Справа № 420/7972/20
23 березня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №22 від 24.07.2020 року про відмову в перерахунку призначеної пенсії за Законом України “Про прокуратуру” ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про прокуратуру” ОСОБА_1 на підставі заяви від 22.07.2020 року, зареєстрованої за №1016, з урахуванням довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 16.05.2020 року №505.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 29.05.2000 року по 18 вересня 2015 року він був працівником органів прокуратури.
18 вересня 2015 року позивач звільнений з займаної посади за власним бажанням відповідно до п.7 ч.1 ст.51 Закону У країни «Про прокуратуру».
16 травня 2020 року Прокуратурою Одеської області видано ОСОБА_1 довідку №505 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії про те, що відповідно до Рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 р., та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури», розмір заробітної плати (грошового забезпечення), за нормами, чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою прокурора прокуратури становить (на день звільнення/призначення пенсії) всього 27899,94 грн.
22 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 16.05.2020 року №505.
За результатами розгляду заяви 24 липня 2020 року Управлінням застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України прийнято рішення №22 про відмову в перерахунку призначеної пенсії за Законом України «Про прокуратуру».
Ухвалою від 27.08.2020 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 27.08.2020 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20.
Ухвалою від 22.02.2021 року поновлено провадження у справі. Продовжено розгляд справи зі стадії, на якій його було зупинено.
14.09.2020 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про прокуратуру”.
Позивач звернувся до Головного управління із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 р. №1697 -VII. Разом із заявою позивачем було надано довідку про складові заробітної плати, видану прокуратурою Одеської області №505 від 16.05.2020 р., розмір заробітної плати визначено на 06.09.2017 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №657.
Рішенням Головного управління №22 від 24.07.2020 р. позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1697-VІІ, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 р., які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років. Довідку про зміну посадових окладів після 13.12.2019 р. позивачем до Головного управління надано не було.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1155 “Про умови оплати праці прокурорів” затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокурорів та прирівняних до них прокурорів.
Пунктом 7 вищевказаної постанови передбачено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України “Про прокуратуру”.
Рішенням Конституційного Суду України №3-рп/2012 від 25.01.2012 у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України було встановлено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Таким чином, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Відповідач зазначив, що на дату призначення позивачу пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури було врегульоване положеннями ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ “Про прокуратуру”, частина перша якої (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
15.07.2015 року набрав чинності Закон України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697- VII та на цій підставі Закон №1789-ХІІ втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури врегульовано ст.86 Закону № 1697-VII, ч.20 якої передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII). Однак, Кабінетом Міністрів України не було прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
13.12.2019 р. Другий сенат Конституційного Суду України ухвалив рішення у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення ч.20 ст.86 Закону №1697-VII. Відповідно до рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 працівникам прокуратури згідно Закону № 1697-VII перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до вищезазначеного рішення, Конституційний Суд України вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч.20 ст. 86 Закону №1697-VІI зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про прокуратуру”.
16 травня 2020 прокуратурою Одеської області позивачу видано довідку від №505 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії. Довідка видана на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” (а.с. 13).
22.07.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої серед іншого додав вищезазначену довідку (а.с. 11-12).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 24.07.2020 №22 позивачу відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру”. У рішенні вказано, що Другим Сенатом Конституційного Суду України 13 грудня 2019 року прийнято рішення №7-р(ІІ)/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року та встановлено порядок його виконання (лист Офісу Генерального Прокурора від 18.02.2020 №21-698 вих.20, погоджений Міністерством соціальної політики України листом від 21.02.2020 №2690/0/2/-20/54). Згідно із розділом І Порядку проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про прокуратуру», у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок про заробітну плату, виданих згідно із додатком №3 до цього Порядку. У відповідності із пунктом 4 розділу II Порядку право на перерахунок за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок настав не раніше 13 грудня 2019 року. У рішенні вказано, що довідка від 16.05.2020 року №505 видана Прокуратурою Одеської області відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури». Зважаючи на те, що після 13 грудня 2019 року не приймалось відповідних нормативно-правових актів щодо підвищення заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури, у перерахунку пенсії за наданою довідкою позивачу відмовлено (а.с. 14).
Вважаючи зазначене рішення відповідача незаконним, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII врегульовано питання щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
Частиною 1 вказаної статті Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII визначено право прокурора на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення відповідної вислуги років.
За правилами ч.2 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Згідно з ч.13 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Правила ч.15 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII тимчасово, по 31 грудня 2017 року, визначали:
- особам (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII "Про державну службу", а також працюють на посадах та на умовах, передбачених Законом України "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії / щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;
- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
За змістом абз. 4, 5, 6 ч. 15 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/ щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII (в редакції, яка діяла до 01.01.2015 року) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
З 01.01.2015 року в редакції Закону України від 28.12.2014 року №76-VIII, ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII визначає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суд враховує, що Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Водночас, суд враховує, що відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Вказані положення Основного Закону кореспондуються із приписами ст.91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 року №2136-VIII.
Разом з цим, статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Аналіз наведених правових норм та обставин справи показав, що дія положень ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII втратила чинність з 13.12.2019 року і не має зворотної сили, оскільки в даному випадку не пом'якшується та не скасовується відповідальність особи.
Отже, Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 змінило законодавче регулювання для правовідносин, що мають місце з дати його ухвалення.
Слід зазначити, що відповідно до п.2.24 Порядку №22-1 при призначенні (перерахунку) пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру" для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Відтак, дія вказаного нормативно-правового акту поширюється в тому числі на відносини з приводу перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Згідно із п.2.7 Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Підпунктами 2-4 п. 2.1 Порядку №22-1 не передбачено подання встановленої форми документу (довідки) про розмір заробітної плати особі що перебуває на тотожній або аналогічній посаді за повністю відпрацьований місяць, що подається для перерахунку пенсії.
Пунктом 4.1 Порядку №22-1 встановлено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3), що передбачена Порядком № 22-1.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в органі пенсійного фонду з 2015 року та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом №1697-VII.
З огляду на те, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії є чинними спеціальні норми ч.20 ст.86 Закону України "Про перерахунок пенсії", проаналізувавши обставини справи та норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про те, що з 13.12.2019 року у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури, а також у зв'язку із призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових заробітної плати як при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки тощо.
Зміни у грошовому забезпеченні вказаної категорії працівників врегульовані на законодавчому рівні, що підтверджує виникнення обставин для перерахунку раніше призначеної пенсії.
Разом з цим, Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017 року та яка діє на момент виникнення права у позивача на перерахунок пенсії, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.
Відповідно, в силу приписів ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII визначений у Довідці від 16.05.2020 року №505 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) має бути врахований під час перерахунку позивачу пенсії.
Суд враховує, що звертаючись за перерахунком пенсії, позивачем надано довідку №505 від 16.05.2020 р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(І1)/2019 та постанови КМ України від 30.08.2017 р. №657, а постанова КМ України від 11.12.2019 р. №1155 при складанні довідки № 551 не використовувалась.
Крім того, заборона перерахунку пенсій, встановлена постановою КМ України від 11.12.2019 р. №1155, не береться судом до уваги, оскільки така заборона суперечить ч.20 ст.86 Закону №1697-VII в редакції рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7р(ІІ)/2019, яка встановлює право на перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням окладів чи вислуги років тощо.
Таким чином, будь-які звуження підзаконними актами прав пенсіонерів, у тому числі передбачених ч.20 ст.86 Закону №1697-VII в редакції рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7р(ІІ)/2019, не можуть бути прийняті судом до уваги.
Доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, по своїй суті повторюють доводи оскаржуваного рішення, які спростовуються наведеним позивачем обґрунтуванням позовних вимог, яке суд бере до уваги та враховує при ухваленні рішення.
За викладених обставин, суд дійшов висновку що прийняте Управлінням застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області рішення №22 від 24.07.2020 року про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 - є протиправним та підлягає скасуванню.
Визнаючи протиправним та скасовуючи оскаржуване рішення відповідача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про прокуратуру” ОСОБА_1 на підставі заяви від 22.07.2020 року, зареєстрованої за №1016, з урахуванням довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 16.05.2020 року №505.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що позивач довів суду обґрунтованість своїх вимог щодо протиправності рішення відповідача, у той час як відповідач не довів його правомірність, а тому позов ОСОБА_1 підлягає повному задоволенню з урахуванням наведених вище мотивів.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, 263, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №22 від 24.07.2020 року про відмову в перерахунку призначеної пенсії за Законом України “Про прокуратуру” ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про прокуратуру” ОСОБА_1 , на підставі заяви від 22.07.2020 року, зареєстрованої за №1016, з урахуванням довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 16.05.2020 року №505.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Андрухів