24 березня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/8042/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/8042/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
30 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУНП в Полтавській області) , в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не вжиття належних заходів реагування за фактами, викладеним у зверненні ОСОБА_1 (реєстраційний №ФИ-11645606 від 27.11.2020);
2) визнати протиправною бездіяльність ГУНП в Полтавській області щодо не вжиття заходів реагування щодо ініціювання проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інформації, викладеної в зверненні реєстраційний №ФИ-11645606 від 27.11.2020;
3) визнати протиправною бездіяльність ГУНП в Полтавській області щодо не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про загальний розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (усі надбавки, доплати, підвищення) та премії;
4) визнати протиправною бездіяльність ГУНП в Полтавській області щодо не перенаправлення за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення ОСОБА_1 реєстраційний №ФИ-11645606 від 27.11.2020, до повноважень якого входить вирішення викладених питань у зверненні згідно вимог п. 3 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян";
5) зобов'язати ГУНП в Полтавській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 27.11.2020 реєстраційний №ФИ-11645606 та вжити заходів реагування з урахуванням обставин встановленим судом;
6) зобов'язати ГУНП в Полтавській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про загальний розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (усі надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії;
7) зобов'язати ГУНП в Полтавській області вжити заходів реагування на ініціювання проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 як інваліду війни в розмірі 80% грошового забезпечення.
Мотивуючи позовні вимоги, заявник вказує на порушення його права на належний розгляд звернення в порядку, встановленому Законом України "Про звернення громадян", а також відмови ініціювати питання щодо проведення перерахунку пенсії.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 31.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - третя особа, ГУПФ в Полтавській області).
14.01.2021 до суду надійшли пояснення третьої особи, в яких представник ГУПФ в Полтавській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, у позові ОСОБА_1 помилково застосовує ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка регулює порядок призначення пенсії, до правовідносин з перерахунку пенсії, які врегульовано ст. 63 Закону, і які є різними за змістом та способом правового регулювання відносин щодо пенсійного забезпечення. Зазначив, що на момент складання та направлення до органу Пенсійного фонду довідки для здійснення перерахунку, положення пункту 1 Постанови №103 та пункту 5 Порядку №45 були чинними та підлягали застосуванню усіма суб'єктами, на яких поширюється дія вказаних нормативних правових актів (а.с. 27-29).
Представник ГУНП в Полтавській області 22.01.2021 надав відзив на позов, в якому зазначив, що за наслідками розгляду звернення позивача від 27.11.2020 №ФИ-11645606 у визначений Законом України "Про звернення громадян" строк йому було надано вичерпну відповідь листом від 15.12.2020 №ФИ-2630/Кц. Зазначає, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону країни "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підставою для підготовки та надання до ГУПФ в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення за формою згідно з додатком 2 до Порядку №45 є виключно надходження списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до Порядку №45. Такі списки до ГУНП в Полтавській області не надходили, тому й не виникли правові підстави для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 33-35).
Розгляд даної справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 з 04.08.2016 отримує пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 80% суми грошового забезпечення (6 573,70 грн), визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", до складу якого входять: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за спеціальне звання - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) - 1100,00 грн та середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням - 1073,70 грн.
На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 по справі №440/5871/20 Пенсійний фонд України повторно розглянув звернення ОСОБА_1 від 28.07.2020, що надійшло на урядову "гарячу лінію" за №ФИ-10993793 та надав відповідь від 26.11.2020 №2800-030203-8/40995 (а.с. 15), якою поінформував про юридичні та фактичні підстави призначення пенсії позивача та її складові. Крім того, роз'яснено законодавчий порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Оскільки пенсія обчислена з грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови №988, та зважаючи на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 пункт 3 Постанови №103 визнано нечинним, а нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, Кабінетом Міністрів України не приймалося, то підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні.
Звернення ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки НПУ від 20.01.2020 за дорученням розглянуто керівництвом ГУНП в Полтавській області, яке листом від 07.02.2020 №29/ФИ-323/Кц повідомило, що середньомісячне грошове забезпечення працівника поліції за 2016 рік з урахуванням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії та інше) складало 6962,51 грн. У 2019 році середньомісячне грошове забезпечення працівника поліції з урахуванням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії та інше) становило 13 066,15 грн (а.с. 16).
У зв'язку з вищевикладеними фактами та суттєвим збільшенням грошового забезпечення поліцейського, позивач звернувся через Урядовий контакт-центр до ГУНП в Полтавській області, прохав підготувати та надати до ГУПФ в Полтавській області нову довідку про загальний розмір його грошового забезпечення, станом на 01.01.2020 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (усі надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.01.2020 перерахунку основного розміру пенсії. У зверненні позивач наголошував на тому, що відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 22.09.2016 є інвалідом війни 2 групи, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 23.03.2019 є ветераном Національної поліції України, а відтак має підвищені соціальні гарантії надані Державою Україна. Відповідь просив надати змістовну з урахуванням вимог практики ЄСПЛ, вимог Конвенції про права осіб з інвалідністю, Декларації про права інвалідів та захистити його порушені права на національному рівні (а.с. 37).
Відповідач за наслідками розгляду звернення ОСОБА_1 листом від 15.12.2020 №ФИ-2630/Кц (а.с. 38) по суті порушених питань повідомив, що "...відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Згідно з даним Порядком Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про перерахунок пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє свої головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій, про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національної поліції, Міністерству юстиції України, СБУ, Мінінфраструктури, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС України.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначення і виплата пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.
На даний час до Головного управління Національної поліції в Полтавській області списки осіб, які проходили службу в Національній поліції України і отримали право на перерахунок пенсії, від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не надходили. Тому для виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку Вам пенсії немає законних підстав.
Відповідно до ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" рішення про відмову у призначенні пенсії або її перерахунку може бути оскаржено до вищих органів або суду.
У разі незгоди з прийнятим рішенням Ви можете оскаржити його в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України."
Не погодившись з наданою відповіддю, вважаючи протиправною поведінку відповідача, що виразилася у неврахуванні фактів, викладених у зверненні №ФИ-11645606 від 27.11.2020, та інформації, викладеної в листі Пенсійного фонду України від 26.11.2020 за вих №2800-030203-8/40995, а також тим, що відповідач не ініціював процедуру проведення перерахунку його пенсії, звернувся до суду з даним позовом за захистом порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 №№1, 4, 5, які стосуються питання належного розгляду звернення позивача за реєстраційним №ФИ-11645606 від 27.11.2020, суд виходить з такого.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР від 02.10.1996 (надалі - Закон №393/96-ВР).
Частиною першою статті 1 Закону №393/96-ВР встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За визначеннями, наведеними у статті 3 Закону №393/96-ВР, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Статтею 5 вказаного Закону встановлені вимоги до звернення, а частинами першою та третьою статті 7 цього Закону передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Оскільки звернення позивача від 27.11.2020 (реєстраційний номер ФИ-11645606) відповідає вимогам статті 5 Закону України "Про звернення громадян", то в силу положень статті 7 цього Закону мало бути розглянуто у встановленому законом порядку.
Питання розгляду заяв (клопотань) врегульовано статтею 15 Закону №393/96-ВР.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону №393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Частиною третьою статті 15 Закону №393/96-ВР передбачено, що відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Частиною четвертою статті 15 Закону №393/96-ВР визначено, що рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до частини третьої статті 7 Закону №393/96-ВР якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Як встановлено судом, у зверненні позивач просив підготувати та надати до ГУПФ в Полтавській області нову довідку про загальний розмір його грошового забезпечення, станом на 01.01.2020 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (усі надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.01.2020 перерахунку основного розміру пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (надалі - Порядок №45).
За приписами пунктів 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зі змісту зазначеного Порядку видно, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 був звільнений з органів Національної поліції з посади оперуповноваженого Полтавського районного відділення поліції Полтавського відділу поліції ГУНП в Полтавській області 03.08.2016 у запас (а.с. 42) та з 04.08.2016 отримує пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 80% суми грошового забезпечення.
Таким чином, саме на ГУНП в Полтавській області покладено обов'язок щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії.
Враховуючи те, що ГУНП в Полтавській області є уповноваженим на видачу довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців, звільнених з ГУНП в Полтавській області, саме цей орган і був зобов'язаний здійснити розгляд звернення ОСОБА_1 та надати відповідь у порядку, встановленому Законом України "Про звернення громадян", що і було зроблено відповідачем.
З огляду на викладене підстав для передачі звернення ОСОБА_1 реєстраційний №ФИ-11645606 від 27.11.2020 за належністю до відповідного органу чи посадової особи в порядку, зазначеному пунктом 3 статті 7 Закону України "Про звернення громадян" у відповідача не було, у зв'язку з чим відповідна позовна вимога №4 задоволенню не підлягає.
Щодо вимог позивача №№1, 5, то суд звертає увагу на те, що позивачем у позові не вказано, а судом не встановлено, які саме заходи реагування належить здійснити ГУНП в Полтавській області по фактам, викладеним у зверненні за реєстраційним №ФИ-11645606 від 27.11.2020.
Частиною другою статті 8 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.
Враховуючи положення вказаної статті, а також те, що звернення позивача №ФИ-11645606 від 27.11.2020 розглянуте ГУНП в Полтавській області, за наслідками чого ОСОБА_1 надано відповідь по суті як вона є, у суду відсутні підстави для задоволення вимог позивача №1 та №5.
Решта ж вимог позивача за №№2, 3, 6, 7 стосується процедури надання та направлення до ГУПФ в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2020, про що останній просив у своєму зверненні за реєстраційним №ФИ-11645606 від 27.11.2020, тому суд розглядає їх в сукупності.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Національній поліції регулює Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій регламентовано статтею 63 цього Закону, частинами першою та другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Цим Законом ст. 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
11.11.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі - Постанова №988).
Відповідно до ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" та Постанови №988 наказом МВС від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі - Порядок №260). Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання "заслужений" (п. 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (п. 11 Порядку №260).
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (зі змінами, внесеними Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України") усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-ХІІ призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Як вже було зазначено вище, згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 1 Постанови №988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби тощо.
Пунктом 5 Постанови №988 зобов'язано також виплачувати й надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством.
Викладаючи свої доводи у частині вимог щодо видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач у зверненні посилається на лист ГУНП в Полтавській області від 07.02.2020 №29/ФИ-323/Кц, наданий на його звернення.
Зазначеним листом відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що у 2019 році середньомісячне грошове забезпечення працівника поліції з урахуванням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії та інше) становить 13066,15 грн (а.с. 16).
Обставини підвищення розміру грошового забезпечення є, на думку позивача, підставою для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення станом для проведення з 01.01.2020 перерахунку основного розміру пенсії.
Однак, з цього приводу суд зауважує, що лист ГУНП в Полтавській області від 07.02.2020 №29/ФИ-323/Кц містить лише інформацію про розмір середньомісячного грошового забезпечення працівника поліції у 2019 році безвідносно до посади, яку позивач займав на момент звільнення та складових його грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), що унеможливлює встановити факт збільшення з 01.01.2020 грошового забезпечення поліцейського за посадою, з якої було звільнено ОСОБА_1 .
Суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Однак, за відсутності у матеріалах справи фактичних даних про зміну розміру грошового забезпечення поліцейського за конкретною посадою, суд не знаходить підстав для висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача щодо виготовлення та направлення до ГУПФ в Полтавській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.
Підсумовуючи усе вищевикладене, суд зазначає, що звернення ОСОБА_1 фактично було розглянуто з дотриманням вимог Законом України "Про звернення громадян", підстави для підготовки та видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2020 відсутні, з огляду на що твердження позивача з приводу протиправної бездіяльності з боку відповідача не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.
Відтак, у задоволенні позову належить відмовити у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 40108630), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун