №0001510406, згідно якого ТОВ "Токарівський пісок" збільшено суму грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення на 7256,31 грн., в тому числі за основним платежем - 5805,05 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 1451,26 грн. (а. с. 6).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Так, відповідно до п. п. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктів (ділянок) надр.

Згідно п. 252.3 ст. 252 ПК України об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, приведеної у відповідність із стандартом, встановленим галузевим законодавством, до якої належать:

- обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною;

- обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з відходів (втрат, хвостів тощо) гірничого виробництва, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, якщо для її видобутку відповідно до законодавства необхідно отримати спеціальний дозвіл;

-обсяг товарної продукції - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється під час виконання робіт, для проведення яких необхідно отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у тому числі під час виконання робіт в акваторіях водних об'єктів.

Базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства; пункт 252.6 ст. 252 ПК України).

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 № 466-ІХ, який набрав чинності з 23.05.2020, внесено зміни, зокрема, до пункту 252.22 статті 252 Податкового кодексу України, згідно з якими уточнено умови застосування та величини деяких коригуючих коефіцієнтів, які застосовуються при обчисленні податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Так, з 23.05.2020 р. пункт 252.22 статті 252 Податкового кодексу України визначає, що обов'язковою умовою для застосування коригуючого коефіцієнту 0,95 встановлено видобування запасів корисних копалин ділянки надр із дотримання кондицій мінеральної сировини ділянки надр, затверджених державною експертизою на підставі звітів з геологічного вивчення за рахунок власних коштів, виконане платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин не раніше ніж за 5 років до звітного податкового періоду.

Отже, платник рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин має право застосовувати коефіцієнт 0,95 лише до закінчення п'ятирічного терміну виконання державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин за рахунок власних коштів. Перевищення п'ятирічного терміну виконання державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин позбавляє платника рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин права на застосування коригуючого коефіцієнту 0,95.

Так, згідно Додатку 1 до Податкової декларації з рентної плати за 3 квартал 2020 року (з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин) ТОВ "Токарівський пісок" зазначено дату складання державної експертизи корисних копалин - 22.01.2015, номер державної експертизи корисних копалин - 3302, рік затвердження - 2015 (рядки 7.1, 7.2, 7.3 Додатку 1) .

Зазначена дата 22.01.2015 не заперечується сторонами по справі.

Звіт про геолого-економічну оцінку корисних копалин Східної ділянки Токарівського-2 родовища з підрахунком запасів станом на 01.01.2015 р., балансові запаси корисних копалин ділянки надр та кондиції на мінеральну сировину зазначеної ділянки надр затверджені Протоколом засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України № 3302 від 22.01.2015 (а.с. 17-24).

Таким чином, оскільки звіт з геологічного вивчення ділянки надр датовано 22.01.2015, а тому 5 років від зазначеної дати закінчується 22.01.2020.

Отже, суд приходить висновку, що п'ятирічний термін давності виконання державної геолого-економічної оцінки запасів Східної ділянки Токарівського-2 родовища сплинув 22.01.2020 року і ТОВ "Токарівський пісок" при визначенні податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2020 року втратило право застосовувати коефіцієнт 0,95.

Виходячи з вищевикладеного суд погоджується із доводами податкового органу щодо правомірності збільшення суми грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення на 7256,31 грн., в тому числі за основним платежем - 5805,05 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 1451,26 грн.

Також, суд вважає необґрунтованим посилання позивача на правову позицію викладену в постановах Верховного Суду від 12.12.2019 по справі №826/16535/17, від 23.10.2020 по справі №826/11779/17, від 22.12.2020 по справі №817/856/16, оскільки наведена скаржником судова практика не є подібною до справи, що розглядається, зокрема застосування норми статті 252 Податкового кодексу України, а тому судові рішення у справах, на які посилається позивач, прийнято за інших фактичних обставин.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Суд зазначає, що відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, виконано покладений на нього обов'язок, а тому позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук