Рішення від 24.03.2021 по справі 400/3329/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

24 березня 2021 р. № 400/3329/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до :Чаусівської сільської ради, вул. Антонова, 10,с. Чаусове,Первомайський район, Миколаївська область,55250

треті особи:Міністерство розвитку громад та територій України, вул. Велика Житомирська, 9,Мсп601,Центральна Частина Києва, Київ,01601

про:визнання протиправним та скасування рішення від 30.01.2020 № 1,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Чаусівської сільської ради з вимогами визнати протиправним та скасувати рішення Чаусівської сільської ради від 30.01.2020 №1 «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи».

Свої позовні вимого ОСОБА_1 обґрунтував тим, що він проживає у с. Чаусове Первомайського району Миколаївської області, є членом Чаусовської сільської територіальної громади. Рішенням відповідача від 30.01.2020 надано згоду на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Болеславчик, Станіславчик Болеславчицької сільської ради, сіл Довга пристань, Брід, Зелена Левада Догопристаньскої сільської ради, сіл Підгір'я, Мічуріно Підгірївської сільської ради, села Чаусове Чаусовської сільської ради, сіл Тарасівка, Бандурка, Лозуватка, Світоч, Шевченко, Новоолександрівка Тарасівської сільської ради в Синюхино-Брідську територіальну громаду з центром у селі Синюхин Брід Первомайського району Миколаївської області.

Позивач вважає, що у цьому випадку було порушення вимог ч.2 ст.6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», оскільки не було забезпечено вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадського обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Відповідачем порушено вимоги закону щодо суміжності територій громад та принцип визначення адміністративного центру об'єднаної громади. Територія Чаусівської та Синюхино-Брідської сільрад не є суміжними, їх розділяють десятки кілометрів, і плані соціальної та інженерної інфраструктури село Синюхин Брід нічим не відрізняється від села Чаусове. Не забезпечено вивчення пропозиції стосовно добровільного об'єднання Чаусівської територіальної громади з іншими територіальними громадами. Не проведено громадського обговорення щодо добровільного об'єднання Чаусівської територіальної громади із іншими територіальними громадами, яке має проводитися протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції; рішення сільради прийнято не на наступній сесії сільради, а на перший же після отримання звернення Синюхино-Брідського сільського голови сесії, в авральному порядку.

Відповідно до ст.5 Європейської хартії місцевого самоврядування зміни територіальних кордонів органів місцевого самоврядування не можуть здійснюватися без попереднього з'ясування думки відповідних місцевих громад, зокрема шляхом проведення референдуму, якщо це дозволяється законом.

Територіальна громада села Чаусове Первомайського району Миколаївської області і позивач особисто, як член громади, не брали участі у місцевому референдумі бо він не проводився, і не давала жодної згоди на «добровільне об'єднання територіальних громад». Навпаки громада активно заперечувала проти цього небажаного і вкрай шкідливого для громадян об'єднання.

З'ясування громадської думки повинно відповідати вимогам репрезентативності, але ні сільській голова, ні сільрада думки громади репрезентативними способом не запитав і таких доказів волевиявлення жителів територіальної громади села Чаусове.

Стаття 5 Європейської хартії, вказує на спосіб з'ясування думки відповідних територіальних громад - шляхом місцевого референдуму, якщо це дозволяється національним законодавством. Проведено місцевого референдуму передбачено Конституцією України та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» виключно місцевими референдумами у відповідних адміністративно-територіальних одиницях вирішуються питання про об'єднання в одну однойменні адміністративно-територіальні одиниці та питання про зміну базового рівня місцевого самоврядування у сільських районах.

Згідно чинного законодавства, відповідач мав право прийняти рішення цього об'єднання з іншими територіальними громадами виключно відповідно до результатів референдуму, призначення і проведення якого входить до повноваження не було задіяно відповідачем внаслідок зловживання службовим становищем групою службових осіб, в тому числі сільським головою, керівниками райради, Первомайською РДА, Миколаївською ОДА та депутатів облради.

Позивач як мешканець с. Чаусове має право на місцеве самоврядування та законний інтерес брати участь у процесі прийняття рішення щодо об'єднання територіальної громади села з іншими територіальними громадами.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію відповідач виклав у письмових поясненнях. Спірне рішення було прийнято на сесії сьомого скликання депутатів Чаусовіської сільради 30.01.2020. З 10 присутніх депутатів, 8 проголосували «за». Після прийняття вказаного рішення, всі документи були передані до Миколаївської обласної державної адміністрації для подальшого подання до Кабінету Міністрів України. 15.04.2020 КМУ затвердив перспективний план формування територій громад Миколаївської області.

02.11.2020 за клопотанням відповідача, ухвалою суду, залучено до участі у справі Міністерство розвитку громад та територій України.

Третя особа - Міністерство, подала до суду пояснення, в яких просила в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументувала тим, що відповідно до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» перспективні плани формування територіальних громад розробляються обласними державними адміністраціями та затверджується Кабінетом Міністрів України. Зауважень в частині входження Чаусівської сільської ради до складу Синюхинобрідської територіальної громади до Мінрегіону не надходило.

В судові засідання 15.09.2020, 13.10.2020, 02.11.2020, 23.02.2021 та 22.03.2021 позивач та його представник не з'явився.

Оскільки в судове засідання 22.03.2021 не з'явився жоден представник сторін, суд розглянув справу в порядку письмового провадження відповідно до вимог п.9 ст.205 КАС України.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

30.01.2020 Чаусівська сільська рада Первомайського району Миколаївської області на ХХХІХ сесії 7 скликання ухвалила Рішення №1 «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи», яким розглянула пропозицію сільського голови Синюхинобрідської сільської ради щодо об'єднання, надала згоду на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Болеславчик, Станіславчик Болеславчицької сільської ради, сіл Довга пристань, Брід, Зелена Левада Догопристаньскої сільської ради, сіл Підгір'я, Мічуріно Підгірївської сільської ради, села Чаусове Чаусовської сільської ради, сіл Тарасівка, Бандурка, Лозуватка, Світоч, Шевченко, Новоолександрівка Тарасівської сільської ради в Синюхино-Брідську територіальну громаду з центром у селі Синюхин Брід Первомайського району Миколаївської області.

За вказане рішення проголосували 8 депутатів, 1 проголосував проти, 1 не брав участі у голосуванні, 2 депутати відсутні.

10.02.2020 Миколаївською обласною державною адміністрацією направлено на розгляду Уряду листа з проектом перспективного плану формування територій громад Миколаївської області.

15.04.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №480 «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Миколаївської області», відповідно до якого Чаусівську територіальну громаду передбачено у складі Синюхобрідської спроможної територіальної громади.

12.06.2020 Кабінетом Міністрів України затверджено розпорядження №710 «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Миколаївської області», яким в межах Миколаївської області сформовано нову територіальну основу для утворення органів місцевого самоврядування базового рівня і проведення місцевих виборів у жовтні 2020 року на новій територіальній основі.

Відповідно до постанов Центральної виборчої комісії №160 від 08.08.2020 до нових територіальних громад проведено перші місцеві вибори.

17.12.2020 до Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути сільський, селищний, міський голова;

Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.

Таким чином, ст.5 Закону, чітко визначає, що згоду на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи, дає відповідна рада, а не місцевий референдум, як вказує позивач.

Закон України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» №1286 від 03.07.91, на який посилається позивач, втратив чинність ще 28.11.2012 у зв'язку з прийняттям Закону України «Про всеукраїнський референдум». Визнання в подальшому неконституційним Закону України «Про всеукраїнський референдум» Рішенням КСУ, не мало наслідком відновлення дії Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми»

За таких обставин, аргументи позивача з цього приводу є необґрунтовані.

Щодо громадського обговорення, то Законом взагалі не висувається будь-яких вимог до цього процесу. Навпаки, Законом передбачено, що порядок проведення громадського обговорення визначається самою сільською радою.

Оскільки це можуть будь-які неформалізовані способи обговорення, суд позбавлений можливості перевірити чи було дотримано відповідачем цю вимогу.

У будь-якому випадку, суд звертає увагу, що після ухвалення відповідачем рішення про надання згоди на об'єднання, відбулося фактичне об'єднання громад, наслідком чого стало видання Кабінетом Міністрів України 12.06.2020 розпорядження №710 «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Миколаївської області», а також проведення перших місцевих виборів 25.10.2020 до нових органів місцевого самоврядування.

Відповідно до п.6-1 Розділ V Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про місцеве самоврядування» у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади).

Тобто, рішення Чаусівської сільської ради від 30.01.2020 №1 «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи» було виконано.

Акт індивідуальної дії, одноразового застосування, який вичерпає свою дію фактом виконання, тому він не може бути скасований чи змінений, після свого виконання (правова позиція Конституційного Суду України, викладена у Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009).

З врахуванням викладеного, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Чаусівської сільської ради (вул. Антонова, 10,с. Чаусове,Первомайський район, Миколаївська область,55250 4376995) відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко