24 березня 2021 року Справа №480/3181/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, головне управління), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 02.04.2020 № 16, яке викладене у листах від 03.04.2020 № 1800-0306-8/13377 та від 24.04.2020 № 1239-1289/М-02/8 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.03.2020 про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру";
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, що діяла на час призначення пенсії з 01.03.2019, виходячи з розрахунку 60 % від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Сумської області від 16.03.2020 № 18-37вих20 без обмеження суми пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначену на підставі ч.16 ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 №2663-111). Пенсія призначена у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 60% від середнього місячного заробітку чоловіка. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та у зв'язку з підвищенням з вересня 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” прокуратурою Сумської області позивачу надано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії. Із вказаною довідкою та відповідною заявою позивач звернулась до відповідача для проведення перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 60% від розміру заробітної плати. За результатами розгляду заяви відповідач прийняв рішення та відмовив у перерахунку пенсії позивача. Не погоджуючись із таким рішенням відповідача позивач звернулась до суду з даним позовом.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вважає адміністративний позов позивача необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Зазначає, що головним управлінням відмовлено позивачу у перерахунку пенсії згідно з Рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019. Відмова головного управління мотивована тим, що у рішенні Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 вказано, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом. Разом з тим, ані рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, ані Законом України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII не визначено, які саме складові заробітної плати слід враховувати при видачі довідок для проведення перерахунку пенсій. Отже, оскільки ч.20 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” в первинній редакції підлягає застосуванню з 13.12.2019, а будь-яких нормативно-правових актів щодо підвищення заробітної плати прокурорським працівникам не приймалося, то і підстав для перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2020 на підставі постанови №657 немає.
Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою суду від 27.05.2020 було зупинено провадження до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20, провадження №Пх/9901/9/20, а ухвалою від 02.03.2021 поновлено провадження у даній справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що з 24.04.1966 позивач перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про одруження (а.с. 22). Позивач перебуває на обліку в Головному управління та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначену на підставі ч.16 ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 №2663-111).
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначена позивачу після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який працював в органах прокуратури Сумської області, та який перебував на пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до ст.50-1 цього ж Закону.
У зв'язку з втратою годувальника позивачу призначена пенсія у розмірі 60% від середнього місячного заробітку ОСОБА_2 за останньою займаною ним посадою прокурора міста Конотопа Сумської області.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", прокуратурою Сумської області було сформовано довідку від 13.03.2020 №18-376вих.20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій (а.с. 18).
Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою від 24.03.2020, в якій просила провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із втратою годувальника, який отримував пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України "Про прокуратуру" (а.с. 15).
Рішенням від 02.04.2020 №16 (а.с. 46) відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом "Про прокуратуру", а тому підстави для перерахунку відсутні, про що позивача повідомлено листом від 03.04.2020 №1800-0306-8/13377 (а.с. 14).
Не погоджуючись з даним рішенням відповідача, позивач звернулася до суду.
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих станом на дату призначення ОСОБА_2 пенсії визначалось статтею 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, у редакції, чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_2 , прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною дванадцятою статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, на момент призначення пенсії ОСОБА_2 порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів визначені у частинах дванадцятій та сімнадцятій статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ.
В подальшому до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08 липня 2011 року №3668-VI, внаслідок яких частина сімнадцята статті 50-1 з 01 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
Законом України “Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”.
14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України “Про прокуратуру” №1697-VІІ, який набрав чинності 15 липня 2015 року.
Частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VІІ (в первинній редакції) передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01 жовтня 2011 року - вісімнадцята) статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII “Прикінцеві положення” Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України”, який набрав чинності 01 січня 2015 року, зокрема, внесено зміни:
- частину вісімнадцяту статті 50-1 №1789-ХІІ викладено в такій редакції: “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”;
- частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року “Про прокуратуру” №1697-VІІ викладено в такій редакції: “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року, жоден закон не визначав умов (підстав) та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України “Про прокуратуру”; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Конституційний Суд України 13 грудня 2019 року за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення №7-р(II)/2019, відповідно до якого визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Пунктом 3 Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
- частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
“ 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України Про прокуратуру, за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, обґрунтовує його посиланням на п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155.
Суд вважає вказане обґрунтування безпідставним, у зв'язку з наступним.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 “Про умови оплати праці прокурорів”, затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1-3.
Пунктом 7 вказаної постанови на який посилається відповідач було встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України “Про прокуратуру”.
Судом встановлено, що довідка прокуратури Сумської області від 13.03.2020 №18-376вих.20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій з 06.09.2017 не містить даних щодо зміни розміру посадового окладу ОСОБА_2 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155, оскільки вказана постанова була прийнята 11.12.2019, а розмір заробітної плати у вказаній довідці визначений станом на 06.09.2017. У зв'язку з викладеним, вказане посилання відповідача є неправомірним.
Стосовно вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення, викладених у листах від 03.04.2020 № 1800-0306-8/13377 та від 24.04.2020 № 1239-1289/М-02/8 про відмову у перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
Оскільки право позивача на перерахунок пенсії та виплату пенсії порушено, а предметом розгляду зазначеної справи є відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в призначенні пенсії, то воно підлягає відновленню у спосіб, яким є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №16 від 02.04.2020, а не шляхом скасування рішення викладених у листах від 03.04.2020 № 1800-0306-8/13377 та від 24.04.2020 № 1239-1289/М-02/8, як зазначає позивач у позовних вимогах, які задоволенню не підлягають, оскільки порушено право відбулося шляхом прийняття відповідного рішення ГУ ПФУ в Сумській області, лист не є рішенням у розумінні КАС України, не тягне для позивача жодних наслідків , а лише інформує про прийняте рішення.
Згідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.
Таким чином, суд вважає за необхідне у відповідності до ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 02.04.2020 №16.
Щодо вимоги позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, що діяла на час призначення пенсії з 01.03.2019, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Сумської області від 16.03.2020 №18-37вих20 без обмеження суми пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат, суд зазначає наступне.
Частиною 19 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон України “Про прокуратуру”) визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім'ї. До непрацездатних членів сім'ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у статті 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
В свою чергу, відповідно до ч.1 ст.36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV ), пенсія у зв'язку із втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Згідно з п.1 ч.2 ст.36 Закону №1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку.
При цьому, судом встановлено, що на час смерті, ОСОБА_2 перебував на обліку у відповідача та отримував пенсію відповідно до Закону України “Про прокуратуру” від 5 листопада 1991 року №1789-XII. Також судом встановлено, що позивач, на час смерті ОСОБА_2 , перебувала з останнім в зареєстрованому шлюбі та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV .
Крім того, рішенням Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 07.07.2016 по справі №577/2706/16-а встановлено право позивача отримувати розмір пенсії 60% середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї.
Враховуючи викладене, позивач має право на визначення розміру пенсії на підставі ч.19 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” в розмірі 60% середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, саме згідно довідки від 13.03.2020 №18-376вих.20.
Суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент виникнення права на отримання пенсії), оскільки на даний час зазначена стаття не містить діючої норми щодо порядку перерахунку пенсії. У таких випадках суд керується діючим законодавством, зокрема статтею 86 Закону "Про прокуратуру" №1697-VII.
Щодо дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії суд враховує, що частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватися з 13.12.2019. Поширення дванадцятимісячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.
Аналогічні за змістом висновки за змістом висновки відображені в рішенні Верховного Суду від 14 вересня 2020 року та постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року (оприлюднена 01 березня 2021 року) за наслідками розгляду зразкової справи №560/2120/20.
Згідно з вимогами частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Щодо того, чи підлягає зазначена пенсія перерахунку без обмеження її граничного розміру, суд зазначає наступне.
Так, ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відповідно питання щодо обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасно заявлені. У зв'язку із викладеним, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє. Суд зазначає, що права позивача, в частині виплати без обмеження суми пенсії максимальним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії на даний час не проведено, а відтак в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Щодо клопотання позивача про допущення до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії за один місяць, суд вважає його таким, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Перелік судових рішень, які виконуються негайно, визначено положеннями статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць. Враховуючи ту обставину, що питання про стягнення пенсії не вирішувалося, натомість, в якості способу відновлення порушеного права визначено зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої суми пенсії, на переконання суду, відсутні підстави для допуску до негайного виконання рішення в частині присудження виплати пенсії за один місяць. Судове рішення у цій справі має зобов'язальний характер і не відноситься до рішень, які підлягають негайному виконанню, а тому підстави для задоволення клопотання позивача про звернення рішення до негайного виконання відсутні.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 840,80 грн., сплачену позивачем при зверненні до суду, що підтверджується квитанцією, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи (а.с. 11).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати противоправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 02.04.2020 № 16.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату з 13.12.2019 призначеної пенсії у зв'язку з втратою годувальника, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" згідно довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 №18-376вих.20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 24.03.2021.
Суддя С.М. Гелета