Рішення від 23.03.2021 по справі 460/9783/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2021 року м. Рівне №460/9783/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жуковської Л.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні періоду роботи з 02.10.1981 по 24.03.1983 та з 08.05.1985 по 24.05.1993 до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком;

- зобов'язати відповідача зарахувати період роботи з 02.10.1981 по 24.03.1983 та з 08.05.1985 по 24.05.1993 до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком. Призначити та виплатити пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 12.10.2020.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком. Проте, листом від 20.11.2020 відповідачем відмовлено в призначенні пенсії за віком, у зв'язку з тим, що до страхового стажу не зараховано періоду роботи на Рівненському заводі високовольтної апаратури ім.50-річчя Радянської України (правонаступник - ВАТ "Рівненський завод високовольтної апаратури), а саме: з 02.10.1981 по 24.03.1983 та з 08.05.1985 по 24.05.1993. Вважає відмову в призначені пенсії протиправною та просить суд позов задовольнити.

Ухвалою суду від 04.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву (а.с.19-22). В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що згідно з документами долученими до заяви про призначення пенсії від 12.10.2020 та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивач становить 24 роки 4 місяці 12 днів, страховий стаж для визначення права на призначення пенсії за віком - 25 років 26 днів. Вказує про те, що відомості про періоди роботи: з 02.10.1981 по 24.03.1983 та з 08.05.1985 по 24.05.1993 у ВАТ "Рівненський завод високовольтної апаратури у трудовій книжці позивача відсутні. Довідка про підтвердження періодів роботи позивача, видана ТОВ "Високовольтний союз - РЗВА" від 22.10.2020 №9.0-08/93, яке не є архівною установою, а лише зберігачем ліквідованого без правонаступника підприємства не може підставою для зарахування до страхового стажу періодів роботи, зазначених в такій довідці. Крім того, зазначає, що у спірний період з 28.01.19810 по 02.07.1987 позивач навчався Українському ордена Дружби народів інституті водного господарства. Враховуючи викладене, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з заявою при призначення пенсії. До якої долучено, зокрема, трудову книжку серії НОМЕР_1 та довідку про прийняття на роботу (навчання) №01-40/1671 від 12.10.2020 (а.с.6).

Листом від 20.11.2020 №8997-8922/Я-02/8-1700/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило позивачу, що відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року не менше 27 років. Згідно з документами долученими до заяви про призначення пенсії від 12.10.2020 та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж становить 24 роки 4 місяці 12 днів, страховий стаж для визначення права на призначення пенсії за віком - 25 років 26 днів. Водночас, до страхового стажу не зараховано період роботи з 02.10.1981 по 24.03.1983 та з 08.05.1985 по 24.05.1993. Оскільки довідка про підтвердження періодів роботи позивача, видана ТОВ "Високовольтний союз - РЗВА" від 22.10.2020 №9.0-08/93, яке не є архівною установою, а лише зберігачем ліквідованого без правонаступника підприємства не може підставою для зарахування до страхового стажу періодів роботи, зазначених в такій довідці (а.с.11-12).

Не погоджуючись з вказаною відмовою відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно з ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч.4 ст. 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII ) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Статтею 2 Закону №1788-XII визначені види трудових пенсій: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Згідно з ст. 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, у відповідності до ст.48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637).

Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку №637).

Як було встановлено судом, відповідач у листом від 20.11.2020 №8997-8922/Я-02/8-1700/20 повідомив, що до страхового стажу не зараховано період роботи з 02.10.1981 по 24.03.1983 та з 08.05.1985 по 24.05.1993 в Рівненському заводі високовольтної апаратури ім.50-річчя Радянської України (правонаступник - ВАТ "Рівненський завод високовольтної апаратури), оскільки довідка про підтвердження періодів роботи позивача, видана ТОВ "Високовольтний союз - РЗВА" від 22.10.2020 №9.0-08/93, яке не є архівною установою, а лише зберігачем ліквідованого без правонаступника підприємства не може підставою для зарахування до страхового стажу періодів роботи.

Судом також встановлено, що відповідно до довідки ТОВ "Високовольтний союз - РЗВА" від 22.10.2020 №9.0-08/93 ОСОБА_1 працював на Рівненському заводі високовольтної апаратури ім. 50- річчя Радянської України: з 02.10.1981 (інженером технологом в енерго - механічному відділі, наказ №1916-к від 01.10.1981) по 24.03.1983 (за переведенням на Рівненську обласну фабрику "Індтрикотаж" (п.5 ст.36 КЗпП УРСР), наказ №513-к від 09.03.1983); з 08.05.1985 (старшим інженером в енерго-механічному відділі, наказ №977-к від 07.05.1985) по 24.05.1993 (звільнений за власним бажанням (ст.38 КЗпП України), наказ №798-к від 25.05.1993).

У період роботи з 08.05.1985 по 24.05.1993 позивач 04.01.1988 - переведений інженером з ремонту 2-ї категорії в енерго - механічному відділі, наказ №824 від 31.12.1987, 01.03.1993 - переведений на посаду начальника бюро енерго - механічного відділу, наказ №273-к від 01.03.1993.

Підставою для видачі даної довідки є книги наказів з особового складу за 1981 - 1983 роки, за 1985 - 1993 роки; особові кратки форми Т-2; особові рахунки за 1981 - 1983 рок, за 1985 - 1993 роки.

У вказаній довідці також зазначено про те, що у відповідності зі Статутом ВАТ "РЗВА" реєстр №00213434, з 25.03.1994 - ВАТ "Рівненський завод високовольтної апаратури" є правонаступником державного підприємства "Рівненський завод високовольтної апаратури". Державну реєстрацію припинення юридичної особи проведено 22.09.2008, номер запису 16081110013000263. Відповідно до Договору зберігання №029В від 22.04.2008 ТзОВ "РЗВА - Електрик" має право використовувати надану для зберігання архівну документацію ВАТ "РЗВА". У відповідності зі Статутом ТОВ "Високовольтний союз-РЗВА", реєстр №34704105, з 5.06.2013 є правонаступником ТзОВ "РЗВА - Електрик" (а.с.10).

Відповідно до п. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Згідно з пп.2 п.6 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.0.12015за № 40/26485, Головне управління Фонду має право отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію, у необхідних випадках посадовими особами територіальних органів Пенсійного фонду України надається допомога щодо одержання відсутніх у особи документів для призначення пенсії (п.4.7 розділу VI, п.3.2 розділу ІІІ)

Таким чином, законодавець не тільки наділив відповідача правом на перевірку відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а і зобов'язав витребовувати в установленому законодавством порядку відомості, необхідні для здійснення покладених на Головне управління Фонду завдань та допомагати особам, що звернулись за призначенням пенсії, в одержанні відсутніх у неї документів для призначення пенсії.

Згідно з ст.101 Закону №1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Суд зазначає, що витребування та перевірка первинних документів є також правом пенсійного органу. Тобто перекладання обов'язку доказування, надання відомостей, тощо на позивача є неприйнятним. Неможливість пенсійного органу скористатися правом на перевірку зазначених у довідці відомостей не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії.

Висновки аналогічного характеру викладено в постановах Верховного Суду від 21.11.2018 у справі №672/914/16-а, від 11.07.2019 у справі №127/1849/17.

Суд наголошує, що відповідальним за передання архівних документів до архівної установи та наступне їх зберігання не може нести працівник підприємства. Більше того, факт передання чи не передання відповідних документів до архівної установи не впливає на право реалізації громадянином свого соціального захисту на підставі документів, до яких Пенсійний орган має право доступу та їх перевірки.

Враховуючи, що позивач зі свого боку вчинив всі залежні від нього дії для отримання відповідних первинних документів і у нього відсутня будь-яка можливість в інший спосіб їх отримати, а відповідач в свою чергу не вжив заходів для всебічного, повного і об'єктивного розгляду заяви позивача та не витребовував від підприємства додаткових документів, то дії пенсійного органу при відмові у зарахуванні до пільгового стажу позивача періоду з 02.10.1981 по 24.03.1983 та з 08.05.1985 по 24.05.1993 на Рівненському заводі високовольтної апаратури ім. 50- річчя Радянської України є непропорційними заявленій легітимній меті, тому їх не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що не призначення позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону №1058-IV є протиправною.

При цьому, з метою належного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону №1058-IV.

Водночас, відповідно до пп.1 п.1 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

З огляду на те, що позивач досягнув пенсійного віку 10.08.2020, з відповідною заявою до відповідача звернувся 12.10.2020, тому пенсія за віком має бути призначена з 11.08.2020.

Таким чином, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону №1058-IV, з 11.08.2020.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене, позивачем на підставі належних та допустимих доказів доведено обставини на яких ґрунтуються його вимоги, а відповідачем не доведено правомірність своїх дій, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення повністю.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Квитанція про сплату судового збору знаходиться в матеріалах справи (а.с.5).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи з 02.10.1981 по 24.03.1983 та з 08.05.1985 по 24.05.1993 на Рівненському заводі високовольтної апаратури ім. 50- річчя Радянської України до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 02.10.1981 по 24.03.1983 та з 08.05.1985 по 24.05.1993 на Рівненському заводі високовольтної апаратури ім. 50- річчя Радянської України до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 11.08.2020.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 23 березня 2021 року

Суддя Л.А. Жуковська