про самовідвід судді
24 березня 2021 року № 361/822/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши у м. Києві заяву про самовідвід в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування завданої шкоди,
в лютому 2017 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (Київська область, м. Бровари, вул. Юрія Гагаріна 18), в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови надати талони на проїзд до посвідчення інваліда III групи на право на пільги, що видане Броварським горсобезом 28.04.1993 року, серія НОМЕР_1 ;
- зобов'язати відповідача надати позивачу талони на проїзд до посвідчення інваліда III групи на право на пільги, що видане Броварським горсобезом 28.04.1993 року, серія НОМЕР_1 ;
- визнати протиправними дії відповідача щодо ненадання належної відповіді на звернення позивача від 08.08.2016, де не немає жодного слова про правові підстави відмови надання талонів з посиланням на Закони і також немає роз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення;
- зобов'язати відповідача надати вмотивовану та обґрунтовану відповідь на заяву позивача відповідно ст. ст. 15, 19, 20 Закону України " Про звернення громадян";
- відшкодувати ціну проїзних документів на поїзд №121 від 22.08.2016 в розмірі 236 грн., та згідно з проїзним документом на поїзд №284 від 24.08.2016 в розмірі 211 грн., та витрати в сумі 300 грн., на проїзд маршрутних таксі в обидві сторони, шляхом стягнення з відповідача коштів в сумі 747 грн., (сімсот сорок сім) матеріальних збитків;
- стягнути з відповідача моральні збитки в сумі 1000 грн.;
- зобов'язати відповідача надати суду звіт про виконання рішення суду.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 04 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволений частково.
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області щодо ненадання позивачу талонів на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості.
Зобов'язано Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області надати позивачу талони на право одержання проїзних документів (квитків) згідно посвідчення серії НОМЕР_1 .
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, що полягають у порушенні вимог статті 19 Закону України "Про звернення громадян" при розгляді звернення (заяви) позивача від 08 серпня 2016 року.
Зобов'язано Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області повторно розглянути звернення позивача від 08 серпня 2016 року у порядку та терміни, передбачені Законом України "Про звернення громадян".
Решту позовних вимог - залишено без задоволення.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2018 року постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 04 жовтня 2017 року - скасовано.
Ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування завданої шкоди - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області щодо ненадання позивачу талонів на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно із 50-відсотковою знижкою їх вартості.
Зобов'язано Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області надати позивачу талони на право одержання проїзних документів (квитків) згідно посвідчення серії НОМЕР_1 .
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, що полягають у порушенні вимог статті 19 Закону України "Про звернення громадян" при розгляді звернення (заяви) позивача від 08 серпня 2016 року.
Зобов'язано Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області повторно розглянути звернення позивача від 08 серпня 2016 року у порядку та терміни, передбачені Законом України "Про звернення громадян".
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області щодо незабезпечення позивача санаторно-курортним лікуванням в 2016 році.
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області щодо надання довідки від 31.05.2016, що позивач має пільги як інвалід війни ІІІ групи.
В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 23.12.2020 постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2018 скасовано в зв'язку з тим, що даний спір підсудний окружному адміністративному суду (ч.1 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України) та справу направлено на новий судовий розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Вказана справа надійшла до Київського окружного адміністративного суду 12.01.2021 та після відповідної її реєстрації в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, автоматизованою системою документообігу суду було визначено суддю Панченко Н.Д.
22 лютого 2021 року від ОСОБА_1 через канцелярію суду надійшла заява про відвід судді Панченко Н.Д .
Ухвалою суду від 23.02.2021 визнано відвід судді Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д. по справі №361/822/17 необґрунтованим та передано справу для визначення складу суду для вирішення заяви про відвід.
Ухвалою суду (суддя Кушнова А.О.) від 26.02.2021 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д. в адміністративній справі № 361/822/17 відмовлено.
11 березня 2021 року від ОСОБА_1 через канцелярію суду надійшла повторно заява про відвід судді Панченко Н.Д .
Ухвалою суду від 15.03.2021 визнано відвід судді Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д. по справі №361/822/17 необґрунтованим та передано справу для визначення складу суду для вирішення заяви про відвід.
Ухвалою суду (суддя Журавель В.О.) від 22.03.2021 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д. в адміністративній справі № 361/822/17 - відмовлено.
24 березня 2021 року суддею Панченко Н.Д. подано заяву про самовідвід. Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 було двічі поспіль подано заяви про відвід судді Панченко Н.Д. у задоволенні яких було відмовлено. Незважаючи на те, що наведені позивачем обставини щодо відводу судді не підтверджують особисту її зацікавленість в результатах розгляду справи, не є за законом прямою та безумовною підставою до відводу судді, не впливають на неупередженість судді Панченко Н.Д., проте задля усунення будь-яких сумнівів сторін у незалежності судді Панченко Н.Д. при розгляді вказаної адміністративної справи, а також враховуючи, що позивач не довіряє судді Панченко Н.Д. про що ним неодноразово було зазначено у межах провадження по справі 810/1109/18, а також в інших справах де громадянин ОСОБА_1 є позивачем; те, що на думку позивача, суддя Панченко Н.Д. позбавляє позивача права на захист його прав особисто в судовому засіданні та є упередженою, з метою уникнення будь-яких спроб посягань учасників судового процесу у справі на гарантії дотримання судом принципів законності та об'єктивності, для забезпечення усунення сумнівів у сторін щодо неупередженості у розгляді адміністративної справи, суддя вважає, що вона не може брати участь у розгляді цієї справи.
Згідно пунктом 4 частини 1 статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді.
Відповідно до частини 1 статті 39 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності підстав, зазначених у статтях 36-38 цього Кодексу, суддя зобов'язаний заявити самовідвід.
Слід зазначити, що суд, який розглядає справу має бути "безстороннім" і "незалежним" (ст. 6 ч. 1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод).
Як зазначає Європейський суд з прав людини, правосуддя має не тільки здійснюватись, а повинно також демонструватись. Під сумнівом - довіра до суду, яку суд має вселяти громадянам у демократичному суспільстві. Так кожний суддя, стосовно якого існують будь-які сумніви щодо недостатньої неупередженості, повинен відмовитись від розгляду справи (справа Micallef v. Malta (Мікалефф проти Мальти) п. 98).
Згідно Бангалорських принципів поведінки суддів, схвалених резолюцією 2006/23 Економічної і Соціальної Ради ООН від 27.07.2006 р., суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Таким чином, відводу підлягає суддя не лише у разі існування фактів, що свідчать про упередженість судді, але й у тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді незважаючи, що позиція заінтересованої особи є важливою, але не вирішальною.
Згідно з положеннями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема її пункту 6 статті 1, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи безстороннім судом. При цьому наявність безсторонності визначається в тому числі і тим, чи забезпечує суд умови, за яких у сторін не виникало б будь-яких сумнівів у безсторонності судді та всього складу суду при розгляді даної заяви.
Частиною 1 статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що питання про самовідвід судді може бути вирішено як до так і після відкриття провадження у справі.
Наслідки самовідводу судді передбачені статтею 41 Кодексу адміністративного судочинства України. Зокрема, у разі задоволення відводу (самовідводу) судді, який розглядає справу одноособово, адміністративна справа розглядається в тому самому адміністративному суді іншим суддею, який визначається в порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу.
Таким чином для уникнення сумнівів щодо об'єктивності та неупередженості судді Панченко Н.Д. у розгляді та вирішенні справи №361/822/17, з метою здійснення завдань та забезпечення дотримання принципів адміністративного судочинства та необхідності зміцнення довіри суспільства до судової влади, суд дійшов висновку про задоволення даної заяви.
Керуючись статтями 36, 39, 40, 41, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву судді Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д. про самовідвід - задовольнити.
Матеріали адміністративної справи №361/822/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування завданої шкоди - передати до відділу документального забезпечення і контролю (канцелярії) Київського окружного адміністративного суду для визначення складу суду у відповідності до вимог частини 1 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Панченко Н.Д.