Рішення від 24.03.2021 по справі 320/14357/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2021 року № 320/14357/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Броварської міської ради

про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Броварської міської ради, в якому просить суд:

- скасувати відмову від 29.10.2020 Броварської міської ради Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26376375) у задоволенні заяви про зняття з реєстрації місця проживання (вхідний №06-12/4475 від 29.10.2020) ОСОБА_2 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 ;

- скасувати відмову від 29.10.2020 Броварської міської ради Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26376375) у задоволенні заяви про зняття з реєстрації місця проживання (вхідний №06-12/4477 від 29.10.2020) та знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 . реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 ;

- скасувати відмову від 29.10.2020 Броварської міської ради Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26376375) у задоволенні заяви про зняття з реєстрації місця проживання (вхідний №06-12/4476 від 29.10.2020) ОСОБА_4 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Броварську міську раду Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи. 26376375) зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків. НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Броварську міську раду Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26376375) зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Броварську міську раду Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26376375) зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) за адресою: АДРЕСА_1 .

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача

Позовні вимоги мотивовані протиправністю винесення відповідачем оскаржуваних рішень, якими відмовлено у задоволенні заяви про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , з огляду на те, що вказані особи не є власниками будинку за адресою: АДРЕСА_2 ).

Заперечуючи проти задоволення позову відповідач вказав, що оскаржувані рішення були прийняті в межах та у спосіб визначений законом.

III. Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 11.01.2021 відкрите спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

01.10.2020 позивач з Систему електронних торгів арештованим майном ДП «СЕТАМ» придбано предмет іпотеки №53, за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується актом про реалізацію предмета іпотеки від 12.10.2020 (а.с.7-10).

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 належить на праві приватної власності ОСОБА_6 (а.с.6).

29.10.2020 позивачем подано до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Броварської міської ради заяви про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (а.с.15-17).

Відповідач відмовив у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , оскільки особа не подала необхідних документів, а саме рішення суду про втрату права користування.

Не погоджуючись з такими рішеннями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся з даним позовом до суду.

V. Норми права, які застосував суд

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з вимогами ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Згідно з вимогами ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Частиною першою статті 321 ЦК України встановлено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема, інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.

Частиною першою статті 11 вказаного Закону встановлено, що орган реєстрації здійснює, у тому числі, реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Статтею 9 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо; особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Постановою КМУ від 02.03.2016 року № 207, затверджено Правила реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного демографічного реєстру (надалі - Правила).

Відповідно до пункту З Правил реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

У відповідності до п. 8 Правил № 207, документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративні послуги». Зняття з реєстрації регламентовано п. 26 Правил № 207. Так, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заява особа або представника за формою згідно з додатком 11; рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть;

- повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

інших документів, які свідчать про припинення;

підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні);

підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту);

підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).

Відповідно до абзаців 9 та 10 пункту 26 Правил реєстрації місця проживання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів). Зняття з реєстрації місця проживання на підставах, визначених в абзацах восьмому та дев'ятому цього пункту, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або за заявою власника/наймача житла або їх представників.

Згідно з абзацом 11 пункту 29 вказаних Правил разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

VI. Оцінка суду

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема, інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.

Частиною першою статті 11 вказаного Закону встановлено, що орган реєстрації здійснює, у тому числі, реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Статтею 9 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо; особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Отже, законодавцем визначено виключний перелік підстав, з яких орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання.

Згідно з абзацом 11 пункту 29 вказаних Правил разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Таким чином за заявою власника житла може бути знято з реєстрації місця проживання особи на підставі документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням чи відчуження житла. У знятті з реєстрації місця проживання може бути відмовлено, зокрема, у випадку якщо особа не подала передбачені Законом документи або інформацію, при цьому у рішенні про відмову мають бути зазначені причини відмови.

Верховним Судом у постанові від 23.05.2018 року у справі №813/4520/14 здійснено правовий висновок про правомірність оскаржуваних дій відповідача щодо зняття осіб з реєстрації місця проживання, оскільки такі дії були вчинені на підставі заяви нового власника квартири, поданих ним документів про право власності та у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Відтак, з урахуванням того, що позивач надав докази наявності в нього права власності на нерухоме майно, яке було набуте шляхом придбавання предмету іпотеки, зокрема витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації права власності, у відповідача були відсутні підстави для відмови в у знятті осіб з реєстрації місця проживання, а отже оскаржувані рішення є необґрунтованими та підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За загальним правилом суд не може виходити за межі позовних вимог, тобто не може застосовувати інший спосіб захисту, ніж зазначив позивач у позовній заяві.

Як роз'яснив Верховний Суд України у п. 3 постанови Пленуму № 14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення», вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З урахуванням обставин даної адміністративної справи, суд дійшов висновку, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача слід вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними оскаржувані рішення суб'єкта владних повноважень.

VII. Висновок суду

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.1ст. 77 КАС України).

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність вчинених ним дій, що оскаржується позивачем.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

IX. Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2 522, 40 грн. (а.с.21). Сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню йому у повному обсязі за рахунок бюджетних асигнувань призначених для відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову від 29.10.2020 Броварської міської ради Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26376375) у задоволенні заяви про зняття з реєстрації місця проживання (вхідний №06-12/4475 від 29.10.2020) ОСОБА_2 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати протиправною та скасувати відмову від 29.10.2020 Броварської міської ради Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26376375) у задоволенні заяви про зняття з реєстрації місця проживання (вхідний №06-12/4477 від 29.10.2020) та знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 . реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати протиправною та скасувати відмову від 29.10.2020 Броварської міської ради Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26376375) у задоволенні заяви про зняття з реєстрації місця проживання (вхідний №06-12/4476 від 29.10.2020) ОСОБА_4 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Броварську міську раду Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи. 26376375) зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків. НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Броварську міську раду Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26376375) зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Броварську міську раду Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26376375) зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_4 ) судові витрати пов'язані у розмірі 2 522 (дві тисячі п'ятсот двадцять дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Броварської міської ради (код ЄДРПОУ 26376375).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Леонтович А.М.

Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення суду - 24 березня 2021 р.